Γεώργιος Δάφφας

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μέσα στο αρχείο του Λυκούργου Πετρίδη, το οποίο, όπως είπα και αλλού μου έδωσε ένας φίλος που το αντέγραψε πριν δέκα χρόνια, βρήκα κάποιες ελάχιστες ηχογραφήσεις του κ. Γεωργίου Δάφφα. Αυτός, αν θυμάμαι καλά από αυτά που έχω ακούσει, ήταν Κωνσταντινουπολίτης και έψαλλε εδώ, στη Θεσσαλονίκη, στον. Ι.Ν.Δώδεκα Αποστόλων. Περιμένω βιογραφικές λεπτομέρειες και σχετικό υλικό από όποιον έχει και θέλει να μοιραστεί μαζί μας.

GEORGIOS DAFFAS.zip
http://www.mediafire.com/?zg3qq3e2zmd
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Μέσα στο αρχείο του Λυκούργου Πετρίδη, το οποίο, όπως είπα και αλλού μου έδωσε ένας φίλος που το αντέγραψε πριν δέκα χρόνια, βρήκα κάποιες ελάχιστες ηχογραφήσεις του κ. Γεωργίου Δάφφα. Αυτός, αν θυμάμαι καλά από αυτά που έχω ακούσει, ήταν Κωνσταντινουπολίτης και έψαλλε εδώ, στη Θεσσαλονίκη, στον. Ι.Ν.Δώδεκα Αποστόλων. Περιμένω βιογραφικές λεπτομέρειες και σχετικό υλικό από όποιον έχει και θέλει να μοιραστεί μαζί μας.

GEORGIOS DAFFAS.zip
http://www.mediafire.com/?zg3qq3e2zmd

Στον Δάφφα μαθήτευσε και ο π. Κων/νος Παπαγιάννης ως νεαρός ενορίτης των Αγ. Αποστόλων. Πρέπει να είχε μαθητεύσει στον Καμαράδο, διότι έψαλλε μαθήματά του και είχε χειρόγραφά του.
Ε.Γ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Επομένως, μιας και έχετε τακτική επικοινωνία ως πρωτοψάλτης του ναού, θα μπορούσατε να μας δώσετε κάποιες βιογραφικές του λεπτομέρειες ή και κάποια άλλα ηχητικά δείγματα από ακολουθίες που έψαλλε; Θα με ενδιέφερε και εμένα να αποκτήσω ολοκληρωμένη εικόνα για έναν πρωτοψάλτη που έχω ακούσει τόσα πολλά για το ύφος του.
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Επομένως, μιας και έχετε τακτική επικοινωνία ως πρωτοψάλτης του ναού, θα μπορούσατε να μας δώσετε κάποιες βιογραφικές του λεπτομέρειες ή και κάποια άλλα ηχητικά δείγματα από ακολουθίες που έψαλλε; Θα με ενδιέφερε και εμένα να αποκτήσω ολοκληρωμένη εικόνα για έναν πρωτοψάλτη που έχω ακούσει τόσα πολλά για το ύφος του.

Μου έχει πει κατά καιρούς πολλά, αλλά πρέπει να τα μαζέψω και να τα γράψω. Τώρα δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο. Ίσως αργότερα.
Ηχητικά δείγματα δεν έχουμε. Επίσης, στη Θεσσαλονίκη πρέπει να ζουν απόγονοί του, νομίζω ένας υιός του που κι αυτός έψαλε, ή ψάλλει.
Φιλικά
Ε.Γ.
 

pasapoyn

Παναγιώτης Σαπουντζής
Πολλές ευχαριστίες Γιάννη. Πραγματικά εξαιρετικός ψάλτης!
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Στον Δάφφα μαθήτευσε και ο π. Κων/νος Παπαγιάννης ως νεαρός ενορίτης των Αγ. Αποστόλων. Πρέπει να είχε μαθητεύσει στον Καμαράδο, διότι έψαλλε μαθήματά του και είχε χειρόγραφά του.
Ε.Γ.

