Δ΄Διεθνὲς Συνέδριο τοῦ ΙΒΜ

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Νίκο, δε σε γνωρίζω παρόλο που οι γονείς μας γνωρίζονται καλά από το Σύλλογο Πολυτέκνων (άκουσα ότι είσαι γιος του προέδρου). Ο πατέρας σου τηλεφωνεί στο δικό πάντα πριν από τις εκλογές. Ελπίζω κάποια στιγμή να γνωριστούμε και από κοντά. Μέχρι τότε πρόσεξε τι λες γιατί κινδυνεύεις να χάσεις πολλούς ψήφους :D:D:D Αστειεύομαι βέβαια...
Όσο ασχολείται ο πατέρας μου με βυζαντινή μουσική, άλλο τόσο ασχολούμαι κι εγώ με τα συνδικαλιστικά των πολυτέκνων...
Ο γραπτός λόγος όμως είναι ύπουλος και εύκολα μπορεί να παρανοηθεί. Από το γραπτό μου κράτησε μόνο τα δυο αυτά σημεία και απόκοψε τα από κάθε άλλη γενίκευση (όπως αυτές που άστοχα ανέφερες):
- Καλό είναι καθένας να ακούει και μια αντίθετη άποψη
- Καλό είναι όταν διατυπώνεται μια άποψη να είναι επιστημονικά τεκμηριωμένη

Διαφωνείς ακόμα μαζί μου;
Όχι! :)
Καλό βράδυ :)
Απ' το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί... Ελπίζω να μην ξαναγράψει απόψε τίποτα ο Γιώργος ο Κωνσταντίνου, μπας και κοιμηθούμε καμιά ώρα...
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Δεν είναι πολύ ωραίο όταν μαλώνουμε ανώδυνα, ανεπαίσχυντα ειρηνικά και με χιούμορ; Το αλατοπίπερο του φόρουμ...
 
S

Sotres

Guest
Νίκο Θεοτοκάτε από σήμερα βάλτε και εμένα στο σύλλογο πολυτέκνων. Γεννήσαμε το τέταρτο. Τώρα και κάτι σχετικό με το όλο ζήτημα της κουβέντας. Νομίζω ότι άδικα χτυπάτε τον κωνσταντίνου. Άκουσέ τον πως ψάλλει και μετά μέσα από έναν ήρεμο διάλογο όλοι θα κερδίσουμε. Ένα μου κάνει όμως εντύπωση. Η ευκολία με την οποία μιλάνε κάποιοι οι οποίοι δεν έχουν ανοίξει ένα μουσικό χειρόγραρφο ποτέ στη ζωή τους σε κάποιον που πέρασε αρκετές ώρες παρέα με τα χειρόγραφα...Όσον αφορά το κωμικό σχόλιο που διάβασα σχετικά με το ότι το θεωρητικό του Κωνσταντίνου είναι περίληψη του Καρά θα περιοριστώ να καταθέσω το εξής: επιτέλους υπάρχει κάτι που παρουσιάζει νέες θεωρητικές τοποθετήσεις με τέτοιο τρόπο ώστε οι πληροφορίες να προσεγγίζονται από όλους με πολύ πιο εύκολο και πολύ πιο απλό τρόπο από ότι στο θεωρητικό του Καρά, το οποίο απευθύνεται σε μουσικούς με εμπειρία... Και μόνο γι αυτό αξίζουν πολλά μπράβο στον Κωνσταντίνου. Βέβαια εάν διαβάσει κάποιος καλύτερα το θεωρητικό θα καταλάβει συγκεκριμένες διαφοροποιήσεις. Ερώτηση: τι νέο έχουν να πουν όλα τα θεωρητικπά που γράφθηκαν μετά το θεωρητικό Παναγιωτόπουλου;;; Νίκο Θεοτοκάτε πολλά μπράβο για την παρουσίασή σου...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Νίκο Θεοτοκάτε από σήμερα βάλτε και εμένα στο σύλλογο πολυτέκνων. Γεννήσαμε το τέταρτο. Τώρα και κάτι σχετικό με το όλο ζήτημα της κουβέντας. Νομίζω ότι άδικα χτυπάτε τον κωνσταντίνου. Άκουσέ τον πως ψάλλει και μετά μέσα από έναν ήρεμο διάλογο όλοι θα κερδίσουμε. Ένα μου κάνει όμως εντύπωση. Η ευκολία με την οποία μιλάνε κάποιοι οι οποίοι δεν έχουν ανοίξει ένα μουσικό χειρόγραρφο ποτέ στη ζωή τους σε κάποιον που πέρασε αρκετές ώρες παρέα με τα χειρόγραφα...Όσον αφορά το κωμικό σχόλιο που διάβασα σχετικά με το ότι το θεωρητικό του Κωνσταντίνου είναι περίληψη του Καρά θα περιοριστώ να καταθέσω το εξής: επιτέλους υπάρχει κάτι που παρουσιάζει νέες θεωρητικές τοποθετήσεις με τέτοιο τρόπο ώστε οι πληροφορίες να προσεγγίζονται από όλους με πολύ πιο εύκολο και πολύ πιο απλό τρόπο από ότι στο θεωρητικό του Καρά, το οποίο απευθύνεται σε μουσικούς με εμπειρία... Και μόνο γι αυτό αξίζουν πολλά μπράβο στον Κωνσταντίνου. Βέβαια εάν διαβάσει κάποιος καλύτερα το θεωρητικό θα καταλάβει συγκεκριμένες διαφοροποιήσεις. Ερώτηση: τι νέο έχουν να πουν όλα τα θεωρητικπά που γράφθηκαν μετά το θεωρητικό Παναγιωτόπουλου;;; Νίκο Θεοτοκάτε πολλά μπράβο για την παρουσίασή σου...


