[Ψάχνω] Γραμματοσειρά παλαιάς γραφής

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Η επερχόμενη αναβάθμιση του προγράμματος "Μελωδός" από πληροφορίες που έχουμε από τον δημιουργό του, θα προσφέρει την δυνατότητα αναγραφής χαρακτήρων παλαιότερων μορφών της παρασημαντικής (πέρα από την οξεία που υποστηρίζει σήμερα), καθώς και πληθώρα γραμματοσειρών που (υποθέτω) θα υποστηρίζουν τους εν λόγω χαρακτήρες. Όταν βγει στην αγορά με το καλό, θα μπορούμε οι χρήστες να πούμε με σιγουριά.

Η μουσική γραμματοσειρά του Βυζαντινογράφου v2 του κ.Βελισσάριου Γκεζερλή, έχει μερικά όπως διπλή βαρεία, λύγισμα, οξεία κλπ. αλλά δεν ξέρω κατά πόσο πλήρης είναι, εφόσον αφενός δεν χρησιμοποιώ πλέον το πρόγραμμα, αφετέρου δεν γράφω πέραν των χαρακτήρων της νέας γραφής.

Από την άλλη, υπάρχει και το θέμα ποιας περιόδου παλαιά γραφή θέλουμε, αυτή της γραφής του Πέτρου ή της στενογραφίας;
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Η επερχόμενη αναβάθμιση του προγράμματος "Μελωδός" από πληροφορίες που έχουμε από τον δημιουργό του, θα προσφέρει την δυνατότητα αναγραφής χαρακτήρων παλαιότερων μορφών της παρασημαντικής (πέρα από την οξεία που υποστηρίζει σήμερα), καθώς και πληθώρα γραμματοσειρών που (υποθέτω) θα υποστηρίζουν τους εν λόγω χαρακτήρες. Όταν βγει στην αγορά με το καλό, θα μπορούμε οι χρήστες να πούμε με σιγουριά.

Η μουσική γραμματοσειρά του Βυζαντινογράφου v2 του κ.Βελισσάριου Γκεζερλή, έχει μερικά όπως διπλή βαρεία, λύγισμα, οξεία κλπ. αλλά δεν ξέρω κατά πόσο πλήρης είναι, εφόσον αφενός δεν χρησιμοποιώ πλέον το πρόγραμμα, αφετέρου δεν γράφω πέραν των χαρακτήρων της νέας γραφής.

Από την άλλη, υπάρχει και το θέμα ποιας περιόδου παλαιά γραφή θέλουμε, αυτή της γραφής του Πέτρου ή της στενογραφίας;

Απο την εταιρια ελληνικων τυπογραφικων στοιχειων (greek font society) που ειχα βρει την alexander υπάρχει και μια σειρα παλαιων (μαλλον του Πετρου,) σημαδιων αλλά δεν ξερω αν μπορει να χρησιμοποιηθει... Νομιζω επιγραφεται musical symbols.

Μπειτε στον ιστοτοπο της εταιριας και αναζητειστε γραμματοσειρες...

Εχω ομως πολυ καιρο να μπω...
 

ixadin

Ηχάδιν
Όχι δεν υπήρχε ποτέ μια τέτοια γραμματοσειρά αλλά σε ένα άλλο site του ΤΕΙ Λαρίσης
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Μήπως εννοείτε αυτήν εδώ;

Σημ.: την ανέβασα σε αρχείο zip γιατί την γραμματοσειρά ttf δεν την δεχόταν το σύστημα.
 

Attachments

  • Musical.ttf.zip
    132.8 KB · Views: 155
Top