Mea culpa
Ο π. Κωνσταντίνος Παπαγιάννης βρήκε τον Δάφφα στον ναό των Αγ. Αποστόλων όταν πήγε εκεί ως ιερεύς, περί το 1959. Δεν μαθήτευσε κοντά του, έκανα λάθος στο όνομα. Ο Δάφφας έψαλε σε πολλούς ναούς (Άγ. Θεράποντα, Άγ. Γεώργιο Νεαπόλεως, αλλά και στην Αγία Σοφία από όπου ο Παντελεήμων Α' τον πήγε στους Αγ. Αποστόλους περί το 1952-53 και ο Ταλιαδώρος ανέλαβε στην Αγ. Σοφία). Τα περί Καμαράδου που έγραψα δεν αφορούν σ' αυτόν. Ο Δάφφας ήταν αρκετά ρινόφωνος, είχε δυνατή φωνή, καταγόταν μάλλον από τη Δυτική Μακεδονία, έκανε και στην Πόλη και στο Άγιον Όρος, .... Αυτά.
Ε.Γ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Η παρακάτω πληροφόρηση προέρχεται από τον Άρχοντα Α' Δομέστιχο της Μ.τ.Χ.Ε. κ. Μιλτιάδη Παππά.

Ο Γεώργιος Δάφφας ήταν Φαναριώτης. Μαθήτευσε στον Άρχοντα Πρωτοψάλτη της Μ.τ.Χ.Ε. Ιάκωβο Ναυπλιώτη. Ήταν απόφοιτος της Πατριαρχικής Σχολής. Υπάρχει, μάλιστα, και φωτογραφία που τον απεικονίζει ανάμεσα στους αποφοίτους της σχολής το 1922, ενώ στο κέντρο στέκονται ο Ιάκωβος Ναυπλιώτης και ο Γεώργιος Παπαδόπουλος. Κάνοντας την αναγωγή προκύπτει ότι γεννήθηκε μάλλον στη δεκαετία 1890'. Στον Νηλέα Καμαράδο δεν μαθήτευσε, αλλά και δεν έτρεφε και ιδιαίτερη συμπάθεια γι' αυτόν. Ήρθε στην Ελλάδα γύρω στο 1935 λόγω προβλημάτων με την υγεία του. Χρημάτισε πρωτοψάλτης του Ι. Ν. της του Θεού Σοφίας Θεσσαλονίκης μετά τον Αθανάσιο Παναγιωτίδη και μέχρι το 1952, οπότε και ανέλαβε ο Χαρίλαος Ταλιαδώρος. Εκεί επανέφερε την βυζαντινή μουσική στη Θ. Λειτουργία, ενώ η ως τότε εκεί ισχύουσα τάξη ήθελε Όρθρο βυζαντινό και Θ. Λειτουργία τετράφωνη. Έκτοτε έψαλλε στον Ι. Ν. Δώδεκα Αποστόλων.

Ηχογραφήσεις του μπορώ να βρω από το αρχείο του πρωτοψάλτη της ενορίας μου, του Ι. Ν.Αγ.Φανουρίου και Τ. Προδρόμου Θεσσαλονίκης, καθώς τη δεκαετία του 80' επισκεπτόταν τακτικά το ναό μας και ο πρωτοψάλτης μας του παραχωρούσε πολλά μαθήματα για να ψάλλει. Αν και όταν βρεθούν, μεταφερθούν σε CD και κοπούν, θα τις ανεβάσω να τον απολαύσουμε.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Βρήκα και κάποια άλλα που δεν είχα δει, πάλι από το αρχείο του Πετρίδη. Και τα ανεβάζω:

DAFFAS - ARXEIO LYKOYRGOY PETRIDH 2.zip
http://www.mediafire.com/?owvyt4wmmbu

Συνέχισα την αρίθμηση ώστε να τα ενώσετε με τα υπόλοιπα, αφού είναι μόνο δύο κομμάτια. Και κάτι ακόμα, στο πρόγραμμα της συναυλίας αυτής: http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=3648&postcount=12
υπάρχει ανάμεσα στους χορωδούς το όνομα του κ. Δάφφα με ένα "φ". Εγώ τα δύο "φ" τα αντέγραψα από τα περιεχόμενα του Πετρίδη. Ίσως είναι σωστότερο με ένα, αφού το πρόγραμμα είναι πιο επίσημο.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ξανα-ανεβάζω στο ftp τις ηχογραφήσεις του Γεωργίου Δάφα από τα καρούλια του Λυκούργου Πετρίδη για αυτούς που δεν μπορούν να τις κατεβάσουν από το mediafire. Αυτά που ανέβασε ο κ. Λιναρδάκης υπάρχουν και σε αυτά του Πετρίδη, εκτός από τις καταβασίες "Ανοίξω το στόμα μου" σε α', στις οποίες, όμως, αν προσέξετε καλά, θα διαπιστώσετε πως δεν ψάλλει ο Δάφας. Απλά είναι στην ίδια περίπου ποιότητα ο ήχος και ξεγελάει. Βρήκα και άλλες κασέτες και είναι σε στάδιο ψηφιοποίησης. Όταν τις τελειώσω, θα τις ανεβάσω.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Υπάρχει, μάλιστα, και φωτογραφία που τον απεικονίζει ανάμεσα στους αποφοίτους της σχολής το 1922, ενώ στο κέντρο στέκονται ο Ιάκωβος Ναυπλιώτης και ο Γεώργιος Παπαδόπουλος. Κάνοντας την αναγωγή προκύπτει ότι γεννήθηκε μάλλον στη δεκαετία 1890'.
Είναι η φωτογραφία που βρίσκεται στο δισέλιδο σελ. 16-17 από το βιβλιαράκι που συνοδεύει την έκδοση του Ναυπλιώτη και απεικονίζει τους τελειοφοίτους της Μουσικής σχολής του Μουσικού Συλλόγου κατά το έτος 1922-1923. Ο Δάφας είναι ο δεύτερος όρθιος από αριστερά, ο ολίγον αλληθωρίζων. Τον ανεβάζω κι εδώ, όπου για να μην τον κόψω περιέλαβα και τον Δημήτριο Μπαλαμπάνη, δάσκαλο της σχολής.
View attachment Dafas.jpg
Η φωτογραφία είναι από το αρχείο του Άρχοντος Α' Δομεστίχου της Μ.τ.Χ.Ε. κ. Μιλτιάδη Παππά.
Ενδεχομένως η εκτίμησή μου για την ημερομηνία γέννησης στη δεκαετία 1890 να μην είναι και πολύ έγκυρη. Πρέπει, πάντως, να είναι γεννηθείς περί το 1900.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
(Σημείωση: Αυτό το μήνυμα και τα 3 επόμενα μεταφέρθηκαν από τη συζήτηση Ηχογραφήσεις > Μέλη > Πεντηκοστάριο > Ύμνοι Πεντηκοστής.)

Ουπς! Κάπου σκάλωσε το μάτι μου!:D

Σχετικά με τον κ. Παντελή Δάφα που αναφέρετε, γνωρίζετε αν έχει καμιά σχέση με τον μαθητή του Ιακώβου Ναυπλιώτου Γεώργιο Δάφα; Κάποια βιογραφικά και ηχογραφήσεις του τελεταίου θα βρείτε εδώ. Αν δεν γνωρίζετε, τον έχετε μήπως θάρρος να τον ρωτήσετε;

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να γνωρίζαμε κάποιο άτομο στο οποίο να μπορούμε να απευθυνθούμε για να αντλήσουμε πληροφοριακό ή και ηχητικό υλικό σχετικά με τον Γεώργιο Δάφα.
 