Να ζήσει το παιδί. Σήμερα είναι μέρα χαράς κ οι όποιες ενστάσεις περί τη βιβλιογραφική κ όχι μόνο ενημέρωση, αναβάλλονται.


Δ.
 
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Νίκο Θεοτοκάτε από σήμερα βάλτε και εμένα στο σύλλογο πολυτέκνων. Γεννήσαμε το τέταρτο. Τώρα και κάτι σχετικό με το όλο ζήτημα της κουβέντας. Νομίζω ότι άδικα χτυπάτε τον κωνσταντίνου. Άκουσέ τον πως ψάλλει και μετά μέσα από έναν ήρεμο διάλογο όλοι θα κερδίσουμε. Ένα μου κάνει όμως εντύπωση. Η ευκολία με την οποία μιλάνε κάποιοι οι οποίοι δεν έχουν ανοίξει ένα μουσικό χειρόγραρφο ποτέ στη ζωή τους σε κάποιον που πέρασε αρκετές ώρες παρέα με τα χειρόγραφα...Όσον αφορά το κωμικό σχόλιο που διάβασα σχετικά με το ότι το θεωρητικό του Κωνσταντίνου είναι περίληψη του Καρά θα περιοριστώ να καταθέσω το εξής: επιτέλους υπάρχει κάτι που παρουσιάζει νέες θεωρητικές τοποθετήσεις με τέτοιο τρόπο ώστε οι πληροφορίες να προσεγγίζονται από όλους με πολύ πιο εύκολο και πολύ πιο απλό τρόπο από ότι στο θεωρητικό του Καρά, το οποίο απευθύνεται σε μουσικούς με εμπειρία... Και μόνο γι αυτό αξίζουν πολλά μπράβο στον Κωνσταντίνου. Βέβαια εάν διαβάσει κάποιος καλύτερα το θεωρητικό θα καταλάβει συγκεκριμένες διαφοροποιήσεις. Ερώτηση: τι νέο έχουν να πουν όλα τα θεωρητικπά που γράφθηκαν μετά το θεωρητικό Παναγιωτόπουλου;;; Νίκο Θεοτοκάτε πολλά μπράβο για την παρουσίασή σου...

