Γιατί ο Στανίτσας προτίμησε την Αθήνα και δεν έμεινε στη Θεσσαλονίκη;

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Νέο θέμα από υποσυζήτηση σ᾿ αυτό θέμα.

Ο τότε απελαθείς Άρχων ψάλλει μάλλον γύρω στο '64 λίγο πριν την οριστική του εγκατάσταση στην Αθήνα.

μήπως γνωρίζετε γιατί "ο τότε απελαθείς Άρχων" δεν έμεινε οριστικά στην Θεσσαλονίκη, αλλά πήγε Αθήνα;
 
Last edited by a moderator:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Οδυσσέας Εσκιτζής;130896 said:
μήπως γνωρίζετε γιατί "ο τότε απελαθείς Άρχων" δεν έμεινε οριστικά στην Θεσσαλονίκη, αλλά πήγε Αθήνα;

Αφού τα ξέρεις τί τα ρωτάς; έχασε η ήδη γεμάτη Θεσσαλονίκη, και γέμισε η φτωχή και άγευστη Αθήνα από αέρα Πόλης και Πατριαρχική αύρα, με σεντέφια Βοσπορινά...


Δ.
 
Last edited:
μήπως γνωρίζετε γιατί "ο τότε απελαθείς Άρχων" δεν έμεινε οριστικά στην Θεσσαλονίκη, αλλά πήγε Αθήνα;
Θύμισέ μου στο μάθημα να σου πω το γιατί, από σπάνιες αφηγήσεις αυτοπτών μαρτύρων που μου 'χουν μιλήσει, ιδίως για το τι έγινε κατά και μετά τη Θ. Λειτουργία στο Ι.Ναό της Αχειροποιήτου.
 
E

emakris

Guest
Θύμισέ μου στο μάθημα να σου πω το γιατί, από σπάνιες αφηγήσεις αυτοπτών μαρτύρων που μου 'χουν μιλήσει, ιδίως για το τι έγινε κατά και μετά τη Θ. Λειτουργία στο Ι.Ναό της Αχειροποιήτου.

Πολύ ενδιαφέρον. Πάντως δεν ξέρω εάν η παρουσία του στη Θεσσαλονίκη θα ήταν τόσο καταλυτική, όσο υπήρξε στην Αθήνα!
 
Πολύ ενδιαφέρον. Πάντως δεν ξέρω εάν η παρουσία του στη Θεσσαλονίκη θα ήταν τόσο καταλυτική, όσο υπήρξε στην Αθήνα!
Συμφωνώ. Όλα είναι στην πρόνοια του Θεού. Τίποτε τυχαίο. Όμως κάποιος από απόσταση πια, βλέπει πως ενεργεί η Θ. Χάρις και από..."αναποδιές", φέρνει το καλύτερο αποτέλεσμα.
 
Last edited:
E

emakris

Guest
Πάντως όταν και εάν θεωρήσετε ότι μπορεί κάτι να κοινοποιηθεί, θα χαιρόμασταν, νομίζω, όλοι να μάθουμε κάποιες λεπτομέρειες. Το αφήνω στη δική σας διάκριση.
 

tb---

τσοπάνης
Θύμισέ μου στο μάθημα να σου πω το γιατί, από σπάνιες αφηγήσεις αυτοπτών μαρτύρων που μου 'χουν μιλήσει, ιδίως για το τι έγινε κατά και μετά τη Θ. Λειτουργία στο Ι.Ναό της Αχειροποιήτου.

Δεν μας τα γράφετε και εδώ αν μπορείτε;
Αν πάλι δεν μπορείτε, υπάρχουν και τα π.μ. Οπότε αναμένουμε ~
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Θύμισέ μου στο μάθημα να σου πω το γιατί, από σπάνιες αφηγήσεις αυτοπτών μαρτύρων που μου 'χουν μιλήσει, ιδίως για το τι έγινε κατά και μετά τη Θ. Λειτουργία στο Ι.Ναό της Αχειροποιήτου.
Θα ήθελα να με ενημερώνατε και μένα με p.m αν μπορείτε σχετικά μ'αυτό.Ο πατέρας μου μου έχει 'πει ότι υπήρχαν γνωστά άτομα στο εκκλησίασμα που τα'χε δει σε αναλόγια ναών της Θεσσαλονίκης και όλη την ώρα σχολίαζαν και χασκογελούσαν όταν έψελνε ο Στανίτσας...
 
