Γυναίκα και Ψαλτική

Status
Not open for further replies.

Μαρία Χριστίνα

Δόξα τω Θεώ
Θέλω να ζητήσω συγγνώμη από όλους όσους έχασαν την ειρήνη τους εξ αιτίας μου. Επίσης συγχωρέστε αλλά μάλλον θα εξακολουθήσω να ψάλλω (όσο ο Θεός μου το επιτρέπει) διότι αγαπώ την ψαλτική και διότι μου το ζητούν για να διακονήσω, ελλείψει ανδρών συναδέλφων. Προσκαλώ στο αναλόγιο που διακονώ αριστερά στον Ι.Ν. Αγίων Αποστόλων Πέτρου και Παύλου στον Βαρνάβα Αττικής, όποιον συνάδελφο επιθυμεί, να ψάλλει με τον δεξιό συνάδελφο ή να συμψάλλουμε και να προεξάρχει, μετά χαράς. Πραγματικά, δεν γνωρίζω πως μπορώ να συνεισφέρω περισσότερο σ' αυτήν την συζήτηση (και δεν ξέρω και αν είχα και καμία συνεισφορά) και επίσης δεν ξέρω πως μπορώ να βοηθήσω στην επίλυση του "προβλήματος", που φαίνεται ότι είναι όντως πρόβλημα για κάποιους συναδέλφους.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ψάλλουμε μόνοι μας! Και τι έγινε δηλαδή;
Η μη επάνδρωση των αναλογίων είναι μέρος της γενικότερης αποστροφής των πολλών στις ιερές ακολουθίες και βεβάίως είναι παρακμή της χριστιανικής ζωής. Και η λύση είναι "ανεβάζω ότι να ναι, έμψυχο, άψυχο για να είναι γεμάτα τα αναλόγια; Συγνώμη για το "ότι να ναι".
Εκ του ασφαλούς, πολλά λέμε συνάδελφε....

Είπα εγώ ν' ανέβει στο αναλόγιο ό,τι να' ναι;....
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Και εαν παλι νομίζετε πως Εκκλησία ειναι ο χ-ψ πνευματικός ή ο τάδε Μητροπολίτης και Ιερέας, μόνον, του οποίου τυγχάνετε της αποδοχής, ως κανονική κατάσταση, και όχι ως ευλογημένη εξαίρεση, τότε πλανάσθε πλάνην οικτράν! Στην Εκκλησία, το σωστό στο τέλος επικρατεί, όπως εχει συμβεί άπειρες φορές, τα υπολοιπα, απλα χανονται!
Μα καλά, δεν βλέπεις ότι σε όλες τις Μητροπόλεις υπάρχουν αυτές οι ''ευλογημένες εξαιρέσεις'';.... Μόνο οι άλλοι το βλέπουν;

Τώωωωρα.... πέταξε το πουλί....
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Η γυναίκα αναφέρεται και αναλύεται στην Θεολογία του Αποστόλου Παύλου στα παρακάτω χωρία.

Αν o αποκλεισμός των γυναικών από την ψαλμωδία δεν έχει σχέση με τα χωρία δώστε μας εσείς την εξήγηση των χωρίων.

α. (Α’ Κορ. 14, 34-35)

β. (Α’ Τιμ. 2, 12-15)

γ. (Α'Κορ.11,2-1 6)

Δεν δηλώνω αρμόδιος να ερμηνεύσω τα χωρία, αν έχετε διάθεση, δείτε εδώ (εντελώς ενδεικτικά).

Επιμένω ότι υπάρχουν όχι μόνο χωρία αλλά και ολόκληρα κεφάλαια σε επιστολές του Παύλου, στα οποία χρειάζεται πολύ καλή γνώση των πνευματικών προβλημάτων αλλά και των ιστορικών δεδομένων της χριστιανικής κοινότητας στην οποία κάθε φορά απευθύνεται. Αυτή τη γνώση δεν μας την παρέχει η δική μας εύκολη πρόσληψη, πόσο μάλλον όταν έχει και ιδεολογικές αφετηρίες, αλλά η ερμηνεία των ειδικών, είτε είναι Καινοδιαθηκολόγοι είτε πατερικοί μελετητές.

Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να ανατρέχουμε όλοι σε μελέτες, για να διαβάσουμε την Καινή Διαθήκη, αλίμονο. Όταν όμως θέλουμε να μπούμε στη θέση των ερμηνευτών και να χρησιμοποιούμε χωρία σε δημόσιο ιδεολογικό διάλογο, τότε όντως πρέπει να ανατρέχουμε σε μελέτες

ΣΗΜ Αυτή η τοποθέτησή μου δεν συνδέεται με τη θέση της γυναίκας στη λατρεία -θέμα το οποίο δεν γνωρίζω και γι' αυτό δεν σχολιάζω-, αλλά τη δική μας θέση στην απροϋπόθετη ερμηνεία -θέμα που είναι εξαιρετικά σημαντικό και που, δυστυχώς, και η τρέχουσα κοινωνική κρίση φανέρωσε ως μείζον εκκλησιαστικό πρόβλημα.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Θέλω να ζητήσω συγγνώμη από όλους όσους έχασαν την ειρήνη τους εξ αιτίας μου. Επίσης συγχωρέστε αλλά μάλλον θα εξακολουθήσω να ψάλλω (όσο ο Θεός μου το επιτρέπει) διότι αγαπώ την ψαλτική και διότι μου το ζητούν για να διακονήσω, ελλείψει ανδρών συναδέλφων. Προσκαλώ στο αναλόγιο που διακονώ αριστερά στον Ι.Ν. Αγίων Αποστόλων Πέτρου και Παύλου στον Βαρνάβα Αττικής, όποιον συνάδελφο επιθυμεί, να ψάλλει με τον δεξιό συνάδελφο ή να συμψάλλουμε και να προεξάρχει, μετά χαράς. Πραγματικά, δεν γνωρίζω πως μπορώ να συνεισφέρω περισσότερο σ' αυτήν την συζήτηση (και δεν ξέρω και αν είχα και καμία συνεισφορά) και επίσης δεν ξέρω πως μπορώ να βοηθήσω στην επίλυση του "προβλήματος", που φαίνεται ότι είναι όντως πρόβλημα για κάποιους συναδέλφους.

Γιατὶ ζητᾶς συγγνώμη; Δὲν ἔκανες κάτι κακό.

Ἀλήθεια ὁμίλησες καὶ ἀλήθειες προέκυψαν.

Καὶ σιγὰ μὴ χάσουμε τὴν ... εἰρήνη μας ἀπὸ μιὰ κουβέντα. Ἁπλὰ δίνουμε τροφὴ γιὰ σκέψη καὶ τυχὸν πράξη ἄν κανεὶς ἁρμόδιος θελήσει ποτὲ νὰ κάνει κάτι ... Λιγουλάκι δύσκολο τὸ τελευταῖο (εἶμαι κυνικὸς ... κύνας).

Ἄλλωστε ὑπάρχει διαφορὰ τῶν συναδέλφων στὰ ἀστικὰ κέντρα καὶ στὰ χωριά γιὰ πολλοὺς καὶ διάφορους λόγους. Ὅταν βγάζεις Μεγαλοβδομάδα μόνος, τὰ βλεπεις διαφορετικὰ κάπως ...;)

Μεροκάματο νὰ βγαίνει, σχετικὴ ἡσυχία νὰ 'χουμε κι ὅλα τ' ἄλλα στὸν ... καιρό ...
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Τα σχετικά χωρία νομίζω εννοούν συζητήσεις. Η εκκλησία εκεί νοείται ως συνάντηση, όχι ως ιερή ακολουθία.