πρβλ. http://analogion.com/forum/showpost.php?p=56927&postcount=48
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Νίκο Θεοτοκάτε από σήμερα βάλτε και εμένα στο σύλλογο πολυτέκνων. Γεννήσαμε το τέταρτο.
Να σου ζήσει! Πολλές ευχές στην Παρασκευή!
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Νίκο Θεοτοκάτε από σήμερα βάλτε και εμένα στο σύλλογο πολυτέκνων. Γεννήσαμε το τέταρτο.
Καλωσήρθατε στο κλαμπ κ. Δεσπότη! Συνονόματός σας, καλός φίλος και μέλος του φόρουμ, έχει ήδη μπει από καιρό, εσείς είστε τώρα το κερασάκι στην τούρτα! Καλά κουράγια από δω και πέρα!
Νομίζω ότι άδικα χτυπάτε τον κωνσταντίνου. Άκουσέ τον πως ψάλλει και μετά μέσα από έναν ήρεμο διάλογο όλοι θα κερδίσουμε
Δεν τον έχω ακούσει πολύ και δεν κρίνω τον τρόπο που ψάλλει, αλλά αυτά που γράφει.
Ένα μου κάνει όμως εντύπωση. Η ευκολία με την οποία μιλάνε κάποιοι οι οποίοι δεν έχουν ανοίξει ένα μουσικό χειρόγραρφο ποτέ στη ζωή τους σε κάποιον που πέρασε αρκετές ώρες παρέα με τα χειρόγραφα...
Δεν κρίνω τις γνώσεις του πάνω στα χειρόγραφα και την ιστορία τους, αλλά τις θεωρητικές του απόψεις.
Όσον αφορά το κωμικό σχόλιο που διάβασα σχετικά με το ότι το θεωρητικό του Κωνσταντίνου είναι περίληψη του Καρά θα περιοριστώ να καταθέσω το εξής: επιτέλους υπάρχει κάτι που παρουσιάζει νέες θεωρητικές τοποθετήσεις με τέτοιο τρόπο ώστε οι πληροφορίες να προσεγγίζονται από όλους με πολύ πιο εύκολο και πολύ πιο απλό τρόπο από ότι στο θεωρητικό του Καρά, το οποίο απευθύνεται σε μουσικούς με εμπειρία... Και μόνο γι αυτό αξίζουν πολλά μπράβο στον Κωνσταντίνου.
Δεν είπα ότι δεν είναι καλό θεωρητικό στο είδος του και για το λόγο που γράφετε, όπως έχετε διαβάσει κι εδώ.
Βέβαια εάν διαβάσει κάποιος καλύτερα το θεωρητικό θα καταλάβει συγκεκριμένες διαφοροποιήσεις.
Δεν το αποκλείω, απλώς εγώ δεν έχω εντοπίσει προς το παρόν. Αντιθέτως έχω εντοπίσει σημεία που αποτελούν όχι απλώς ομοιότητα με το θεωρητικό του Καρά, αλλά αντιγραφή λέξη προς λέξη!
Ερώτηση: τι νέο έχουν να πουν όλα τα θεωρητικπά που γράφθηκαν μετά το θεωρητικό Παναγιωτόπουλου;;;
Το θεωρητικό του Σπυρίδωνος Ψάχου από την Πάτρα νομίζω αρκετά, όπως και του Ευθυμιάδη. Του κ. Ιωαννίδη γράφει επίσης πολλά χρήσιμα πράγματα. Του κ. Χατζηθεοδώρου πιστεύω επίσης ότι θα γράφει, αλλά δεν το έχω αγοράσει ακόμα. Όλ' αυτά έχουν πρωτότυπο υλικό μάλιστα, δεν αποτελούν περίληψη προγενεστέρου, όπως του κ. Κωνσταντίνου, το οποίο πιστεύω ότι γράφηκε μάλλον για διδακτικούς σκοπούς, δηλ. για να διαβάζουν κάτι πιο ευσύνοπτο οι της σχολής Καρά. Δεν είναι κακό αυτό: κι εγώ το συμβουλεύομαι συχνά πυκνά.
Νίκο Θεοτοκάτε πολλά μπράβο για την παρουσίασή σου...
Ήσασταν εκεί; Έπρεπε να ιδωθούμε! Είδα τους Ζάχαρη, Αετόπουλο, Κωνσταντίνου, Αγγελίδη, Πλεμμένο και χάρηκα πολύ! Δεν πειράζει, την άλλη φορά. Να είστε καλά!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Η ευκολία με την οποία μιλάνε κάποιοι οι οποίοι δεν έχουν ανοίξει ένα μουσικό χειρόγραρφο ποτέ στη ζωή τους σε κάποιον που πέρασε αρκετές ώρες παρέα με τα χειρόγραφα...

