[Ερώτηση] Δίπλωμα Βυζαντινής Μουσικής

Έστω ότι κάποιος πριν αρκετά χρόνια (17 για την ακρίβεια) πήρε το πτυχίο Βυζαντινής Μουσικής με βαθμό ''Λίαν Καλώς''. Έχει τη δυνατότητα να συνεχίσει σήμερα για το έκτο έτος ή πρέπει ο βαθμός του πτυχίου να είναι μεγαλύτερος ? (Επείγον και σοβαρό θέμα, παρακαλώ όποιοι δεν είναι σίγουροι να μην απαντήσουν )
 

KTsepas

Κωνσταντίνος Ε. Τσέππας
Καλό είναι να καλέσετε σε κάποια σχολή για να σας κατατοπίσουν πιο υπεύθυνα...
Εγώ γνωρίζω την Σχολή ΒΜ της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών που εδρεύει στον Ι.Ν. Ζωοδόχου Πηγής οδού Ακαδημίας και το τηλέφωνο είναι το : 210-3820498...
Καλέστε κάποιο απόγευμα (όχι αύριο 17/11 θα είναι κλειστή η σχολή) για να σας ενημερώσει η γραμματεία...!!!
http://www.sholi.gr

ΥΓ Μόλις πρόσεξα όμως ότι είστε στην Θεσσαλονίκη... Μπορείτε να απευθυνθείτε και στις εκεί σχολές...!!!! Διασταυρώστε κιόλας τις πληροφορίες για να σιγουρευτείτε...!!!!
 
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Έστω ότι κάποιος πριν αρκετά χρόνια (17 για την ακρίβεια) πήρε το πτυχίο Βυζαντινής Μουσικής με βαθμό ''Λίαν Καλώς''. Έχει τη δυνατότητα να συνεχίσει σήμερα για το έκτο έτος ή πρέπει ο βαθμός του πτυχίου να είναι μεγαλύτερος ? (Επείγον και σοβαρό θέμα, παρακαλώ όποιοι δεν είναι σίγουροι να μην απαντήσουν )

Αγαπητέ φίλε νομίζω ότι εφόσον κάποιος έχει το πτυχίο βυζαντινής μουσικής ιεροψάλτη, κάλλιστα εν συνεχεία μπορεί να πάει να δώσει για το δίπλωμα! Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο ο βαθμός αν είναι μικρότερος η μεγαλύτερος ! Μπορεί για το δίπλωμα ο καθένας να χρειαστεί απο 1 η2 χρόνια εφόσον είναι έτοιμος ! Εγώ αυτά ξέρω να σας πω! Λόγο συνεργασίας που έχω με διάφορες σχολές !
 
δε νομιζω να εχεις καποιο προβλημα φιλε μου
Το θέμα δεν αφορά εμένα αλλά κάποιον γνωστό μου που του είπαν πως αν στείλουμε το πτυχίο σου στο υπουργείο δεν θα το δεχθούν λόγο της βαθμολογίας ... Μου φάνηκε πολύ περίεργο διότι ποιος ο λόγος να έχεις στην κατοχή σου το πτυχίο αλλά να μην έχεις τη δυνατότητα να συνεχίσεις για το δίπλωμα ?
Ευχαριστώ πολύ όλους !!! Θα τηλεφωνήσω για περισσότερες πληροφορίες ...
 

ΠΑΛΗΚΑΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Παλαιό Μέλος
Καλημέρα και Καλή Εβδομάδα σε όλους.Δεν παίζει ρόλο ο βαθμός που έχεις στο πτυχίο σου σαν Ιεροψάλτης. Αυτό που παίζει ρόλο για το Δίπλωμα Βυζαντινής Μουσικής είναι να έχεις κάνει αρμονία ή Ευρωπαϊκή Μουσική.(είμαι παθών έχω το πρώτο αλλά :( δεν μπορώ να αποκτήσω το δεύτερο).
 
Last edited:

Papazaris

Μέλος
Έστω ότι κάποιος πριν αρκετά χρόνια (17 για την ακρίβεια) πήρε το πτυχίο Βυζαντινής Μουσικής με βαθμό ''Λίαν Καλώς''. Έχει τη δυνατότητα να συνεχίσει σήμερα για το έκτο έτος ή πρέπει ο βαθμός του πτυχίου να είναι μεγαλύτερος ? (Επείγον και σοβαρό θέμα, παρακαλώ όποιοι δεν είναι σίγουροι να μην απαντήσουν )

Αγαπητέ συνάδελφε,

σύμφωνα με όσα ισχύουν, προκειμένου να αποκτήσει κάποιος πτυχιούχος Σχολής Βυζαντινής Εκκλησιαστικής Μουσικής Δίπλωμα, θα πρέπει ο βαθμός του πτυχίου του να είναι Λίαν Καλώς. Εσεις, αφού έχετε λάβει με Λίαν Καλώς το πτυχίο σας, έχετε τη δυνατότητα να συνεχίσετε τις σπουδές σας για να λάβετε το Δίπλωμα.
Στη διάθεσή σας για περισσότερες πληροφορίες.

