Γυναίκα και Ψαλτική

Status
Not open for further replies.

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Αυτό που πρέπει όμως να καταλάβουμε όλοι μας νομίζω και σε όλα τα θέματα, είναι ότι στην Εκκλησία δεν πρέπει να κάνουμε ό,τι μας φαίνεται κι ό,τι μας πάει κι ό,τι μας κάνει κι ό,τι νομίζουμε... Με μένα πρώτο... Κάτι είπε και η Ιωάννα προηγουμένως...
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ναι ισως ακουγεται σαν διακριση,αλλα για πηγαινετε να ψαλλετε,εχοντας στα αριστερα γυναικα, ή το αντιθετο;...:wink:

Μια στιγμη κε Κωστα...υπαρχει αβατο,ή ετσι εχει επικρατηση παραδοσιακα;...Γιατι,αλλο το ενα...αλλο το αλλο!...:wink:

Φιλε μου υπαρχουν κανονες που δεν το επιτρεπουν. Αν θεωρεις τους κανονες της εκκλησιας ''διακριση'' τη στιγμη που ο χριστιανισμος ηταν αυτος που εβαλε τη γυναικα στη θεση που της αξιζε σε μια εποχη οπου θεωρουνταν ''αντικειμενο'', τοτε δεν μπορει να γινει κουβεντα. Ή δεχομαστε την εκκλησια ή οχι. Δεν μπορει ο καθενας μας κ ιδιως οι γυναικες να ερμηνευουν ξεκαθαρες θεσεις της εκκλησιας οπως θελουν:wink: Απλα ειναι τα πραγματα:p
Και ως προς τη ταξη μεσα στην εκκλησια φυσικα κ υπαρχει λογος που υφισταται...αλοιμονο! Παλιοτερα οι γυναικες ηταν στο γυναικωνιτη κ δεν επιτρεπονταν να κατεβουν κατω. Οχι επειδη εχουν τιποτα αλλα διοτι εμεις οι αντρες ειμαστε ''αδυναμοι'' και σκανδαλιζομαστε πολλες φορες. Τωρα οπως ανεφερα και σε προηγουμενο μνμ φτασαμε στο σημειο να γινομαστε ''σαντουιτς'' ανδρες κ γυναικες, πραγμα τραγικο με υπαιτιοτητα των γυναικων καθως αδυνατουν να τηρησουν τη ταξη:cool:
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μπορεί ο Απόστολος Παύλος να είπε «ουκ ένι άρσεν και θήλυ», όμως η ανδροκρατικές αντιλήψεις καλά κρατούν!
... Δεν μπορει ο καθενας μας κ ιδιως οι γυναικες να ερμηνευουν ξεκαθαρες θεσεις της εκκλησιας οπως θελουν...
Γιατί όχι «...και ιδίως οι άνδρες ...»;

... Παλιοτερα οι γυναικες ηταν στο γυναικωνιτη κ δεν επιτρεπονταν να κατεβουν κατω. Οχι επειδη εχουν τιποτα αλλα διοτι εμεις οι αντρες ειμαστε ''αδυναμοι'' και σκανδαλιζομαστε πολλες φορες.

Αν «ειμαστε ''αδυναμοι'' και σκανδαλιζομαστε» γιατί να μη σηκωθούμε εμείς να φύγουμε και να κρυφτούμε πίσω από κανένα παραβάν! Εγώ έχω το πρόβλημα και ο άλλος πρέπει να τροποποιήσει τη συμπεριφορά του για να είμαι εγώ άνετος;:confused:
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Μπορεί ο Απόστολος Παύλος να είπε «ουκ ένι άρσεν και θήλυ», όμως η ανδροκρατικές αντιλήψεις καλά κρατούν!