Τζαρκ και Γιώργο: Αυτό που πρέπει να βρείτε δεν είναι η ερμηνεία των χωρίων, αλλά η εξήγηση που οι γυναίκες τόσους αιώνες δεν ψάλλουν.

Ντομεστικους: Αν γνωρίζαμε το λόγο που οι γυναίκες δεν πρέπει να ψάλλουν, ίσως να μην είχαν αρχίσει να ψαλλουν, όσο μεγάλη ανάγκη κι αν υπήρχε. Ο αναθεωρητισμός αυτός μπορεί να οφείλεται σε άγνοια.

Μαρία Χριστίνα: η συνεισφορά σου είναι ότι ανεδειξες ενα θέμα που αλλιώς δε θα μας είχε απασχολήσει. Σίγουρα θα βρεθεί και η απάντηση.
 
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ναι, έτσι κατάλαβα εξ ου και η απάντηση. Αν δεν κατάλαβα σωστά ευλόγησον.

Σχετικά με το εκ του ασφαλούς, αν αναφέρεσαι σε εμένα, δεν ισχύει...πίστεψέ με.....(τουλάχιστον μέχρι πέρσυ)

Εκ του ασφαλούς, πολλά λέμε συνάδελφε....

Είπα εγώ ν' ανέβει στο αναλόγιο ό,τι να' ναι;....
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Μα καλά, δεν βλέπεις ότι σε όλες τις Μητροπόλεις υπάρχουν αυτές οι ''ευλογημένες εξαιρέσεις'';.... Μόνο οι άλλοι το βλέπουν;

Τώωωωρα.... πέταξε το πουλί....
Μα αυτο ακριβώς ειναι το πρόβλημα, το οτι προσπαθούν να δημιουργήσουν τετελεσμένα κάνοντας την εξαίρεση, κανόνα, με οτι αυτό συνεπάγεται! Δεν ειναι πρόβλημα, προσωπικό, του καθενός απο εμας των ιεροψαλτών, το αν θα ψάλλουν οι γυναίκες όταν δεν υπάρχει η ανάγκη, οπως προσπαθούν συνήθως να το παρουσιάσουν κάποιοι-ες (δεν ξέρω πως μπορώ να βοηθήσω στην επίλυση του "προβλήματος", που φαίνεται ότι είναι όντως πρόβλημα για κάποιους συναδέλφους), αλλά θέμα τάξεως και κανονικότητας! Σε οτι αφορά εμένα, ας ψάλλουν και στη Μ.τ.Χ.Ε. εφοσον αυτό αποφασισθεί όπως πρέπει!
Η προσπάθεια όμως να ανάγουν (δεν αναφερομαι στο φόρουμ) το όλο ζήτημα σε προσωπικό πρόβλημα κάποιων ματαιόδοξων, φαλλοκρατών, φιλάργυρων, μισογύνηδων, και'γω δεν ξέρω τι άλλο, Ιεροψαλτών, όπως γίνεται λόγος, ειναι εκ του πολύ πονηρού, με σκοπό να υποβαθμιστεί η σημαντικότητά του
!

Επίσης, συνεχώς αποπροσανατολίζεται η συζήτηση με αναφορές στις περιπτώσεις οπού υπάρχει πραγματική ανάγκη απο βοήθεια, λες και ειπε κανείς οτι εκει δεν ειναι καλό και άγιο να συμμετέχουν οι γυναίκες... την ίδια καραμέλα συνεχώς.

