Γεώργιος Γέμελος : Κατ οίκον σπάνιες ηχογραφήσεις

P

ptz

Guest
-Ως Πασχάλιο άμα και εαρινό ξεκίνημα,αλλα και σε συνέχεια σχετικού μηνύματός μου με σπάνιες ηχογραφήσεις διαφόρων Ιεροψαλτών,από κασσέτες που μου έδοσε φίλος,ξεκινώ από τον ανωτέρω σπουδαίο Χιώτη μελοποιό και Πρωτοψάλτη με αυτό το ιδιάζον Βινάκειο ύφος και φωνή.Προλογίζει ο ίδιος τα μέλη,τα συμψάλλει μαζί με έναν ακόμη,αλλά και ισοκρατείται από όργανο που μάλλον βιολί μου μοιάζει.
-Είναι σπουδαία και ωραία μέλη.Δεν έχουν δε από ότι είδα ανέβει είτε εδώ είτε αλλού.Θα προσπαθήσω μέσω δύο φίλων μου Χιωτών μήπως βρώ και μουσικά κείμενα.Αλοιώς υπάρχουν και αστέρια εν ψαλτολογίω για καταγραφή. Καλή ακρόαση.
Υγ.Επακολουθούν και άλλα με άλλους.Αυστραλία
λαμβάνεις?.......

ΔΙΟΡΘΩΣΗ:Γεώργιος του Δημητρίου
 

Attachments

  • 01.Δοξολογία σύντομη εναρμόνιος.mp3
    7.7 MB · Views: 262
  • 02.Δύναμις βήματος-σε ηχο Α.mp3
    2.3 MB · Views: 196
  • 03.Χερουβικόν ηχ.πλ.Α.mp3
    9.4 MB · Views: 210
  • 04.Λειτργικα-Αξιον εστίν πλ.Α [Κε-κε].mp3
    8.5 MB · Views: 234
  • 05.Δόξα Α Ιανουαρίου.mp3
    3.6 MB · Views: 185
  • ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.pdf
    246.4 KB · Views: 194
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Λαμβάνει η Αυστραλία. Και υποκλίνεται στην τέχνη του κυρ-Γέμελου που η χάρη της έφτασε χάρη σε σας και τον καλό φίλο σας μέχρι περάτων γης. Και ευχαριστεί για το αναστάσιμο δώρο!
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Σας ευχαριστούμε πολύ, ο Γέμελος είναι πραγματικά εξαιρετικός.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ .
Πολλες ευχαριστιες στον φιλο πρωτοψαλτη Παναγιωτη Τζανακο για τα προσφερωμενα και να επισυναψω και εγω καποιες ηχογραφησεις (απο την ιδια κασεττα) του αειμνηστου Γ. Γεμελου , που απο οτι ειδα δεν εχουν ανεβει ουτε στην ιστοσελιδα Ιεροψαλτης του κ. Δημητριου Χουπα .
 

Attachments

  • 05=4'20=Ιδιομελα Ν' Τριωδιου.mp3
    2.5 MB · Views: 153
  • 17=2'43''=Εννατη ωδη Πασχα Αος.mp3
    1.6 MB · Views: 159
  • 18=2'52''=Εννατη ωδη Παραλυτου Αος.mp3
    1.6 MB · Views: 146

ggs

Νέο μέλος
ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΙΜΝΗΣΤΟ ΣΠ. ΠΕΡΙΣΤΕΡΗ. ΣΥΝΑΝΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΣΤΟ ΩΔΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΘΕΤΗ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΕΜΕΛΟΣ ΕΚ ΧΙΟΥ. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ.
ΝΑ' ΣΤΕ ΚΑΛΑ.
 
Top