Γιατί όχι «...και ιδίως οι άνδρες ...»;



Αν «ειμαστε ''αδυναμοι'' και σκανδαλιζομαστε» γιατί να μη σηκωθούμε εμείς να φύγουμε και να κρυφτούμε πίσω από κανένα παραβάν! Εγώ έχω το πρόβλημα και ο άλλος πρέπει να τροποποιήσει τη συμπεριφορά του για να είμαι εγώ άνετος;:confused:

A γεια σου φιλε μου,πεστα!....:cool:
Τετοιους ''κανονες'',πρωτη φορα ακουω!....:eek:
Γιατι αν μου λεγατε,οτι εχει επικρατηση αυτη η κατασταση παραδοσιακα μονο και μονο,λογω της φωνητικης διαφορας που δεν επιτρεπει αντιφωνικο ψαλσιμο,θα σας ελεγα οk παω πασο!....:wink: Αλλα αυτα τα πρωτακουστα περι κανονων,δεν μου λενε τιποτα!...:p
Στο κατω κατω,οι γυναικες δεν σκανδαλιζονται οταν βλεπουν ωραιους αντρες;...Τι νομιζετε,οτι και στο γυναικονυτη που θα βρισκονται,το ιδιο ευκολα δεν θα σκανδαλιστουν,οπως και εμεις αντιστιχα;...:wink:
Το ειπα και προηγουμενως:
Οποιος ειναι να σκεφτει πονηρα για τη γυναικα,δεν θα χρειαστει να το κανει μεσα στο Ναο,θα το κανει και μεσα στους τεσσερεις τοιχους του σπιτιου του!....:wink:
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Φίλε ilia nektarie νομίζω δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες. Κατ' αρχήν επειδή ο άντρας λειτουργεί περισσότερο με το μάτι, εννοώ αν δει ωραία γυναίκα παθαίνει κάτι (ατυχήματα αν οδηγάει μηχανάκι και κοιτάει τη στάση του λεωφορείου).

Και η γυναίκα, δε λέω αλλά νομίζω λειτουργεί "με το μάτι" σε μικρότερο βαθμό. Νομίζω δηλαδή. Ας μιλήσει και καμμιά γυναίκα περι αυτού ρε παιδιά...

Επίσης, η γυναίκα συνηθίζει, ιδίως το καλοκαίρι να μη φοράει σχεδόν τίποτα. Τώρα εγώ τι να σκανδαλίσω, με το πουκαμισάκι ή το παντελόνι;

Τέλος, οι γυναίκες συνηθίζουν να πηγαίνουν να κάθονται στις θέσεις ανδρών, ακόμα και αν έχει ελεύθερες θέσεις γυναικών, κάτι που ο άντρας δεν κάνει.

Είσαι γυναίκα; Πας με τις γυναίκες. Και ακόμα με τους άντρες να πας να καθήσεις κανένα πρόβλημα, δύσκολα θα σκανδαλισθείς από την εμφάνιση του άντρα μπροστά σου.
Είσαι άντρας; Όπου και να πας, έχεις εξίσου πιθανότητες να καθήσει μπροστά-πίσω-αριστερά-δεξιά σου μια ελαφρώς ντυμένη γυναίκα. Λειτουργείς και περισσότερο με το μάτι....δυσκολεύει η κατάσταση.

Συμφωνώ πάντως με αυτό που είπες ότι "ο άρρωστος" δεν θα κάνει πέρα τους υγιείς για να βολευτεί αυτός αλλά θα προφυλάσσεται από αυτά που προκαλούν την ασθένειά του. Όμως διαφωνώ με το "σιγά, οι γυναίκες δε σκανδαλίζονται δηλαδή;"

