Δίδακτρα για διδασκαλία και διπλώματα Βυζαντινής Μουσικής

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
χμμμ... πως να το πω με μια φράση....

αν ο μαθητής φεύγει από το μάθημα με γνώση και νεφρά έχω αποτύχει....

εξαρτάται αλλά γενικώς ακριβά.... εγω χρεώνω 25-35 λίρες το μάθημα τα οποία τα θεωρώ ελάχιστα και το οποίο μαθημα είναι συνηθως 1,5 ώρα αλλά μπορεί να γίνει και τρεις αμα τραβάει ο μαθητής.....

Τώρα αμα έχεις 10-15 χρονών νέο ε δεν το ξυρίζεις..... του παίρνεις κάτι τις αλλά ανω τον 20 χρονών πρέπει να πληρώνουν αδρά...

όλα αυτά εμπίπτουν στο γενικότερο θέμα εκτίμησης αυτού που κάνουμε...
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Έκανα 3 χρόνια στο Κρατικό Ωδείο. Είναι τελείως δωρεάν. Απο την εγγραφή ως τα εξέταστρα (δεν υπάρχουν). Ακόμα κ η παράσταση για πτυχίο ή δίπλωμα δε κοστίζει τίποτα. Γενικά η φοίτηση στο ωδείο είναι δωρεάν.

Δεν γίνεται όμως προχειροδουλειά. Κ οι καθηγητές είναι πολύ καλοί με ενδιαφέρον, και το πρόγραμμα σπουδών είναι πλήρες (Στοιχεία Ευρωπαϊκής, 2 χρόνια αρμονία, 1 χρόνο πιάνο, Ιστορία Μουσικής, Υμνολογία - Τυπικό, Μεταγραφή κομματιών, πρακτικό διδασκαλείο, πτυχιακή εργασία κ ίσως κάποιο ακόμα μάθημα)
Απ ότι ξέρω όμως είναι το μοναδικό ωδείο στην Ελλάδα που η φοίτηση είναι δωρεάν.

Εάν για να πάρει κανείς Δίπλωμα Βυζαντινής Μουσικής από το Ωδείο Θεσσαλονίκης, χρειάζεται Στοιχεία Ευρωπαϊκής, 2 χρόνια Αρμονία και 1 χρόνο πιάνο, καταλαβαίνουμε όλοι, πόσο καλά διδάσκεται η Βυζαντινή Μουσική και πόσο αξιόλογοι βγαίνουν οι αποφητήσαντες.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Εάν για να πάρει κανείς Δίπλωμα Βυζαντινής Μουσικής από το Ωδείο Θεσσαλονίκης, χρειάζεται Στοιχεία Ευρωπαϊκής, 2 χρόνια Αρμονία και 1 χρόνο πιάνο, καταλαβαίνουμε όλοι, πόσο καλά διδάσκεται η Βυζαντινή Μουσική και πόσο αξιόλογοι βγαίνουν οι αποφητήσαντες.

Πραγματικά. Όλοι μπορούμε να καταλάβουμε.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Εάν για να πάρει κανείς Δίπλωμα Βυζαντινής Μουσικής από το Ωδείο Θεσσαλονίκης, χρειάζεται Στοιχεία Ευρωπαϊκής, 2 χρόνια Αρμονία και 1 χρόνο πιάνο, καταλαβαίνουμε όλοι, πόσο καλά διδάσκεται η Βυζαντινή Μουσική και πόσο αξιόλογοι βγαίνουν οι αποφητήσαντες.

Χωρίς να ξέρω τι δουλειά γίνεται στο Ωδείο Θεσσαλονίκης, απλά να σημειώσω ότι με τα παραπάνω σίγουρα βγαίνουν αξιόλογοι μουσικοί από το ωδείο. Για να βγουν όμως και αξιόλογοι ψάλτες δε φτάνει το πιάνο και η αρμονία. Καλύτερα να αναφέρουν οι γνώστες τι γίνεται από Βυζαντινή μουσική, τι επαφή έχουν οι αποφοιτήσαντες με το αναλόγιο κλπ.

ΥΓ. Δε θέλω να μειώσω το ωδείο. Απλά δεν κατάλαβα τον ισχυρισμό...
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
"καταλαβαίνουμε όλοι"....
ειρωνικά ειπώθηκε αυτή η φράση
Στέφανε διάβασε το μήνυμα του κ. Ιωαννίδης και τον τρόπο διδασκαλίας του εδώ
 
