Γραμματοσειρά DP NeaRomi για το ''Μουσικά Κείμενα"

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Κατόπιν της σχετικής συζητήσεως εδώ ανεβάζω τη μουσική γραμματοσειρά DP NeaRomi προσαρμοσμένη κατάλληλα για να λειτουργεί στο πρόγραμμα ''Μουσικά Κείμενα".​

Είναι αποτέλεσμα προσωπικής προσπάθειας που ξεκίνησα και ολοκλήρωσα (για τα δικά μου δεδομένα) πριν λίγο καιρό, και αφού ζητήθηκε και συζητήθηκε ότι δεν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα που να απαγορεύουν τη μετατροπή της γραμματοσειράς τα ανεβάζω και κάθε ενδιαφερόμενο και για άμεση χρήση της γραμματοσειράς μέχρι ο κ.Παπαδόπουλος να την ετοιμάσει επίσημα και να ανέβει με το πρόγραμμα.

Για το χρόνο που διέθεσα το αποτέλεσμα που βγήκε, προσωπικά με ικανοποίησε - δε σημαίνει ότι θα ικανοποιήσει και άλλους. Από ότι θυμάμαι έχω περάσει όλα τα σύμβολα και δημιούργησα όλες τις γραμματοσειρές ώστε να ταιριάζουν με το πρόγραμμα, εκτός από τη γραμματοσειρα για το Ίσον, όπου χρησιμοποιώ κάποια άλλη από τις default.

Σημείωση: Η μουσική γραμματοσειρά είναι αρκετά "λεπτή". Ελπίζω στη βελτιστοποίηση από το κ.Παπαδόπουλο, γιατί δε θα ξαναασχοληθώ, τουλάχιστον στο εγγύς μέλλον, με αυτή τη γραμματοσειρά.


Ανεβάζω για δείγμα γραφής το Άξιον εστί σε ήχο δεύτερο, το λεγόμενο "συνηθισμένο"
 

Attachments

  • DPNeaRomiForMK.zip
    44.7 KB · Views: 127
  • Αξιον εστί το συνηθισμένο.pdf
    53.5 KB · Views: 277

papline

Παλαιό Μέλος
Κατόπιν της σχετικής συζητήσεως εδώ ανεβάζω τη μουσική γραμματοσειρά DP NeaRomi προσαρμοσμένη κατάλληλα για να λειτουργεί στο πρόγραμμα ''Μουσικά Κείμενα".​

Είναι αποτέλεσμα προσωπικής προσπάθειας που ξεκίνησα και ολοκλήρωσα (για τα δικά μου δεδομένα) πριν λίγο καιρό, και αφού ζητήθηκε και συζητήθηκε ότι δεν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα που να απαγορεύουν τη μετατροπή της γραμματοσειράς τα ανεβάζω και κάθε ενδιαφερόμενο και για άμεση χρήση της γραμματοσειράς μέχρι ο κ.Παπαδόπουλος να την ετοιμάσει επίσημα και να ανέβει με το πρόγραμμα.

Για το χρόνο που διέθεσα το αποτέλεσμα που βγήκε, προσωπικά με ικανοποίησε - δε σημαίνει ότι θα ικανοποιήσει και άλλους. Από ότι θυμάμαι έχω περάσει όλα τα σύμβολα και δημιούργησα όλες τις γραμματοσειρές ώστε να ταιριάζουν με το πρόγραμμα, εκτός από τη γραμματοσειρα για το Ίσον, όπου χρησιμοποιώ κάποια άλλη από τις default.

Σημείωση: Η μουσική γραμματοσειρά είναι αρκετά "λεπτή". Ελπίζω στη βελτιστοποίηση από το κ.Παπαδόπουλο, γιατί δε θα ξαναασχοληθώ, τουλάχιστον στο εγγύς μέλλον, με αυτή τη γραμματοσειρά.


Ανεβάζω για δείγμα γραφής το Άξιον εστί σε ήχο δεύτερο, το λεγόμενο "συνηθισμένο"

Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σας. Θα προσπαθήσω να την ενσωματώσω στο ΜΚ σε επόμενη έκδοση.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Κατόπιν της σχετικής συζητήσεως εδώ ανεβάζω τη μουσική γραμματοσειρά DP NeaRomi προσαρμοσμένη κατάλληλα για να λειτουργεί στο πρόγραμμα ''Μουσικά Κείμενα".​

Είναι αποτέλεσμα προσωπικής προσπάθειας που ξεκίνησα και ολοκλήρωσα (για τα δικά μου δεδομένα) πριν λίγο καιρό, και αφού ζητήθηκε και συζητήθηκε ότι δεν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα που να απαγορεύουν τη μετατροπή της γραμματοσειράς τα ανεβάζω και κάθε ενδιαφερόμενο και για άμεση χρήση της γραμματοσειράς μέχρι ο κ.Παπαδόπουλος να την ετοιμάσει επίσημα και να ανέβει με το πρόγραμμα.

