Γυναικεία χορωδία στην Αγ. Λυδία Ασπροβάλτας Θεσσαλονίκης

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Την περασμένη Κυριακή στο 4Ε είχε αναμετάδοση από τον Ι. Ν. Αγ. Λυδίας Θεσσαλονίκης όπου έψαλλε οργανωμένος (;) γυναικείος χορός από μαυροφορεμένες γυναίκες. Έχει κανείς περισσότερες πληροφορίες; Είναι μόνιμα οργανωμένος γυναικείος χορός σε αυτή την εκκλησία; Υπάρχουν και άλλες ενορίες με γυναικείους χορούς; Ευχαριστώ.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
H χορωδία αυτή φαντάζομαι αποτελείται από "αφιερωμένες" αδελφές της ομωνύμου οργανώσεως-αδελφότητος. Ο ναός της Αγ. Λυδίας δεν είναι ενοριακός αλλά βρίσκεται εντός των εγκαταστάσεων της ομώνυμης αδελφότητας-οργανώσεως η οποία εκτός των συνήθων δραστηριοτήτων (κατηχητικά, κύκλοι, κατασκηνώσεις) αναλαμβάνει εκτυπώσεις βιβλίων με άριστα αποτελέσματα.
Τι είδους "ρεπερτόριο" είχε η χορωδία (βυζαντινό, ευρωπαϊκό);
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Παναγιώτη, δεν το ήξερα. Παραθέτω ένα πρόχειρο ηχητικό από την εν λόγω ακολουθία, δεν άκουσα πολύ και η ηχογράφησή μου είναι χάλια αλλά δίνει μία ιδέα.
 

Attachments

  • simeronsotiria-ag-lydia-gynaikes-xorodia-jun08.mp3
    193.8 KB · Views: 181

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Την περασμένη Κυριακή στο 4Ε είχε αναμετάδοση από τον Ι. Ν. Αγ. Λυδίας Θεσσαλονίκης όπου έψαλλε οργανωμένος (;) γυναικείος χορός από μαυροφορεμένες γυναίκες. Έχει κανείς περισσότερες πληροφορίες; Είναι μόνιμα οργανωμένος γυναικείος χορός σε αυτή την εκκλησία; Υπάρχουν και άλλες ενορίες με γυναικείους χορούς; Ευχαριστώ.

H χορωδία αυτή φαντάζομαι αποτελείται από "αφιερωμένες" αδελφές της ομωνύμου οργανώσεως-αδελφότητος. Ο ναός της Αγ. Λυδίας δεν είναι ενοριακός αλλά βρίσκεται εντός των εγκαταστάσεων της ομώνυμης αδελφότητας-οργανώσεως η οποία εκτός των συνήθων δραστηριοτήτων (κατηχητικά, κύκλοι, κατασκηνώσεις) αναλαμβάνει εκτυπώσεις βιβλίων με άριστα αποτελέσματα.
Τι είδους "ρεπερτόριο" είχε η χορωδία (βυζαντινό, ευρωπαϊκό);

Ναι ειναι αδελφες της ομωνυμου αδελφοτητος . Υπαρχει και Ρ/Σ που θα τον βρειτε στο λινγκ που παραθετω (αν το εκαμα σωστα) .
Εχει πολλες μεταδοσεις διαφορων ακολουθιων και μεταδοσεις Βυζαντινων υμνων (υπαρχει προγραμμα του σταθμου) .
Αν καποιος μπορει ας καμει ηχογραφησεις και ας τις ανεβασει .
http://www.radiolydia.gr/LYDIA.htm
 