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
¨Εχει συζητηθεί κ αλλού το θέμα. Συμφωνώ ότι για να γίνει κάποιος ψάλτης δε χρειάζεται Ευρωπαϊκή μουσική. Όμως το ωδείο δε βγάζει ψάλτες, μουσικούς βγάζει, εξ ου κ ο τίτλος σπουδών. «Δίπλωμα Μουσικοδιδασκάλου» και όχι «Δίπλωμα Ιεροψάλτη» κτλ. Συνεπώς χρειάζεται μια ολοκληρωμένη μουσική κατάρτιση.
Είναι καλό αυτό? Νομίζω πως είναι κ πολύ καλό μάλιστα. Στο Κ.Ω.Θ ότι και να μαθαίνεις κάνεις και ένα χρόνο πιάνο. Δε πιστεύετε ότι είναι απαραίτητο εφόδιο για ένα ΜΟΥΣΙΚΟ όχι ΨΑΛΤΗ? Αν ξέρει τα βασικά από ένα άλλο μουσικό όργανο, θα μπορεί να συνεργάζεται καλύτερα με συναδέλφους του στο μέλλον.
Σαφώς το βάρος δίνεται στη Βυζ Μουσική. Όμως, σε αντίθεση με αρκετά Ωδεία που έχω υπ όψιν, το «πάρεργο» (με συγχωρείτε για την έκφραση), εννοώ η διδασκαλία της Ευρωπαικής σε σπουδαστή της Βυζαντινής δε γίνεται καθόλου πρόχειρα. Όσο για τη διδασκαλία της Βυζαντινής, η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι σε τάξη 5 ατόμων, γινόταν μάθημα (όσο είναι δυνατό αυτό) σε προσωπικό επίπεδο, 2 φορές τη βδομάδα 1 ½ ώρα κάθε φορά. Επίσης, σπουδαστές που δεν αποδίδαν κοβόντουσαν.

Εάν για να πάρει κανείς Δίπλωμα Βυζαντινής Μουσικής από το Ωδείο Θεσσαλονίκης, χρειάζεται Στοιχεία Ευρωπαϊκής, 2 χρόνια Αρμονία και 1 χρόνο πιάνο, καταλαβαίνουμε όλοι, πόσο καλά διδάσκεται η Βυζαντινή Μουσική και πόσο αξιόλογοι βγαίνουν οι αποφητήσαντες.

Φτάνουν αυτά για να πει κανείς ότι «διδάσκεται καλά η Βυζαντινή? Ειλικρινά ΔΕ ΞΕΡΩ.

Ως Άρχων είστε πολύ πιο αρμόδιος από εμένα για να απαντήσετε. Γνωρίζατε αυτά που γράφω εδώ και ακούσατε υποθέτω τους δασκάλους του ωδείου και πολλούς αποφοίτους και βγάλατε αυτά τα συμπεράσματα έτσι? Σε αυτή τη περίπτωση τα σχόλιά σας είναι καλοδεχούμενα και εύχομαι να αποβούν χρήσιμα προς γνώση και βελτίωση.

Αν δεν έχετε έρθει όμως σε επαφή με το Κ.Ω.Θ και τον τρόπο διδασκαλίας του και δεν έχετε ακούσει τους διδάσκοντες κ μερικούς αποφοίτους …..σας παραπέμπω σε δικό σας μήνυμα, που λέγατε ότι δε κρίνουμε αυτό που δε γνωρίζουμε. Θέλω να πιστεύω όμως ότι ισχύει το πρώτο. Οπότε εύχομαι τα λεγόμενά σας να ληφθούν υπ’ όψιν από κάποιον αρμόδιο να «αναβαθμίσει» το σύστημα διδασκαλίας της Βυζαντινής Μουσικής στη χώρα μας.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αν και καλύτερα να το συζητούσαμε στο οικείο θέμα, εν τούτοις απαντώ εδώ κι αν θέλουν οι διαχειριστές ας τα μεταφέρουν.
¨Εχει συζητηθεί κ αλλού το θέμα. Συμφωνώ ότι για να γίνει κάποιος ψάλτης δε χρειάζεται Ευρωπαϊκή μουσική. Όμως το ωδείο δε βγάζει ψάλτες, μουσικούς βγάζει, εξ ου κ ο τίτλος σπουδών. «Δίπλωμα Μουσικοδιδασκάλου» και όχι «Δίπλωμα Ιεροψάλτη» κτλ. Συνεπώς χρειάζεται μια ολοκληρωμένη μουσική κατάρτιση.
Συμφωνούμε για το δίπλωμα.

Το πτυχίο όμως έχει τίτλο πτυχίο ιεροψάλτου! Τι σόι ιεροψάλτης είναι αυτός που δεν έχει πατήσει σε ψαλτήρι; Και για να πάρεις δίπλωμα πρώτα πρέπει να έχεις πάρει πτυχίο (ή τέλος πάντων να έχεις κάνει την ύλη του).