Θα ήθελα ακόμη ν'αναφέρω, και ας παρεξηγηθώ, μια τρομερή αντίφαση(*) που υπάρχει, και εξηγώ:
Πολλοί ειναι αυτοί ο οποίοι κόπτονται, εντόνως (διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους), για την ιεροψαλτική μας παράδοση, με διθυραμβικές αναφορές στο Πατριαρχικό ύφος, στις αναλύσεις, διαστήματα, εκφράζουν την αγωνία τους για τη διάδοχη κατάσταση στον Πατριαρχικό Ναό, μπλα, μπλα, μπλα... και πολύ καλώς πράττουν ΟΜΩΣ όταν γίνεται λόγος για ζητήματα σαν αυτό που συζητούμε εδώ, σύμφωνα με τη πράξη της Εκκλησίας μας, παθαίνουν, προς στιγμήν, "αλτσχαιμερ", και αδιαφορούν για το τι συμβαίνει στο Μ. Πατριαρχικό Ναό!
Μας ενδιαφέρει μήπως μας ξεφύγει κανα διαστημα και καμια ανάλυση, και στα υπόλοιπα ποιούμαι την νήσσαν! Δυο μέτρα και δυο σταθμά!

Να χαίρεστε κάποιοι, εντός και εκτός φόρουμ φυσικά, την ιδιότυπη "πιστότητα" στη παράδοση που έχετε, για την οποία καυχάσθε και απο πάνω!

Αυτό ισχύει και για το άλλο ζήτημα, σχετικά με την εκφώνηση ή μη συγκεκριμένων ευχών κατα τη Θεία Λειτουργία, σε οτι αφορά τους Ιερείς μας... ίδιο σκηνικό και εκεί.

Ο Θεός να μας φωτίσει, γιατί οχι μόνο το πουλί πέταξε, αλλά έτσι όπως το πάμε, ιδίως εμείς οι ορθόδοξοι Έλληνες, ακομη και ο γάιδαρος θα βγάλει φτερά, εαν μας βολεύει!:rolleyes:

(*)Εάν ήμουν ψυχολόγος θα έκανα λόγο, ενδεχομένως, για διαταραχή πολλαπλής προσωπικότητας, διότι, πραγματικά, κάποιες συμπεριφορές μέσα στην Εκκλησία, χρήζουν ιατρικής φροντίδας, τουλάχιστον!
 
Last edited:
Κ

Κωσταντής1

Guest
Για αυτήν την μείωση όμως των μισθών των ψαλτών δεν ευθύνονται οι γυναίκες αλλά η ανικανότητά μας ως χριστιανοί να φέρουμε στην εκκλησία τον κόσμο, πράγμα που θα είχε ως επακόλουθο, ο κόσμος να γίνει περισσότερο ελεήμων, να μην κερδοσκοπεί εις βάρος του πλησίον του, και έτσι να γίνει η εφαρμογή του Ευαγγελίου πράξη και να γίνει Παράδεισος η γη και να μην υπάρχουν πλούσιοι και φτωχοί και έχθρες χάριν του Μαμωνά.
Δηλαδὴ δὲν διοικεῖται καλὰ τὸ μαγαζί.
 
Κ

Κωσταντής1

Guest
Για αυτήν την μείωση όμως των μισθών των ψαλτών δεν ευθύνονται οι γυναίκες αλλά η ανικανότητά μας ως χριστιανοί να φέρουμε στην εκκλησία τον κόσμο, πράγμα που θα είχε ως επακόλουθο, ο κόσμος να γίνει περισσότερο ελεήμων, να μην κερδοσκοπεί εις βάρος του πλησίον του, και έτσι να γίνει η εφαρμογή του Ευαγγελίου πράξη και να γίνει Παράδεισος η γη και να μην υπάρχουν πλούσιοι και φτωχοί και έχθρες χάριν του Μαμωνά.
υγ. Ἀκοῦστε, ἐπειδὴ σᾶς σέβομαι, δὲν σᾶς λυπᾶμαι. Θὰ γίνω αὐτὸ ποὺ συμβούλεψα τοὺς ἄλλους νὰ μὴν κάνουν, Ἱεροεξεταστής: ὁπότε θὰ σᾶς κάνω τὴν ἑξῆς ἁπλὴ ἐρώτηση: ποιός εἶναι ὁ ἀρχηγὸς τῆς ἐκκλησίας, ποιός τὴν διοικεῖ αὐτὴν τὴν στιγμὴ ποὺ μὲ διαβάζετε;
 
Last edited by a moderator:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πιστότητα στὴν παράδοση!

