Δ΄Διεθνὲς Συνέδριο τοῦ ΙΒΜ

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Παρακαλώ, επειδή πάει να ξεφύγει αυτό το θέμα, μην το παρατραβήξουμε και το πάμε αλλού. Ας μείνουμε στα του συνεδρίου. (Αν και συντονιστής σε άλλη ενότητα, μάλλον είμαι ο μόνος εύκαιρος τώρα για να το προλάβω...)
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Επιτρέψτε μου να σημειώσω τα παρακάτω σε φιλικό τόνο:

Όταν κάποιοι χρησιμοποιούν κατ' εξακολούθηση ως μέσο επιβολής της άποψής τους τις εφημερίδες ιεροψαλτικών συλλόγων, με έξοδα των συλλόγων στους οποίους αρκετοί από μας συνεισφέρουμε, τότε καλό είναι να ακούν κάπου κάπου και την αντίθετη άποψη, επιστημονικά τεκμηριωμένη.

Επιπλέον, όπως σε κάθε οικογένεια ή κοινωνική ομάδα, θεωρώ απόλυτα υγιές τα παράπονα να φανερώνονται και να συζητώνται, και όχι να κρύβονται πίσω από ψεύτικα χαμόγελα, φιλοφρονήσεις και πισώπλατα μαχαιρώματα.



Και για να ευθυμήσουμε και λίγο: Οι περιγραφές από το συνέδριο που καταγράφονται εδώ μου θυμίζουν τη διαμάχη εκκλησιαστικών και αυτοκρατορικών θεολόγων που περιγράφεται στο βιβλιό "Το όνομα του Ρόδου" του Ουμπέρτο Έκο. Το σημειώνω εδώ πρώτος ώστε αν κάποιος τις καταγράψει σε βιβλίο, να διεκδικήσω την πνευματική ιδιοκτησία... :D:D:D
 
Γι αυτό είστε εσείς, για κρίνετε τους γράφοντας και να τους διορθώνετε. Πάντως το θέμα είναι άλλο εδώ, και εάν θέλετε ας μην επεκταθούμε.

Ευχαριστώ.

Έχετε δίκιο το θέμα εδώ είναι άλλο, θα το συζητήσουμε αλλού.
Το δικαίωμα κρίσης (και όχι κατάκρισης), αφορά το έργο και σε καμμία περίπτωση το πρόσωπο.
Οι γράφοντες κρίνονται ακόμη και από ανθρώπους σαν εμένα (χωρίς έδρες και διπλώματα), που μπορεί να μην είμαστε καθηγητές ή μουσικολόγοι ή εκδότες και εκπρόσωποι ενός ακροατηρίου όχι πάντα "επιστημονικού", αλλά έχοντες επίγνωση ορισμένων πραγμάτων.
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Το δικαίωμα κρίσης (και όχι κατάκρισης), αφορά το έργο και σε καμμία περίπτωση το πρόσωπο.

Συμφωνούμε και είναι σεβαστό, τουλάχιστον όσον αφορά το πρόσωπό μου, από όπου κι αν προέρχεται.

Οι γράφοντες κρίνονται ακόμη και από ανθρώπους σαν εμένα (χωρίς έδρες και διπλώματα)

Εγώ ποτέ δεν ξεχώρισα κάποιον λόγω "προσόντων".

μπορεί να μην είμαστε καθηγητές ή μουσικολόγοι

Όσοι ομιλούν περί μουσικής είναι εν δυνάμει "μουσικολόγοι". Το "καθηγητές" δεν αντιλαμβάνομαι πώς το εννοείτε.

μπορεί να μην είμαστε εκπρόσωποι ενός ακροατηρίου όχι πάντα "επιστημονικού",

;;;;;;;;;;;;;;;;

αλλά έχοντες επίγνωση ορισμένων πραγμάτων.

Δεν πιστεύω να νομίζετε ότι είστε ο μόνος.

Ευχαριστώ.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἀγαπητοὶ συνάδελφοι,

Σχολιάζετε τὴν πόλωση ποὺ ὑπῆρξε στὸ Συνέδριο σὰν νὰ εἶναι κάποιο γεγονός.

