[Ερώτηση] Για τη χρωματική φθορά του πλ. β΄ στο αργό τροπάριο Κασσιανής Πέτρου

Gavriil

Νέο μέλος
ΧΑΙΡΕΤΕ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΦΘΟΡΑ ΤΟΥ ΔΙ ΤΟΥ ΠΛ. Β ΗΧΟΥ, ΠΟΥ ΣΤΟ ΛΕΞΗ ΟΔΥΡΟΜΕΝΗ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΦΘΟΓΓΟ ΝΗ. Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΦΘΟΡΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΝΗ Η ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΚΕΙ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
ΧΑΙΡΕΤΕ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΦΘΟΡΑ ΤΟΥ ΔΙ ΤΟΥ ΠΛ. Β ΗΧΟΥ, ΠΟΥ ΣΤΟ ΛΕΞΗ ΟΔΥΡΟΜΕΝΗ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΦΘΟΓΓΟ ΝΗ. Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΦΘΟΡΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΝΗ Η ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΚΕΙ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Η χρωματική φθορά του ΔΙ βρίσκεται, όντως, στον φθόγγο ΔΙ, και όχι στο ΝΗ. Σε ποια έκδοση βλέπεις ότι αυτός ο φθόγγος είναι στον ΝΗ;;

Απόστολος
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Η χρωματική φθορά του ΔΙ βρίσκεται, όντως, στον φθόγγο ΔΙ, και όχι στο ΝΗ. Σε ποια έκδοση βλέπεις ότι αυτός ο φθόγγος είναι στον ΝΗ;;

Απόστολος

αυτό εννοεί... ας ψάξει γιατί βρίσκεται εκεί.... αν παραλλαγήσει θα καταλάβει!!!!

ΥΓ και με βοήθεια από Φαρλέκα.
 

Attachments

  • Νη.doc
    42.5 KB · Views: 35
Last edited:

Gavriil

Νέο μέλος
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, απλά δεν ξέρω αν έγινε σαφής η ερώτησή μου. Εκεί που βλέπουμε τη φθορά στην παραλλαγή λέμε Δι ή Νη;

Στο μουσικό θησαυρό του εσπερινού του Νεκταρίου, σημειώνεται ο φθόγγος νη δίπλα στη φθορά, δηλ. να τον πούμε νη και όχι Δι.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Άν δέν ἔγραφε Νη θά παραλλαγίζαμε Δι ἀλλά ἀφοῦ τό γράφει , τότε Νη.
Πιστεύω ὅτι τό γράφει γιά νά ποῦμε τόν Δι-Κε 12.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Άν δέν ἔγραφε Νη θά παραλλαγίζαμε Δι ἀλλά ἀφοῦ τό γράφει , τότε Νη.
Πιστεύω ὅτι τό γράφει γιά νά ποῦμε τόν Δι-Κε 12.

Δεν έχει καμιά σημασία. Το ίδιο είναι. Το Δι-Κε είναι 12 και το Νη-Πα το ίδιο. Μαρτυρίες ίδιες, φθορές ίδιες, διαστήματα ίδια.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ἀναφερόμουν στό Δι-Κε μέ βάση το χαμηλό τετράχορδο σέ σύγκριση του Πα-Βου στό ψηλό τερτράχορδο.
 
Top