Γεώργιος Ν. Κωνσταντίνου

Ο Δάσκαλος μου (δεν θελει να τον λεω ετσι) και αγαπητος φιλος, Γεωργιος Κωνσταντινου ψάλλει "Τον ήλιον κρύψαντα" σε ηχο πλ. Α΄.Εξαιρετική ερμηνεια και υφος (κατα την προσωπικη μου αποψη ).
 

Attachments

  • Tον ηλιον κρυψαντα ψαλλει ο Γεωργιος Ν. Κωνσταντινου.wma
    12.5 MB · Views: 918
Ο Δάσκαλος μου (δεν θελει να τον λεω ετσι) και αγαπητος φιλος, Γεωργιος Κωνσταντινου ψάλλει "Τον ήλιον κρύψαντα" σε ηχο πλ. Α΄.Εξαιρετική ερμηνεια και υφος (κατα την προσωπικη μου αποψη ).

Η ηχογράφηση δεν ακούγεται καθόλου γιατί;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἐγώ εὐχαρίστησα μέν ἀλλά δέν μπορῶ νά ἀκούσω δέ.......

Ἔχουν παρουσιαστεῖ τελευταῖα κάποια κρούσματα τέτοια, πού κατάλαβα ὅτι ὅσοι ἀνεβάζουν ἀπό Vista δέν μποροῦμε νά ἀκούσουμε ὅσοι ἔχουμε XP π.χ. ὅπως ἐγώ. Μπορεῖ νά κάνω καί λάθος, πάντως πρόβλημα....

 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τον μουσικολογιώτατον κρύψαντα, προτείνω να μετονομασθεί άχρι καιρού!

Δ.
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Ἐγώ εὐχαρίστησα μέν ἀλλά δέν μπορῶ νά ἀκούσω δέ.......

....κατάλαβα ὅτι ὅσοι ἀνεβάζουν ἀπό Vista δέν μποροῦμε νά ἀκούσουμε ὅσοι ἔχουμε XP π.χ. ὅπως ἐγώ. Μπορεῖ νά κάνω καί λάθος....

κι εγώ που έχω vista δεν μπορώ να το ανοίξω.
 
π. Μαξιμε οντως απο vista ανεβασα το αρχειο.Συγνωμη αν εγω εκανα κατι λάθος (βλεπετε ειμαι καινουργιος στο forum). Δεν ξερω αν ολοι ειχαν αυτο το πρόβλημα.Παντως εγω μπαινοντας το ακουω κανονικα.Ευχαριστω.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἕνα παράδειγμα ἀπό ἐδῶ καί κάτω, δεῖτε.
Ἔχει παρουσιαστεῖ καί ἀλλοῦ τό ἴδιο πρόβλημα μέ τά ἴδια παράπονα.
Ὅσοι γνωρίζετε, κάντε κάτι.


 
Last edited:

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Καλησπέρα σε όλους σας
Ούτε σε μένα ανοίγει, έχω VISTA, γράφει ότι διαθέτουμε τα απαιτούμενα δικαιώματα...
Πρόβλημα...:rolleyes:
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Ούτε εμένα μου άνοιγε. Το έβαλα στο real player και μου ζητούσε άδεια χρήσης. Πάτησα την επιλογή λήψη άδειας και μετά έπαιζε μια χαρά.
Το κομμάτι αποτελεί σύντμηση από το μέλος του Γερμανού Νέων Πατρών από το Μάρκο Βασιλείου. Έχει ηχογραφηθεί και από τους Βατοπαιδινούς στο cd "Μέγα Σάββατον Εκ της ακολουθίας του επιταφίου. Παρακάτω το παραθέτω σε επισύναψη.

Υ.Γ. Πραγματικά πολύ ωραία η εκτέλεση από τον κ. Κωνσταντίνου.
 