Ποιὰ πιστότητα; Πιστοὶ δὲν ὑπάρχουν και οἱ ἑνορίες δὲν τὰ βγάζουν πέρα.

Γράφει πολὺς κόσμος ἐδῶ μέσα, ποὺ ἁπλὰ πηγαίνει καὶ βοηθᾶ σὲ ἕνα ἀναλόγιο τὴν Κυριακὴ, σὲ καλὸ ψάλτη, σὲ ἐνορία τὴς ἐπιλογῆς του καὶ φυσικὰ δὲν ἀναρωτιέται τὶ γίνεται παραπέρα. Κρατᾶ κάποιος τὸ ζύγι καὶ ζυγίζει χωρίς ἀντίβαρο.

Οἱ γυναῖκες δὲν ἀνέβηκαν στὸ ἀναλόγιο ΣΗΜΕΡΑ, ἔχει χρόνια, γιατὶ δὲν ὑπήρχαν ἄνδρες. Αὐτὲς ἦταν κάποιες ἡλικιωμένες. Μετὰ οἱ νεότερες πήγαν σὲ σχολὲς τῆς ἐκκλησίας, ὅπου ἔγιναν ἀσμένως δεκτές, ἐνῶ πολλοὶ δἀσκαλοι χαίρονταν μὲ τὶς μαθήτριες, ἀνεβάζοντάς τες καὶ στὰ ἀναλόγια καὶ μάλιστα σὲ παανελλήνιες ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΕΣ μεταδόσεις. ΡΟΥΘΟΥΝΙ δὲν ἄνοιξε ...

Μετὰ ὅπως εἶναι αὐτονόητο κάποιες γυναῖκες ἀνέλαβαν ἐπισήμως ἀναλόγιο καὶ ἀφοῦ οἱ σύλλογοί μας πετοῦσαν ... ἀετό γιὰ τὸ θέμα, τότε ἦρθαν συγκεκριμένες -γιὰ λόγους ποὺ ἔχουμε ἀναλύσει σὲ ἄλλα θέματα- καὶ ἴδρυσαν σεξιστικοὺς συλλόγους ἀποκλειστικὰ γιὰ γυναῖκες, παραβαίνοντας ὄχι μόνο τοῦς κανόνες περὶ ψαλτῶν (λέμε τώρα) ἀλλὰ καὶ τὴ διδασκαλία τῆς ἐκκλησίας.

Καὶ μετὰ ἀπὸ ὅλα αὐτὰ καταλήγουμε νὰ «μαλώνουμε» μὲ γυναῖκες συναδέλφους, τώρα ποὺ τὸ πράγμα ἀρχίζει καὶ παίρνει οἰκονομικὴ χροιὰ καὶ δὴ στὰ ἀστικὰ κέντρα.

Εἶναι ἀργὰ πολὺ ἀργὰ γιὰ ... κανόνες συνάδελφοι. Οἱ σύλλογοι ἄς πιέσουν θεσμικὰ γιατὶ ἀλλιῶς θὰ πέσει κλάμα σὲ πολλὲς ἑνορίες, εἰδικὰ τῶν πόλεων ... Στὴν ἐπαρχία λείπουν καὶ ἄνδρες καὶ γυναῖκες καὶ πιστοὶ καὶ νεωκόροι καὶ ἱερείς, δὲν ὑπάρχει πρόβλημα ...:cool:
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Εμένα η πονηριά με πειράζει και το πως μεθοδευονται καποιες καταστάσεις, όπως πολύ σωστά περιγράφεις, σε σημειο προκλητικό (...καὶ ἴδρυσαν σεξιστικοὺς συλλόγους ἀποκλειστικὰ γιὰ γυναῖκες, παραβαίνοντας ὄχι μόνο τοῦς κανόνες περὶ ψαλτῶν, λέμε τώρα, ἀλλὰ καὶ τὴ διδασκαλία τῆς ἐκκλησίας...), και άλλα πολλά, να έχουμε να λέμε, και με τις ευλογίες, ξέρεις ποιων... Όπου υπάρχει πραγματικά η αναγκη, ειναι αλλο θεμα, και ας να μην το αναφερουμε ξανα!

