Δ΄Διεθνὲς Συνέδριο τοῦ ΙΒΜ

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Σε όλους που συμμετέχουν ή παρακολουθούν το Δ' συνέδριο του ΙΒΜ εύχομαι καλή επιτυχία στις εργασίες τους. Λυπάμαι που λόγω απόστασης δεν μπορώ και εγώ να παραβρεθώ σε τέτοιες εκδηλώσεις. Θα περιμένουμε εντυπώσεις, εισηγήσεις και ότι άλλο ωφέλιμο μπορεί κανείς να μοιραστεί μαζί μας στο μέλλον.
 
P

ptz

Guest
Σε όλους που συμμετέχουν ή παρακολουθούν το Δ' συνέδριο του ΙΒΜ εύχομαι καλή επιτυχία στις εργασίες τους. Λυπάμαι που λόγω απόστασης δεν μπορώ και εγώ να παραβρεθώ σε τέτοιες εκδηλώσεις. Θα περιμένουμε εντυπώσεις, εισηγήσεις και ότι άλλο ωφέλιμο μπορεί κανείς να μοιραστεί μαζί μας στο μέλλον.

-Το συνέδριο λοιπόν ξεκίνησε χθές κανονικά.Ο φίλος καθηγητής Γρ.Στάθης-σταθερή αξία,γλαφυρός όπως πάντα και οι Μα.ί.στορες σχεδόν άψογοι στο μουσικό μέρος.Παρά τις πορείες αρκετός ψαλτικός κόσμος και από όλες τις τάσεις[π.χ.Αγγελόπουλος και Δασκαλούδης],αλλά και μέρος του ''βαθέως'' ψαλτολογίου.Βρεθήκαμε στην ''μίνι'' κρασοκατάνυξη που επακολούθησε να τυρβάζουμε περί πολλών Τζανάκος-Χ.Συμεωνίδης-Β.Ζάχαρης-Λαοσυνάκτης-Κονδυλάκης και άλλοι που τώρα δεν θυμάμαι,σε άριστη φιλική και συναδελφική ατμόσφαιρα.Ολοι τους πρόσχαροι,ευγενείς και ανοιχτόκαρδοι άνθρωποι.Πράγματι ο π.Μάξιμος[που τον ψάξαμε επισταμμένως αλλά δεν τον είδαμε] είχε δίκιο που είχε γράψει παλαιότερα ότι η προσωπική γνωριμία διαφέρει πολύ της ηλεκτρονικής.Και τρέχοντας κατά τα μεσάνυκτα να προλάβουμε το τελευταίο τραίνο στην οδό Σταδίου ο φίλος πλέον Χάρης έλεγε τα διαστήματα του μαλακού χρώματος για την επίμαχη δοξολογία.Συμπέρασμα?Το ψαλτολόγιο [δηλ.όλοι εμείς]από την διαφορετικότητα μας,μπορούμε να προχωρήσουμε σε σπουδαία πράγματα.Το ευχαριστήθηκα.
-Και βέβαια να τους συνδράμουμε στις εισηγήσεις τους.Π.ΤΖ.
 

paparatsi

Banned
ομολογουμένως ,ο κ. παναγιώτης έγινε το επίκεντρο της παρέας. και εγώ συνυπογράφω και χάρηκα που τον γνώρισα και από κοντά
 

paparatsi

Banned
 Ἅγιος ὁ θεός , Τρισάγιο ἀσματικόν, τὸ λεγομενον
«αβουα», μέλος τοῦ λαλούτζου, ἦχος πλ. δ΄.
μείναμε με την όρεξη. όλοι περιμέναμε με περιέργεια να το ακούσουμε αλλά επειδή πέρασε η ώρα, η χορωδία των Μαιστορων σύντμησε το πρόγραμμά της . ελπίζω να ανέβει το μάθημα στο ψαλτολόγιο κάποια φορά
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Κι εγώ χάρηκα που γνώρισα άτομα που μόνο γραπτώς γνωριζόμασταν. Ο π.Μάξιμος ήρθε σήμερα και σας έψαχνε (κι αυτός με την σειρά του).

Αλλά δυστυχώς πρέπει ν' αποχωριστώ το avatar μου (View attachment avatar.jpg), γιατί όπως μου μεταφέρθηκε κάποιοι πιστεύουν ότι το χρησιμοποιώ με υπονοούμενο, πράγμα που εγώ ποτέ δεν είχα καν φανταστεί... Οπότε bye-bye doggy!
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Κι εγώ χάρηκα που γνώρισα άτομα που μόνο γραπτώς γνωριζόμασταν. Ο π.Μάξιμος ήρθε σήμερα και σας έψαχνε (κι αυτός με την σειρά του).

