Γρηγόριος Κόντης-Θεοτόκε Παρθένε Πέτρου Μπερεκέτου

Ψάλλει ο Πρωτοψάλτης του Ιερού Ναού Τιμίου Προδρόμου Λουτρακίου και δάσκαλός μου κ.Γρηγόριος Κόντης.
Να επισημάνω ότι στην αρχή ψάλλεται ο πρώτος πόδας σε πρώτο ήχο και ακολουθεί το "και ευλογημένος" σε πλ.α! Δεν έχω επιμεληθεί εγώ τον τίτλο του βίντεο. Μάλλον εκ παραδρομής από τον αναρτήσαντα τιτλοφορήθηκε ως πλ.α

https://youtu.be/e19BBOrwr30
 
Last edited:

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Μεγάλο λαρύγγι ο Γρηγόρης! Από τους πολύ καλούς μα συνάμα και αφανείς ψάλτες! Κρίμα να μην είναι τόσο δα λιγάκι πιο γνωστός!
 

athinaios

Νέο μέλος
Μεγάλο λαρύγγι ο Γρηγόρης! Από τους πολύ καλούς μα συνάμα και αφανείς ψάλτες! Κρίμα να μην είναι τόσο δα λιγάκι πιο γνωστός!

Οπως και παρά πολλοί άλλοι, οι οποίοι απο επιλογή, εμμένουν και επιμένουν να μένουν εκτος ενός "καλλιτεχνικού ",φαιδρού και χαμηλού επιπέδου αυτοπροσδιοριζομενου ψαλτικου συστήματος .(ηχογραφήσεις βιντεοσκοπησεις αναλύσεις κοκ.)
Δεν θεωρώ οτι ειναι χαμηλού και ευτελους επιπέδου ψαλτες,όσοι ψαλτικα και οχι μονο "εκτίθενται "στο ψαλτολογιο η στο ytube, και κακώς ανεβάζουν ερμηνείες τους.οσοι ειναι ικανοί καλώς το κάνουν και ειναι δικαίωμα τους .οσοι ειναι χαμηλού επιπέδου, η καλού επιπέδου ,αλλα υποβιβάζουν, ψαλλοντας τη μουσική μας ....;
Εκτιμώ και τιμώ τους ψαλτες που εκτιμούν πρωτίστως τους εαυτούς τους οταν ψάλλουν ,σέβονται την μουσική που ερμηνεύουν ,δεν την υποβιβάζουν.Βλεπουμε και ακούμε καθημερινά αστέρες ,αστέρακια να ψάλλουν και να λένε τι;!!!
Στα 30 η35 η 40 χρονια του, θεωρώ οτι δεν ειναι κανείς πλήρως διαμορφωμένος κατασταλαγμενος ψαλτης.καλος ,έμπειρος ,ταλαντούχος,τεχνικως καταρτισμένος ναι."τακτοποιημενος"στο μυαλό του (μουσικά)δεν ειναι.
Πολλώ δε μαλλον στα 20 η 25 χρονια του.
Αλλα η "έκθεση"στο κοινό (το σύστημα )ειναι γλυκεια.φυσικα και ειναι δικαίωμα του καθενός να εμφανίζεται,αλλα θα κρίνεται.
Εν προκειμένω ο κ Κόντης ακούγεται ψαλτης με ικανά φωνητικά προσόντα.μπραβο του και του ευχομαι περαιτέρω εμβάθυνση στις ερμηνείες του.
Ισως εμμένει και αυτος σε μια προσωπικη μοναχική ψαλτική πορεία μακρυά απο τα φωτα της ευρύτερης ψαλτικής οικογένειας.(γι αυτο και άγνωστος).
Καλη ημέρα σε όλους!
ΥΓ σεβασμό στη μουσική μας και στους εαυτούς μας!
 
Οπως και παρά πολλοί άλλοι, οι οποίοι απο επιλογή, εμμένουν και επιμένουν να μένουν εκτος ενός "καλλιτεχνικού ",φαιδρού και χαμηλού επιπέδου αυτοπροσδιοριζομενου ψαλτικου συστήματος .(ηχογραφήσεις βιντεοσκοπησεις αναλύσεις κοκ.)
Δεν θεωρώ οτι ειναι χαμηλού και ευτελους επιπέδου ψαλτες,όσοι ψαλτικα και οχι μονο "εκτίθενται "στο ψαλτολογιο η στο ytube, και κακώς ανεβάζουν ερμηνείες τους.οσοι ειναι ικανοί καλώς το κάνουν και ειναι δικαίωμα τους .οσοι ειναι χαμηλού επιπέδου, η καλού επιπέδου ,αλλα υποβιβάζουν, ψαλλοντας τη μουσική μας ....;
Εκτιμώ και τιμώ τους ψαλτες που εκτιμούν πρωτίστως τους εαυτούς τους οταν ψάλλουν ,σέβονται την μουσική που ερμηνεύουν ,δεν την υποβιβάζουν.Βλεπουμε και ακούμε καθημερινά αστέρες ,αστέρακια να ψάλλουν και να λένε τι;!!!
Στα 30 η35 η 40 χρονια του, θεωρώ οτι δεν ειναι κανείς πλήρως διαμορφωμένος κατασταλαγμενος ψαλτης.καλος ,έμπειρος ,ταλαντούχος,τεχνικως καταρτισμένος ναι."τακτοποιημενος"στο μυαλό του (μουσικά)δεν ειναι.
Πολλώ δε μαλλον στα 20 η 25 χρονια του.
Αλλα η "έκθεση"στο κοινό (το σύστημα )ειναι γλυκεια.φυσικα και ειναι δικαίωμα του καθενός να εμφανίζεται,αλλα θα κρίνεται.
Εν προκειμένω ο κ Κόντης ακούγεται ψαλτης με ικανά φωνητικά προσόντα.μπραβο του και του ευχομαι περαιτέρω εμβάθυνση στις ερμηνείες του.
Ισως εμμένει και αυτος σε μια προσωπικη μοναχική ψαλτική πορεία μακρυά απο τα φωτα της ευρύτερης ψαλτικής οικογένειας.(γι αυτο και άγνωστος).
Καλη ημέρα σε όλους!
ΥΓ σεβασμό στη μουσική μας και στους εαυτούς μας!


Καλησπέρα. Η αλήθεια είναι ότι ο κ. Κόντης, ήταν και είναι υπόδειγμα σεμνότητας. Ποτέ δεν τον ενδιέφερε η προβολή, ούτε η αναζήτηση της καταξίωσης.Χαρακτηριστικά μου έλεγε: "Δεν με πειράζει και ας μην ανέβω στο τάδε ψαλτήρι...και αν ανέβω αρκεί να κάνω και ισοκράτημα" (σημειωτέον στην χορωδία των Κων/πολιτών ο Άρχων Παϊκόπουλος τον είχε ως ισοκράτη). Μα δάσκαλε του έλεγα, εσύ να μην ανέβεις;; Και μου απαντούσε:Κωνσταντίνε αλλού είναι το νόημα...μην κολλάς σε αυτά.
Δεν είναι λίγες οι φορές που ψάλλοντας απέναντί του ως Λαμπαδάριος, μου παραχώρησε μέλη που τα ψάλλει ο Πρωτοψάλτης όπως πχ. το αργόν Άλαλα τα Χείλη ή το αργόν "Πάντων Προστατεύεις".
Πιστεύω ότι η συνειδητοποίηση του ποιός είσαι ψαλτικά και ότι παράγεις Θεία Τέχνη, συμβάλλει στην επιλογή πολλές φορές της μοναχικής πορείας.
 
Top