Πάντα σε φιλικό πνεύμα και με διάθεση ανταλλαγής απόψεων, ουδεις κατέχει την αλήθεια...
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Την αληθεια την κατεχει η εκκλησια μεσα απο τη διδασκαλια της κ καποιους κανονισμους που σοφα εχει θεσει. Αν καποιοι ενοχλουνται απο αυτο ας κανουν παραπονα στον Οικ. Πατριαρχη ωστε να συγκαλεσει συνοδο για να τ'αλλαξει...:p:p:p:p Ειπα πως ιδιως οι γυναικες πρεπει να προσεχουν τι λενε διοτι πολλες απο αυτες παρασυρονται απο φεμινιστικα σκεπτικα κ λενε ανοησιουλες καποιες φορες:D:D Εμεις οι αντρες παλι πεταμε αλλα ''μαργαριταρια''...:wink: Φιλοι μου ο καθε ναος δεν ειναι American bar για να κανει ο καθε ενας κ η καθε μια οτι θελει!! Δεν φτανει που οι γυναικες πλεον τα εχουν πεταξει ολα εξω ακομη κ μεσα στην εκκλησια θελετε να ειμαστε κ ο ενας πανω στον αλλον??:p:p
Ιδιως δε στα μυστηρια κ μαλιστα το καλοκαιρι ειλικρινα ''λυπαμαι'' τους ιερεις κ μαλιστα τους αγαμους με αυτα που βλεπουν! Το λεω χωρις καμμια διαθεση ειρωνιας! Ειμαστε ανθρωποι με σαρκα κ οστα κ θα πρεπει τουλαχιστον μεσα στην εκκλησια ανδρες κ γυναικες να ειμαστε οσο πιο διακριτικοι γινεται! Ενας δασκαλος μου μου ειπε καποτε πως επαψε πλεον να ψαλλει στα μυστηρια απο το αναλογιο κ παει μαζι με μικρη χορωδια στο γυναικωνιτη...:wink::D:D
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Η αλήθεια είναι φίλοι μου οτι η κατασταση με το ντύσιμο των γυναικών εις τους ναούς έχει ξεφύγει.....και βεβαια είναι σκανδαλο να αναμιγνύονται οι ανδρες με τις γυναίκες ....στο ναό...
στις αγαπητές ψάλτριες όμως θέλω να πιστεύω πως δεν τίθετε θέμα ντυσίματος....αλοίμονο....
αλλά θέλω να τονίσω και πάλι οχι στους μικτούς χορούς ....μπορεί να ζοριστεί λίγο ο Ιερέας με τις εκφωνήσεις αλλά καλύτερα έτσι απο το να ακουμπάει ο αγκώνας σου...στον αγκώνα μιας κυρίας...

Υ.Γ:και μόνο όμως που κάνουμε αυτή την κουβέντα ...είναι θεωρώ σημεία των καιρών.....

Ήθελα να συμπληρώσω επίσης ότι ένας γέροσοφός Πρωτοψάλτης μου είχε πει .....πως όταν δεν κοιτας τα βιβλία σου θα κοιτάς ή τα παπούτσια σου ή λοξός δεξιά στη Ωραία Πύλη......είναι και αυτός ένας τρόπος να αντιμετοπιστουν οι διαφοροι πειρασμοί......
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Φίλε ilia nektarie νομίζω δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες. Κατ' αρχήν επειδή ο άντρας λειτουργεί περισσότερο με το μάτι, εννοώ αν δει ωραία γυναίκα παθαίνει κάτι (ατυχήματα αν οδηγάει μηχανάκι και κοιτάει τη στάση του λεωφορείου).

Και η γυναίκα, δε λέω αλλά νομίζω λειτουργεί "με το μάτι" σε μικρότερο βαθμό. Νομίζω δηλαδή. Ας μιλήσει και καμμιά γυναίκα περι αυτού ρε παιδιά...

Επίσης, η γυναίκα συνηθίζει, ιδίως το καλοκαίρι να μη φοράει σχεδόν τίποτα. Τώρα εγώ τι να σκανδαλίσω, με το πουκαμισάκι ή το παντελόνι;

Τέλος, οι γυναίκες συνηθίζουν να πηγαίνουν να κάθονται στις θέσεις ανδρών, ακόμα και αν έχει ελεύθερες θέσεις γυναικών, κάτι που ο άντρας δεν κάνει.