Ας κανουν μια μεγάλη σύνοδο, και μεταξύ άλλων, ας συζητηθεί και αυτο, και εφοσον υπάρχει η ανάλογη επιχειρηματολογία και κριθεί σωστο, ας αποφασιστει, όπως πράττει η Εκκλησία εδω και πολλους αιωνες!

Όσον αφορά τους συλλόγους, ας πατήσουν πρώτα πόδι στο πως γίνονται σε πολλές Μητροπόλεις οι διορισμοί Ιεροψαλτών (ανιψιός, γαμπρός, μαθητής, φίλος, συμμαθητής κτλ κτλ) και μετά ας ασχοληθούν με τα υπόλοιπα! Έχουμε γεμίσει οσφυοκάμπτες, οι οποίοι ανέχονται τα πάντα, εις βάρος της ψαλτικής μας παράδοσης, και εκεί ειναι το δυστύχημα! Με άλλα λόγια, πριν πάμε στο 'Ω' ας μαθουμε πρώτα το 'Α'... τόσο πίσω είμαστε...!
 
Last edited:

ψαλτάκι

Μέλος
όχι, ΕΣΕΙΣ θελετε να φαίνεται η υπόθεση ως φεμινισμός ή φαλλοκρατία, για να αποκρύψετε το πραγματικό σας πρόβλημα που είναι ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ
Έλεος, Μαρίνα-Χριστίνα. Είμαι μαζί σου 100%, υπάρχουν ψάλτριες που έχουν δυο τρεις γάμους και συζούν, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα. Αλλά να κατηγορείς τον κλάδο ΠΟΥ ΠΕΝΕΤΑΙ, που η πλειοψηφία είναι φτωχαδάκια, δεν βγάζει πουθενά. Γνωρίζω συναδέλφους που δεν περιμένουν πια τίποτα, δεν βγάζουν τις βενζίνες. Ο κωρονοιός κατάστρεψε τους μουσικούς καλλιτέχνες, και συμπεριλαμβάνονται και οι ψάλτες. Εμείς κι ο παπάς θα μείνουμε στο τέλος...Δεν έχει πια φράγκα στην εκκλησία...
 

tzark

Μέλος
Εμένα η πονηριά με πειράζει και το πως μεθοδευονται καποιες καταστάσεις, όπως πολύ σωστά περιγράφεις, σε σημειο προκλητικό (...καὶ ἴδρυσαν σεξιστικοὺς συλλόγους ἀποκλειστικὰ γιὰ γυναῖκες, παραβαίνοντας ὄχι μόνο τοῦς κανόνες περὶ ψαλτῶν, λέμε τώρα, ἀλλὰ καὶ τὴ διδασκαλία τῆς ἐκκλησίας...), και άλλα πολλά, να έχουμε να λέμε, και με τις ευλογίες, ξέρεις ποιων... Όπου υπάρχει πραγματικά η αναγκη, ειναι αλλο θεμα, και ας να μην το αναφερουμε ξανα!

Ας κανουν μια μεγάλη σύνοδο, και μεταξύ άλλων, ας συζητηθεί και αυτο, και εφοσον υπάρχει η ανάλογη επιχειρηματολογία και κριθεί σωστο, ας αποφασιστει, όπως πράττει η Εκκλησία εδω και πολλους αιωνες!

