Δ΄ Κατανυκτικός Εσπερινός στον Ι. Ν. Αναλήψεως στο Νέο Κόσμο

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer


Δ΄ Κατανυκτικός Εσπερινός στον Ι. Ν. της Αναλήψεως στον Νέο Κόσμο.

Η χορωδία του ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΙΕΡΟΨΑΛΤΩΝ ΡΩΜΑΝΟΣ Ο ΜΕΛΩΔΟΣ ΚΑΙ ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΔΑΜΑΣΚΗΝΟΣ Έψαλλε στον Κατανυκτικό Εσπερινό της Γ΄ Κυριακής των Νηστειών (στις 15 Μαρτίου) και 6:00 μ.μ., στον Ι.Ν. της Αναλήψεως στον Νέο Κόσμο, Δήμος Αθηναίων, χοροστατούντος του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών & πάσης Ελλάδος κ. Ιερωνύμου Β΄.

© PCMVideo.WebTV.gr
Μια παραγωγή της Studio A PCM Video production WebTV
(Copyright ©2015, All Rights Reserved) Τηλεοπτικές και Ηχητικές Παραγωγές

PCM Επιμέλεια παραγωγής βίντεο και επεξεργασία Ηχου studio A Αλέξιος Νικολουτσόπουλος Mastering.Engineer.
 
Last edited by a moderator:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Απόσπασμα από βίντεο

Ὁ κατανυκτικὸς Ἑσπερινὸς

Ἑσπέρια, τὰ 4 κατανυκτικὰ τοῦ βαρέος ἤχου· «Ὡς ὁ ἄσωτος υἱὸς» (ζήτει ἐν τῷ τέλει τοῦ Τριῳδίου), τὰ 3 προσόμοια τοῦ Σταυροῦ· «Κύριε, ὁ ἐπὶ
Σταυροῦ ἑκουσίως» καὶ τὰ 3 τοῦ Μηναίου· «Κύριε, σὺ τὸ ἀσθενὲς τῆς ἀνθρώπων».

Δόξα, καὶ νῦν, τὸ θεοτοκίον τοῦ Μηναίου· «Κύριε, δέξαι σῆς μητρὸς ἱκεσίας».

Τα ψαλλόμενα Αυτά που έχω σε παρένθεση δεν είναι μέσα στο βίντεο διότι ο ιερός ναός εκείνη στην στιγμή έσβησε όλα τα μεγάλα φώτα για κατάνυξη! Όπως καταλαβαίνετε μαύρο φόντο μόνο φωνή!:D


(Ἀπόστιχα, τὸ ἰδιόμελον τῆς ἡμέρας· «Ἀτενίσαι τὸ ὄμμα» δὶς καὶ τὸ μαρ-
τυρικόν· «Μάρτυρες Κυρίου», μετὰ τῶν στίχων· «Πρὸς σὲ ἦρα τοὺς
ὀφθαλμούς μου» καί· «Ἐλέησον ἡμᾶς, Κύριε».
Δόξα, καὶ νῦν, τὸ θεοτοκίον τοῦ Τριῳδίου· «Τὰ οὐράνια ὑμνεῖ σε».)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ποιος ήταν ο χοράρχης;;
᾿Αθανάσιος Χρ. Παπαζαρῆς, Πρόεδρος τοῦ Πανελληνίου Συνδέσμου ῾Ιεροψαλτῶν.

Τα ψαλλόμενα Αυτά που έχω σε παρένθεση δεν είναι μέσα στο βίντεο διότι ο ιερός ναός εκείνη στην στιγμή έσβησε όλα τα μεγάλα φώτα για κατάνυξη! Όπως καταλαβαίνετε μαύρο φόντο μόνο φωνή!:D
Καλόν εἶναι ὄμως νά ἀναρτηθεῖ ὡς ἠχογράφηση σέ ἀρχεῖα mp3 ἤ ἔστω σέ σκοτεινό βίντεο. Τό ἄκουσμα μετράει καί εἰδικά τό ἰδιόμελο σ᾿ ἕνα κατανυκτικό ἑσπερινό.

Συγχαρητήρια στόν χοράρχη καί τούς χορωδούς!!!

 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Με τόσους ψάλτες να συμπαρίστανται, πως και δεν σχηματίσθηκε αριστερός χορός;
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Με τόσους ψάλτες να συμπαρίστανται, πως και δεν σχηματίσθηκε αριστερός χορός;
Ήταν όλοι Δεξιοί (Πρωτοψάλτες)!
Μην χτυπάμε & μην "τσιμπάμε" ένα αστείο έκανα.:D
Δεν έψαλλαν κάποιοι, εκ των εκλεκτών συναδέλφων, Αριστερά, πιθανότερα για τους εξής λόγους:
1. Ο εκάστοτε Πρωτοψάλτης, προκειμένου να παρουσιάσει πληρέστερο μουσικό σύνολο, θέλει περισσότερα μέλη ¨"στο χορό του".
2. Ήταν μικρή Ακολουθία και ένας "χορός" δεν "θα κουραζόταν" και πολύ να την ψάλλει όλη!
3. Υπήρχε απροθυμία από τους παριστάμενους Ιεροψάλτες, ώστε κάποιος να αναλάβει τη διεύθυνση του Αριστερού Αναλογίου...
4. Από σεβασμό στον μόνιμο Αριστερό Ιεροψάλτη του συγκεκριμένου Ι. Ναού.