Είσαι γυναίκα; Πας με τις γυναίκες. Και ακόμα με τους άντρες να πας να καθήσεις κανένα πρόβλημα, δύσκολα θα σκανδαλισθείς από την εμφάνιση του άντρα μπροστά σου.
Είσαι άντρας; Όπου και να πας, έχεις εξίσου πιθανότητες να καθήσει μπροστά-πίσω-αριστερά-δεξιά σου μια ελαφρώς ντυμένη γυναίκα. Λειτουργείς και περισσότερο με το μάτι....δυσκολεύει η κατάσταση.

Συμφωνώ πάντως με αυτό που είπες ότι "ο άρρωστος" δεν θα κάνει πέρα τους υγιείς για να βολευτεί αυτός αλλά θα προφυλάσσεται από αυτά που προκαλούν την ασθένειά του. Όμως διαφωνώ με το "σιγά, οι γυναίκες δε σκανδαλίζονται δηλαδή;"

Πάντα σε φιλικό πνεύμα και με διάθεση ανταλλαγής απόψεων, ουδεις κατέχει την αλήθεια...
Βεβαιως κε Μιχαλη,μια απλη κουβεντα κανουμε.:)
Πιστεψτε με,εχουν αλλαξει οι καροι για την γυναικα...Ειναι η δουλεια μου τετοια,συνεργαζομαι πολλα χρονια με γυναικες-συγκεκριμενα κομμωτριες που ειναι και πιο ''τρελες'' απο τις υπολοιπες γυναικες,εχω ακουσει πολλα-και πανω κατω,γνωριζω τις ανησυχιες τους,τις απαιτησεις τους και γενικα, το ολο σκεπτικο τους!...:wink: Να σας πω καταστασεις,να τρελαθειτε!...:wink:
Κε Μιχαλη....ας ειμαστε με το παντελονι και το πουκαμισο....γιατι εξαρταται,πως τα εχουμε φορεσει και, τι καλυπτουν στο σωμα μας!!...:wink::wink:!...Το ιδιο αντιστιχα θα σκανδαλιστει και η γυναικα,απλα ειναι στην ιδιοσυγκρασια της,να ειναι πιο διακριτικη,δηλ. δεν θα το αφησει να φανει απεναντι στον αντρα!...:wink: Και μπορειτε να το τσεκαρετε,αν θελετε!...:wink: Και γι'αυτο,τους βγαζω το καπελο!...:) Εμεις ομως,τις περισσοτερες φορες,κανουμε μπαμ,οταν μας αρεσει-σκανδαλιζει κοπελα!...Το αναφερατε και εσεις,οντως τρεχουμε και δε φτανουμε κατι φορες!...:D:D
 

Vetoul_ion

Ιωάννα Βετουλάκη Βλάχου
Την αληθεια την κατεχει η εκκλησια μεσα απο τη διδασκαλια της κ καποιους κανονισμους που σοφα εχει θεσει.

Έτσι ακριβώς.



Ειπα πως ιδιως οι γυναικες πρεπει να προσεχουν τι λενε διοτι πολλες απο αυτες παρασυρονται απο φεμινιστικα σκεπτικα κ λενε ανοησιουλες καποιες φορες:D:D Εμεις οι αντρες παλι πεταμε αλλα ''μαργαριταρια''...:wink:

Συμφωνώ και πάλι.



Δεν φτανει που οι γυναικες πλεον τα εχουν πεταξει ολα εξω ακομη κ μεσα στην εκκλησια θελετε να ειμαστε κ ο ενας πανω στον αλλον??:p:p

Αυτό μου θυμίζει βέβαια το γνωστό "το ποντίκι έσκησε το σακί με το αλεύρι, τα ποντίκια λέμε ότι φταίνε".
Σωστό κι αυτό αλλά..
Το θέμα είναι μόνο αν τα έχουν πετάξει όλα οι γυναίκες ακόμη και στην εκκλησία; Επίτρεψέ μου να σου πω ότι όσο καλοκαιρεύει αρκετοί άντρες έρχονται στο ναό με σορτς. Και μην μένουμε μόνο στην ενδυματολογική εμφάνηση. Ο σεβασμός δεν φαίνεται μόνο από 'κει, αλλά και από τον τρόπο που φερόμαστε μέσα στον ναό, κι έχω παραδείγματα ουκ ολίγα...

