Δ΄Διεθνὲς Συνέδριο τοῦ ΙΒΜ

Aς τον μιμηθούμε λοιπόν μια που οι καιροί το καλούν.Δόξα τον Θεό μουσικολόγους έχουμε ψάλτες σαν τον Παναγιωτίδη έχουμε;

μουσικολόγους έχουμε,
ακαδημαϊκούς έχουμε,
καθηγητές Πάπες έχουμε,
ψάλτες έχουμε,
κλόουν με στολές έχουμε,
χειροκροτητές, μισθοφόρους έχουμε,
πρωτοψάλτες, άρχοντες, μαΐστορες, και δεν συμμαζεύεται έχουμε,
τυμβωρύχους αρχαιολάγνους έχουμε,
τενόρους έχουμε,
μουσικοδιδασκάλους με φτυχία έχουμε,


Ιεροψάλτες θέλουμε !
 
Θυμήθηκα επίσης
τους περιφήμους πιανίστες που έχουμε,
τους κατόχους πτυχίου "Ειδικό Αρμονίας" που έχουμε,
το Ίσον σε sol maggiore που έχουμε,
τα λάθη που κάνουμε,
χειρόγραφα να διαβάζουμε έχουμε,
"τρόπο" να τα εξηγούμε έχουμε,
νόμο έκτρωμα έχουμε,
εγωισμό έχουμε,
έπαρση έχουμε,
φωνή έχουμε,
όργανο παίζουμε,
ρυθμούς έχουμε,
τσάμικα, καλαματιανά και καρσιλαμάδες έχουμε,

ιδέα δεν έχουμε,
Τρόπον του Ψάλλειν θέλουμε !




Να μην ξεχάσω
τους ψαλτοτραγουδιστές που μας "γεμίζουν" τα αυτιά, αδειάζοντάς μας την ψυχή,
τους πρωτοψάλτες:cool: που εκδίδει:p ο καθένας το ύφος του:eek:,
τους συλλαβιστές φθογγοσήμων που έχουν την εντύπωση ότι ψάλλουν,
τις συναυλίες:confused: Βυζαντινής Μουσικής και τα Βυζαντινά ορατόρια:confused:,
τους μηχανικούς ισοκράτες,
τα πάμπολλα μικρόφωνα,
την αντικατάσταση των αναλογίων με σταντς,
τις αμέτρητες παρτιτούρες και βιβλία,
την κουβέντα και τα γέλια,
το ύφος 100 καρδιναλίων,
το χτύπημα του διαπασών ή το άκουσμα τις σφυρίχτρας κάθε λίγο,
το Αποστολικό Ανάγνωσμα που ψάλλεται,
τα οφίκια, τα δαχτυλίδια και τα μενταγιόνια,
τα ραδιόφωνα και τις τηλεοράσεις που έκαναν τους Ιερούς Ναούς πανυγήρια,
τη δημοσιότητα και την αναγνωρισιμότητα,
τις κασσέτες και τους δίσκους, σε studio καλοφτιαγμένα,
τους καρεκλοκένταυρους και τις οικογενειοκρατίες στα αναλόγια,

Ύφος με Ήθος θέλουμε !
Ας είχαμε όλοι μας, 10% απ' το ύφος και ήθος του Ιακώβου,
όλη η Ελλάδα θα έψαλλε με μια φωνή, σαν στο Περιβόλι της Παναγιάς !




Έχω καημό να δω έναν ψάλτη να κάνει τον σταυρό του, αντί να παίζει μαντολίνο!

... ο Θεός βοηθός και σκεπαστής ! Αμήν !
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Αγαπητοί, πολλά από τα τελευταία μηνύματα είναι εκτός θέματος. Στο εξής μόνο απολύτως σχετικά με το Δ' συνέδριο γενικά σε αυτό το θέμα. Ευχαριστώ.
 
[Σημείωμα συντονιστή] Αγαπητοί, πολλά από τα τελευταία μηνύματα είναι εκτός θέματος. Στο εξής μόνο απολύτως σχετικά με το Δ' συνέδριο γενικά σε αυτό το θέμα. Ευχαριστώ.

Φυσικά και έχουν κ. Διαχειριστά μου σχέση με το Δ' συνέδριο τα τελευταία μηνύματα, επιτρέψατέ μου να γνωρίζω καλύτερα, εκεί ήμουν 4 μέρες.
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Από την ίδια ιστοσελίδα ο στίχος "Εν αυτή γαρ οι τοις άστροις λατρεύοντες" σε ήχο πλ.α από το Οκτάηχο απολυτίκιο των Χριστουγέννων σε μέλος Νικολάου ιερομονάχου Δοχειαρίτου εκτελεσμένο από τον Βυζαντινό Χορό "Τρόπος" με χοράρχη τον Κ. Αγγελίδη. Πραγματικά πολύ καλή εκτέλεση.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Από την ίδια ιστοσελίδα ο στίχος "Εν αυτή γαρ οι τοις άστροις λατρεύοντες" σε ήχο πλ.α από το Οκτάηχο απολυτίκιο των Χριστουγέννων σε μέλος Νικολάου ιερομονάχου Δοχειαρίτου εκτελεσμένο από τον Βυζαντινό Χορό "Τρόπος" με χοράρχη τον Κ. Αγγελίδη. Πραγματικά πολύ καλή εκτέλεση.