Attachments

  • Τον ήλιον κρύψαντα Ήχος πλ.α .wma
    10.9 MB · Views: 927

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Για τους φίλους που έχουν Vista, το παρακάτω ίσως λύσει το πρόβλημα.:wink:
 

Attachments

  • vista[1].rar
    15.1 KB · Views: 184

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ούτε εμένα μου άνοιγε. Το έβαλα στο real player και μου ζητούσε άδεια χρήσης. Πάτησα την επιλογή λήψη άδειας και μετά έπαιζε μια χαρά.
Το κομμάτι αποτελεί σύντμηση από το μέλος του Γερμανού Νέων Πατρών από το Μάρκο Βασιλείου. Έχει ηχογραφηθεί και από τους Βατοπαιδινούς στο cd "Μέγα Σάββατον Εκ της ακολουθίας του επιταφίου. Παρακάτω το παραθέτω σε επισύναψη.

Υ.Γ. Πραγματικά πολύ ωραία η εκτέλεση από τον κ. Κωνσταντίνου.
Εὐχαριστῶ πολύ Παναγιώτη !!!
Πρῶτα τό ἄκουσα μέ τήν δική σου ἐπισύναψη καί μετά ἔκανα αὐτό πού λές μέ τό προηγούμενο ἀρχεῖο πού εἶχα ἀποθηκεύσει στήν ἐπιφάνεια ἐργασίας.
Μέ τό real player ἀκούγεται καί καλύτερα.
Ὑπέροχη ἐκτέλεση !!!


 

Manolis G.

Μέλος
Το πρόβλημα είναι αυτό;

Για την αναπαραγωγή αυτού του αρχείου, απαιτείται μια Άδεια Χρήσης
Το αρχείο που προσπαθείτε να αναπαραγάγετε αντιγράφηκε από ένα CD ήχου.

Κατά τη διαδικασία της αντιγραφής, το αρχείο "προστατεύτηκε". Με τον τρόπο αυτό, περιορίζεται ο αριθμός των υπολογιστών στους οποίους μπορεί να γίνει αναπαραγωγή του αρχείου.

Για να αναπαραγάγετε το αρχείο στο συγκεκριμένο υπολογιστή, πρέπει να κάνετε λήψη μιας Άδειας Χρήσης (διαδικασία που είναι γνωστή ως "μετεγκατάσταση άδειας χρήσης"). Η Άδεια Χρήσης λειτουργεί σαν ένα ηλεκτρονικό κλειδί που σας επιτρέπει να "ξεκλειδώσετε" ένα προστατευμένο αρχείο και να το αναπαραγάγετε.

Για να λάβετε μια Άδεια Χρήσης για αυτό το αρχείο, πατήστε Λήψη Άδειας Χρήσης.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Το πρόβλημα δεν έχει σχέση με τα Vista, αλλά με το format που επιλέγει όποιος κάνει το ripping ή την ηχογράφηση. Η συμβουλή είναι μία: ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΑΡΧΕΙΑ WMA. Ο κύριος λόγος είναι ότι το format αυτό είναι της Microsoft και υφίσταται τους περιορισμούς και τα καμώματα της συγκεκριμένης εταιρείας. Σε αντίθεση με το mp3 και το ogg, το wma βγαίνει και σε "protected" μορφή. Αυτό εξυπηρετεί σκοπούς των εταιρειών και καλά, αλλά το μόνο που κατάφερε είναι να ταλαιπωρεί τους χρήστες, ακόμα κι αυτούς που νόμιμα κατέχουν το προστατευμένο αρχείο. Γι' αυτό και σταδιακά εγκαταλείπεται. Δυστυχώς όμως κυκλοφόρησαν συσκευές που ηχογραφούν σ' αυτή τη μορφή. Ηχογραφήστε λοιπόν και κάντε ripping σε άλλες μορφές (mp3, ogg, flac κλπ.) για να μην έχετε τέτοια προβλήματα.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
To Καὶ νῦν των αποστίχων της Μ. Τετάρτης εσπέρας "Μυσταγωγών Σου, Κύριε". (Βλ. και εδώ).

Σημ. Θεωρώ κατανυκτικό το ψάλσιμο του εν λόγω ψάλτη, αλλά η ερμηνεία εδώ δεν είναι τόσο καλή όσο στο όντως εξαιρετικό "Τον ήλιον κρύψαντα", γιατί (κατά τη γνώμη μου) οι χαρακτηριστικοί του λαρυγγισμοί είναι πιο έντονοι. Εϊναι όμως ωραία ερμηνεία. Πάλι (όπως σωστά σημείωσε κάποιος), ανεξάρτητα από σχολές και αντιλήψεις.
 