Όσον αφορά τους συλλόγους, ας πατήσουν πρώτα πόδι στο πως γίνονται σε πολλές Μητροπόλεις οι διορισμοί Ιεροψαλτών (ανιψιός, γαμπρός, μαθητής, φίλος, συμμαθητής κτλ κτλ) και μετά ας ασχοληθούν με τα υπόλοιπα! Έχουμε γεμίσει οσφυοκάμπτες, οι οποίοι ανέχονται τα πάντα, εις βάρος της ψαλτικής μας παράδοσης, και εκεί ειναι το δυστύχημα! Με άλλα λόγια, πριν πάμε στο 'Ω' ας μαθουμε πρώτα το 'Α'... τόσο πίσω είμαστε...!
Μου άρεσε το τελευταίο που γράφετε σχετικά με τους συλλόγους (.....ας πατήσουν πρώτα πόδι στο πως γίνονται σε πολλές Μητροπόλεις οι διορισμοί Ιεροψαλτών...) ....ποιους συλλόγους τα όργανα των Μητροπολιτών και της πολιτικής???
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ναι, έτσι κατάλαβα εξ ου και η απάντηση. Αν δεν κατάλαβα σωστά ευλόγησον.

Σχετικά με το εκ του ασφαλούς, αν αναφέρεσαι σε εμένα, δεν ισχύει...πίστεψέ με.....(τουλάχιστον μέχρι πέρσυ)
Οπως και να' χει αγαπητέ μου, θέλοντας και μη, μπαίνουμε στη διαδικασία της συνεργασίας και όπου μας βγάλει... :)
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Εμένα η πονηριά με πειράζει και το πως μεθοδευονται καποιες καταστάσεις, όπως πολύ σωστά περιγράφεις, σε σημειο προκλητικό (...καὶ ἴδρυσαν σεξιστικοὺς συλλόγους ἀποκλειστικὰ γιὰ γυναῖκες, παραβαίνοντας ὄχι μόνο τοῦς κανόνες περὶ ψαλτῶν, λέμε τώρα, ἀλλὰ καὶ τὴ διδασκαλία τῆς ἐκκλησίας...), και άλλα πολλά, να έχουμε να λέμε, και με τις ευλογίες, ξέρεις ποιων...
Ακριβώς αυτά είναι, τα ''άλλα πράγματα'' που προανέφερα'' που με ενοχλούν περισσότερο, από μια απλή συνύπαρξη''...
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Έστω ότι ξεκινά η συζήτηση για ρύθμιση θεσμικού πλαισίου και σας λένε εσείς που το ζητήσατε για πείτε μας τις προτάσεις σας... Έχετε κάτι να πείτε;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Έστω ότι ξεκινά η συζήτηση για ρύθμιση θεσμικού πλαισίου και σας λένε εσείς που το ζητήσατε για πείτε μας τις προτάσεις σας... Έχετε κάτι να πείτε;

Ἄς ξεκινήσουμε μὲ τὴν ἐφαρμογὴ τῶν κανόνων. Ἰσχύουν γιὰ ὅλους ἀνεξαιρέτως φύλου καὶ γιὰ ὅλα; Ἀφοῦ βάλουμε στέρεη βάση σὲ αὐτό, ἀρχίζει τὸ πράγμα, καθαρίζοντας τὰ κωλύματα τοῦ ἀναλογίου. Ὅσοι εἶναι ἐντάξει μένουν, ὅσοι δὲν εἶναι φεύγουν καὶ τιμωροῦνται οἱ ἐφημέριοι ποὺ τοὺς ἀποδέχθηκαν χωρὶς ἔλεγχο. (Ἄμα τὸ δεῖτε ὅλο τὸ προηγούμενο, θὰ παγώσει ἡ ... κόλαση ...:ROFLMAO::LOL:)

