Γιατί ο Στανίτσας εκτελεί τον Πα με δίεση στον Τέταρτο ήχο;

user20

New member
Καλημέρα.
Θα ήθελα την βοήθειά σας, αν γνωρίζετε να μου πείτε την γνώμη σας για τον τρόπο που ψάλλει ο Άρχοντας Θρασύβουλος Στανίτσας τον Πα στο παρακάτω προσομοιο. Παρατηρώ ότι υπάρχει μεγάλη έλξη του Πα προς τον Βου. Το κάνει και σε άλλες ηχογραφησεις όχι πάντα τόσο έντονα, ενώ σε άλλες ηχογραφήσεις εκτελεί τον Πα κανονικά.

 

tomasn54

Μέλος
Μια χαρά το ψάλλει. Από αυτά που διαβάζω στη θεωρία, εκτός του ότι στο διατονικό γένος όταν κατεβαίνοντας μέχρι τον Πα, ξανανεβαίνουμε αμέσως, αυτός ο Πα κολλάει στον Βου, επίσης στον Τέταρτο ήχο είναι μία από τις έλξεις, Ο Πα να έλκεται από τον Βου στα σύντομα στιχηραρικά και ειρμολογικά μέλη.
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Καλημέρα.
Θα ήθελα την βοήθειά σας, αν γνωρίζετε να μου πείτε την γνώμη σας για τον τρόπο που ψάλλει ο Άρχοντας Θρασύβουλος Στανίτσας τον Πα στο παρακάτω προσομοιο. Παρατηρώ ότι υπάρχει μεγάλη έλξη του Πα προς τον Βου. Το κάνει και σε άλλες ηχογραφησεις όχι πάντα τόσο έντονα, ενώ σε άλλες ηχογραφήσεις εκτελεί τον Πα κανονικά.


Πολύ ωραία το ψάλει. Κλασσικός λέγετος.
Δεν είναι τόσο η έλξη του πα όσο ο χαμηλός βου (σεγκιαχ) που δίνει αυτή την αίσθηση.
Δι στη θέση του, βου χαμηλός και ζω χωρίς ύφεση.
 

user20

New member
Φυσικά και το ψάλλει ωραία. Ίσα ίσα, επειδή για εμένα (και για πολλούς πιστεύω), οτιδήποτε ψάλλει ο Στανίτσας αποτελεί σπουδή, ήθελα να μάθω πως εξηγείτε αυτή η έλξη. Γιατί από τους περισσότερους ψάλτες ακούω τον Πα κανονικά.

Οπότε είναι ιδίωμα του λεγέτου;
 
Last edited:

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Ναι, είναι ιδίωμα του λεγέτου η έλξη του πα προς τον βου.
Είναι όμως βασικό χαρακτηριστικό ο χαμηλός βου σε σχέση με τον δι και αυτό δίνει ακόμη περισσότερο αίσθηση έλξης.

Οι παλιοί ψάλτες, έτσι έψαλλαν τον λγτο.
Σήμερα, λίγοι τον ψάλλουν έτσι..
 
Last edited:

grecothegekko

Νέο μέλος
Ο κλασικός λέγετος, δηλαδή Ήχος Δ με βάση Βου, ψαλλόταν με Βου-Δι διάστημα τουλάχιστον 21 μόρια. Οι παλαιοί, ως σημειώθηκε στα προηγούμενα μηνύματα, έκαναν ακόμα μεγαλύτερο διάστημα, 22-24 μόρια

Οπότε, και ο Πα να είναι στη φυσική θέση, 30 μόρια κάτω από τον Δι, θα είναι 6-9 κάτω από τον Βου. Και αν έχουμε γραμμή που καταλήγει στο Πα, είναι ίδιο Πα.

Κακώς στη σημερινή πράξη κράτησε αυτή η σχέση Πα/Βου, αλλά με μικρό Βου Δι, και αποτελεί άσχημο άκουσμα. Ακόμα ακούγεται σωστός λέγετος σήμερα από μερικούς Πολίτες ψάλτες (οι λίγοι που υπάρχουν), και όντως από τους Αραβόφωνους ψάλτες, οι οποίοι νομίζω κράτησαν αυτά τα διαστήματα πιο αυστηρά.
 
Top