Attachments

  • Μυσταγωγών Σου - Γ. Κωνσταντινου.mp3
    4.8 MB · Views: 816

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
To Καὶ νῦν των αποστίχων της Μ. Τετάρτης εσπέρας "Μυσταγωγών Σου, Κύριε". (Βλ. και εδώ).

Σημ. Θεωρώ κατανυκτικό το ψάλσιμο του εν λόγω ψάλτη, αλλά η ερμηνεία εδώ δεν είναι τόσο καλή όσο στο όντως εξαιρετικό "Τον ήλιον κρύψαντα", γιατί (κατά τη γνώμη μου) οι χαρακτηριστικοί του λαρυγγισμοί είναι πιο έντονοι. Εϊναι όμως ωραία ερμηνεία. Πάλι (όπως σωστά σημείωσε κάποιος), ανεξάρτητα από σχολές και αντιλήψεις.

Χριστός Ανέστη και ευχαριστίες πολλές.
Ποιανού είναι η μελοποίηση που εκτελεί ο Γιώργος Κωνσταντίνου;
Η ηχογράφηση αυτή προέρχεται από κάποιο cd; Γνωρίζετε γενικά αν κυκλοφορούν cd με το Γιώργο Κωνσταντίνου και από πού μπορεί κανείς να τα προμηθευτεί;

Ευχαριστώ και πάλι.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Χριστός Ανέστη και ευχαριστίες πολλές.
Ποιανού είναι η μελοποίηση που εκτελεί ο Γιώργος Κωνσταντίνου;
Η ηχογράφηση αυτή προέρχεται από κάποιο cd; Γνωρίζετε γενικά αν κυκλοφορούν cd με το Γιώργο Κωνσταντίνου και από πού μπορεί κανείς να τα προμηθευτεί;
Ευχαριστώ και πάλι.
Αληθώς Ανέστη!
Δεν γνωρίζω ποιανού είναι η μελοποίηση, ούτε το cd αναγράφει. Για άλλα cd δεν γνωρίζω, πάντως κυκλοφορεί ένα πολύ αξιόλογο cd με τίτλο "Δεσποτικό εξόδιο" (απ' όπου και το δοξαστικό "Τον ήλιον κρύψαντα").
 

Vetoul_ion

Ιωάννα Βετουλάκη Βλάχου
Χριστός Ανέστη και ευχαριστίες πολλές.
Ποιανού είναι η μελοποίηση που εκτελεί ο Γιώργος Κωνσταντίνου;
Η ηχογράφηση αυτή προέρχεται από κάποιο cd; Γνωρίζετε γενικά αν κυκλοφορούν cd με το Γιώργο Κωνσταντίνου και από πού μπορεί κανείς να τα προμηθευτεί;

Ευχαριστώ και πάλι.

Αληθώς Ανέστη!
Το μέλος είναι Γεωργίου Σύρκα.
Αν δεν κάνω λάθος το κομμάτι αυτό είναι από cd που κυκλοφόρησε το προηγούμενο Πάσχα από τον ρ/σ της Πειραϊκής εκκλησίας στο οποίο ψέλνουν κι άλλοι ψάλτες τροπάρια της Μ.Εβδομάδος.
Για τα υπόλοιπα που ρωτάς,δεν γνωρίζω :eek:

Να είσαι καλά.
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Ο Δάσκαλος μου (δεν θελει να τον λεω ετσι) και αγαπητος φιλος, Γεωργιος Κωνσταντινου ψάλλει "Τον ήλιον κρύψαντα" σε ηχο πλ. Α΄.Εξαιρετική ερμηνεια και υφος (κατα την προσωπικη μου αποψη ).

Νομίζω ότι έτσι είναι όπως το λες και κατά την δική μου άποψη άριστη ερμηνεία πολλές ευχές και χαιρετίσματα στον δάσκαλο σου να δώσεις από μένα ξέρει αυτός
 
Top