Αλλά δυστυχώς πρέπει ν' αποχωριστώ το avatar μου (View attachment 21376), γιατί όπως μου μεταφέρθηκε κάποιοι πιστεύουν ότι το χρησιμοποιώ με υπονοούμενο, πράγμα που εγώ ποτέ δεν είχα καν φανταστεί... Οπότε buy-buy doggy!


Υπερβολές για το avatar... Δε βάζεις κανένα απήχημα, ενήχημα...θα σαι και trendy!

Δ.
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Κι εγώ χάρηκα που γνώρισα άτομα που μόνο γραπτώς γνωριζόμασταν. Ο π.Μάξιμος ήρθε σήμερα και σας έψαχνε (κι αυτός με την σειρά του).

Αλλά δυστυχώς πρέπει ν' αποχωριστώ το avatar μου (View attachment 21376), γιατί όπως μου μεταφέρθηκε κάποιοι πιστεύουν ότι το χρησιμοποιώ με υπονοούμενο, πράγμα που εγώ ποτέ δεν είχα καν φανταστεί... Οπότε buy-buy doggy!


Οχι είναι ωραίο...κράτα το...αλλιώς θα το βάλω εγώ...:D:D
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Εσύ παπούλη βάλτο, το υπονοούμενο είναι από την δική μου μεριά (...λέει...) όχι από την δική σου.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Πρώτη μέρα σήμερα παρακολούθησα λίγο από το συνέδριο. Χάρηκα που γνώρισα από κοντά τον Βασίλη Ζάχαρη, καθώς και άλλους φίλους γνωστούς από τα παλιά. Σκεφτείτε είδα συμφοιτητή μου στη Θεολογική μετά από δέκα χρόνια να είναι ιερέας πλέον.
Ελπίζω αύριο να ακούσω περισσότερες ώρες συνεδρίου...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Εὐχαριστῶ πού μέ ἀναζητούσατε στήν ἐναρκτήρια συνεδρία· μοῦ μετέφεραν τήν ἀναζήτηση τηλεφωνικῶς ἐκεῖνο τό βράδυ ὁ Β. Ζάχαρης καί ὁ Ἀπ. Καλπακίδης.
Ἐγώ πῆγα στή χθεσινή δεύτερη πρωινή συνεδρία γιά τόν κ. Γιαννόπουλο καί τόν κ. Λιάκο καί γιά νά δῶ καί ἄλλα μέλη πού ἦρθαν ἀπό μακρυά, κυρίως Θεσσαλονικεῖς καί ἰδιαίτερα τόν Χάρη, πού εἶχε παραπονεθεῖ πού δέν εἰδωθήκαμε στό συνέδριο τῆς Παιανίας.
Πῆγα στό διάλειμμα καί ἔτρεξε καί μέ συνάντησε ὁ π. Χρυσοβαλάντης καί μέ ὀδήγησε στό χῶρο τοῦ καφέ, ὅπου ἦταν ὅλοι. Συναντήθηκα ἐν πρώτοις μέ τόν Χάρη, πού καθόταν μέ τούς κ. Ἀρβανίτη, Κανδηλάκη καί Χανουμίδη. Τούς συνέστησα τόν π. Χρυσοβαλάντη. Μετά ἀναζήτησα τόν Β. Ζάχαρη καί πῆγα στό τραπέζι του πού ἦταν μέ τόν κ. Ἀγγελόπουλο καί Διον. Ἠλιόπουλο. Δίπλα καθόταν ὁ κ. Κυριαζῆς Δασκαλούδης καί ἦρθε στό τραπέζι καί μοῦ τόν συνέστησε ὁ κ. Λυκοῦργος. Πολύ καλός καί ἀγαθός ἄνθρωπος, ὅπως ἔχει γραφεῖ. Ἐκεῖ εἶδα καί τόν π. Νικόλαο Μέζη πού καθόταν μέ τόν Ἀντώνη Ἀετόπουλο, ἀφοῦ εἶχα μιλήσει μέ τούς κ. Χαλδαιάκη καί Δημ. Μπαλαγεῶργο.
Κατευθυνθήκαμε στήν αἴθουσα γιά τήν ἔναρξη τῆς β΄ πρωινῆς συνεδρίας καί μίλησα μέ τούς κ. Γιαννόπουλο καί κ. Λιάκο. Μίλησα καί μέ τόν π. Νικόδημο Καβαρνό, τόν Μιχάλη Μαμάη καί τόν Δημήτρη Ἀνδριώτη. Κάθησα (καταχρηστικῶς) ἀνάμεσα στούς κ. Ἀναστασίου καί Μπαλαγεῶργο. Ἀκούσαμε τίς εἰσηγήσεις. Πιό δίπλα ὁ κ. Νεραντζῆς, κεφάλαιο τῆς ἐκκλ. μας μουσικῆς. Στό τέλος τοῦ εἶπα γιά τόν Ἀντώνη Μιχελουδάκη καί Χρ. Τσακίρογλου, πού τόσα μᾶς ἔχουν πεῖ, ἀλλά κυρίως γιά τόν κ. Λιναρδάκη καί τοῦ εἶπα ὅτι θά πῶ στόν κ. Λιναρδάκη, πού συναντηθήκαμε.
Γνώρισα τόν Γιάννη Μπουλμπουτζῆ, πολύ σεμνό, σοβαρό καί μετρημένο παιδί, ὅπως φαίνεται ἀπό τά γραφόμενά του, τόν ἀγαπητό μας Εὐάγγελο Σολδάτο καί τόν Βαγγέλη Σφακιανάκη, πού πρέπει νά πᾶμε στήν ἐκδήλωση τῆς Κυριακῆς στόν Πειραιᾶ· μοῦ ἔχει στείλει πρόσκληση καί τόν συνεχάρην γιά τίς δραστηριότητές του. Γνώρισα καί τόν Νεκτάριο Ρ. (kaelthas).
Φαντάζομαι πόσες ἐμπειρίες ἔχουν ἀποκομίσει ὅσοι κάθονται σέ ὅλες τίς συνεδρίες. Τό πρόγραμμα εἶναι ἐξαντλητικό.
Λίγο ἀποχή τώρα ἀπό τό Ψαλτολόγιον γιατί τό ἔχουμε ζωντανό στήν πόλη μας.
Θά πάω στήν ἀπογευματινή σήμερα γιά τόν Γενικό(ῶς) «θεῖο» καί στήν αὐριανή ἀπογευματινή γιά Ἀντώνη Ἀετόπουλο, Νικ. Θεοτοκᾶτο, Βασίλη Ζάχαρη καί γιά τό κλείσιμο τῆς συνεδρίας μέ τήν χορωδία τοῦ κ. Λιάκου «Θεσσαλονικεῖς Ὑμνωδοί».
Λυπᾶμαι πού χάνω πολλούς ἄλλους λόγω παράλληλων ὑποχρεώσεών μου.