Last edited:

spyridon

Ἀρχιμ. Σπυρίδων Σκορδίλης
Ουπς! Κάπου σκάλωσε το μάτι μου!:D

Σχετικά με τον κ. Παντελή Δάφα που αναφέρετε, γνωρίζετε αν έχει καμιά σχέση με τον μαθητή του Ιακώβου Ναυπλιώτου Γεώργιο Δάφα; Κάποια βιογραφικά και ηχογραφήσεις του τελεταίου θα βρείτε εδώ. Αν δεν γνωρίζετε, τον έχετε μήπως θάρρος να τον ρωτήσετε;

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να γνωρίζαμε κάποιο άτομο στο οποίο να μπορούμε να απευθυνθούμε για να αντλήσουμε πληροφοριακό ή και ηχητικό υλικό σχετικά με τον Γεώργιο Δάφα.

κ. Μπουλμπουτζή δεν θυμάμαι καμία ἀναφορά στο ὅνομα του Γ. Δάφα. Θα ἐπικοινωνήσω με τὸν κ. Παντελή και θα τον ρωτήσω.
 

spyridon

Ἀρχιμ. Σπυρίδων Σκορδίλης
Ἐπικοινώνησα μέ τὸν κ. Παντελή Δάφα καὶ τὸν ρώτησα για τον ἀείμνηστο Γεώργιο Δάφα καὶ μου είπε τὰ ἐξής.
Με τὸν Γεώργιο Δάφα γνωρίστηκαν στὴν Ἱερά Μονή Ἁγίας Τριάδος Πισωδερίου Φλωρίνης, στὴν πανήγυρη ὅπου ἔψαλλε μία χρονιά (δεν μου ἀνάφερε χρονολογία). Σε σχετική συζήτηση για την συνεπωνυμία κατέληξαν ὁτι ὑπήρχε κοινή καταγωγή από τὴν περιοχή ἐκείνη ἀλλά όχι ἄμεση συγγένεια. Ἀκόμη ὑπήρχε ἐπαφή καὶ σχέση με τὴν οἰκογένεια καὶ μάλιστα εἴχε ἐνδιαφερθεί για τὴ βιβλιοθήκη καὶ τὰ πολλά χειρόγραφα που είχε στὴν κατοχή του ὁ Γεώργιος Δάφας. Αὐτά ὅμως ὅπως τὸν πληροφόρησε ἡ οἰκογένεια τοῦ ἀειμνήστου κατά τὴν ἐπιθυμία του, παρεδώθησαν στὸν σύλλογο Ἱεροψαλτών Θεσσαλονίκης.
Μου εἴπε ἀκόμη για τὸν ἀείμνηστο ὅτι ἦταν ἄνθρωπος χαμηλών τόνων καὶ πολύ ταπεινός. Μεγάλος ψάλτης, ἀλλά ἐπιζητούσε τὴν ἀφάνεια. Εἴχε ἦθος. Πάντοτε ὑποχωρούσε.
Θυμάται ἀκόμη ἕνα κοινωνικό που εἴχε ψάλλει στὸ Μοναστήρι που ἀναφέραμε, στὴν Πανήγυρη, σε βαρύ "το Πνεύμα σου τὸ ἀγαθόν..." καὶ τα διαστήματα που ἐκτελούσε, δεν θυμάται να ἕχει ἀκούσει καλύτερη ἐκτέλεση.