Τὴν ἔχουμε νιώσει στὸ πετσί μας γιὰ πολὺν καιρὸ ἐδῶ μέσα μὲ πολυποίκιλες συνέπειες καὶ βαριὲς κουβέντες.

Τὶ ἀσχολεῖστε; Μᾶλλον θόρυβος γίνεται.

Ὅταν ὑπάρχει στράτευση μόνο πόλωση θὰ προκύπτει καὶ τὸ γνωρίζουμε πολὺ καλὰ αὐτὸ ἐδῶ στὸ forum.

Μὲ χαροποιεῖ ὄμως ἰδιαίτερα ἡ συμμετοχὴ ἀρκετῶν μελῶν τοῦ forum καὶ σε ἀυτὸ τὸ σημαντικό συνέδριο μὲ ἐπιστημονικὲς ἀνακοινώσεις, καὶ μάλιστα μελῶν ποὺ πολλες φορὲς κατὰ τὸ παρελθὸν κατηγορήθηκαν γιὰ ἔλλειψη ἐνημέρωσης πάνω στὴν σύγχρονη μουσικολογικὴ ἔρευνα, στὰ συνέδρια, τὶς ἡμερίδες, τὰ πρακτικά τους κ.ο.κ.
Ἐ, λοιπὸν χαίρω καὶ ἐπιχαίρω ποὺ αὐτὰ τὰ μέλη ὄχι μόνο ἀπέδειξαν ὅτι εἶναι ἐνήμεροι ἀλλὰ κατάφεραν νὰ ξεπεράσουν τὸ δέος τῶν κατ᾿ ἐπάγγελμα ἐπιστημόνων καὶ νὰ συμμετάσχουν σὲ αὐτὰ τὰ «ἐπίφοβα» συνέδρια μὲ δικὲς τους πλέον ἀνακοινώσεις καταργῶντας ἐπιστημονικὰ μονοπώλια. Ἐξ οὗ καὶ ἡ αἰτία τῆς πόλωσης.


Συγχαρητήρια λοιπὸν στοὺς ἐκλεκτοὺς συναδέλφους καὶ εἰς ἀνώτερα.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Έχετε δίκιο το θέμα εδώ είναι άλλο, θα το συζητήσουμε αλλού.

Νίκο, ενημερωτικά σου λέω πως στο (σχετικό με το χρόνο και τον ρυθμό) συνέδριο καταδείχθηκε τεκμηριωμένα το αδόκιμο και άστοχο της "παρασήμανσης των ρυθμικών μέτρων" (και) στις επανεκδόσεις των έργων του αειμνήστου.

ΥΓ. Για τα περί καταγραφής των έλξεων, έχουν ήδη γραφεί αρκετά στο φόρουμ (το θέμα δεν έχει εξαντληθεί φυσικά). Για σιωπηλές παρεμβάσεις-αλλοιώσεις στο καθαυτό σώμα του κειμένου, προμηνύεται ζωηρή συνέχεια. Για τα περί απομαγνητοφωνήσεων, δεν έχει καν ξεκινήσει η συζήτηση (χωρά πολλή συζήτηση). Ολ᾽αυτά, όμως, στα οικεία θέματα και με ψυχραιμία.
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Όταν κάποιοι χρησιμοποιούν κατ' εξακολούθηση ως μέσο επιβολής της άποψής τους τις εφημερίδες ιεροψαλτικών συλλόγων, με έξοδα των συλλόγων στους οποίους αρκετοί από μας συνεισφέρουμε, τότε καλό είναι να ακούν κάπου κάπου και την αντίθετη άποψη, επιστημονικά τεκμηριωμένη.
Όταν είσαι συνδρομητής σε κάποιο περιοδικό ή εφημερίδα, αυτό δεν συνεπάγεται και υποχρέωση της εφημερίδας να... συμφωνεί με τις απόψεις σου! Η εφημερίδα φυσικά κι είναι μέσο διάδοσης απόψεων.