Ιδιως δε στα μυστηρια κ μαλιστα το καλοκαιρι ειλικρινα ''λυπαμαι'' τους ιερεις κ μαλιστα τους αγαμους με αυτα που βλεπουν!


(η υπογράμμιση δική μου)
Αν και πάει σε άλλο θέμα αυτό, οι άγαμοι ιερείς μέσα στον κόσμο δεν σε σκανδαλίζει;


Ειμαστε ανθρωποι με σαρκα κ οστα κ θα πρεπει τουλαχιστον μεσα στην εκκλησια ανδρες κ γυναικες να ειμαστε οσο πιο διακριτικοι γινεται!

Α μπράβο!
Και επειδή ο καθένας κάνει την δουλειά του και ο πειρασμός την δικιά του, η λύση δεν είναι "πονάει καεφάλι, κόβει κεφάλι".

Το έγραψα και παραπάνω, διάκριση χρειάζεται, και αυτή έρχεται μόνο όταν έχουμε αγάπη προς τον συνάνθρωπό μας.


Ιωάννα
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Την αληθεια την κατεχει η εκκλησια μεσα απο τη διδασκαλια της κ καποιους κανονισμους που σοφα εχει θεσει. Αν καποιοι ενοχλουνται απο αυτο ας κανουν παραπονα στον Οικ. Πατριαρχη ωστε να συγκαλεσει συνοδο για να τ'αλλαξει...:p:p:p:p Ειπα πως ιδιως οι γυναικες πρεπει να προσεχουν τι λενε διοτι πολλες απο αυτες παρασυρονται απο φεμινιστικα σκεπτικα κ λενε ανοησιουλες καποιες φορες:D:D Εμεις οι αντρες παλι πεταμε αλλα ''μαργαριταρια''...:wink: Φιλοι μου ο καθε ναος δεν ειναι American bar για να κανει ο καθε ενας κ η καθε μια οτι θελει!! Δεν φτανει που οι γυναικες πλεον τα εχουν πεταξει ολα εξω ακομη κ μεσα στην εκκλησια θελετε να ειμαστε κ ο ενας πανω στον αλλον??:p:p
Ιδιως δε στα μυστηρια κ μαλιστα το καλοκαιρι ειλικρινα ''λυπαμαι'' τους ιερεις κ μαλιστα τους αγαμους με αυτα που βλεπουν! Το λεω χωρις καμμια διαθεση ειρωνιας! Ειμαστε ανθρωποι με σαρκα κ οστα κ θα πρεπει τουλαχιστον μεσα στην εκκλησια ανδρες κ γυναικες να ειμαστε οσο πιο διακριτικοι γινεται! Ενας δασκαλος μου μου ειπε καποτε πως επαψε πλεον να ψαλλει στα μυστηρια απο το αναλογιο κ παει μαζι με μικρη χορωδια στο γυναικωνιτη...:wink::D:D