Last edited:
Υπάρχει στο site της Λυδίας η ακολουθία του Μικρού Παρακλητικού κανόνος,την οποία δεν μπορώ να δημοσιεύσω τώρα λόγω τεχνικού προβλήματος.Αν την θέλει κανείς ας στείλει μηνυμα και το πρώτον θα την ανεβάσω.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ο κύριος Γεώργιος Μιχαλάκης μου έχει δώσει την εντύπωση ενός ανθρώπου αυθόρμητου και ζηλωτή, που έχει όμως τα δύο αυτά χαρακτηριστικά σε τέτοιο βαθμό που οι κρίσεις και ο τρόπος του, καλώς ή κακώς, τον φέρνουν συχνά σε προστριβή με ανθρώπους αντίθετων θεωριών και πρακτικών (απόδειξη και ο αποκλεισμός του από το φόρουμ).
(Προσωπικά, επειδή βρίσκω ενδιαφέροντα όσα λέει, ακόμα κι όταν μου φαίνονται υπερβολικά, θα επιθυμούσα πολύ να είναι ο τρόπος του πιο ανοιχτός στις αντίθετες θεωρήσεις και κοσμοθεωρίες, ώστε να μπορεί να είναι μέλος του φόρουμ μας, όπως και οποιουδήποτε φόρουμ – αλλά άσχετο είναι αυτό).
Ξέροντας πάντως πως είναι πολύ αυστηρός κριτής και με κριτήρια όχι πάντα προβλέψιμα, μου έκανε τεράστια εντύπωση η στάση του απέναντι στο άκουσμα του εν λόγω γυναικείου χορού, το οποίο υπάρχει εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=eJYFMw8dux4&feature=channel_page

Οι λόγοι της έκπληξής μου είναι πολλοί, αλλά θα αναφέρω κυρίως το ότι η καθιερωμένη στάση είναι μια δυσπιστία απέναντι στη δυνατότητα του γυναικείου ψαλσίματος να αποδώσει το βυζαντινό παραδοσιακό ύφος (αφήνω ως μη ψαλτικού ενδιαφέροντος την απαξίωση απέναντι σε τρόπους εκκλησιαστικής ζωής διαφορετικούς από αυτόν της ενορίας).
Ο άνθρωπος λοιπόν αυτός με την διόλου ευκαταφρόνητη άποψη περί παραδόσεως, αφού επαινεί αυτόν τον χορό για τα εξής (στα οποία γνωρίζω ότι δίνει ιδιαίτερη έμφαση): α) παραδοσιακή τοποθέτηση της φωνής (λέει στα αναρτημένα σχόλια «από φωνητική εγώ είμαι μαθητής τους» β) παραδοσιακά διαστήματα <<παρακάμπτω πάλι ως μη ψαλτικά τα περί παραδοσιακής ακίνητη στάση τού ψάλλοντος και παραδοσιακής ενδυμασίας κατάλληλης για εκκλησία>>, καταλήγει να πει (μεταφράζω για όσους δεν ξέρουν Αγγλικά):
Όσοι επιθυμούν να μάθουν την παραδοσιακή ψαλτική πρέπει να αναζητήσουν αυτήν την εκκλησία,
είτε στην τηλεόραση είτε προσωπικά, και να προσπαθήσουν να τη μιμηθούν όσο μπορούν περισσότερο.
(For those wishing to learn traditional psaltiki, you should seek out this church, be it on TV or in person, and try imitating as much as possible.) [υπάρχει στο more info]

Δεν ξέρω αν συμφωνώ ή διαφωνώ, ξέρω ότι μου φάνηκε εξαιρετικά ενδιαφέρον όλο αυτό το πράγμα και ζητώ τη γνώμη σας.
 
Χ

ΧΡΥΣΑ1

Guest
Στο παρακάτω link ανεβάζω μια από τις ακολουθίες που παρακολούθησα κι εγώ. Παρακαλώ όταν αναφερόμαστε σε ακολουθίες της εκκλησίας ας εκφραζόμαστε ανάλογα. Το ότι ψάλλουν γυναίκες δε σημαίνει ότι υστερούν μουσικολογικά (δεν αναφέρομαι μόνο στη συγκεκριμένη χορωδία). Η λέξη "ρεπερτόριο" νομίζω ότι ταιριάζει περισσότερο σε συναυλίες, κατά την ταπεινή μου γνώμη.

http://www.youtube.com/watch?v=kXHTuJXD80g
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Στο παρακάτω link ανεβάζω μια από τις ακολουθίες που παρακολούθησα κι εγώ. Παρακαλώ όταν αναφερόμαστε σε ακολουθίες της εκκλησίας ας εκφραζόμαστε ανάλογα. Το ότι ψάλλουν γυναίκες δε σημαίνει ότι υστερούν

μουσικολογικά

(δεν αναφέρομαι μόνο στη συγκεκριμένη χορωδία). Η λέξη "ρεπερτόριο" νομίζω ότι ταιριάζει περισσότερο σε συναυλίες, κατά την ταπεινή μου γνώμη.

http://www.youtube.com/watch?v=kXHTuJXD80g

Μιᾶς καὶ γράφεις περὶ ἀκριβείας στὸ λόγο, ὁ σωστὸς ὅρος εἶναι «μουσικά» καὶ ὄχι «μουσικολογικά» ποὺ παραπέμπει σὲ ἄλλο ἐπίπεδο.
 