Και γιατί περιορίζεις την επιστημονική τεκμηρίωση μόνο από τη μία μεριά; Εσύ έχεις ακούσει καθόλου στα τελευταία συνέδρια την επιστημονική τεκμηρίωση των πάρα πολλών λαθών στα οποία έχει υποπέσει ο Καράς; Έχεις κανείς αντίλογο σ' αυτήν; Εκτός κι αν εννοείς αντίλογο τα παρακάτω δύο, που συνέβησαν στο συνέδριο (μου τα μετέφεραν, αν είναι ανακριβή παρακαλώ διορθώστε με):
- Ο κ. Κωνσταντίνου, σε ερώτηση του Βαγγέλη του Σολδάτου εάν το θεωρητικό του Καρά περιέχει λάθη, είπε ότι δεν απαντά, γιατί η ερώτηση ήταν "εκτός θέματος"...
- Ο κ. Αγγελόπουλος, αναφερόμενος στις κατηγορίες που έχει δεχθεί ο Καράς για τα λάθη στο θεωρητικό του, είπε ότι "το θεωρητικό του Καρά δεν έχει ανάγκη από καμία υπεράσπιση".
 
Επειδή θα απουσιάσω για κάποιες μέρες και δεν ξέρω αν θα έχω internet καταθέτω μέρος των "παραλειπομένων" και οι υπεύθυνοι ας τα πάνε όπου πιστεύουν ότι είναι καλύτερα.

Ευχαριστώ

Καταπληκτικός ο κ. Κωνσταντίνου, όπως με άφησε άφωνο στο συνέδριο, έτσι με αφήνει και τώρα.

Στο συνέδριο ομολογώ ότι με εξέπληξε, δεν περίμενα να ακούσω τόσο όμορφα πράγματα απ' τον Γιώργο, άλλα περίμενα και άλλα άκουσα.
Στο τέλος τον χαιρέτησα, δίνοντάς του συγχαρητήρια, όπως άλλωστε, να πω την αλήθεια, έκανε κι αυτός σε εμένα, παρά το επεισόδιο που προηγήθηκε.

Τώρα πάλι με αφήνει άφωνο, τι σχέση έχει αυτό με το όλο θέμα αγαπητέ Γιώργο;

Εκτός του ότι δεν έχει καμιά σχέση κι εσύ αυθαίρετα το βάζεις εδώ, γιατί το σχολιάζεις αρνητικά;


Υπάρχει καμιά κακοήθεια σε ότι γράφεται;

Μήπως είναι ψέμματα αυτά που αναφέρει το κείμενο;

Μήπως τόσοι άνθρωποι που φωνάζουν, καταμαρτυρούν, παραθέτουν αποδείξεις, στοιχεία, ντοκουμέντα, λένε ψέμματα;

Μήπως δεν κινδυνεύει σήμερα η μουσική μας από τους πλανεμένους;

Μήπως είσαι τυφλός και κουφός και δεν το έχεις καταλάβει;


Στο συνέδριο πάντως, μετά την εξαιρετική σου εισήγηση, δεν νομίζω να είσαι ούτε τυφλός ούτε κουφός, τότε τι είσαι;

Μήπως μισθοφόρος, όπως τα παιδάκια που πήγαν την τελευταία μέρα μόνο και μόνο για να χειροκροτήσουν τον αρχηγό της αγέλης;
Δεν ξέρω πραγματικά, δεν είδα αν χειροκροτούσες κι εσύ, γιατί ήμουν έξω στο κρύο, είχε περισσότερο ενδιαφέρον μια βόλτα γύρω απ' τον ναό.

Μπήκα όταν άρχισες την δική σου εισήγηση κι ενώ περίμενα να ακούσω μια απ' τα ίδια, μου την έφερες.

Είπες πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα, όπως οι δυναμικές έλξεις που από λάθος έγιναν μέρος της κλίμακος του Βαρέως και του πλ. Β΄ Ήχου.
Την αρμονική δοξολογία του Χουρμουζίου που έγινε εναρμόνιος και πολλά άλλα.

Θα ήταν ευχής έργο, αν ανέβαζες την εισήγησή σου στο Ψαλτολόγιο προς ωφέλεια όλων.

Μετά τιμής
Δημήτρης Ανδριώτης
 
Όταν είσαι συνδρομητής σε κάποιο περιοδικό ή εφημερίδα, αυτό δεν συνεπάγεται και υποχρέωση της εφημερίδας να... συμφωνεί με τις απόψεις σου! Η εφημερίδα φυσικά κι είναι μέσο διάδοσης απόψεων.