Μπα;..Και τι δουλεια εχουν στον γυναικωνιτη;...Δεν ειναι μερος των γυναικων;...:p:p:p:D
Θελεις κανονισμους;...Ωραια!...:cool:
1.Πιο παλια,γινοταν η λατρεια,,στο μεσο του Ναου,ωστε να βλεπει ο κοσμος την τελεση της Θ. Λειτουργιας,για να συμμετεχει και αυτος,πιο ενεργα!....Ετσι δεν ειναι;...Ωραια!..:) Γιατι αυτο δεν ισχυει και σημερα;...
2.Ποιος αργοτερα,απομονωσε στον τοιχο την Θ. Λατρεια,κοτσαρε το τεμπλεο μπροστα,για να μη βλεπει ο κοσμος και διαχωρησε τους πιστους,δεξια οι γυναικες,αριστερα οι αντρες;:confused:
Ποια απο τις δυο περιπτωσεις μπορει να αποτελει κανονα της Εκκλησιας;...:wink:
Κανονικα,μαλλον η πρωτη...αλλα,ισχυει η 2η!...Γιατι;..
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Και που να δειτε κα Ιωαννα,καποιους αντρες μεσα στο ναο,να παιζουν κομπολο'ι' και να καθονται σταυροποδι...Ε,λοιπον,μην τα ριχνουμε ολα στις γυναικες!...:wink:
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Έτσι ακριβώς.





Συμφωνώ και πάλι.





Αυτό μου θυμίζει βέβαια το γνωστό "το ποντίκι έσκησε το σακί με το αλεύρι, τα ποντίκια λέμε ότι φταίνε".
Σωστό κι αυτό αλλά..
Το θέμα είναι μόνο αν τα έχουν πετάξει όλα οι γυναίκες ακόμη και στην εκκλησία; Επίτρεψέ μου να σου πω ότι όσο καλοκαιρεύει αρκετοί άντρες έρχονται στο ναό με σορτς. Και μην μένουμε μόνο στην ενδυματολογική εμφάνηση. Ο σεβασμός δεν φαίνεται μόνο από 'κει, αλλά και από τον τρόπο που φερόμαστε μέσα στον ναό, κι έχω παραδείγματα ουκ ολίγα...




(η υπογράμμιση δική μου)
Αν και πάει σε άλλο θέμα αυτό, οι άγαμοι ιερείς μέσα στον κόσμο δεν σε σκανδαλίζει;




Α μπράβο!
Και επειδή ο καθένας κάνει την δουλειά του και ο πειρασμός την δικιά του, η λύση δεν είναι "πονάει καεφάλι, κόβει κεφάλι".

Το έγραψα και παραπάνω, διάκριση χρειάζεται, και αυτή έρχεται μόνο όταν έχουμε αγάπη προς τον συνάνθρωπό μας.