Ποτέ μου δὲν μπόρεσα νὰ ἀποδεχθῶ τὴν ἐλιτίστικη καὶ ξερὰ ἀκαδημαϊκὴ ἄποψη ποὺ ἀμφισβητεῖ τὴν δυνατότητα προσέγγισης τῆς γνώσης ἀπὸ ἀνθρώπους ποὺ δὲν μετέχουν ἄμεσα τοῦ στενοῦ ἀκαδημαϊκοῦ περιβάλλοντος. Ποτὲ δὲν μπόρεσα ἐπίσης νὰ ἀποδεχθῶ τὴν παρουσίαση ἀκαδημαϊκῶν περγαμηνῶν καὶ μόνο προκειμένου νὰ ἀποστομώσω τὴν διάθεση γιὰ φιλομάθεια καὶ ἐπιστημονικὴ γνώση κάποιου ἀνθρώπου.

Τὶ θα πεῖ ὅτι κάποιος πέρασε πολλὲς ὧρες μὲ χειρόγραφα; Ἔχω ξεφυλλίσει γιὰ πολλὲς ὧρες σπουδαιότατους βυζαντινοὺς κώδικες ἀνυπολόγιστης ἀξίας μὲ ποικίλο περιεχόμενο, καὶ τὶ ἔγινε;

Αὐτὸ ποὺ μετράει φυσικὰ καὶ εἶναι οἱ γνώσεις, ἀλλὰ πάνω ἀπὸ ὅλα ἡ ἀποδοχὴ τῶν ἀπόψεων τῶν ἀλλων καὶ ἡ ἐπεξεργασία τους μέσα ἀπὸ ἐπιστημονικὴ βἀσανο καὶ διάλογο χωρὶς προκαταλήψεις, ἀγκυλώσεις καὶ πρὸ πάντων ὀμφαλοσκοπήσεις.

Αὐτὴν τὴν νοοτροπία τῶν πανεπιστημιακῶν σπουδαστηρίων μὲ τὸ ποιὸς διάβασε περισσότερα βιβλία ποτὲ δὲν τὴν κατάλαβα. Τὶ νὰ τὸν κάνεις τὸν ἀριθμὸ τῶν βιβλίων ποὺ τυχὸν ξεφύλλισες ὅταν σοῦ λείπει ἡ πραγματικὴ ὄρεξη γιὰ ἔρευνα, ὅπως τὴν περιέγραψα;
 
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
O Παναγιωτίδης να δείτε πόσες ώρες περνούσε με τα χειρόγραφα....Αχ πότε επιτέλους θα σοβαρευτούμε για το καλό μας.Βάλτε ένα χειρόγραφο απάνω στο ψαλτήρι να δούμε θα ψάλλει μόνο του όσες ώρες και να περάσετε την προηγουμένη με αυτό.Είπε και ο καθηγητής στο συνέδριο -σαν κάτι μάλλον αρνητικό παρά θετικό- ότι ο Παναγιωτίδης δεν είχε κανένα βιβλίο στο σπίτι του.Τι να τα κάνει τα βιβλία κύριε καθηγητά;Αυτός κάθε μέρα αποδείκνυε ότι ήταν μια ψαλτική βιβλιοθήκη -απάνω στο ψαλτήρι όμως- κάτι που όλοι θα έπρεπε να αποδεικνύουμε και ύστερα να λέμε τέτοιες ιστορίες στο τέλος επιστημονικών συνεδρίων.Πάντα γειά
 
