Γεώργιος Λαμπρόπουλος -Αγίου Σπυρίδωνος 2008

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Λίγοι ύμνοι απο τον πανηγυρικό εσπερινό του Αγίου Σπυρίδωνος στη ''Ροδοδάφνη'' Αιγίου χθές το απόγευμα. Έψαλλε ο Άρχων Πρωτοψάλτης Γεώργιος Λαμπρόπουλος.
 

Attachments

  • Κεκραγάριο Ήχος Α΄ (αργοσύντομο).mp3
    1.3 MB · Views: 152
  • Στιχηρά Αγ. Σπυρίδωνος Ηχοι Α΄-Β΄.mp3
    5.1 MB · Views: 132
  • Δοξαστικό Εσπερινού Ηχος πλ β΄.mp3
    4.3 MB · Views: 127

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ευλογημένε, αν γίνεται, βάλε και κάτι παραπάνω. Μας ανοίγει η όρεξη... Πολλές ευχαριστίες. Ας σημειωθεί ότι στη Ροδοδάφνη Αιγίου είχε γεννηθεί και ο ηπειρωτικής καταγωγής μακαρίτης πρωτοψάλτης Σπυρίδων Δ. Περιστέρης.
 
Last edited:

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Δεν έγραψα κάτι άλλο για τεχνικούς λόγους.
Για την ιστορία να πώ ότι απο τη Ροδοδάφνη άρχισε η ''παράδοση'' του να καλούν ψάλτες στις πανηγύρεις των ναών και τούτο για πρακτικούς κυρίως λόγους, όπως το ότι οι ψάλτες τότε δεν γνώριζαν να ψάλλουν Ανοιξαντάρια ή αργά Κεκραγάρια. Ο πρώτος λοιπόν που ''κάλεσε'' ψάλτη στο πανηγύρι του χωριού του ήτσν ο μακαριστός Δημήτριος Περιστέρης (Ιατρός-Μουσικός, το σπίτι τους υπάρχει ακόμα στη Ροδοδάφνη) ο οποίος κάλεσε τον μεγάλο Κ.Πρίγγο (λόγω φιλίας). Αυτό ήταν η αρχή μιας άτυπης ''κόντρας'' μεταξύ των ενοριών (κυρίως των χωριών) ποιά θα έχει τον καλύτερο ψάλτη στο πανηγύρι της. Μάλιστα η μία ενορία άκουγε πιο ψάλτη καλούσε η άλλη ωστε να φωνάξει αν όχι καλύτερό του τουλάχιστον ισάξιο του. Από τότε και μέχρι σήμερα έχουν παρελάσει όλοι σχεδόν οι μεγάλοι πρωτοψάλτες και απο τη Ροδοδάφνη αλλά και απ᾿ τα γύρω μέρη της Αιγιάλειας.
Βέβαια τα τελευταία χρόνια το πράγμα έχει λίγο ξεφύγει κ αυτό το λέω γιατι οι εποχές έχουν αλλάξει και πλέον στην Αιγιάλεια δεν υπάρχουν οι ψάλτες που μόλις άρχιζε ο πρωτοψάλτης τα Ανοιξαντάρια έμεναν με το στόμα ανοικτό λες και έβλεπαν κανέναν εξωγήινο, γίνεται έργο και απο τη Σχολή της μητροπόλεως αλλά και με τις Χορωδίες που έχουμε των ''Φίλων Βυζαντινής Μουσικής'' αλλά και του ''Συλλόγου Ιεροψαλτών''. Δυστυχώς έρχονται στις πανηγύρις κάποιες φορές ψάλτες που είναι ''για τα πανηγύρια'' νομίζοντας ότι αρκεί να φωνάζουν στα μικρόφωνα και τραβάνε κορόνες και αυτό είναι. Τέλος πάντων ας μην επεκταθώ άλλο γιατι θα βγώ πολύ εκτός θέματος.
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Λίγοι ύμνοι απο τον πανηγυρικό εσπερινό του Αγίου Σπυρίδωνος στη ''Ροδοδάφνη'' Αιγίου χθές το απόγευμα. Έψαλλε ο Άρχων Πρωτοψάλτης Γεώργιος Λαμπρόπουλος.

Γεώργιε,αν έχεις και άλλα απο τον εσπερινό και αν έψαλλε την επομένη και έχεις ηχογράφηση βάλε μας γιατί ο Άρχων είναι άπαιχτος.Παραμένει ακόμη ακμαίος και δυνατός.Ξέρεις τώρα αν ψάλλει και που ψάλλει .
 