Ιωάννα

Αγαπητη μου κ συνονοματη Ιωαννα...Η εμφανιση ειναι ενα στοιχειο του σεβασμου που εχουμε. Δηλ. με συγχωρεις αλλα οταν ερχεται μια κοπελα με φουστα 10 ποντους κ καθεται κ σταυροποδι μπροστα μπροστα, εεε τι να κανουμε κ εμεις οι καυμενοι??? Φυσιολογικοτατοι ανθρωποι ειμαστε κ επομενο ειναι να σκανδαλιζομαστε. Μηπως φταιμε και σε αυτη τη περιπτωση οπου η αλλη ερχεται ''ημιγυμνη''?? Και μη μου πεις σαν γυναικα που εισαι πως δεν καταλαβαινουν οι εν λογω κυριες πως σκανδαλιζουν εκεινη τη στιγμη:wink: Εδω δεν πρεπει να σκανδαλιζουμε τον αλλον ουτε εξω απο το ναο και εμεις καθομαστε κ συζηταμε για το αν ενοχλει το προκλητικο ντυσιμο μεσα στο ναο??:eek::eek: Αν λεμε δεν πειραζει αυτο δεν πειραζει το αλλο, παει...το κλεισαμε το ''μαγαζι'', οπως χαρακτηριστικα λεμε καποιες φορες:D:D Και σε τελικη αναλυση ας ντυθει προκλητικα οποια θελει εξω απο το ναο σε μια καφετερια, σε ενα μπαρακι να της πουμε κ μπραβο για την ομορφια της...μεσα στο ναο οπου ειναι κατεξοχην χώρος προσευχης τι προσπαθει να αποδειξει οποια ντυνεται ασεμνα?? Δεν το καταλαβαινω??
Για τους αντρες που ερχονται με σορτς, προσωπικα δεν εχω δει καποιον κ οπωσδηποτε ειναι κ αυτο απαραδεκτο! Τωρα για τους αγαμους ιερεις φυσικα κ δεν συμφωνω που εχουν γεμισει οι πολεις με μοναχους, ομως αυτο ειναι αλλη μεγαλη κουβεντα κ θα βγουμε εκτος θεματος:wink:
Η λυση φυσικα δεν ειναι ''ποναει κεφαλι, κοβει κεφαλι'' κ κανεις δεν το ειπε αυτο. Η λυση ειναι να δεχτουμε με ταπεινωση τη διδασκαλια της εκκλησιας κ να καταλαβουμε πως ο ναος δεν ειναι ουτε πασαρελα ουτε νυφοπαζαρο αλλα κατ'εξοχην χώρος προσευχης κ τελεσης των λατρευτικων συναξεων:wink: Όποιος ή όποια θελει να επιδειξει τα καλλη του-της υπαρχουν τοσοι χωροι εξω απο το ναο για να το πραξει!:cool:
 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Μπα;..Και τι δουλεια εχουν στον γυναικωνιτη;...Δεν ειναι μερος των γυναικων;...:p:p:p:D
Θελεις κανονισμους;...Ωραια!...:cool:
1.Πιο παλια,γινοταν η λατρεια,,στο μεσο του Ναου,ωστε να βλεπει ο κοσμος την τελεση της Θ. Λειτουργιας,για να συμμετεχει και αυτος,πιο ενεργα!....Ετσι δεν ειναι;...Ωραια!..:) Γιατι αυτο δεν ισχυει και σημερα;...
2.Ποιος αργοτερα,απομονωσε στον τοιχο την Θ. Λατρεια,κοτσαρε το τεμπλεο μπροστα,για να μη βλεπει ο κοσμος και διαχωρησε τους πιστους,δεξια οι γυναικες,αριστερα οι αντρες;:confused:
Ποια απο τις δυο περιπτωσεις μπορει να αποτελει κανονα της Εκκλησιας;...:wink:
Κανονικα,μαλλον η πρωτη...αλλα,ισχυει η 2η!...Γιατι;..

Στο γυναικωνιτη πανε φιλε μου για να ψαλλουν με ηρεμια στα μυστηρια μονο, αφου στο κυριως ναο γινεται της.....κακομοιρας!!:D:D
Οσον αφορα τα ερωτηματα που εθεσες θα σου πω πως παλιοτερα εψαλλε ολο το εκκλησιασμα μαζι. Τωρα γιατι ψαλλουν μονο οι ψαλτες??
Ετσι θα το παμε?? Ψαξε να δεις γιατι καποια πραγματα αλλαξαν κατα το περασμα των αιωνων κ με ποιο τροπο εγινε αυτο. Σε καθε περιπτωση αποτελουν κανονισμο της εκκλησιας που κατοπιν συζητησεως κ με κοινη αποφαση αλλαξαν κ οχι αναλογα με τις ορεξεις καποιων...:wink::wink:
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Αγαπητοί,

Μετά από τα προηγηθέντα μηνύματα συντονιστών (τα οποία δεν βλέπω να έλαβαν υπόψη των οι συμμετέχοντες!), το κλείσιμο (άχρι καιρού) και το εκ νέου άνοιγμα του θέματος και όλα όσα εγράφησαν θεωρώ ότι το θέμα έκανε τον κύκλο του και ήρθε ο καιρός να κλείσει εκ νέου.

Ενώ το θέμα ξεκίνησε με σοβαρές προοπτικές (διάβασα όλα από την αρχή), ήδη τείνει να ευτελιστεί. Και το τονίζω ότι το φόρουμ έχει ειδική θεματολογία, πόσες φορές να το γράψω πια!