Last edited:

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
O Παναγιωτίδης να δείτε πόσες ώρες περνούσε με τα χειρόγραφα....Αχ πότε επιτέλους θα σοβαρευτούμε για το καλό μας.Βάλτε ένα χειρόγραφο απάνω στο ψαλτήρι να δούμε θα ψάλλει μόνο του όσες ώρες και να περάσετε την προηγουμένη με αυτό.Είπε και ο καθηγητής στο συνέδριο -σαν κάτι μάλλον αρνητικό παρά θετικό- ότι ο Παναγιωτίδης δεν είχε κανένα βιβλίο στο σπίτι του.Τι να τα κάνει τα βιβλία κύριε καθηγητά;Αυτός κάθε μέρα αποδείκνυε ότι ήταν μια ψαλτική βιβλιοθήκη -απάνω στο ψαλτήρι όμως- κάτι που όλοι θα έπρεπε να αποδεικνύουμε και ύστερα να λέμε τέτοιες ιστορίες στο τέλος επιστημονικών συνεδρίων.Πάντα γειά

Ν' αγιασει το στομα σου κυρ-Αντωνη!!!!
 
Αντώνη μου αυτά είναι ψιλά γράμματα για αυτούς. Αν δεν έχεις ένα master, ένα μεταπτυχιακό στη μουσικολογία, δυο τρεις περγαμηνές από ακαδημίες είσαι παρακατιανός. Σαν κάτι άμουσους έτσι σαν τον πως τόν λέγανε αυτόν που δεν είχε πτυχίο; Στανίση, Στανίτσα κάπως έτσι. Όπως επισήμανε και ο φίλος domesticus μόνο οι δόκτωρες ξέρουν από βυζαντινή μουσική.
Όπως παραδείγματος χάριν ο δόκτωρ Πέτρος Μπερεκέτης, ο καθηγητής μουσικολογίας Μανουήλ Χρυσάφης, ο λέκτορας Πέτρος Πελοποννήσιος και άλλοι καθηγητές.:wink:
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ξέχασες τους τρεις εφευρέτες της νέας μεθόδου. Χωρίς αυτούς θα ψάλαμε τα έργα των δόκτορα, μουσικολόγου και λέκτορα;
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
O Παναγιωτίδης να δείτε πόσες ώρες περνούσε με τα χειρόγραφα....Αχ πότε επιτέλους θα σοβαρευτούμε για το καλό μας.Βάλτε ένα χειρόγραφο απάνω στο ψαλτήρι να δούμε θα ψάλλει μόνο του όσες ώρες και να περάσετε την προηγουμένη με αυτό.Είπε και ο καθηγητής στο συνέδριο -σαν κάτι μάλλον αρνητικό παρά θετικό- ότι ο Παναγιωτίδης δεν είχε κανένα βιβλίο στο σπίτι του.Τι να τα κάνει τα βιβλία κύριε καθηγητά;Αυτός κάθε μέρα αποδείκνυε ότι ήταν μια ψαλτική βιβλιοθήκη -απάνω στο ψαλτήρι όμως- κάτι που όλοι θα έπρεπε να αποδεικνύουμε και ύστερα να λέμε τέτοιες ιστορίες στο τέλος επιστημονικών συνεδρίων.Πάντα γειά

Φίλε Αντώνη, επειδή ήμουν στο κλείσιμο του συνεδρίου, νομίζω ότι εγκωμιαστικά ανέφερε ο καθηγητής Στάθης το ότι ο Παναγιωτίδης δεν είχε βιβλία μουσικά.
Αφού ήταν τεράστιος ογκόλιθος και ήταν μουσική βιβλιοθήκη (όπως λες κι εσύ), τι να τα κάνει τα βιβλία; Θα έμπλεκε, όπως μπλέκουμε και πολλοί άλλοι σήμερα.
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
O Παναγιωτίδης να δείτε πόσες ώρες περνούσε με τα χειρόγραφα....Αχ πότε επιτέλους .......Είπε και ο καθηγητής στο συνέδριο -σαν κάτι μάλλον αρνητικό παρά θετικό- ότι ο Παναγιωτίδης δεν είχε κανένα βιβλίο στο σπίτι του.Τι να τα κάνει τα βιβλία κύριε.....