Και γιατί περιορίζεις την επιστημονική τεκμηρίωση μόνο από τη μία μεριά; Εσύ έχεις ακούσει καθόλου στα τελευταία συνέδρια την επιστημονική τεκμηρίωση των πάρα πολλών λαθών στα οποία έχει υποπέσει ο Καράς; Έχεις κανείς αντίλογο σ' αυτήν; Εκτός κι αν εννοείς αντίλογο τα παρακάτω δύο, που συνέβησαν στο συνέδριο (μου τα μετέφεραν, αν είναι ανακριβή παρακαλώ διορθώστε με):
- Ο κ. Κωνσταντίνου, σε ερώτηση του Βαγγέλη του Σολδάτου εάν το θεωρητικό του Καρά περιέχει λάθη, είπε ότι δεν απαντά, γιατί η ερώτηση ήταν "εκτός θέματος"...
- Ο κ. Αγγελόπουλος, αναφερόμενος στις κατηγορίες που έχει δεχθεί ο Καράς για τα λάθη στο θεωρητικό του, είπε ότι "το θεωρητικό του Καρά δεν έχει ανάγκη από καμία υπεράσπιση".

Δεν κάνεις λάθος, έτσι ακριβώς έγιναν τα πράγματα, ήμουν μπροστά όταν έκανε την ερώτηση ο Ευάγγελος.
Μάλιστα συνέβει και κάτι ακόμα που δεν σου μετέφεραν, τα περί δικαστηρίων και άλλων τέτοιων απειλών, στα είπαν;
 
Last edited:

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Μὲ χαροποιεῖ ὄμως ἰδιαίτερα ἡ συμμετοχὴ ἀρκετῶν μελῶν τοῦ forum καὶ σε ἀυτὸ τὸ σημαντικό συνέδριο μὲ ἐπιστημονικὲς ἀνακοινώσεις, καὶ μάλιστα μελῶν ποὺ πολλες φορὲς κατὰ τὸ παρελθὸν κατηγορήθηκαν γιὰ ἔλλειψη ἐνημέρωσης πάνω στὴν σύγχρονη μουσικολογικὴ ἔρευνα, στὰ συνέδρια, τὶς ἡμερίδες, τὰ πρακτικά τους κ.ο.κ.

Αυτό ακριβώς είπα κι εγώ, αγαπητέ domesticus, όταν χαιρέτησα για πρώτη φορά τον Βασίλη Ζάχαρη στο συνέδριο. Τον κατάλαβα, επειδή είπε το όνομά του σε ερώτηση προς τον Άρχοντα κ. Νεραντζή.
Πολύ σημαντικό ότι νέοι (αλλά και παλαιότεροι) άνθρωποι ερευνούν και μας λέεν τα πορίσματα της επιστήμης τους. Πέφτει φως σε πολλά. Κι έπεται συνέχεια, βέβαια.
Ευτυχώς, πολλοί συμμετέχουν ενεργά και στο "Ψαλτολόγιον".
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Μάλιστα συνέβει και κάτι ακόμα που δεν σου μετέφεραν, τα περί δικαστηρίων και άλλων τέτοιων απειλών, στα είπαν;
Κανείς που δεν έχει "λερωμένη την φωλιά του" δεν πρέπει ν' ανησυχεί Δημήτρη.

Άλλωστε τα ποινικά, δεν αφορούν (ούτε ποτέ αφορούσαν) τα μουσικά. Σιγά τώρα να μην κάνω μήνυση εγώ π.χ. στον Συμεωνίδη ή στον Σολδάτο, επειδή διαφωνούμε για την όμοια διφωνία...

Άλλο αν με χαρακτήριζαν "κάπως" (κάτι βαρύ ρε παιδί μου-που να μην το άντεχα), με αφορμή τα μουσικά. Εκεί θ' αντιδρούσα.

Ο καθένας μπορεί να γράψει ευπρεπώς τις μουσικές απόψεις του, ΟΠΟΙΕΣ κι αν είναι αυτές όσο αντίθετες κι αν είναι με του οποιοδήποτε και αν είναι "μάγκας" και ξέρει πως να το φέρει, μπορεί να "σφάξει με το μπαμπάκι". Αλλά προσέχουμε για να έχουμε, γιατί αλλιώς αν δεν προσέξουμε, δεν θα έχουμε...

