Γεώργιος Ναούμ: Ο νέος Πρόεδρος της Ο.Μ.Σ.Ι.Ε.

P

PANROUST

Guest
Θελω να κανω μια ερωτηση σε ολους τους Ιεροψαλτες του forums.Ποσοι ειμαστε απο εδω μεσα εγγεγραμενοι στους Ιεροψαλτικους Συλλογους;
 
P

PANROUST

Guest
ΡΟΥΣΤΕΜΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ;79794 said:
Θελω να κανω μια ερωτηση σε ολους τους Ιεροψαλτες του forums.Ποσοι ειμαστε απο εδω μεσα εγγεγραμενοι στους Ιεροψαλτικους Συλλογους;
Σχεδον ολοι μας.Ποσοι πηγαμε να ψηφισουμε στις
13-06-2010;Θελετε να πω νουμερο για τον Πανελληνιο Συνδεσμο της Αθηνας?Απο τα 800 μελη εγγεγραμμενους της Αθηνας οι 72 ενδιαφερθηκαν.Σε οσους σας ηρθε η εφημεριδα ''ΙΕΡΟΨΑΛΤΙΚΑ ΝΕΑ'' Μαιος-Ιουνιος 2010 διαβαστε το αρθρο του κ.Προεδρου εχει ενδιαφερον.Θελω να πω οτι ζηταμε και απαιτουμε πολλα απο τους Συλλογους και απο την ΟΜ.Σ.Ι.Ε. (και καλα κανουμε)για διαφορα θεματα που μας απασχολουν κ.τ.λ.αλλα οταν μας ζητανε και αυτοι την βοηθεια μας σε απλα θεματα οπως εκδηλωσεις εκλογες και ταμειακως τους γραφουμε κανονικα.Η εφημεριδα που μας στελνουνε καθε διμηνο(των οποιων εγινε καθε τετραμηνο ανα δυο εφημεριδες για λογους χρηματικους) στοιχιζει πανω κατω 1700 ευρω γιατι στελνεται σε περιπου 1500 ατομα.Ετησιως αυτοι που πληρωνουν την συνδρομη τους ειναι περιπου 100 ατομα δηλ.μελη και συνδρομητες μαζι.Λοιπον ας βγαλουμε τα συμπερασματα μονοι μας. :rolleyes:
Δεν λεω καλα τα ευχολογια που τους στελνουμε αλλα αυτα μονο δεν βοηθουν.
 
Last edited:

kxkaragounis

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί συνάδελφοι,
ονομάζομαι Κων/νος Καραγκούνης. Προς το παρόν ζω και δραστηριοποιούμαι στο Βόλο, παρακαλουθώ δε το Ψαλτολόγιο επί μεγάλο χρονικό διάστημα, χωρίς να έχω επιχειρήσει ως τώρα κάποια παρέμβαση στις τόσο θερμές συζητήσεις σας.
Θεωρώ, τώρα, με το άνοιγμα της συζήτησης γα την εκλογή του νέου Προέδρου της ΟΜΣΙΕ, πως πρέπει να σημειώσω δυο πράγματα:
- Το ένα: Όπως και από άλλους έχει γραφεί, η Γενική Συνέλευση της ΟΜΣΙΕ δεν υπήρξε καθόλου... Γενική. Παρευρέθηκα ως εκπρόσωπος του Συνδέσμου Ιεροψαλτών Βόλου (ο οποίος έστειλε τρεις εκπροσώπους, ενώ θα μπορούσε να είχε στείλει πέντε) και αποκαρδιώθηκα τόσο, ιδίως από τους συναδέλφους της Πρωτευούσης, που αρκετές φορές αναρωτήθηκα, αν έχανα το χρόνο μου. Οι λόγοι δύο: Η αδιαφορία για συμμετοχή και η απίστευτη εμπάθεια. Ο λόγος του κ. Γ.Ναούμ ως υποψηφίου Προέδρου -ενωτικός και κάτι υποσχόμενος- έδωσε προς το παρόν παράταση ζωής στην ΟΜΣΙΕ. Γι' αυτό αποφάσισα να σταθώ στο πλευρό του, προσπαθώντας να συμβάλω ενωτικά και αγαπητικά στην ίσως ύστατη αυτή απόπειρα.
- Το άλλο: Σας υπενθυμίζω, συνάδελφοι, ότι ο κ. Ναούμ δεν εξελέγη μόνος, αλλά στελεχώνεται από ένα ΔΣ, το οποίο, παρά τις αντίξοες συνθήκες, έχει διάθεση να προσπαθήσει.