Αν ειπώθηκε κατι τέτοιο για το Παναγιωτίδη στο συνεδριο..(δε μπόρεσα να παραβρεθώ....εχασα πολλά ενδιαφεροντα και κυρίως το να γνωριστούμε...)....τότε τι να πω......θα επαναλάβω αυτό που είχε πει και ο Πατροκοσμας....οτι δηλ. το ''κακό'' θα έρθει από τους γραμματιζούμενους......
...και βέβαια είμαστε άξιοι της μοίρας μας αφού μετράμε την γνώση και την αξία με τα πόσα...καντάρια περγαμινες εχουμε μελετίσει και πόσα τετραγωνικά μέτρα πιάνει η βιβλιοθήκη στο σπίτι μας......διότι στην αντίθετη περίπτωση......θα γίνουμε....... ''Παναγιωτίδηδες''...(..αμήν και πότε..)
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ποτέ μου δὲν μπόρεσα νὰ ἀποδεχθῶ τὴν ἐλιτίστικη καὶ ξερὰ ἀκαδημαϊκὴ ἄποψη ποὺ ἀμφισβητεῖ τὴν δυνατότητα προσέγγισης τῆς γνώσης ἀπὸ ἀνθρώπους ποὺ δὲν μετέχουν ἄμεσα τοῦ στενοῦ ἀκαδημαϊκοῦ περιβάλλοντος. Ποτὲ δὲν μπόρεσα ἐπίσης νὰ ἀποδεχθῶ τὴν παρουσίαση ἀκαδημαϊκῶν περγαμηνῶν καὶ μόνο προκειμένου νὰ ἀποστομώσω τὴν διάθεση γιὰ φιλομάθεια καὶ ἐπιστημονικὴ γνώση κάποιου ἀνθρώπου.

Τὶ θα πεῖ ὅτι κάποιος πέρασε πολλὲς ὧρες μὲ χειρόγραφα; Ἔχω ξεφυλλίσει γιὰ πολλὲς ὧρες σπουδαιότατους βυζαντινοὺς κώδικες ἀνυπολόγιστης ἀξίας μὲ ποικίλο περιεχόμενο, καὶ τὶ ἔγινε;

Αὐτὸ ποὺ μετράει φυσικὰ καὶ εἶναι οἱ γνώσεις, ἀλλὰ πάνω ἀπὸ ὅλα ἡ ἀποδοχὴ τῶν ἀπόψεων τῶν ἀλλων καὶ ἡ ἐπεξεργασία τους μέσα ἀπὸ ἐπιστημονικὴ βἀσανο καὶ διάλογο χωρὶς προκαταλήψεις, ἀγκυλώσεις καὶ πρὸ πάντων ὀμφαλοσκοπήσεις.

Αὐτὴν τὴν νοοτροπία τῶν πανεπιστημιακῶν σπουδαστηρίων μὲ τὸ ποιὸς διάβασε περισσότερα βιβλία ποτὲ δὲν τὴν κατάλαβα. Τὶ νὰ τὸν κάνεις τὸν ἀριθμὸ τῶν βιβλίων ποὺ τυχὸν ξεφύλλισες ὅταν σοῦ λείπει ἡ πραγματικὴ ὄρεξη γιὰ ἔρευνα, ὅπως τὴν περιέγραψα;

Και το δικό σου το στόμα ν' αγιάσει κυρ ...Δομέστιχε, μαζί με του κυρ Αντώνη. Να προσθέσω μόνο και την ιδιαιτερότητα που έχει ο κάθε άνθρωπος, στην κατανόηση (ή παρανόηση) αυτών που διαβάζει.