Αυτά όμως δεν είναι μουσικά και δεν αφορούν την μουσική. Οπότε και στο φόρουμ δεν νομίζω ότι έχουν θέση. Καλή η ενημέρωση, αλλά μην το κάνουμε και μουσικό θέμα.(γνώμη μου) Κι ούτε είναι το κατάλληλο θέμα εδώ. (θα μου πεις: και πού είναι;)

Ευχαριστώ.
Υ.Γ.
Δικηγόρος κανενός (πέραν του εαυτού μου) δεν είμαι, σε περίπτωση που κάποιος επιθυμεί να τα μπερδέψει...:rolleyes:
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Δεν καταλαβαίνω την παράκληση προς τους διαχειριστές κ. Κωνσταντίνου. Τι λόγο δηλαδή έχουν οι διαχειριστές; Είναι κάτι που αφορά το forum μας; Κατέβασα το κείμενο που επισυνάψατε στο τελευταίο σας μήνυμα. Είδα ένα υπόμνημα που συντάχθηκε τον Αύγουστο με τη σύμπραξη ΟΜΣΙΕ και Υπερμάχων, μετά μια αποστολή από τους δεύτερους στους πρώτους και εν συνεχεία επιστολή της ΟΜΣΙΕ προς συλλόγους, στην οποία επισυναπτόταν το υπόμνημα. Και για τη νομιμοποίηση αποστολής του υπομνήματος, αναφέρεται ότι έγινε με απόφαση του ΔΣ της ΟΜΣΙΕ. Εγώ δε βλέπω (εν πρώτοις) κάποια νομική ατασθαλία. Τώρα, η εκ των προτέρων συνεννόηση μεταξύ δύο σωματείων δεν είναι κάτι που απαγορεύεται και άλλωστε είναι γνωστή η σχέση τους. Και τέτοιες συνεννοήσεις γίνονται σίγουρα και από την άλλη μεριά...

Δε ζητήθηκε αγαπητέ φίλε να τοποθετηθείς νομικά επί της επιστολής. Αυτό που παρακάλεσα ήταν να μου υποδειχθεί που είναι ο καταλληλότερος χώρος. Ο καθένας μπορεί να διαβάσει πώς διαβιβάζεται, πώς αποστέλλεται, τι γράφει και πώς υπογράφεται. Μην απολογείσαι για κάτι που δε σου ζητήθηκε.

Συγχαρητήρια για την παρουσίαση και θα τοποθετηθώ επί των λεχθέντων.

Υ.Γ. Δε χρειάζεται να σε τσιγκλίσω. Η επόμενη μέρα σε βρήκε φορμαρισμένο:p:p (πλάκα κάνω).
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
τι σχέση έχει αυτό με το όλο θέμα αγαπητέ Γιώργο;

Αγαπητέ Δημήτρη, γι αυτό ρώτησα πού να καταχωρηθεί μήπως και χαλασθεί το θέμα. Όποιος θέλει το λαμβάνει υπόψη του στις κρίσεις του. Δεν επιβλήθηκε σε κανέναν. Ούτε υπερασπίζομαι κανέναν πέραν του εαυτού μου. Το ότι και εγώ θίγομαι (για τη δημοσίευση ενός βιβλίου για το οποίο δυστυχώς θα υπάρχει συνέχεια) δε νομίζω να το υπερασπίστηκα στο Συνέδριο.

Εκτός του ότι δεν έχει καμιά σχέση κι εσύ αυθαίρετα το βάζεις εδώ, γιατί το σχολιάζεις αρνητικά;

Αναφέρθηκα παραπάνω. Δε σχολίασα τίποτε επί του υπομνήματος.

Μήπως είσαι τυφλός και κουφός και δεν το έχεις καταλάβει;

!!!!!

Μήπως μισθοφόρος

;;;;;;

Θα ήταν ευχής έργο, αν ανέβαζες την εισήγησή σου στο Ψαλτολόγιο προς ωφέλεια όλων.

Με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω.

Να' σαι πάντα καλά.

Υ.Γ. Νομίζω, ότι βγάζεις λίγη κακία πριν κάν ακούσεις όλες τις απόψεις. Πάντως σου αναγνωρίζω ότι είσαι ειλικρινής.
 