Αθανάσιος Χρ. Παπαζαρής
Πρόεδρος του Πανελληνίου Συνδέσμου Ιεροψαλτών
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Αγαπητέ συνάδελφε,

σύμφωνα με όσα ισχύουν, προκειμένου να αποκτήσει κάποιος πτυχιούχος Σχολής Βυζαντινής Εκκλησιαστικής Μουσικής Δίπλωμα, θα πρέπει ο βαθμός του πτυχίου του να είναι Λίαν Καλώς. Εσεις, αφού έχετε λάβει με Λίαν Καλώς το πτυχίο σας, έχετε τη δυνατότητα να συνεχίσετε τις σπουδές σας για να λάβετε το Δίπλωμα.
Στη διάθεσή σας για περισσότερες πληροφορίες.

Αθανάσιος Χρ. Παπαζαρής
Πρόεδρος του Πανελληνίου Συνδέσμου Ιεροψαλτών
Καλησπέρα και καλή Εβδομάδα!
Συμφωνώ με τον κ. Παπαζαρή!
Με Άριστα & Λίαν καλώς μπορεί να συνεχίσει ο πτυχιούχος Β.Μουσικής για Δίπλωμα.
Με το ''Καλώς'' δεν μπορεί να συνεχίσει.
Αυτό σημαίνει ότι ο ο σπουδαστής (ο κάθε σπουδαστής με ''Καλώς'' βαθμολογία) δεν θα μπορέσει να αποδώσει μαθήματα Ιωάννου Κουκουζέλη(Ανοιξαντάρια), Ιωάννη Δαμασκηνό ( Μέγιστα Κεκραγάρια ), Πέτρο Λαμπαδάριο (Αργά Χερουβικά μετά κρατήματος), Ρόδον το αμάραντον,όλα αυτά τα μαθήματα και πολλά άλλα, που απαιτεί το Δίπλωμα B. Μουσικής.
Α.Α
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Καλησπέρα και καλή Εβδομάδα!
Συμφωνώ με τον κ. Παπαζαρή!
Με Άριστα & Λίαν καλώς μπορεί να συνεχίσει ο πτυχιούχος Β.Μουσικής για Δίπλωμα.
Με το ''Καλώς'' δεν μπορεί να συνεχίσει.
Αυτό σημαίνει ότι ο ο σπουδαστής (ο κάθε σπουδαστής με ''Καλώς'' βαθμολογία) δεν θα μπορέσει να αποδώσει μαθήματα Ιωάννου Κουκουζέλη(Ανοιξαντάρια), Ιωάννη Δαμασκηνό ( Μέγιστα Κεκραγάρια ), Πέτρο Λαμπαδάριο (Αργά Χερουβικά μετά κρατήματος), Ρόδον το αμάραντον,όλα αυτά τα μαθήματα και πολλά άλλα, που απαιτεί το Δίπλωμα B. Μουσικής.
Α.Α


Αυτό εννοείτε αν πάρουμε πχ το άριστα είναι το 10! αν έχεις 5 δεν γίνετε αν έχεις 9 η 8 νομίζω γίνετε!!:)
 

kbilalis

Νέο μέλος
Συμπαθάτε με για την άγνοιά μου, αλλά μπορείτε να μου πείτε τις διαφορές πτυχίου και διπλώματος?
 
Λοιπον ,αγαπητοί μου ενδιαφερόμενοι , μην σκατε..
Τα ωδεία , τα κανουν όλα !
(Καλη ) θεληση να υπαρχει και ευρωπουλα.
Υπεύθυνα!
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Λοιπον ,αγαπητοί μου ενδιαφερόμενοι , μην σκατε..
Τα ωδεία , τα κανουν όλα !
(Καλη ) θεληση να υπαρχει και ευρωπουλα.
Υπεύθυνα!

Αγαπητέ απόστολε χίλια μπράβο από το στόμα μου το πήρες! Έλεγα να το γράψω!!!:D:D
 
Top