Χ

ΧΡΥΣΑ1

Guest
... εστω "μουσικά" ευχαρισώ για τη διόρθωση
 
Χ

ΧΡΥΣΑ1

Guest

Μιᾶς καὶ γράφεις περὶ ἀκριβείας στὸ λόγο, ὁ σωστὸς ὅρος εἶναι «μουσικά» καὶ ὄχι «μουσικολογικά» ποὺ παραπέμπει σὲ ἄλλο ἐπίπεδο.
... εστω "μουσικά" ευχαριστώ για τη διόρθωση
 
Πολύ ωραίος χορός. Έστω και γυναικείος.
Τις απολαμβάνεις να τις ακούς.
Μία μικρή ένσταση για την τοποθέτηση της φωνής τους, που είναι πολύ ένρινη, αλλά δεν πειράζει. Άξιες.
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Μία μικρή ένσταση για την τοποθέτηση της φωνής τους, που είναι πολύ ένρινη, αλλά δεν πειράζει.
αυτήν η τοποθέτηση τις αναπαύει και τις βοηθάει να ψάλλουν σωστά, οπότε, μάλλον, δεν θα έπρεπε να τίθεται καν θέμα :wink:
Ευχαριστώ! :)
 
αυτήν η τοποθέτηση τις αναπαύει και τις βοηθάει να ψάλλουν σωστά, οπότε, μάλλον, δεν θα έπρεπε να τίθεται καν θέμα :wink:
Ευχαριστώ! :)
Γιατί βρε Βάιο; Εμείς που δεν ψάλλουμε με τη μύτη, δεν ψάλλουμε σωστά;
Σε αντίθεση πάντως με τους πολύ ένρινους άντρες ψάλτες:eek:, που δεν μπορείς να τους ακούσεις ούτε 5 λεπτά, είπα ότι είναι

Πολύ ωραίος χορός. Τις απολαμβάνεις να τις ακούς.
Άξιες.

Και δεν έθεσα κάποιο θέμα. Ένα εγκωμιαστικό σχόλιο έκανα. Μη χαλάσουμε το νήμα χωρίς λόγο. :rolleyes:
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Γιατί βρε Βάιο; Εμείς που δεν ψάλλουμε με τη μύτη, δεν ψάλλουμε σωστά;
δεν είπα αυτό, αλλά θα ήθελα να ακούσω τις ίδιες κυρίες να ψάλλουν όπως "εμείς" (για σένα δεν ξέρω, πάντως εγώ χρησιμοποιώ μύτη και το ξέρεις, άσχετα αν είναι σωστό ή λάθος). Πραγματικά το έχω απορία πώς θα ακούγονταν και αν θα ήταν ικανές να ψάλλουν το ίδιο σωστά.

Σε αντίθεση πάντως με τους πολύ ένρινους άντρες ψάλτες:eek:, που δεν μπορείς να τους ακούσεις ούτε 5 λεπτά, είπα ότι είναι
Και δεν έθεσα κάποιο θέμα. Ένα εγκωμιαστικό σχόλιο έκανα. Μη χαλάσουμε το νήμα χωρίς λόγο. :rolleyes:
συμφωνώ και συμφωνώ :) :wink:
(γενικά το είπα για το "θέμα" και όχι γι'αυτό που έγραψες, δηλαδή, εφόσον είναι σωστό το αποτέλεσμα, ας βγαίνει ο ήχος κι απ'τα αυτιά, λέμε τώρα :rolleyes:....)

Ευχαριστώ! :)
 
Last edited:

Adam_x

Active member
Χαίρετε!
Ψάλλουν οι αδελφές της αδελφότητος Αγίας Λυδίας Ασπροβάλτας Θεσσαλονίκης στις 02/02/2020
Κάθε Κυριακή στο κανάλι 4ε έχει απευθείας μετάδοση του Όρθρου και της Θείας Λειτουργίας στις 07:30 από την αδελφότητα της Αγίας Λυδίας.

 
Top