Θα ήθελα να με ενημερώνατε και μένα με p.m αν μπορείτε σχετικά μ'αυτό.Ο πατέρας μου μου έχει 'πει ότι υπήρχαν γνωστά άτομα στο εκκλησίασμα που τα'χε δει σε αναλόγια ναών της Θεσσαλονίκης και όλη την ώρα σχολίαζαν και χασκογελούσαν όταν έψελνε ο Στανίτσας...

Θα ζητήσω την άποψη κάποιων που προανέφερα ότι μου τα αναφέρανε και θα δω τι θα κάνω. Νομίζω ότι θα πω μερικά.
 
T

Tzanakos_B

Guest
Ο αειμνηστος Στανιτσας διεθετε αριστο φωνητικο Ταλαντον , εμπειριες Πατριαρχικες , ενδοξο ιστορικο ως Αρχων Πρωτοψαλτης , διαδεχθεις τον Πριγγο , απεναντι του οποιου , σταθηκε αξιοπρεπεστατα ,δεδομενου οτι στην ΠΟΛΗ βασιλευε πραγματι ο αξεπεραστος Πριγγος [ ο Μικρος Ιακωβος ] Συην Θεσσαλονικη , επικρατουσε περιπου το ιδιο κλιμα περι Πριγγου. Υπηρχαν κολοσσοι , μαθητες και μη του Πριγγου. Ειδικα ο χρυσανθος ηταν φτυστος Πριγγος με τεραστια φωνη.!! Μονο ο Ταλιαδωρος εψαλε αριστερα του Στανιτσα στο Εσπερινο του αιωνα και πολλοι ειπαν οτι τους αρεσε καλυτερα ο Ταλιαδωρος , με την τεραστια βελουδινη φωνη του.!!! Ο Στανιτσας πανεξυπνος ων , κουρασμενος πικραμενος με φωνη φθινουσα , σαφεστατα προτιμησε την ΑΘΗΝΑ , οπου οι συνθηκες , ακομη και οι κλιματολογικες ησαν καλυτερες της Θεσσαλονικης ..!! ΕΔΩ ηταν ο πρωτος ο Αρχων !! ΕΚΕΙ θα ηταν ισος προς ισους.!! Και οπως αποδειχτηκε επραξε αριστα !!! Β. ΤΖ.
 
T

Tzanakos_B

Guest
Συμφωνώ. Όλα είναι στην πρόνοια του Θεού. Τίποτε τυχαίο. Όμως κάποιος από απόσταση πια, βλέπει πως ενεργεί η Θ. Χάρις και από..."αναποδιές", φέρνει το καλύτερο αποτέλεσμα.

Εγραψα πριν λιγο ,αντικειμενικα , τη γνωμη μου γιατι ο Στανιτσας προτιμησε την Αθηνα . Τωρα διαβασα οτι οταν εψαλε καποες φορες στη Θεσσαλονικη , ακουγονταν αρνητικα σχολια.... Το πιστευω. Ο δασλαλος μου Ν. Κυριακοπουλος μου ειχε πει , παλια οτι και στην Αθηνα , οταν εψαλλε στις αρχες ο Στανιτσας , δεν ησαν κολακευτικα. Μην ξεχναμε οτι και στην Αθηνα ζουσαν και εψαλλαν πολλοι ΠΟΛΙΤΕΣ, σπουδαιοι πρωτοψαλτες και μαθητες του Πριγγου. Αλλα στην Θεσσαλονικη ειχαν ειδολοποιησει τους τεσσερους μεγαλους [ συμπερολαμβανομενου του Παναγιωτιδη ]. Οσον αφορα για τον Λ. Πετριδη εχω ακουσει προσφατα απο ΠΟΛΙΤΕΣ, οτι οταν εγραφε κατι νεο ο Στανιτσας , το ηλεγχε πρωτα ο Πετριδης και εκανε και διορθωσεις . Μερικα χειρογραφα του Στανιτσα , κρινοντας τα οχι σωστα τα εσκιζε , παρα τις διαμαρτυριες του Στανιτσα..._
 
