Γυναικείες φωνές της εξωτερικής μουσικής σε σχέση με την Ψαλτική

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
1. Ο κ.Θεοτοκατος ανεφερε την Ντενις Κιζι Εφταλια. Ανεβαζω το αρθρο που εχει γραψει ο Αρχων κ.Αστερης στο δισκακι της που επιμεληθηκε και κυκλοφορει στην Τουρκια.

2. Ο Δημητρης Σκρεκας ειπε για την Χαμιγετ Γιουτζεζες. Ανεβαζω ενα πασιγνωστο τραγουδι της το Bakmiyor cesmi siyah. Προσεξτε την εκταση της φωνης της και την αντοχη που εχει στην αναπνοη. Δεν υπαρχουν τετοιες τραγουδιστριες σημερα.
Το σωληναριο (γιουτουμπ) δεν ανοιγει σημερα, και δεν ξερω αν εχει ανεβει απο αλλο συναδελφο πιο πριν.
 

Attachments

  • Eftalia.rar
    13.7 MB · Views: 33
  • Track17.MP3
    3.2 MB · Views: 38
Last edited:

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Το έκλεισε και αυτό η Κίνα. Το είπανε στις ειδήσεις.

Ναι απο χθες, αλλα δεν ξερουμε ακομα αν ειναι προσωρινο η μονιμο κλεισιμο. Οτι εγινε εγινε! Ενας μηνας μου απεμεινε εδω Δημητρη...
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Μια πολύ δημοφιλή φωνή στην Τουρκία είναι η Umut Akyürek...
http://www.youtube.com/watch?v=I8JD75hVhpg
εδώ σε ένα Şarki σαφώς επηρεασμένο από Ευρωπαϊκά...προσέξτε από τα 2.05 λεπτά και έπειτα...Πως να χαρακτήριζαν άραγε οι καθηγητές φωνητικής αυτήν την φωνή? Υπάρχουν πάντως και βιντεάκια από την ίδια με πιο "παραδοσιακό" ύφος...

Υ.Γ.στο τέλος η χορωδία ερμηνεύει και ένα şarkı (από τα πιο γνωστά στην Τουρκία) του Ρωμηού Χρήστου Κυριαζίδη από την Πόλη (δέστε που το αναγράφουν ως Hristaki efendi), άγνωστο δυστυχώς σήμερα στην Ελλάδα...:rolleyes:
Αμαν!!...Τι κανει η τυπισσα!!...:cool:
Ευχαριστουμε κε Χρηστο!...:)
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Πάλι με τις γυναίκες ασχολείσαι εσύ; Αδιόρθωτος από παλιά!!! :p:D:p:D
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Πάλι με τις γυναίκες ασχολείσαι εσύ; Αδιόρθωτος από παλιά!!! :p:D:p:D

Τι να κανω αγαπητε μου;....
Βλεπεις,λογω της δουλειας μου.....καθε μερα εχω να κανω με πολλες!!...:wink:
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Τι να κανω αγαπητε μου;....
Βλεπεις,λογω της δουλειας μου.....καθε μερα εχω να κανω με πολλες!!...:wink:

Κάτι μού λέει ότι η επιλογή της δεν ήταν τυχαία! Είχες καλό βαθμό στο Σ.Ε.Π. στο Γυμνάσιο, εεεε; :p
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Κάτι μού λέει ότι η επιλογή της δεν ήταν τυχαία! Είχες καλό βαθμό στο Σ.Ε.Π. στο Γυμνάσιο, εεεε; :p

Του'ναντιον....ηταν εντελως....τυχαια!!!...:p:wink::D
Σοβαρα τωρα...Η αληθεια ειναι οτι εχω περισσοτερη αδυναμια στις γυναικειες τουρκικες φωνες,παρα στις αντρικες!....:)
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Η αξέχαστη Ρόζα...στην Πολίτικη λύρα ο γλυκής Λάμπρος Λεονταρίδης (+1965)
 

Attachments

  • 17_Arapi_Gazeli_Ussak-1934.mp3
    4.8 MB · Views: 23
  • Ο Λάμπρος Λεονταρίδης (γνωστός και ως ο Λάμπρος με την λύρα), στην Ισταμπούλ το 1916.jpg
    29.2 KB · Views: 6
Top