Για το χρόνο που διέθεσα το αποτέλεσμα που βγήκε, προσωπικά με ικανοποίησε - δε σημαίνει ότι θα ικανοποιήσει και άλλους. Από ότι θυμάμαι έχω περάσει όλα τα σύμβολα και δημιούργησα όλες τις γραμματοσειρές ώστε να ταιριάζουν με το πρόγραμμα, εκτός από τη γραμματοσειρα για το Ίσον, όπου χρησιμοποιώ κάποια άλλη από τις default.

Σημείωση: Η μουσική γραμματοσειρά είναι αρκετά "λεπτή". Ελπίζω στη βελτιστοποίηση από το κ.Παπαδόπουλο, γιατί δε θα ξαναασχοληθώ, τουλάχιστον στο εγγύς μέλλον, με αυτή τη γραμματοσειρά.


Ανεβάζω για δείγμα γραφής το Άξιον εστί σε ήχο δεύτερο, το λεγόμενο "συνηθισμένο"

Μετά από έναν έλεγχο στις γραμματοσειρές διαπίστωσα ότι έχει γίνει πολύ καλή δουλειά και δε χρειάζεται να γίνει βελτιστοποίηση από μέρους μου. Αν μπορείτε να μετατρέψετε εσείς ή κάποιος άλλος και την γραμματοσειρά για το ίσον θα σας ήμουν υπόχρεος.
Το διάστημα αυτό ετοιμάζεται η 6η έκδοση του ΜΚ με αρκετές αλλαγές στο περιβάλλον του και ο χρόνος μου είναι περιορισμένος.
 

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Ισως ένα μικρό θεματάκι είναι ότι μερικοί χαρακτήρες θα έπρεπε να είναι λίγο πιο πάνω/κάτω για να είναι απόλυτα στην ευθεία.

Η γραμματοσειρά για το Ίσον έχει ένα παραπάνω βαθμό δυσκολίας καθώς λειτουργεί με διαφορετικό τρόπο η εισαγωγή των διπλών ισοκρατημάτων στο πρόγραμμα.

Και 'γω δυστυχώς λόγω χρόνου, αδυνατώ να ασχοληθώ παραπάνω με τις μετατροπές.

Με το καλό και η νέα έκδοση!
 

ixadin

Ηχάδιν
Θα ασχοληθώ εγώ με το θέμα. Απλά δεν μπορώ να υποσχεθώ ότι θα γίνει σε σύντομο χρόνο, επειδή θα πειραματιστώ. :cool::eek::rolleyes:

Εαν μπορείτε να μου στείλετε τα αρχεία της γραμματοσειράς [fontographer ή όποιο άλλο] θα με διευκόλυνε...
 

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Για τις γραμματοσειρές που ανέβασα δεν έχω κρατήσει κάποια αρχεία παρά μόνο τα ttf (άλλωστε αν ανοίξει κανείς το ttf με κάποιο πρόγραμμα εμφανίζονται όλες οι πληροφορίες).

Σας έστειλα όμως ότι έχει γίνει από του Ισοκρατήματος (DP_NRIson). Ουσιαστικά λείπουν τα ισοκρατήματα - όλα τα υπόλοιπα της γραμματοσειράς έχουν περαστεί..
 
Last edited:

ixadin

Ηχάδιν
Λοιπόν έχω έτοιμο τη γραμματοσειρά των ισοκρατημάτων.

αλλά

μου φαίνεται ότι δεν λειτουργεί σωστά. (win10+msoffice2016+mk5.12).

Το αστείο είναι ότι όταν το κάνω pdf το 50% είναι σωστά (ισοκρατήματα) αλλά δεν βγαίνουν σωστά τα Ηχος, πλ. α΄. β΄. γ΄. κτλ

την αναρτώ για να την δοκιμάσει κάποιος μήπως εγώ δεν βλέπω σωστά.

Αναρτώ και ένα pdf που έχω γράψει, έχω βγάλει screenshot με τι βλέπω, το έχω ρίξει στο αρχείο κειμένου και το έχω βγάλει σε pdf.

Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη.

επίσης και το αρχείο του Studio για όποιον ξέρει κάτι περισσότερο από εμένα
 

Attachments

  • Doc1.pdf
    48.1 KB · Views: 73
  • DP_NRIson.zip
    46.7 KB · Views: 27
Top