Last edited:

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
- Ο κ. Κωνσταντίνου, σε ερώτηση του Βαγγέλη του Σολδάτου εάν το θεωρητικό του Καρά περιέχει λάθη, είπε ότι δεν απαντά, γιατί η ερώτηση ήταν "εκτός θέματος"...

Βρε Νίκο, σοβαροί να είμαστε. Το θέμα μου και το Συνέδριο ήταν εάν έχει λάθη ο Καράς στο Θεωρητικό του; Δηλαδή, εάν σε σένα μετά την ομιλία σου σε ρωτούσε κάποιος για π.χ. "Ο δάσκαλός σου τα έλεγε όλα σωστά όταν έψελνε;" θα απαντούσες τι έκανε και τί δεν έκανε ο δάσκαλός σου;

Ο κ. Σολδάτος, ας μαζέψει τα λάθη που πιστεύει ότι έχει το Θεωρητικό του Καρά, ας τα δημοσιεύσει και όποιος θέλει να απαντήσει, ας τα απαντήσει. Εγώ γιατί πρέπει να πάρω θέση για βιβλίο άλλου; Ας έκανε ερώτηση, τουλάχιστον, στα δικά μου βιβλία. Θα το εύρισκα πιο σωστό και πιο έντιμο.

Ευχαριστώ.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Συγχαρητήρια για την παρουσίαση. Για τις διαφωνίες, έχουμε χρόνο και για καταθέσεις και για συγκλίσεις απόψεων. Νά σαι καλά.
Και τα δικά μου συγχαρητήρια, γιατί από το θέμα σου περίμενα όχι και τόσο καλά πράγματα. Αλλά διαψεύστηκα ήταν μια σοβαρή και επιστημονική παρουσίαση.
Για τα άλλα που προέκυψαν, ειλικρινά δεν αντιλαμβάνομαι γιατί το παίρνεις τόσο επάνω σου, γιατί μπάινεις τόσο στη μέση.
Ο Λ. Αγγελόπουλος ήταν Α-ΠΑ-ΡΑ-ΔΕ-ΚΤΟΣ, με θέμα παραπλανητικό και μια εμπρηστικότατη παρουσίαση, που σε συνάρτηση με τους χειροκροτητές που ήρθαν επί τούτου και αποχώρησαν κατόπιν, φόρτισε αρνητικότατα το κλίμα και χάλασε κοντά στη λήξη την εικόνα ενός νηφάλιου και επιστημονικού συνεδρίου. Κάτι σε στυλ: να μην ξεχνιόμαστε έτσι;

Θα γράψω αναλυτικά γι αυτό, απλά επενέβην τώρα, καθώς δεν καταλαβαίνω γιατί, ενώ στο συνέδριο ήσουν κατά γενική ομολογία, τόσο ευγενής και διαλλακτικός, εδώ στο φόρουμ πρέπει να φορτίζεσαι και μάλιστα γι αλλωνών λάθη. Ό,τι ενέργειες έχεις σκοπό να κάνεις εφ' όσον πιστεύεις πως θίγεσαι, νομίζω δεν αφορούν άμεσα το φόρουμ, όπως δεν αφορούσαν και το συνέδριο και εκεί λειτούργησες σωστά! Τι να πω; αυτός ο γραπτός λόγος...:(

Νά 'σαι πάντα καλά, φίλε μου επίσης, και να τα πούμε σύντομα! :)

Χάρης
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Για τα άλλα που προέκυψαν, ειλικρινά δεν αντιλαμβάνομαι γιατί το παίρνεις τόσο επάνω σου, γιατί μπάινεις τόσο στη μέση.

Χάρη,
δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μου φορτώνετε άλλους στην πλάτη μου μέσα στο forum. Εγώ για μένα μιλάω. Και αυτό που κατέθεσα ήταν "δικαιολογία" για την αντίδρασή μου στις ερωτήσεις του π. Αθανασίου. Ό,τι ανέβασα ήταν γι αυτό το λόγο. Αφού ξέρεις μόνο για τον εαυτό μου μιλώ και με "επιφύλαξη":p.
Το τί θα κάνω εγώ με το θέμα του βιβλίου του π. Αθανασίου είναι δυνατόν να απασχολήσει το forum; Μέχρι τώρα και τις ευθύνες μου αναλαμβάνω και τις αποφάσεις μου παίρνω όταν πρέπει.