Μετά ἀπό δική μου παράκληση, θα ἐπικοινωνήσει μέ τὴν οἰκογένεια του ἀείμνηστου Γ. Δάφα, ὥστε νὰ μάθουμε ἐάν καὶ ποῦ ὑπάρχουν ἡχογραφήσεις ἡ ἅλλα στοιχεία για τον Γ.Δ.
ὁπότε ἀναμένουμε!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ἐπικοινώνησα μέ τὸν κ. Παντελή Δάφα καὶ τὸν ρώτησα για τον ἀείμνηστο Γεώργιο Δάφα καὶ μου είπε τὰ ἐξής.
Με τὸν Γεώργιο Δάφα γνωρίστηκαν στὴν Ἱερά Μονή Ἁγίας Τριάδος Πισωδερίου Φλωρίνης, στὴν πανήγυρη ὅπου ἔψαλλε μία χρονιά (δεν μου ἀνάφερε χρονολογία). Σε σχετική συζήτηση για την συνεπωνυμία κατέληξαν ὁτι ὑπήρχε κοινή καταγωγή από τὴν περιοχή ἐκείνη ἀλλά όχι ἄμεση συγγένεια. Ἀκόμη ὑπήρχε ἐπαφή καὶ σχέση με τὴν οἰκογένεια καὶ μάλιστα εἴχε ἐνδιαφερθεί για τὴ βιβλιοθήκη καὶ τὰ πολλά χειρόγραφα που είχε στὴν κατοχή του ὁ Γεώργιος Δάφας. Αὐτά ὅμως ὅπως τὸν πληροφόρησε ἡ οἰκογένεια τοῦ ἀειμνήστου κατά τὴν ἐπιθυμία του, παρεδώθησαν στὸν σύλλογο Ἱεροψαλτών Θεσσαλονίκης.
Μου εἴπε ἀκόμη για τὸν ἀείμνηστο ὅτι ἦταν ἄνθρωπος χαμηλών τόνων καὶ πολύ ταπεινός. Μεγάλος ψάλτης, ἀλλά ἐπιζητούσε τὴν ἀφάνεια. Εἴχε ἦθος. Πάντοτε ὑποχωρούσε.
Θυμάται ἀκόμη ἕνα κοινωνικό που εἴχε ψάλλει στὸ Μοναστήρι που ἀναφέραμε, στὴν Πανήγυρη, σε βαρύ "το Πνεύμα σου τὸ ἀγαθόν..." καὶ τα διαστήματα που ἐκτελούσε, δεν θυμάται να ἕχει ἀκούσει καλύτερη ἐκτέλεση.

Μετά ἀπό δική μου παράκληση, θα ἐπικοινωνήσει μέ τὴν οἰκογένεια του ἀείμνηστου Γ. Δάφα, ὥστε νὰ μάθουμε ἐάν καὶ ποῦ ὑπάρχουν ἡχογραφήσεις ἡ ἅλλα στοιχεία για τον Γ.Δ.
ὁπότε ἀναμένουμε!
Ομολογουμένως δεν περίμενα τόσο εντυπωσιακή εξέλιξη στο θέμα! Σας ευχαριστούμε θερμότατα! Όπως δεσμεύτηκα κι εγώ, θα ανεβάσω κάποιες κασέτες που περιμένω να ψηφιοποιήσει ένας φίλος (αλλά έχει πάρα πάρα πολλές στην ουρά της ψηφιοποίησης...)
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Από το πολύ ωραίο ιστολόγιο που ίδρυσε και διατηρεί ο Νικόλαος για τον Αθανάσιο Παναγιωτίδη (πρβλ εδώ) παραθέτω το παρακάτω απόκομμα.


Άραγε να υπάρχουν πουθενά εγγραφές του Γεωργίου Δάφφα να χοραρχεί;
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Μέσα στο αρχείο του Λυκούργου Πετρίδη, το οποίο, όπως είπα και αλλού μου έδωσε ένας φίλος που το αντέγραψε πριν δέκα χρόνια, βρήκα κάποιες ελάχιστες ηχογραφήσεις του κ. Γεωργίου Δάφφα. Αυτός, αν θυμάμαι καλά από αυτά που έχω ακούσει, ήταν Κωνσταντινουπολίτης και έψαλλε εδώ, στη Θεσσαλονίκη, στον. Ι.Ν.Δώδεκα Αποστόλων. Περιμένω βιογραφικές λεπτομέρειες και σχετικό υλικό από όποιον έχει και θέλει να μοιραστεί μαζί μας.