Αμάν πια με αυτά τα "ιλαροχορευτικά" και "εξωγήϊνα" και "φάλτσα" ακούσματα...μας χαλάτε το ύφος...:D:D:D
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Από την ίδια ιστοσελίδα ο στίχος "Εν αυτή γαρ οι τοις άστροις λατρεύοντες" σε ήχο πλ.α από το Οκτάηχο απολυτίκιο των Χριστουγέννων σε μέλος Νικολάου ιερομονάχου Δοχειαρίτου εκτελεσμένο από τον Βυζαντινό Χορό "Τρόπος" με χοράρχη τον Κ. Αγγελίδη. Πραγματικά πολύ καλή εκτέλεση.

Εμενα δεν μου αρεσει :rolleyes:
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Εμενα δεν μου αρεσει :rolleyes:

Καταλαβαίνω πού το πάτε και σέβομαι την άποψή σας και τα γούστα σας. Άλλωστε κί εγώ την άποψή μου εξέφρασα λέγοντας ότι η εκτέλεση είναι πολύ καλή και δεν είχα πρόθεση να επηρεάσω ή να ενοχλήσω κανέναν. Πάντως εγώ αναφέρομαι με αυτό τον χαρακτηρισμό κυρίως στην οργάνωση και τον συντονισμό της συγκεκριμένης χορωδίας (και όχι τόσο στο ύφος της). Νομίζω, πρέπει να παραδεχτούμε ότι ο κ. Αγγελίδης οργάνωσε πολύ καλά και αυτή τη χορωδία και τους Βατοπαιδινούς.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Καταλαβαίνω πού το πάτε και σέβομαι την άποψή σας και τα γούστα σας. Άλλωστε κί εγώ την άποψή μου εξέφρασα λέγοντας ότι η εκτέλεση είναι πολύ καλή και δεν είχα πρόθεση να επηρεάσω ή να ενοχλήσω κανέναν. Πάντως εγώ αναφέρομαι με αυτό τον χαρακτηρισμό κυρίως στην οργάνωση και τον συντονισμό της συγκεκριμένης χορωδίας (και όχι τόσο στο ύφος της). Νομίζω, πρέπει να παραδεχτούμε ότι ο κ. Αγγελίδης οργάνωσε πολύ καλά και αυτή τη χορωδία και τους Βατοπαιδινούς.

Και εγώ που δεν αρέσκομαι καθόλου σε τέτοια μέλη (παραμένω σκληροπυρηνικός ωδειακός! :rolleyes:) πρέπει να ομολογήσω ότι η χορωδία έχει τις "αρετές" της σωστής χορωδίας.
 

gr_anastasiou

Παλαιό Μέλος
Ἐπειδὴ πολλὰ μέλη τοῦ Ψαλτολογίου συμμετεῖχαν μὲ τὸν ἕνα ἢ τὸν ἄλλο τρόπο στὸ Συνέδριο, κοινοποιῶ τὴν σχετικὴ ἐπιστολὴ τοῦ Διευθυντοῦ τοῦ Ἱδρύματος, κ. Γρ. Θ. Στάθη. Οἱ ἄμεσα ἐνδιαφερόμενοι ἂς τὴν κατεβάσουν ἀπὸ ἐδῶ, ἂν στὸ μεταξὺ δὲν τὴν ἔχουν λάβει στὸ προσωπικό τους e-mail. Οἱ ὑπόλοιποι ἔχουν τὴν εὐκαιρία νὰ διαβάσουν ἕνα ἀκόμα ὡραῖο κείμενο τοῦ καθηγητοῦ.
 

Attachments

  • gramma stous symmetexontes.pdf
    1.3 MB · Views: 94

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Την πλήρη εισήγησή μου στο Δ' συνέδριο του ΙΒΜ με θέμα "Ο Β' ήχος κατά τον Χρύσανθο εκ Μαδύτων" μπορείτε να τη βρείτε επισήμως αναρτημένη στο δικτυακό τόπο του Σχολείου Ψαλτικής και συγκεκριμένα εδώ.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Σχόλια για το Δ' Συνέδριο από τον πρώην πρόεδρο του συλλόγου ιεροψαλτών Αιτολοακαρνανίας κ. Μιχαήλ Οικονόμου στο blog «Ψαλτωδία» εδώ.
 
Top