Γιώργος.

Υ.Γ. Σάββατο, αν κερνάς καφέ, μπορεί να μπω Θεσσαλονίκη. Στείλε προσωπικό.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
...Ο κ. Σολδάτος, ας μαζέψει τα λάθη που πιστεύει ότι έχει το Θεωρητικό του Καρά, ας τα δημοσιεύσει και όποιος θέλει να απαντήσει, ας τα απαντήσει. Εγώ γιατί πρέπει να πάρω θέση για βιβλίο άλλου; Ας έκανε ερώτηση, τουλάχιστον, στα δικά μου βιβλία. Θα το εύρισκα πιο σωστό και πιο έντιμο.

Ευχαριστώ.

Δεν είναι βιβλίο άλλου, το δικό σας βιβλίο είναι!. Το θεωρητικό σας δεν διαφοροποιείται πουθενά από το Θεωρητικό του μακαριστού Σίμωνος Καρά. Ο Σίμων Καράς εκοιμήθη οπότε απευθύνομαι σε σάς.
Που το παράλογο;
Τα λάθη του Καρά τα συζητάμε καθημερινά εδώ μέσα αλλά ο μόνος εκτός από μένα που έχει διαφοροποιηθεί απέναντι σε αυτά που γράφει ο Καράς και είναι και Μαθητής του είναι ο κύριος Αρβανίτης.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Δεν είναι βιβλίο άλλου, το δικό σας βιβλίο είναι!. Το θεωρητικό σας δεν διαφοροποιείται πουθενά από το Θεωρητικό του μακαριστού Σίμωνος Καρά. Ο Σίμων Καράς εκοιμήθη οπότε απευθύνομαι σε σάς.
Που το παράλογο;

Βρε Βαγγέλη, αφού ειπώθηκε (και καρα-χειροκροτήθηκε) πως "το θεωρητικό του Καρά (σσ. και οι "κλώνοι" του) δεν έχει ανάγκη από καμία υπεράσπιση"! Γιατί επιμένεις ασεβώς ; :D:p

ΥΓ. Καλά τα "παρασχοίνια" και τα "παραλυπόμενα" του Συνεδρίου, αλλά ας επικεντρωθούμε στα μουσικά...Μας εν-δια-φέρουν περισσότερο (έστω κι αν δεν μας συμ-φέρουν πάντα).
 
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Αγαπητοί,

το παρόν θέμα άνοιξε εν είδει ανακοίνωσης για το επερχόμενο συνέδριο του ΙΒΜ και πρόσκλησης ενδιαφέροντος για εισηγήσεις. Τώρα που το συνέδριο έγινε και πέρασε στην ιστορία μπορούμε να συνεχίσουμε να σχολιάζουμε τις εισηγήσεις και τα γεγονότα του συνεδρίου γενικότερα, ωστόσο αυτό πρέπει να γίνεται με τρόπο κόσμιο, άνευ προκλήσεων και ύβρεων.

Παρακαλώ λοιπόν όχι προσωπικές αντιπαραθέσεις, όχι ειρωνείες. Ας μείνουμε στο επιστημονικό μέρος του συνεδρίου.

Ευχαριστώ.
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Δεν είναι βιβλίο άλλου, το δικό σας βιβλίο είναι!.

Φίλε μου άλλη ερώτηση έκανες και από ότι κατάλαβα εγώ άλλο ήθελες να ακουστεί. Ας έκανες την ερώτηση αλλέως πως. Οι επεξηγήσεις είναι καλές, αλλά είναι εκ των υστέρων. Σε ένα συνέδριο ή απευθυνόμαστε στο θέμα του ομιλούντος ή τέλος πάντων σε κάτι που αναφέρεται σ' αυτόν. Εσύ ανέφερες άλλο όνομα, αν δεν κάνω λάθος.

Οι συζητήσεις σας και οι τοποθετήσεις σας είναι σεβαστές γι αυτό και όποτε μπορώ να βοηθήσω το κάνω είτε με τοποθετήσεις μου είτε με κατάθεση μουσικών κειμένων για καλύτερη προσέγγιση από όλους.

Νά σαι καλά.
 
Top