Ἄλλα μέλη θά ἔχουν νά ποῦν πολύ περισσότερα γιά τά μέχρις ἐδῶ, πού ἔχω χάσει, ἀλλά ἔχουμε ἀκόμη πολύ σημαντικά τίς δύο αὐτές τελευταῖες μέρες.

ΥΓ. Ὁ Λαμπρινάκος ἦρθε τελικά ἀπό Γερμανία;

 
Last edited:

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος

ΥΓ. Ὁ Λαμπρινάκος ἦρθε τελικά ἀπό Γερμανία;

π. Μάξιμε,

την ευχή σας!

Καταφθάνω εις τας Αθήνας απόψε το εσπέρας και θα παραβρίσκομαι αύριο λίαν πρωΐ ανάμεσα σας.

Καλή επιτυχία στους συνέδρους!


Μετ' ευχών πολλών

Νικόλαος
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
π. Μάξιμος;56930 said:

.......................................................................
Πιό δίπλα ὁ κ. Νερατζῆς, κεφάλαιο τῆς ἐκκλ. μας μουσικῆς. Στό τέλος τοῦ εἶπα γιά τόν Ἀντώνη Μιχελουδάκη καί Χρ. Τσακίρογλου, πού τόσα μᾶς ἔχουν πεῖ, ἀλλά κυρίως γιά τόν κ. Λιναρδάκη καί τοῦ εἶπα ὄτι θά πῶ στόν κ. Λιναρδάκη, πού συναντηθήκαμε.
...........................................................................

Πατερ ευχαριστω πολυ . Αν ξαναδειτε τον Αρχωντα Διδασκαλο του Αποστολου
κ. Δημητριο Νεραντζη , παρακαλω να του μεταβιβασεται τους χαιρετισμους μου . Το ιδιο ισχυει και για τον Αρχωντα κ. Λυκουργο Αγγελοπουλο .
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Πατερ ευχαριστω πολυ . Αν ξαναδειτε τον Αρχωντα Διδασκαλο του Αποστολου
κ. Δημητριο Νεραντζη , παρακαλω να του μεταβιβασεται τους χαιρετισμους μου . Το ιδιο ισχυει και για τον Αρχωντα κ. Λυκουργο Αγγελοπουλο .
κ. Βαγγέλη, για μας του μη άρχοντες δεεεν "παίζουν" χαιρετίσματα;:mad:




υγ αστεία λέω...:D
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
κ. Βαγγέλη, για μας του μη άρχοντες δεεεν "παίζουν" χαιρετίσματα;:mad:
υγ αστεία λέω...:D