Ἀφοῦ λοιπὸν στὸ τέλος ἀποδεχθοῦμε ὅτι οἱ κανόνες ἀρκοῦνται στὸ ... εἰ δόξῃ τῷ προεστῶτι, ἐφημερίῳ, μητροπολίτῃ, ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΩ, τότε θὰ ἀποδεχθοῦμε τὴν παρουσία τῶν γυναικῶν συναδέλφων μὲ: α) ἀπαγόρευση συμψαλμωδίας (ἤ ἄνδρες ἤ γυναῖκες), β) σχετικὸ ἐνδυματολογικὸ κώδικα (ράσο?) καὶ γ) ἔνταξη στοὺς συλλόγους ἱεροψάλτῶν καὶ νὰ φύγει ἔτσι ὁ νεωτεριστικὸς σεξιστικός ὅρος «ψάλτρια». Ἡ λέξη ψάλτης εἶναι διγενής καὶ ἀρκεῖ ὥστε νὰ μὴν ὑπάρχει διαχωρισμός. Τὰ ψαλτικὰ προσόντα ὅπως τῶν ἀνδρῶν, δηλαδὴ ... ψαλτόλυσσα, ταχυδρομικὸ πτυχίο ... κι ἅγιος ὁ Θεός ;)

Τώρα ἄν ρωτᾶς περὶ χειροθεσίας, ἀναγνώστου κλπ., αὐτὰ ἄς τὰ γαργαρίσουν. Ὅπως μιὰ γυναίκα νεωκόρος λαμβάνει εὐλογία εἰσόδου στὰ ἅγια τῶν ἁγίων, ἔτσι μπορεῖ νὰ δοθεῖ εὐλογία-συγκατάθεση ἀνόδου στὸ ἀναλόγιο. Ἀπὸ οἰκονομίες ἄλλο τίποτε. Σὲ λίγο οἱ μητροπολίτες θὰ λέγονται κι ὑπουργοὶ ... ἐκκλησιαστικῆς οἰκονομίας ...:cool:

Χοντρα χοντρά γράφω καὶ στὴν πράξη. Στὴ θεωρία τοῦ καναπέ ὅλοι αἰσθανόμαστε σὰν τὸν Ἰωάννη τὸν Κλαδᾶ μέσα στὴν Ἁγια Σοφιά μὲ ... πυκνωτικὸ μικρόφωνο.:p
 

Μαρία Χριστίνα

Δόξα τω Θεώ
Το φύλο μου πάντως δεν υπήρξε εμπόδιο στο να διδαχθω, κατανοήσω, σπουδάσω και διακονήσω την ψαλτική τέχνη. Με καλοδεχονται στους Ι.Ν. προφανώς διότι υπάρχουν κενές θέσεις που δεν καλύπτονται από άνδρα συνάδελφο επαρκώς κατηρτισμενο και αυτό είναι όλο. Στην ωδείο της Μητροπόλεως Κηφισίας, Αμαρουσίου και Ωρωπού από όπου αποφοίτησα είμασταν ένα ολόκληρο τμήμα από 7 γυναικες που αποφοιτησαμε, οι 4 γνωριζω ότι ασκούμε την τέχνη. Από τον Σύλλογο Φίλων Βυζαντινής μουσικής που ίδρυσε ο αείμνηστος Γεώργιος Τσατσαρωνης και από όπου ξεκίνησα να διδασκομαι, οι μισοί σπουδαστές ήμασταν γυναίκες. Πουθενά και ποτέ δεν απορρίφθηκα από το να διακονήσω στο αναλόγιο επειδή είμαι γυναίκα και γνωρίζω ότι προτίμηση και προτεραιότητα έχουν οι άνδρες συνάδελφοι ανάλογων προσόντων (και γω προτιμώ τους άνδρες ψάλτες, ταιριάζουν καλύτερα με τους ιερείς). Διαφωνώ κάθετα με την ίδρυση ιεροψαλτικων συνδέσμων που διακρίνονται λόγω φύλου, κάτι τέτοιο οξύνει μάλλον παρά αμβλύνει το πρόβλημα (για όποιον το έχει).
 
Status
Not open for further replies.
Top