Αγαπητοί συνάδελφοι, σεβαστοί διδάσκαλοι της Ψαλτικής, φίλοι νεώτεροι Ιεροψάλτες, αξιότιμοι μουσικολόγοι και μουσικολογούντες, "πατριαρχικοί" και "νεωτεριστές", "υπέρμαχοι" και "προσταχθέντες" -για να κάνουμε κι ένα λογοπαίγνιο- ψαλτοπατέρες και ψαλτοφάγοι, θεολογούντες και θεολογίζοντες,
λειτουργικολογούντες και λειτουργικομανείς, τελετουργικολάτρεις και τελετουργιολόγοι, οραματιστές και συντηρητικοί, επιτιθέμενοι και αμυνόμενοι, κυνηγοί και κυνηγημένοι, θαρρούντες και τρέμοντες, καλλίφωνοι και... ερευνητές και όσοι ακόμη άλλοι... ΠΑΨΤΕ ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΚΡΥΒΕΣΤΕ -εστω και επωνυμα- ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ SITES, TA CHATS ΚΑΙ ΤΑ E-MAILS με τις ατελείωτες συζητήσεις, που δε βγάζουν πουθενά. ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΚΑΤΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΣΤΑΥΡΩΜΕΝΟ. ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ "ΗΤΩ ΗΜΩΝ ΤΟ ΝΑΙ-ΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΥ-ΟΥ" ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΓΕΝΑΙΑ ΚΕΝΩΣΗ ΝΑ ΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΝΟΣ ΛΟΓΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑΣ, ΘΕΜΕΛΙΩΜΕΝΟΥ ΣΤΗΝ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΛΗΣΙΟΝ. Αν όλοι εμείς κάναμε μια προσπάθεια συνύπαρξης, ίσως καταφέρναμε να βρισκόμασταν σ' έναν τόπο ταυτόχρονα -ίσως στην ΟΜΣΙΕ- και να θέταμε ένα-ένα ζήτημα σε συζήτηση. Τώρα, όλα τα συγχύζουμε, όλα τα πολτοποιούμε, άλλο θέλουμε να πούμε κι άλλο λέμε, άλλο ακούμε κι άλλο καταλαβαίνουμε ή άλλο θέλουμε να καταλάβουμε... ΔΕ ΒΛΕΠΕΤΕ, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΤΗΝ ΒΑΒΕΛ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΙΜΩΡΟΥΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΡΣΗ ΚΑΙ ΤΗ ΣΚΛΗΡΟΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ; ΕΛΕΟΣ...
Δώστε ένα χέρι βοήθειας, όλοι όμως, στην ΟΜΣΙΕ και λίγη πίστωση χρόνου. Από μακριά, όμως, μην τολμήσει κανείς να ασκήσει κριτική. Έξω από το χορό... πολλά τραγούδια ξερουμε. Ή μάλλον έξω από τον Χορό, πολλά Τροπάρια λέμε...

Με αγάπη, αυτά.
Κων/νος Χαριλ. Καραγκούνης
 

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Συμφωνώ στα περι ενωτισμού, κάποια στιγμή για το καλό όλων μας πρέπει να υπάρχει ομοφωνία σε βασικά θέματα.
Πιστεύω ότι πρώτο μέλημα του καινούργιου προέδρου θα πρέπει να είναι η αναθεώρηση του Κανονισμού Ιεροψαλτών, καθώς πιστεύω ότι όπως είναι σήμερα τουλάχιστον εμένα δεν με ικανοποιεί.
Έπειτα, θα πρέπει να τεθεί το θέμα της κατώτερης αμοιβής, καθώς δεν είναι λίγες οι ενορίες εντός πόλεων που αμοίβουν ιεροψάλτες ακόμα και κάτω απο 200 ευρώ...
Και φυσικά και πάνω απ'όλα, η αντιμετώπιση της έλλειψης νέων ανθρώπων που στελεχώνουν τα αναλόγια...
 
Δ

Διεγραμμένο μέλος 895

Guest
ΠΟΣΑ ΘΕΣ. ΠΕΡΝΑ ΑΠΟ ΔΝΤ.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Εχετε δικιο κ. Καραγκουνη πως ολοι μας και δια ζωσης θα πρεπει να δινουμε το παρον για σημαντικα θεματα που αφορουν το κλαδο μας. Θα διαφωνησω ομως με την αναφορα σας σε ατομα που κρυβονται...δεν πιστευω οτι κρυβεται κανεις. Μαλιστα πολυ απο εμας δινουμε τον αγωνα μας στην επαρχια (και αναφερομαι στα διαφορα χωρια και νησια) με οποιο τροπο μπορουμε προκειμενου να διατηρησουμε τη φλογα της μουσικης αυτης ζωντανη. Μακρυα απο διαφορες πρακτικες και συμπεριφορα ''κόλακα'' -πραγμα συνηθες- κ.α.
 