GEORGIOS DAFFAS.zip
http://www.mediafire.com/?zg3qq3e2zmd
Μαθητής κοντά στον Αρχ. Χαρ. Ταλιαδώρο τον ενθυμούμαι. Είχε έλθει στην Αγ. Σοφία τρεις φορές 1977 - 1979 . Ελεγε τον Απόστολο ,σε μεγάλη ηλικία καλλιφωνότατος. Εψαλλε πριν τον Ταλιαδώρο και στην Αγ. Σοφία.
Θεόδωρος Καλλίμαχος
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μιας και γίνεται εδώ κι εδώ αναφορά στην ομοιότητα του Λεωνίδα Αστέρη με τον Σάββα Αβραμίδη, σας ανεβάζω μια ηχογράφηση του Γεωργίου Δάφφα με «το προσταχθέν» όπως το έψαλλε στην ενορία μου τον Ακάθιστο του 1979. Την υφολογική ομοιότητα με τον δάσκαλό του Ιάκωβο Ναυπλιώτη πιστεύω πως ήδη την έχουμε καταλάβει από τις παλαιότερες αναρτήσεις του θέματος αυτού. Καταθέτω μάλιστα πως ακουστής του Δάφφα εντυπωσιάστηκε όταν άκουσε καθαρό τον Ναυπλιώτη από ηχογράφηση της Odeon για την ομοιότητά τους! Εδώ θα ακούσετε αρκετή ομοιότητα και με τον νυν Πρωτοψάλτη αποδεικνύοντας έτσι το παραδοσιακό πατριαρχικό ύφος του τελευταίου που, δυστυχώς, κάποιοι σήμερα κατακρίνουν ως λυρικό και ξενόφερτο.
 

Attachments

  • 01 ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΧΘΕΝ.MP3
    2.2 MB · Views: 201

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Από το πολύ ωραίο ιστολόγιο που ίδρυσε και διατηρεί ο Νικόλαος για τον Αθανάσιο Παναγιωτίδη (πρβλ εδώ) παραθέτω το παρακάτω απόκομμα.


Άραγε να υπάρχουν πουθενά εγγραφές του Γεωργίου Δάφφα να χοραρχεί;
Επ' αυτού, επειδή βρήκα το δημοσίευμα και το ανεβάζω προκειμένου να άρω την ασάφεια. Όπως θα δείτε, ο συντάκτης του αναφέρεται σε από αναλογίου χοραρχία και όχι σε κάποια χορωδία, καίτοι αυτή τη λέξη χρησιμοποιεί.
 

Attachments

  • 124_25489_-1.png
    124_25489_-1.png
    27.4 KB · Views: 30

GIATAS

Μέλος
Είναι η φωτογραφία που βρίσκεται στο δισέλιδο σελ. 16-17 από το βιβλιαράκι που συνοδεύει την έκδοση του Ναυπλιώτη και απεικονίζει τους τελειοφοίτους της Μουσικής σχολής του Μουσικού Συλλόγου κατά το έτος 1922-1923. Ο Δάφας είναι ο δεύτερος όρθιος από αριστερά, ο ολίγον αλληθωρίζων. Τον ανεβάζω κι εδώ, όπου για να μην τον κόψω περιέλαβα και τον Δημήτριο Μπαλαμπάνη, δάσκαλο της σχολής.
View attachment 11177
Η φωτογραφία είναι από το αρχείο του Άρχοντος Α' Δομεστίχου της Μ.τ.Χ.Ε. κ. Μιλτιάδη Παππά.
Ενδεχομένως η εκτίμησή μου για την ημερομηνία γέννησης στη δεκαετία 1890 να μην είναι και πολύ έγκυρη. Πρέπει, πάντως, να είναι γεννηθείς περί το 1900.

Από άνθρωπο που γνώριζε τον κύριο Μουτάογλου έχω πληροφορίες ότι ο αλληθωρίζων στην φωτογραφία είναι ο κύριος Αλέκος Μουτάογλου
 
Top