Γιωργο εχεις δικιο . Πολλους Χαιρετισμους σε ολα τα παρευρισκωμενα μελη του ''Ψαλτολογιον'' και καλη επιτυχια σε οσους εχουν εισηγησεις .
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Μη "τσιμπάτε" καλέ κ. Βαγγέλη, αφού εμείς τα λέμε κάθε μέρα στο φόρουμ...:)
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Και εγώ με τη σειρά να εκφράσω τη χαρά μου για την επιτυχία της χθεσινοβραδυνής συνεδρίας, στην οποία είχα την τιμή να είμαι ένας από τους εισηγητές. Πόσους και πόσους δεν συνάντησα, μέλη του φόρουμ και μη!

Να αναφέρω:
τον αγαπητό π. Ιωσήφ Παλιούρα, σχολάρχη της Σχολής Βυζαντινής Μουσικής της Ι. Αρχιεπισκοπής Θυατείρων & Μ. Βρετανίας και τον α΄ ψάλτη του Ι. Ναού Αγ. Παντελεήμονος 401 ΓΣΝΑ κ. Σπ. Καμπίτση, φίλους από τα ωραία χρόνια της εν Λονδίνω παροικίας μου.

Τον κ. Στ. Τραϊφόρο, α΄ ψάλτη ιδρυματικού ναού Αγ. Χαραλάμπους Κερατσινίου τον οποίο γνωρίζω από παλιά.

Τον κ. Αναστασιάδη-Χατζή του οποίου άκουσα και την ενδιαφέρουσα εισήγηση.

Επίσης είχα τη χαρά να δω τους ήδη γνώριμους π. Μάξιμο, κ. Γιάννη Λιάκο (του οποίου τον καλλικέλαδο χορό περιμένω να απολαύσω απόψε), κ. Βασ. Ζάχαρη, κ. Μιχ. Μαμάη.

Τους κ.κ. Κων. Φωτόπουλο (με τον οποίο είχαμε μια ενδιαφέρουσα ανταλλαγή απόψεων σε θέματα ψαλτικής στη σλαβονική) και Κων. Μπουσδέκη.

Να γνωριστώ με τον συνονόματο κ. Παναγιώτη Τζανάκο, τον κ. Γεώργιο Κωνσταντίνου, τον επίσης συνονόματο κ. Παν. Ρουστέμη και έναν ακόμα συνονόματο Παναγιώτη (του οποίου το επώνυμο δεν μπόρεσα να συγκρατήσω).

Είχα επίσης την χαρά να ξαναδώ τον κ. Γιάννη Αρβανίτη με τον οποίο είχα γνωριστεί σε παλαιότερο συνέδριο και του οποίου η προσφορά στο φόρουμ είναι άξια πολλών ευχαριστιών.

Οι εισηγήσεις ήταν όλες εξαιρετικά ενδιαφέρουσες και μοναδικές: ο κ. Αθ. Παϊβανάς μας μίλησε για το σεμινάριο ψαλτικής στη Ρωσία, ο κ. Δελβινιώτης για τις μελέτες του για την ανθρώπινη φωνή, ο κ. Αναστασιάδη-Χατζής για την διδασκαλία της ψαλτικής από ψυχοπαιδαγωγικής απόψεως, και οι εκ Σερβίας π. Ντράγκαν Άσκοβιτς και κα Γκόρντανα Μπλαγκόγιεβιτς (οι οποίοι μίλησαν στην Ελληνική το τονίζω!) μας ανέφεραν για την σχέση ψαλτικής και δημοτικής μουσικής και την θέση της γυναίκας στην ψαλμωδία στη Σερβία αντίστοιχα.

Μετά το πέρας της συνεδρίας τον "λόγο" είχε η χορωδία του άρχοντος κ. Χατζηχρόνογλου και ένα σχήμα παραδοσιακής φωνητικής και οργανικής μουσικής. Αμφότερα εξαίρετα!

Ένα μεγάλο ευχαριστώ οφείλω στην οργανωτική επιτροπή του συνεδρίου και στη συντονίστρια της χθεσινοβραδυνής συνεδρίας Δρ. Μαρία Αλεξάνδρου.
 
Last edited:

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστούμε Παναγιώτη και όλους τους προγράψαντες για το συνέδριο.
Εγω και όλοι αυτοί ίσως που δεν μπορούν να παρευρίσκονται όλα αυτά τα περιμένουμε τα σχόλια και "ρεπορτάζ" του συνεδρίου τα περιμένουμε πως και πώς.
Αν είναι δυνατόν να έχουμε τα ηχητικά των χορωδιών κάποια στιγμή αυτό θα ήταν μάννα εξ ουρανού...
Ευχαριστώ και πάλι
 
Top