Από αυτή την άποψη, η διάδοση -εύκολη ή δύσκολη- των πληροφοριών σε ευρύτερο κοινό, που γίνεται και θα γίνεται όλο και περισσότερο μέσω του διαδικτύου, είναι πολύ πιθανόν να φέρει επανάσταση στον τρόπο εξαγωγής δεδομένων.

Μακριά από τυχον κάστες, διαπλοκές, υπακοές στο αλάθητο του καθηγητή, και άλλα φαινόμενα που ευδοκιμούν σε αρκετούς χώρους του ελληνικού ακαδημαϊκού κατεστημένου (ίσως και σε άλλες χώρες, αλλά από όσο γνωρίζω λιγώτερο), η επεξεργασία της πληροφορίας συχνά μπορεί να γίνει με γονιμώτερο και πιο πρωτότυπο πνεύμα. Σε κάθε περίπτωση εξασφαλίζεται η πολυφωνία και η ελευθερία των προσεγγίσεων, που είναι και η πραγματική διασφάλιση της επιστημονικής γνώσης. Φυσικά αυτό προσκρούει σε αποκρυσταλλωμένες (ελιτίστικες) νοοτροπίες, συμφέροντα κ.λ.π. και είναι φυσικό να υπάρχει αντίδραση, αλλά ...το ποτάμι πίσω δεν γυρνά!

Χαραλάμπης
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Τα πρακτικά ψαλτικών συνεδρίων του ΙΒΜ χάνουν σημαντικά όταν εκδίδονται μόνο σε τυπωμένη μορφή (αποκομμένα πχ. από ηχητικά ή βίντεο παραδείγματα). Έχω μόνο τα πρακτικά το Α' συνεδρίου και δεν γνωρίζω εάν σε επόμενα συνέδρια εκδόθηκαν και τα πολυμέσα. Καλό θα ήταν σε αυτό το Δ' συνέδριο και σε επόμενα ψαλτικά συνέδρια να εκδίδονταν με συνοδευτική ηχητική ή καλύτερα ακόμα βιντεοσκοπημένη έκδοση. Όπως π.χ. κάνει το ASBMH διαθέτοντας τα πρακτικά εις κοινόν όφελος (π.χ. εδώ). Αντιλαμβάνομαι από παλαιότερες συζητήσεις οτι κάτι τέτοιο δεν είναι εύκολο πάντα να οργανωθεί με τις παρούσες συνθήκες από την οργανωτική επιτροπή του ΙΒΜ το έργο και ο κόπος της οποίας παραμένουν αξιέπαινα ούτως ή άλλως. Πιστεύω όμως οτι μέλη του φόρουμ θα ήθελαν/μπορούσαν εθελοντικά να χρηματοδοτήσουν ή να βοηθήσουν οι ίδιοι στη μαγνητοσκόπηση/ηχογράφηση των εισηγήσεων και να τα παρουσιάσουν στο διαδίκτυο (στη σελίδα του ΙΒΜ ιδανικά ή αλλού) με τρόπο παρόμοιο του ASBMH προς διευκόλυνση και όφελος όλων.
 

paparatsi

Banned
"Φίλε Αντώνη, επειδή ήμουν στο κλείσιμο του συνεδρίου, νομίζω ότι εγκωμιαστικά ανέφερε ο καθηγητής Στάθης το ότι ο Παναγιωτίδης δεν είχε βιβλία μουσικά.
Αφού ήταν τεράστιος ογκόλιθος και ήταν μουσική βιβλιοθήκη (όπως λες κι εσύ), τι να τα κάνει τα βιβλία; Θα έμπλεκε, όπως μπλέκουμε και πολλοί άλλοι σήμερα."

επειδή και γω ήμουν παρών στη λήξη και είμαι αυτίκοος μάρτυς των όσων είπε ο κ. Στάθης επαληθεύω τον φίλο Λεωνίδα ότι η πρόθεση ήταν αγαθή.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Aς τον μιμηθούμε λοιπόν μια που οι καιροί το καλούν.Δόξα τον Θεό μουσικολόγους έχουμε ψάλτες σαν τον Παναγιωτίδη έχουμε;
 
Top