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά
Αν δεν κάνω λάθος - γιατί έχω καιρό να πάω να τον ακούσω - θα πρέπει να είναι ακόμα στον Ι.Ν.της Υψώσεως του Τιμίου Σταυρού στο Αιγάλεω, πλατεία Εσταυρωμένου νυν τέρμα του μετρό. Υπηρετεί στον Ναό αυτό, από τότε που ήμουν και γω παιδί...! Δηλ. χμ ! αρκετά χρόνια τώρα !
 

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Γεώργιε,αν έχεις και άλλα απο τον εσπερινό και αν έψαλλε την επομένη και έχεις ηχογράφηση βάλε μας γιατί ο Άρχων είναι άπαιχτος.Παραμένει ακόμη ακμαίος και δυνατός.Ξέρεις τώρα αν ψάλλει και που ψάλλει .

Δεν έχω γράψει κάτι άλλο γιατι το πρωί δεν πήγα. Όντως παραμένει ακμαίος και δυνατός. Τα ανοιξαντάρια (που δεν πρόλαβα να γράψω) του Ραιδεστηνού τα είχε πιάσει μια φωνή απάνω και τα έλεγε με φοβερή άνεση. Οσο για το άν ψάλλει ακὀμα νομίζω πως ναί και είναι κάπου στο Αιγάλεω εκκλησία δεν γνωρίζω.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Γεώργιε,αν έχεις και άλλα απο τον εσπερινό και αν έψαλλε την επομένη και έχεις ηχογράφηση βάλε μας γιατί ο Άρχων είναι άπαιχτος.Παραμένει ακόμη ακμαίος και δυνατός.Ξέρεις τώρα αν ψάλλει και που ψάλλει .

Ψαλλει ακομα (εδω και πολλα χρονια) στον Ι.Ν. Εσταυρωμενου Αιγαλεω .
Τωρα μενει στην Νεα Περαμο Αττικης .
Επισυναπτω δυο απο τα παμπολλα πτυχιοδιπλωματα , βραβεια κλπ , που εχει
παρει στην πολυχρονη καριερα του .
 

Attachments

  • Ενδεικτικον.jpg
    215.4 KB · Views: 76
  • Διπλωμα.jpg
    266.5 KB · Views: 68

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Επισυναπτω δυο απο τα παμπολλα πτυχιοδιπλωματα , βραβεια κλπ , που εχει
παρει στην πολυχρονη καριερα του .

Βρε παιδί μου, ακόμα και στο αρχείο του καθε ψάλτη έχετε πρόσβαση;
:wink:
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
από περυσι ειναι και Αρχων Πρωτοψάλτης της Ι. Μ. Νικαίας
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Βρε παιδί μου, ακόμα και στο αρχείο του καθε ψάλτη έχετε πρόσβαση;
:wink:

Ο Γιωργος ειναι φιλος απο τα παληα και τυχαινει να εχω καποια πραγματα δικα του .
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
δεν ξέρω με ποιο σκεπτικό, ούτε το ειχα ξανακούσει κ εγω...
ισως επειδη δεν πήρε του Πατριαρχείου...
τιμής ένεκεν
 

giannis triant

Γιάννης Τριανταφυλλόπουλος
mpravo re giwrgo imouna kai egw ston esperino alla dn ta exw ixografisei kathara.Exw kai tn orthro.
 
Last edited:

giannis triant

Γιάννης Τριανταφυλλόπουλος
Πολυ ωραια και καθαρη ηχογραφηση!Το εχω ηχογραφησει και εγω αλλα δεν ακουγεται καλα.
 

giannis triant

Γιάννης Τριανταφυλλόπουλος
12-11-08
 

Attachments

  • δοξαστικο.MP3
    3.1 MB · Views: 27
  • δοξολογια πλά εναρμονιος.MP3
    5.3 MB · Views: 39
  • αγιος ο θεος..δυναμις..κρατημα..αποστολος.MP3
    9.3 MB · Views: 38
  • χερουβικο πλ΄δ.MP3
    6.4 MB · Views: 31
  • λειτουργικα πλ΄δ κωσταντινου πριγγου.MP3
    2.3 MB · Views: 34
  • αξιον εστι κωσταντινου πριγγου.MP3
    3.9 MB · Views: 35
Last edited:
Top