Υ.Γ.: Καλοπροαίρετα θα πω: "οι δεύτερες", που ακούστηκαν, τι σχέση μπορεί να 'χουν με την Βυζαντινή παράδοση?
Κατηγορούμε & επικρίνουμε, μετά, τη Σχολή του Λ. Αγγελόπουλου, ό,τι "εισάγει καινά & ξένα", εννοώντας τους χαρακτήρες "της Παλαιάς σημαντικής "και τις αναλύσεις τους!
Ειλικρινά, τα θεωρώ "πιο Βυζαντινά", από "τις ξενόφερτες δεύτερες", τα τρίφωνα & τετράφωνα κι ας με συγχωρέσουν οι υπέρμαχοι των παραπάνω "αρμονικών συνηχήσεων"!:wink:
 
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer


Μόλις με ειδοποίησαν ότι ανέβηκε το βίντεο με Πιο ζωντανά και καλά χρώματα! Από κάμερα η οποία έχει 3.500 ευρώ! Δυστυχώς δεν διαθέτω τόσα!:D:D
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μόλις με ειδοποίησαν ότι ανέβηκε το βίντεο με πιο ζωντανά και καλά χρώματα! Από κάμερα η οποία έχει 3.500 ευρώ! Δυστυχώς δεν διαθέτω τόσα!:D:D
Τό βίντεο εἶναι ἀπό τό κανάλι Ι.Ν.Ανάληψις Νέου Κόσμου, τοῦ ὁποίου Ναοῦ Προϊστάμενος εἶναι ὁ π. Νικόδημος Καβαρνός. Ὁπότε δέν θά περίμενε κανείς κάτι λιγότερο ἀπό τόν πανάξιο αὐτόν κληρικό!
Καλόν θά ἦταν νά ἀναφερθεῖ. Πόθεν γνωρίζουμε τά περί ἀξίας τῆς κάμερας —καί τί σημαίνει αὐτό— καί δέν γνωρίζουμε τήν παραγωγή (Copyright ©), ὅπως εὐκαίρως ἀκαίρως προβάλλεται ἀπό σένα;

Συγχαρητήρια καί πάλι σ᾿ ὅλους τούς συντελεστές!


 

PANROUST

Μέλος
Με τόσους ψάλτες να συμπαρίστανται, πως και δεν σχηματίσθηκε αριστερός χορός;
Μας υποτιμάτε κ. Νεοκλή.
Δεν γεννηθήκαμε για να ψελνουμε στο αριστερό αναλόγιο. :D

Ο χορός σε κάτι τέτοιες ημέρες δεν γεμίζει όσο θα έπρεπε από ψάλτες των Αθηνών όπου βοηθάνε τον Σύνδεσμο, δηλαδή όσοι βοηθάνε....Ο καθένας έχει τον δικό του εσπερινό....καλά καλά από το Δ.Σ. ήμασταν έξι άτομα Από τους δώδεκα. Οι υπόλοιποι είχαν το δικό τους εσπερινό. Που να έκανες και δεύτερο χορό...
 

PANROUST

Μέλος
Ήταν όλοι Δεξιοί (Πρωτοψάλτες)!
Μην χτυπάμε & μην "τσιμπάμε" ένα αστείο έκανα.:D
Δεν έψαλλαν κάποιοι, εκ των εκλεκτών συναδέλφων, Αριστερά, πιθανότερα για τους εξής λόγους:
1. Ο εκάστοτε Πρωτοψάλτης, προκειμένου να παρουσιάσει πληρέστερο μουσικό σύνολο, θέλει περισσότερα μέλη ¨"στο χορό του".
2. Ήταν μικρή Ακολουθία και ένας "χορός" δεν "θα κουραζόταν" και πολύ να την ψάλλει όλη!
3. Υπήρχε απροθυμία από τους παριστάμενους Ιεροψάλτες, ώστε κάποιος να αναλάβει τη διεύθυνση του Αριστερού Αναλογίου...
4. Από σεβασμό στον μόνιμο Αριστερό Ιεροψάλτη του συγκεκριμένου Ι. Ναού.

