[Ερώτηση] Γορθμικόν και Πελαστικόν σε κείμενα του Word

jupiter

Member
Θα ήθελα να ρωτήσω με ποιό τρόπο μπορούμε να εισάγουμε τους χαρακτήρες "Γορθμικόν" και "Πελαστικόν" σε κείμενα που γράφουμε στο Word;
(Δεν εννοώ σε παρτιτούρες αλλά σε απλά κείμενα)


Σας ευχαριστώ.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Τοὺς μόνους συγγενεὶς χαρακτῆρες μὲ αὐτοὺς ποὺ ζητάτε, βρήκα στὴν γραμματοσειρὰ alfios, καὶ τοὺς παραθέτω στὰ ἐπισυναπτόμενα ἀρχεῖα. Δυστυχῶς δὲν βρήκα κάποιον τρόπο πληκτρολόγησής τους μέσα σὲ κείμενο, οὗτε μὲ συνδιασμὸ alt+... ὁπότε ἀρκέστηκα σὲ ἀντιγραφὴ - ἐπικόλληση ἀπὸ τὸν πίνακα χαρακτήρων τῶν windows.
 

Attachments

  • Ειδικοί χαρακτήρες ΒΜ.docx
    11.8 KB · Views: 29
  • Ειδικοί χαρακτήρες ΒΜ.pdf
    24.5 KB · Views: 61

jupiter

Member
Ευχαριστώ, αν και δυστυχώς αυτοί οι χαρακτήρες είναι αρκετά διαφορετικοί και δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν αντί Γορθμικού και Πελαστικού.
Πάντως, έχω δει σε άρθρα Β.Μουσικής, σε θεωρητικά συγγράμματα, και κείμενα που κυκλοφορούν να έχουν μέσα Γορθμικά και Πελαστικά. Αυτοί πως τα καταφέρνουν;
Θέλω να γράψω σε ένα κείμενό μου τους πολυσύλλαβους φθόγγους (αννανες, νενανω κ.λ.π) και δεν μπορώ να το καταφέρω με τίποτα.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Μπορεῖτε νὰ κατεβάσετε αὐτὸ τὸ δωρεὰν πρόγραμμα παρασημαντικῆς: http://analogion.com/forum/showthread.php?t=15830
Ἡ γραμματοσειρὰ τῶν στίχων περιέχει τὰ σύμβολα αὐτά. Πιθανολογῶ ὅτι κάτι παρόμοιο μπορεῖ νὰ γίνει καὶ μὲ τὰ παρόμοια προγράμματα ποὺ στηρίζονται στὸ MS word. Τὸ πρόγραμμα "Μελωδὸς" ἔχει λύσει τὸ πρόβλημα αὐτὸ μὲ εἰδικὲς γραμματοσειρές, ἂν καὶ σὲ περιπτώσεις ποὺ τὸ γενικὸ μέγεθος τοῦ κειμένου εἶναι μικρό, ὑπάρχουν κάποιες δυσαναλογίες.
 
Top