Συνεπώς:

α) Το θέμα κλείνει.

β) Η συντονιστική ομάδα θα μελετήσει σοβαρά την διαγραφή εκτός θέματος μηνυμάτων.

Ευχαριστώ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
.... Ο λόγος για το πολύ καλό άρθρο του κ.Ψωμιάδη "Η θέση της γυναίκας στην Μουσική του Βυζαντίου"....

Επειδή ο σύνδεσμος δεν λειτουργεί (περασαν ήδη επτά χρόνια από τότε), δίνω νέο σύνδεσμο όπου βρίσκεται το άρθρο:

http://users.uoa.gr/~nektar/arts/music/woman_byzantine_music.htm

Με την ευκαιρία, το παρόν θέμα, κλειστό εδώ και πέντε χρόνια, ξανανοίγει με απόφαση του διαχειριστή και των συντονιστών. Το αντικείμενο έχει βέβαια συζητηθεί επανειλημμένα και στο παρόν και σε άλλα μεταγενέστερα θέματα. Εάν κανείς θέλει να προσθέσει κάτι γόνιμο στη συζήτηση, αφού προηγουμένως την διαβάσει, ας το κάνει, με απόψεις και γνώμες που δεν έχουν ήδη ακουστεί.
 
Last edited:

Μαρία Χριστίνα

Δόξα τω Θεώ
... Αν μου αναφέρετε έστω και ένα απόσπασμα από τα ευαγγέλια που να απαγορεύει ο Κύριος στις γυναίκες να ψάλλουν, ή ένα απόσπασμα έστω που να υπάρχει κόλλημα για οιονδήποτε έμμεσο λόγο να ψάλλουν οι γυναίκες εγώ θα παραδεκτώ το λάθος μου. Ζητάω ένα απόσπασμα και οχι αφορισμούς.

'τὰ Γύναια χαρᾶς ἔπλησε λέγων· κηρύξατε Ἀποστόλοις.`
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Stereo ανάρτηση, να την εμπεδώσουμε καλά. Ευχαριστούμε.

Σε ποιο Ευχολόγιο είπαμε υπάρχει χειροθεσία αναγνώστριας ή ψάλτριας ;

Σε ποια τοιχογραφία ψαλτών ή αγιογραφία με ψάλτες, υπάρχει ψάλτρια ;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Stereo ανάρτηση, να την εμπεδώσουμε καλά. Ευχαριστούμε.
Σε ποιο Ευχολόγιο είπαμε υπάρχει χειροθεσία αναγνώστριας ή ψάλτριας ;
Σε ποια τοιχογραφία ψαλτών ή αγιογραφία με ψάλτες, υπάρχει ψάλτρια ;
Η ειρωνία για ό,τι δεν μας βρίσκει σύμφωνους είναι περιττή.
Η διαφωνία γνωστή και καταγεγραμμένη. Πρόκειται απλώς για γνώμη προσωπική, για "άποψη".
Η αναγόρευση της προσωπικής "άποψης" (έστω και υποστηριζόμενης από πολλούς, αλλά σίγουρα όχι από όλους) σε "αλήθεια" είναι σίγουρα εσφαλμένη έως και επικίνδυνη (πράγμα το οποίο βλέπουμε σε πλήρη εφαρμογή στα σχετικά με τον κορωνοϊό και την στάση της εκκλησίας, των χριστιανών).
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αυτό που θα ήταν σίγουρα χρήσιμο, θα ήταν να ακούσει κάποιος τις εισηγήσεις του συνεδρίου (που εγώ δεν τό έχω κάνει) και να εκφέρει τις αντιρρήσεις πάνω σε συγκεκριμένα σημεία και απόψεις, αντικρούοντας ενδεχομένως τα επιχειρήματα που ακούγονται. Αρκεί να μη θεωρεί κανείς ότι η περί το θέμα αλήθεια είναι μία και δεδομένη.
 
Status
Not open for further replies.
Top