Υ.Γ.: Καλοπροαίρετα θα πω: "οι δεύτερες", που ακούστηκαν, τι σχέση μπορεί να 'χουν με την Βυζαντινή παράδοση?
Κατηγορούμε & επικρίνουμε, μετά, τη Σχολή του Λ. Αγγελόπουλου, ό,τι "εισάγει καινά & ξένα", εννοώντας τους χαρακτήρες "της Παλαιάς σημαντικής "και τις αναλύσεις τους!
Ειλικρινά, τα θεωρώ "πιο Βυζαντινά", από "τις ξενόφερτες δεύτερες", τα τρίφωνα & τετράφωνα κι ας με συγχωρέσουν οι υπέρμαχοι των παραπάνω "αρμονικών συνηχήσεων"!:wink:

Στο 1.και 2. συμφωνώ στα υπόλοιπα, αν χρειαζόταν ο χορός να διαιρεθεί στα δύο, ο χοραρχης υποχρεωτικά θα έπρεπε να ήταν μέσα από το Δ.Σ. Αν ήταν άλλος χορός στα αριστερά τότες άλλο....
Για τις δεύτερες, δεν είναι στο πρόγραμμα ποτέ. Πετάει που ο καθένας από μόνος του καμία έτσι για πλάκα.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
.... αν χρειαζόταν ο χορός να διαιρεθεί στα δύο, ο χοραρχης υποχρεωτικά θα έπρεπε να ήταν μέσα από το Δ.Σ. ....

Μήπως το λέει στο καταστατικό αυτό; :confused:

Και δυο ψάλτες να ήταν (επαρκείς ασφαλώς), θα έπρεπε , κατά την γνώμη μου, να ψάλλουν ένας δεξιά και ένας αριστερά.

Το συνεχές ψάλσιμο από την ίδια πολυμελή χορωδία, σ' εμένα φαίνεται κουραστικό ως άκουσμα.
 

PANROUST

Μέλος
Μήπως το λέει στο καταστατικό αυτό; :confused:

Και δυο ψάλτες να ήταν (επαρκείς ασφαλώς), θα έπρεπε , κατά την γνώμη μου, να ψάλλουν ένας δεξιά και ένας αριστερά.

Το συνεχές ψάλσιμο από την ίδια πολυμελή χορωδία, σ' εμένα φαίνεται κουραστικό ως άκουσμα.
Το καταστατικό λέει το χορό του Συλλόγου το διευθύνει ο εκάστοτε πρόεδρος και όταν δεν μπορεί αυτός η δεν θέλει πάει ιεραρχικά.
Αν ο χορός στην περίπτωση αύτη χωριζοταν σε δύο μέρη, εσείς τι λέτε, θα βάζαμε χοράρχη εκτός Δ.Σ.; Ο χορός διευθύνεται από το Δ.Σ....

Και μένα σαν άκουσμα με κουράζει και κυρίως με κουράζει αν ψέλνω χωρίς ανάσα....
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το καταστατικό λέει το χορό του Συλλόγου το διευθύνει ο εκάστοτε πρόεδρος και όταν δεν μπορεί αυτός η δεν θέλει πάει ιεραρχικά.
Μάλιστα! Εντύπωση μου κάνει. Δηλαδή, συν τοις άλλοις, ο πρόεδρος πρέπει να είναι καλός δάσκαλος και πεππειραμένος χοράρχης; Εδώ πάντως, απ' ότι ξέρω, κάτι τέτοιο δεν ισχύει, τα ανέθεταν πάντα στους μεγάλους δασκάλους της Θεσσαλονίκης και ας μην ήταν στο ΔΣ.
 

PANROUST

Μέλος
Μάλιστα! Εντύπωση μου κάνει. Δηλαδή, συν τοις άλλοις, ο πρόεδρος πρέπει να είναι καλός δάσκαλος και πεππειραμένος χοράρχης; Εδώ πάντως, απ' ότι ξέρω, κάτι τέτοιο δεν ισχύει, τα ανέθεταν πάντα στους μεγάλους δασκάλους της Θεσσαλονίκης και ας μην ήταν στο ΔΣ.
Το τι κάνουν οι άλλοι σύλλογοι εμάς εδώ δεν αφορά. Τουλάχιστον εμένα δεν αφορά. Καλά έκαναν και κάνουν. Αν προβλέπετε κάτι τέτοιο και με την συγκατάθεσή των υπολοίπων καλά κάνουν.
Εδώ μέσα στο Δ.Σ. υπάρχουν άξιοι χοράρχες και νέοι.και προς τον παρόν δεν χρειαζόμαστε εξωσχολικους. Όπως επίσης ο πρόεδρος κ. Παπαζαρης έχει αποδείξει ότι το πρωτείο του χοραρχου δεν το έχει αποκλειστικά και μόνο αυτός. Στις τελευταίες εκδηλώσεις όπου συμμετείχε άλλος διεύθυνε.
Όσο και όσες φορές θα είμαι στο Δ.Σ., αν κάποια στιγμή ξεμινουμε από χοράρχη και χρειαστεί να βρούμε από εκτός, θα ψηφίσω "ναι" για όποιον προτείνουμε, με την προϋπόθεση αυτός όπου προτείνετε, να είναι ενεργός μέλος στον σύλλογο, να έχει προσφέρει αρκετά για τον σύλλογο και όχι επειδή μας θυμήθηκε ξαφνικά τώρα επειδή θέλει να κάνει το κομμάτι του.
 
Top