Last edited:
Ο Πρόεδρος Νέος. κολορίζικος και καλή θητεία.
Οι παθογένειες όμως της ομοσπονδίας δηλαδή όλων μας είναι παλαιές και φανερώνουν τελικά ότι παρά τα 30 χρόνια βίου ουσιαστικά το ιεροψαλτικό κίνημα δεν έχει ανδρωθεί. Τι να υποθέσει κανείς άλλωστε όταν οι ιεροψαλτικές μας διαφορές ? αντί να θεραπεύονται στον επιστημονικό διάλογο να οδηγούνται στο δικαστήριο για την έκδοση απόφασης που θα ρυθμίσει τί;
Από επιστημοσύνη πάσχουμε, στον συνδικαλισμό υστερούμε, στις μουσικές μας γνώσεις είμαστε αβέβαιοι, στην σχέση μας με την Εκκλησία δεν έχουμε μπούσουλα.
Δεν είμαι τιμητης των παντων αλλά θεωρώ ότι η βάση των ενδοϊεροψαλτικών προβληματιικών σχέσεων είναι η απουσία της συναίσθησης του ρόλου και των εξ αυτού απορρεουσών υποχρεώσεων όλων ημών. Όμως η αυτογνωσία προϋποθέτει την πιστη και συχνά, μάλλον, μας φοβούνται οι Άγιοι ως προς την συμπεριφορά μας.
Είμαστε λειτουργικά εργαλεία, καιρός να το νοιώσουμε. κριτήριο της επιτυχίας μας δεν έιναι η μίμηση των όποιων παραδώσεων αλλά το κατά πόσο έφτασε στην διάθεση της προσευχής ο ταλαίπωρος ενορίτης μας. Και πάλι καλή επιτυχία στον πρόεδρο.
(σημ: γράφω προσωπικές απόψεις χωρίς το περιβλήμα της ιδιότητάς μου του Προέδρου του Συλλόγου Ιεροψαλτών Τριπόλεως)
 
(σημ: γράφω προσωπικές απόψεις χωρίς το περιβλήμα της ιδιότητάς μου του Προέδρου του Συλλόγου Ιεροψαλτών Τριπόλεως)
Και επί πολλά έτη πρωτοψάλτης του Αγίου Βασιλείου όπως σας έχουμε ακούσει εμείς οι Γορτύνιοι.
 

tsitsikas georgios

Νέο μέλος
Τωρα αυτο ειναι και καλο και κακο! Αναλογα με το τι θεωρει ο κ. Ναουμ ''στειρο'' συνδικαλισμο...:wink:

Καλημέρα σε ολους σας .Θέλω να επισημάνω δυο πράγματα σε οτι αφορά τον κ.Ναούμ,τον Πρόεδρο Ολων των Ψαλτών της Ελλάδας μας ,ενεργών και ανενεργών,εγγεγραμένων και μη! Ως μέλος του Δ.Σ.της ΟΜΣΙΕ και παλαιός συνοδοιπόρος του,γνωρίζοντας τις απόψεις του και συμφωνόντας με την άποψη του! Οχι ακρότητες ,θα προσπαθήσουμε κρατώντας τα θετικά των προηγούμενων Δ.Σ να πορευθούμε διεκδικώντας ,για τον Ψάλτη, οχι ομως ρίχνοντας γροθιά στο μαχαίρι,εμεις πονάμε.Σε οτι αφορά την μουσική μας, Δεν ειναι κακό να συνομιλείς και να σέβεσε τις απόψεις των άλλων,μεχρι να τους αποδείξεις οτι Δεν εχουν Δίκαιο,άλλωστε στο δημοκρατικά εκλεγμένο Δ. Συμβούλιο Δεν ειναι μόνος του ο Πρόεδρος! Εν τη ενώσει η ισχύς. ευχαριστώ
Γεώργιος Τσίτσικας μέλος της ΟΜΣΙΕ
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Ναι όλα καλά και άγια έτσι όπως τα διαβάζω τα περί "ενότητας κ ομοψυχίας" κ άλλων ωραίων αλλά...
τόσα χρόνια αναρωτιέμαι: ιερείς,δικαστικοί,ένστολοι (στη δήθεν υπηρεσία του πολίτη) κ εμείς οι ιεροψάλτες ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟ;Δημοτικό,Γυμνάσιο,Λύκειο,Σχολές κ τώρα στην εργασία μας χορτάσαμε τα ωραία λόγια.Όλοι διεκδικούν(με) τα αυτονόητα κ μη μου πείτε ότι είμαι έξω από το χορό γιατί στα περισσότερα όργανα πρόεδρος ήμουν κ πάντα "έτρωγα τα μούτρα" μου πανηγυρικά.Όλα τα ευχολόγια μου ακούγονται σαν των πολιτευτών τις υποσχέσεις:(Χαρακτηριστικό παράδειγμα όταν κάποτε (στα αρχαία χρόνια κάναμε κατάληψη της Α.Ε.Σ.Α. συναντηθήκαμε με τον Μακαριστό Χριστόδουλο (ο οποίος όσοι τον γνωρίσατε ήταν πανέξυπνος κ με ηγετικά προσόντα) κ αφού έφυγαν οι τηλεοπτικές κάμερες κ η φρουρά του, μιλήσαμε off the record: "παιδιά πρέπει να τελειώνετε με τις διαμαρτυρίες σας γιατί κυνηγάμε κονδύλια απο το πακέτο [Β' Κοινοτικού Πλαισίου Στήριξης (ΚΠΣ)] Ντελόρ". Είμαι αισιόδοξος αλλά πιστεύω ότι πρέπει να στηρίξουμε στη Βουλή κ κάποιον που θα ασχοληθεί με το Κλάδο μας.Τουλάχιστον να έχει περάσει απο το αναλόγιο:D
Καλή επιτυχία στο νέο Δ.Σ.
 
Top