Γεωργακόπουλος Σπυρίδων : Βίντεο αφιέρωμα

tb---

τσοπάνης
Ευχαριστούμε πολύ.

Σημαντικά τα όσα λέει ο κ. Γεωργακόπουλος για την ψαλτική ιστορία της Πάτρας.
Ενδιαφέρον έχει η αναφορά στον κ Μαιδανόγλου, όπου συμβαδίζει εν μέρη και με ένα σχόλιο που είχε γίνει στο αντίστοιχο θέμα, και το οποίο παραθέτω ,

http://analogion.com/forum/showthread.php?t=279&page=4

"Σε μια συνάντησή μου με τον Άρχοντα Αθανάσιο Καραμάνη που τον ρώτησα σχετικά με τον Μαϊδανόγλου μου είπε ο Γέροντας τα εξής:
Όταν ήταν να πάει ο Μαϊδανόγλου στην Πάτρα, πήγε και είπε στον Καραμάνη πως θα πάει για ψάλτης στην Παντάνασσα. Ο Καραμάνης του είπε να μην πάει γιατί δεν ήταν ακόμη έτοιμος για τέτοιο ναό και πως στην Πάτρα έχει ανθρώπους που γνωρίζουν από Β.Μ. και ίσως να μην πετύχαινε. "Πρέπει να διαβάσεις πολύ για να κατεβείς να ψάλλεις στην Πάτρα" του είπε ο Άρχοντας. Και όντως μου λέει ο Γέροντας, έκατσε διάβασε και πήγε! Αλλά πέθανε πολύ νέος"

Πολύ ενδιαφέρον και η εργασία σε συνεργασία με την μονή Βατοπεδίου, που μάλλον κάπου έχει καθυστερήσει.
Όποιος ξέρει περισσότερα ας ενημερώσει για το θέμα αυτό.

Ευχαριστώ ~
 
Βίντεο από την εκπομπή Άδοντες και Ψάλλοντες αφιέρωμα στον πρωτοψάλτη και δάσκαλο Σπυρίδωνα Γεωργακόπουλο. Ευχαριστίες στο φίλο που μου το έστειλε.


Ωραία συζήτηση και χρησιμη σε κοινωνιολογικα συμπερασματα...χωρίς να παραβλέπω την προσφορά του συγκεκριμένου ιεροψάλτη κουραζει με την αναγκη του για αυτοδικαιωση...
 
"για κάντε το λίγο λιανά " που λένε και στο χωριό μου ?

νομιζω οτι ειμαι σαφης..παρακολουθω τον λυχνο διαδυκτιακα και ειχα δει την εκπομπη..γλαφυρη συζητηση με καταθεση ωραιων καθημερινων στιγμων μιας κοινωνιας και πολης .αλλα νομιζω μεχρι εκει..αναρωτιεμαι πως σε αυτες τις ηλικιες υπαρχει ακομα το παθος της αυτοδικαιωσης,ιδιως απο ανθρωπους που μια ζωη εχουν εργαστει σε εκκλησιαστικο περιβαλλον..και ειναι πολλοι και θα γινουν πιο πολλοι.και δεν ξερω αν φταινε μονο οι ανθρωποι ή και η πλαστη εκκλησιαστικοτητα των ημερων μας που την βιωνουμε αφθονη σε καθε πτυχη της ελλαδικης εκκλησιας
 

tb---

τσοπάνης
Μπορείτε να μας πείτε σε ποιά θέματα "ζητά" αυτοδικαίωση , μιας και ξέρετε καλύτερα τα δεδομένα της πόλης και της ψαλτικής της κοινότητας ?
 
Μπορείτε να μας πείτε σε ποιά θέματα "ζητά" αυτοδικαίωση , μιας και ξέρετε καλύτερα τα δεδομένα της πόλης και της ψαλτικής της κοινότητας ?


αγαπητε μου φιλε ακουσε την συνεντευξη και θα καταλαβεις..ειναι πολυ ευδιακριτη και διαχεεται παντου..δεν γνωριζω καθολου απο πατρα ,απλα αναφερω ενα γενικο συμπτωμα που νομιζω οτι χαρακτηριζει την νοο-τροπια και την σταση ζωης πολλων εκκλησιαστικων ανδρων των ημερων μας..μονο εμεις υπηρξαμε υπαρχουμε και θα υπαρχουμε..ο ενας επινε ,ο αλλος δεν ειχε φωνη(ο μεγαλος Πανας) ο αλλος ειχε φωνη αλλα δεν ηξερε μουσικη...ο εκλεκτος παρουσιαστης προσπαθουσε να τα καλυψει αλλα...τοσο ωραιο υμνογραφικο εργο και τετοια εφεση στην ρηχη κριτικη..θεμα προς μελετη////
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
αγαπητε μου φιλε ακουσε την συνεντευξη και θα καταλαβεις..ειναι πολυ ευδιακριτη και διαχεεται παντου..δεν γνωριζω καθολου απο πατρα ,απλα αναφερω ενα γενικο συμπτωμα που νομιζω οτι χαρακτηριζει την νοο-τροπια και την σταση ζωης πολλων εκκλησιαστικων ανδρων των ημερων μας..μονο εμεις υπηρξαμε υπαρχουμε και θα υπαρχουμε..ο ενας επινε ,
ο αλλος δεν ειχε φωνη(ο μεγαλος Πανας)
ο αλλος ειχε φωνη αλλα δεν ηξερε μουσικη...ο εκλεκτος παρουσιαστης προσπαθουσε να τα καλυψει αλλα...τοσο ωραιο υμνογραφικο εργο και τετοια εφεση στην ρηχη κριτικη..θεμα προς μελετη////


Μεγιστος θεωρητικος και αφθαστος συνθετης με εντεχνες και μελωδικωτατες "θεσεις", πλην ομως εχων αυτογνωσια , δεν κατελαβε ποτε αναλογιο επειδη ηταν οντως αφωνος . Ειχε τιμηθει οπως εχω πει και στον οικειο τοπο , με το οφφικιο του ΑΡΧΟΝΤΟΣ Μουσικοδιδασκαλου της Μεγαλης του Χριστου Εκκλησιας !
 

kostgian

Νέο μέλος
Μεγιστος θεωρητικος και αφθαστος συνθετης με εντεχνες και μελωδικωτατες "θεσεις", πλην ομως εχων αυτογνωσια , δεν κατελαβε ποτε αναλογιο επειδη ηταν οντως αφωνος . Ειχε τιμηθει οπως εχω πει και στον οικειο τοπο , με το οφφικιο του ΑΡΧΟΝΤΟΣ Μουσικοδιδασκαλου της Μεγαλης του Χριστου Εκκλησιας !

οχι και δεν ηξερε μουσικη.....
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
οχι και δεν ηξερε μουσικη.....

Αγαπητε λανθανεις ! Ουτε εγω ουτε ο μακαριστος πλεον κυρ-Σπυρος αναφερομαστε στον Μουσικοδιδασκαλο Κ.Πανα ! Ο εχων φωνην αλλα μη κατεχων την μουσικην :), ηταν ο αειμνηστος Σ.Φωτοπουλος .Ακουγε πιο προσεχτικα ..........:D
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἀποκαταστάθηκε ὁ σύνδεσμος στό 1ο μήνυμα.​

Δεῖτε τό βίντεο.


Ἔστω εἰς μνήμην αὐτοῦ.

Αἰωνία αὐτοῦ ἡ μνήμη!
 
Last edited:
Top