Γυναίκες στο αναλόγιο

joytat

Νέο μέλος
Χαίρετε και καλή υπόλοιπη Σαρακοστή.
Χθες, πήγα σε μια εκκλησία στο νησί μου, ήταν τρεις ψάλτες, όλοι άντρες. Όλοι γνωστοί. Άλλωστε στο νησί είμαστε μια μεγάλη οικογένεια. Άρχισα να, συμμετέχω και εγώ αλλά μετά από λίγα λεπτά με κάλεσε ο ιερέας ιδιαιτέρως και μου είπε ότι πρέπει απλά να υποψάλλω γιατί δεν ταιριάζει η φωνή μου με τους άλλους ψάλτες.
Αυτό πρώτη φορά μου συμβαίνει. Δεν θέλω να κάνω την μεγάλη και σπουδαία ψαλτρια αλλά μελετώ πάρα πολύ, και παρόλο που δεν έχουμε εδώ σχολή βυζαντινής μουσικής, μελετάω μόνη μου και έχω προχωρήσει αρκετά. Μου αρέσει να ψάλλω, και πιστεύω το μόνο μέρος που μπορείς να μάθεις καλά είναι το ιερο αναλογιο.
Εννοείται ότι έκανα υπακοή και εννοείται ότι στενοχωρηθηκα πάρα πολύ.
Θα ήθελα την άποψή σας.
 
Κ

Κωσταντής1

Guest
Ἃν ξεχάσουμε (ἢ κάνουμε πὼς ξεχνᾶμε) ζητήματα φύλου καὶ περιβάλλοντος, αὐτὸ ποὺ σᾶς ζητήθηκε εἶναι κάτι παραπάνω ἀπὸ συνηθισμένο στὴν κοσμικὴ μουσική. Σᾶς φέρνω δύο παραδείγματα ποὺ μοῦ ἔχουν μείνῃ. Ἕνας μουσικὸς προσλαμβάνεται στὴν κρατικὴ ὀρχήστρα τοῦ διαβόητα ἀπαιτητικοῦ μαέστρου Γεβγκένι Μραβίνσκυ τῆς πάλαι ποτὲ ΕΣΣΔ. Δὲν ξέρει τί νὰ κάνει, οἰ ἄλλοι τοῦ λένε: ὄχι πιὸ δυνατά, ὄχι πιὸ σιγά, ὄχι πιὸ γρήγορα, ὄχι πιὸ ἀργά, ὄχι καλά, ὄχι κακά: ὅπως ὅλοι. Στὸ... ἀντίπαλο στρατόπεδο, ὁ μακαρίτης πλέον Πιὲρ Μπουλὲζ ἐξηγεῖ: οἱ νέοι μουσικοὶ ποὺ θέλουν νὰ ἀνήκουν σὲ ὀρχήστρα τὸ πιὸ δύσκολο ποὺ ἔχουν νὰ μάθουν εἶναι ὄχι νὰ παίζουν καλά, ἀλλὰ νὰ μὴν εἶναι σημαντικοί. Στὴν συμφωνικὴ μουσική, ὑπάρχουν στιγμὲς ποὺ δὲν εἶσαι σημαντικός. Συμπέρασμα: μᾶλλον... ἐπροσλήφθητε!
 
Last edited by a moderator:

joytat

Νέο μέλος
Ἃν ξεχάσουμε (ἢ κάνουμε πὼς ξεχνᾶμε) ζητήματα φύλου καὶ περιβάλλοντος, αὐτὸ ποὺ σᾶς ζητήθηκε εἶναι κάτι παραπάνω ἀπὸ συνηθισμένο στὴν κοσμικὴ μουσική. Σᾶς φέρνω δύο παραδείγματα ποὺ μοῦ ἔχουν μείνῃ. Ἕνας μουσικὸς προσλαμβάνεται στὴν κρατικὴ ὀρχήστρα τοῦ διαβόητα ἀπαιτητικοῦ μαέστρου Γεβγκένι Μραβίνσκυ τῆς πάλαι ποτὲ ΕΣΣΔ. Δὲν ξέρει τί νὰ κάνει, οἰ ἄλλοι τοῦ λένε: ὄχι πιὸ δυνατά, ὄχι πιὸ σιγά, ὄχι πιὸ γρήγορα, ὄχι πιὸ ἀργά, ὄχι καλά, ὄχι κακά: ὅπως ὅλοι. Στὸ... ἀντίπαλο στρατόπεδο, ὁ μακαρίτης πλέον Πιὲρ Μπουλὲζ ἐξηγεῖ: οἱ νέοι μουσικοὶ ποὺ θέλουν νὰ ἀνήκουν σὲ ὀρχήστρα τὸ πιὸ δύσκολο ποὺ ἔχουν νὰ μάθουν εἶναι ὄχι νὰ παίζουν καλά, ἀλλὰ νὰ μὴν εἶναι σημαντικοί. Στὴν συμφωνικὴ μουσική, ὑπάρχουν στιγμὲς ποὺ δὲν εἶσαι σημαντικός. Συμπέρασμα: μᾶλλον... ἐπροσλήφθητε!
Χε χε, ευχαριστώ!
Πραγματικά το δέχομαι να είμαι μη σημαντική. Δεν επιθυμώ ούτε επιδιώκω να εκτοπίσω κανέναν. Και θα συνεχίσω όπου και όποτε μου δίνεται η ευκαιρία να ψαλώ τω Θεώ μου έως υπάρχω.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Θα ήθελα την άποψή σας.
Ὅπως φαίνεται στὴν ἑνότητα τῆς κοινότητας ποὺ ἐντάσσεται καὶ τὸ παρὸν θέμα, οἱ ἀπόψεις ὅσων συμμετέχουν ἐνεργὰ ὑπάρχουν.
Γυναίκα και Ψαλτική | Ψαλτολόγιον (Psaltologion) (analogion.com)
Αὐτὸ ποὺ θὰ σᾶς συμβούλευα, θὰ ἦταν πρωτίστως νὰ μὴν στενοχωριέστε. Τὸ τοῦ Ψαλμῳδοῦ· «Ψαλλῶ τῷ Θεῷ μου ἕως ὑπάρχω» δὲν περιορίζεται στὰ ὅρια τοῦ ἱεροῦ ἀναλογίου, καὶ αὐτὸ εἶναι κάτι ποὺ ἰσχύει γιὰ ὅλες καὶ ὅλους ἀνεξαρτήτου φύλου. Γέννημα θρέμμα τῆς ἐπαρχίας, ἔχω ψαλτομουρμουρίσει ἄπειρες ὥρες στοὺς ἀγροὺς ἐν ὥρᾳ ἐργασιῶν. Ὁ Θεὸς ἀκούει...
Τὰ παραπάνω ὄχι γιὰ νὰ σᾶς ἀποτρέψω (πρὸς Θεοῦ) ἀπὸ τὸ ἀναλόγιο, ἀλλὰ γιὰ νὰ μὴν στενοχωριέστε ἂν τὸ ἀναλόγιο γιὰ λόγους ποὺ ὅπως προανέφερα ἔχουν συζητηθεῖ, δὲν εἶναι φιλόξενο.
 
Last edited:

joytat

Νέο μέλος
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για αυτή την τοποθέτησή σας. Είναι μεγάλη μου τιμή να "συνομιλώ" μαζί σας. Μου δίνετε πολύ κουράγιο και δύναμη.
Εντελώς τυχαία, εδώ και δύο-τρεις βδομάδες προσπαθώ να μάθω το Επί σοι Χαίρει του Τσακίρογλου. Υποθέτω είναι δικό σας, εκτός κι αν είναι συνωνυμία. Είναι πραγματικά υπέροχο. Και εγώ, όπως και σεις αναφέρατε, το ψαλτομουρμουράω συνεχώς. Σήμερα μάλιστα είχα την τύχη να το ψάλλω στην εκκλησία για πρώτη φορά. Δεν το είπα τέλεια αλλά πιστεύω ότι ήταν μια φιλότιμη προσπάθεια. 😊
Επί την ευκαιρία, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι στο οποίο δεν μπόρεσα εδώ στο νησί μου να βρω απάντηση. Το Επί σοι Χαίρει σε ποιον ήχο συνηθίζεται να ψαλλεται, πχ στον ήχο της ημέρας? Σήμερα είχαμε βέβαια Α ήχο, άρα ήταν λάθος να ψάλλω τον υμνον στον Πλ δ;
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Το Επί σοι Χαίρει σε ποιον ήχο συνηθίζεται να ψαλλεται, πχ στον ήχο της ημέρας? Σήμερα είχαμε βέβαια Α ήχο, άρα ήταν λάθος να ψάλλω τον υμνον στον Πλ δ;

Όχι, δεν είναι λάθος, είναι ο «κανονικός» ήχος του ύμνου.

Η σύνθεση του Τσακίρογλου είναι καλή επιλογή. Ιδού μια άλλη της ίδιας νοοτροπίας, του γ. Δοσιθέου Κατουνακιώτου.
 

Attachments

  • 4441C5AF-32EB-4B46-BF62-BC0074AC977F.jpeg
    4441C5AF-32EB-4B46-BF62-BC0074AC977F.jpeg
    1.3 MB · Views: 34
  • E654983A-E4EC-4D31-B4EE-433A8C187F5E.jpeg
    E654983A-E4EC-4D31-B4EE-433A8C187F5E.jpeg
    647.4 KB · Views: 33
Top