T

Tzanakos_B

Guest
Συμφωνώ. Όλα είναι στην πρόνοια του Θεού. Τίποτε τυχαίο. Όμως κάποιος από απόσταση πια, βλέπει πως ενεργεί η Θ. Χάρις και από..."αναποδιές", φέρνει το καλύτερο αποτέλεσμα.

Πατερ Νικολαε , ασφαλως και δεν υπαρχει '' τυχη '' !!! Η Προνοια του ΘΕΟΥ ενεργει με τη χαρη του Αγιου Πνευματος..!!! Ομως , οπως λεγει και ο π. ΠΑ Ι ΣΙΟΣ , Ο Θεος γνωριζει τα παντα , αλλα δεν προοριζει [ δεν προκαθοριζει ] τι θα συμβει στη ζωη μας !! Μας εχει δωσει απολυτη ελευθερια και Σκεψη , να ενεργουμε ελευθερα στη ζωη μας . Αυτο το βλεπουμε καθημερινα..!!! Ολοι βεβαια θα δωσουμε λογο [ Απολογια ] την Ημερα της ΚΡΙΣΕΩΣ !!!!! Β. ΤΖΑΝ.
 
Και πιο άγνωστες οι βουλές οι δικές μας !!! Εδώ δεν καταλαβαίνουμε εμείς οι ίδιοι, γιατί κάνουμε μερικά πράγματα, ώρες - ώρες. Πως λοιπόν να καταλάβουμε γιατί έγιναν αυτά τα πράγματα, την εποχή που έγιναν; και υπό ποίες συνθήκες έγιναν; Ποιός μπορεί να επηρέασε τον Άρχοντα; Ή τι σκεπτόταν αυτός ο ίδιος για όλα όσα συνέβαιναν γύρω του; ... ... Πάντως την εποχή εκείνη από όσο γνωρίζω, στην Αθήνα είχε επικρατήσει ένα Ευρωπαϊζων κλίμα στα Ψαλτικά, οπότε ο Άρχων βοήθησε στην επαναφορά στην παράδοση !
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Μέσα στο πιθανολογικό πνέυμα που γίνεται η όλη συζήτηση, υπάρχει και μία παράμετρος που με διάφορους τρόπους αναφέρθηκε σε προηγούμενα μηνύματα. Το ότι στη συμπρωτεύουσα δεν θα υπήρχε πιθανόν η ίδια αναγνώριση, είναι κάτι σχεδόν οφθαλμοφανές. Καλό είναι μεταξύ μας να παραδεχόμαστε ότι η αγάπη για την ψαλτική δεν μας κάνει από μόνη της Αγίους, μιας και ο ίδιος ο Παναγιώτης ο νέος Χρυσάφης από τον 17ο αιώνα δίνει το στίγμα του τι είναι αυτό που μας σπρώχνει να ακολουθήσουμε την μουσική τέχνη, γράφοντας το: "Ο θέλων μουσικήν μαθείν και θέλων επαινείσθαι". Η δίψα για αναγνώριση και θαυμασμό (σε διάφορα επίπεδα) μας ωθεί όλους προς αυτή την κατεύθυνση και θεωρώ ότι οι όποιες εξαιρέσεις αυτού του κανόνα είναι τόσο καλά κρυμμένες που είμαι βέβαιος ότι δεν τις ξέρουμε, διότι έτσι το επέλεξαν. Αυτό δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση μομφή ούτε για τον αείμνηστο Στανίτσα (μπορεί να υπήρχαν και καθαρά προσωπικοί και οικογενειακοί λόγοι για την μετοικία στην Αθήνα, άσχετοι με τα ψαλτικά που τους αγνοούμε εντελώς και εμείς και πιθανώς τα κοντινά του πρόσωπα), αντιθέτως φανερώνει χωρίς καθόλου να μειώνει το πρόσωπό του ότι με αυτά τα δεδομένα βγαίνει με κάποιον τρόπο η εξίσωση.
 