Σαφώς να υπάρχει και η ευρωπαϊκή μουσική. Συμφωνώ στο επίπεδο του διπλώματος. Δεν πρέπει όμως να υπάρχει και η ανατολική μουσική; Δεν πρέπει να υπάρχει και ένα ανατολικό όργανο αναφοράς; (ταμπούρ-λάφτα-ταμπουράς ή κάτι άλλο)

Καλό είναι λοιπόν να δυσκολέψουν όλα τα επίπεδα και του πτυχίου αλλά πολύ περισσότερο του διπλώματος, ώστε να συμπεριλάβουν πέραν του αυτονόητου για εμένα, πρακτική εξάσκηση στο ψαλτήρι από την πρώτη τάξη μέχρι και μετά το δίπλωμα, και ανατολική μουσική και όργανο αναφοράς της ανατολικής μουσικής, σε αντιστοιχία με το όργανο αναφοράς της ευρωπαϊκής μουσικής, πιάνο. Αυτά για το δίπλωμα. Κι όποιος είναι μάγκας ας πάει. Γιατί όλοι τώρα "δασκάλοι" είμαστε (αφού έχουμε διπλώματα). Βάρδα μην τύχει κανας ειρμός σαν την "Κεκομμένη" και λέμε πλάγιο πράσινο...

Για το πτυχίο η υπάρχουσα ύλη (με μικρές διαφοροποιήσεις) και η πρακτική στο ψαλτήρι πιστεύω ότι αρκούν. Εδώ νομίζω ότι είναι υπερβολική η γνώση της ευρωπαϊκής μουσικής και της ανατολικής. (λιγότερο βέβαια η ευρωπαϊκή-αλλά αν είχαμε και ανατολική από αυτό το επίπεδο, θα θέλαμε πάνω από 30 χρόνια...)

Τα έχω ξαναγράψει βέβαια αυτά, αλλά σε κάθε ευκαιρία τα υπογραμμίζω.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Συμφωνούμε για το δίπλωμα.

Το πτυχίο όμως έχει τίτλο πτυχίο ιεροψάλτου!

Είσαι σίγουρος? Απ ότι ξέρω το πτυχίο έχει τίτλο "Πτυχίο Βυζαντινής Μουσικής" και υπάρχει επίσης το "Δίπλωμα Ιεροψάλτου", μια "κουτσουρεμένη" μορφή πτυχίου (το παίρνεις σε 3 χρόνια) που χορηγούν οι μουσικές σχολές απο ορισμένες Μητροπόλεις και δεν είναι αναγνωρισμένο απο το κράτος. Μπορεί βέβαια να τα έχω μπλέξει.

Σαφώς να υπάρχει και η ευρωπαϊκή μουσική. Συμφωνώ στο επίπεδο του διπλώματος. Δεν πρέπει όμως να υπάρχει και η ανατολική μουσική; Δεν πρέπει να υπάρχει και ένα ανατολικό όργανο αναφοράς; (ταμπούρ-λάφτα-ταμπουράς ή κάτι άλλο)

Τι να σου πω, μακάρι! Είναι πιο σωστό βέβαια. Αν πρέπει να κάνεις ένα όργανο για να γίνεις Μουσικοδιδάσκαλος Βυζ Μουσικής, αν μη τι άλλο πρέπει να κάνεις ανατολικό που λες κ εσύ.
Καλό είναι λοιπόν να δυσκολέψουν όλα τα επίπεδα και του πτυχίου αλλά πολύ περισσότερο του διπλώματος, ώστε να συμπεριλάβουν πέραν του αυτονόητου για εμένα, πρακτική εξάσκηση στο ψαλτήρι από την πρώτη τάξη μέχρι και μετά το δίπλωμα, και ανατολική μουσική και όργανο αναφοράς της ανατολικής μουσικής, σε αντιστοιχία με το όργανο αναφοράς της ευρωπαϊκής μουσικής, πιάνο. Αυτά για το δίπλωμα. Κι όποιος είναι μάγκας ας πάει. Γιατί όλοι τώρα "δασκάλοι" είμαστε (αφού έχουμε διπλώματα). Βάρδα μην τύχει κανας ειρμός σαν την "Κεκομμένη" και λέμε πλάγιο πράσινο...

+1
 

xriste

π. Γεώργιος Χριστοδούλου
Στο ΑΤΤΙΚΟ ΩΔΕΙΟ διδάσκονται δωρεάν μαθήματα. Τα δίδακτρα είναι η εγγραφή σε κάθε έτος και οι εξετάσεις Πτυχίου και Διπλώματος που πληρώνονται οι εξεταστές του υπουργείου. Δεν υπάρχουν μηνιαία δίδακτρα.
Υπάρχει στήριξη και αγάπη. Είμαι και εγώ ένας απο τους διδάσκοντες.
 

oentexnos

Banned
Για να πάρει κανείς δίπλωμα/πτυχίο βυζαντινής μουσικής δεν πρέπει να απαιτείται και να έχει σπουδάσει κανείς 3 χρόνια σολφέζ και θεωρία δυτικής μουσικής και να έχει κάνει το υποχρεωτικό πιάνου;
 
Top