Παρένθεση - μου είχε πει ο αείμνηστος φιλόμουσος και επιστήθιος φίλος του Στανίτσα Βασίλειος Αγωγιάτης ότι - τώρα δε θυμάμαι ακριβώς του είχε προταθεί, ή το έψαχνε από μόνος του - να πάει στην Παναγία της Τήνου, αλλά τελικώς το απέκλεισε γιατί θεώρησε ότι σε ένα νησί υπήρχε ο κίνδυνος της απομόνωσης και οπωσδήποτε οι μετακινήσεις θα ήσαν πιο δύσκολες.
Πως π.χ. να ψάλλεις το πρωί στην Τήνο και το ίδιο απόγευμα να βρίσκεσαι σε άλλο ναό στην Πελοπόννησο για πανηγύρι ή σε Κατανυκτικό στη Χρυσοσπηλιώτισσα.Και βέβαια πως θα οργάνωνε όλες αυτές τις χορωδιακές εμφανίσεις στην Ελλάδα και στο εξωτερικό........
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Από τα λίγα πράγματα που άκουσα ξώφαλτσα, ενδεχομένως να μην πρέπει να ρίξουμε το βάρος στον ίδιο το Στανίτσα που εν τέλει δεν εγκαταστάθηκε εδώ. Δεν έχω στοιχεία για να μιλήσω εκτενέστερα, όποιος γνωρίζει ας το πράξει.
 
Γιατί ο Στανίτσας προτίμησε την Αθήνα και δεν εγκαταστάθηκε στην Θεσ/νίκη ;



:eek:
Γιατί ως γνωστόν η Αθήνα έχει καλύτερο κλίμα .:cool:
 

nkioster

Πατήρ Νεκτάριος Κιοστεράκης
Μονο ο Ταλιαδωρος εψαλε αριστερα του Στανιτσα στο Εσπερινο του αιωνα και πολλοι ειπαν οτι τους αρεσε καλυτερα ο Ταλιαδωρος , με την τεραστια βελουδινη φωνη του.!!!
Για τον συγκεκριμένο Εσπερινό (Εισοδείων Χρυσοσπυλιώτισσα) ο Ταλιαδώρος είχε την βελούδινη φωνή αλλα ο Στανίτσας ήταν πιο χορωδιακός και ήταν πολύ καλύτερος στο χρόνο. Αυτά για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους
 
T

Tzanakos_B

Guest
Για τον συγκεκριμένο Εσπερινό (Εισοδείων Χρυσοσπυλιώτισσα) ο Ταλιαδώρος είχε την βελούδινη φωνή αλλα ο Στανίτσας ήταν πιο χορωδιακός και ήταν πολύ καλύτερος στο χρόνο. Αυτά για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους

Συναδελφε δεν ημουν παρων σαυτον τον Εσπερινο του αιωνα , οπως ονομαστηκε. Εχω ακουσει αποσπασματα , ασχημα ηχογραφημενα ... Ο δασκαλος μου Ν. Κυριακοπουλος , πολυ αργοτερα κολλητος του Στανιτσα , ηταν παρων και ηξερε να ακουει... Αυτος με ενημερωσε σχετικα . Οντως χορωδιακα υπερηχε πολυ σε χρονο ο Στανιτσας αλλα ατομικα ο Ταλιαδωρος ηταν ασυναγωνιστος , μην ξεχναμε οτι ηταν και πολυ νεωτερος απο τον Στανιτσα. Ο αειμνηστος ειχε πολυ καλες φιλικες σχεσεις με τον Ταλιαδωρο.!! Δεν νομιζω οτι αλλος απο τους μεγαλους Θεσσαλονικεις , θα πηγαινε αριστερα.... Β. ΤΖ.
 
Top