Γεωργίου Ραιδεστινού - "Δεύτε άπαντες"

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί φίλοι,
δημοσιεύουμε μία ακόμα θαυμάσια ερμηνεία του δοξαστικού των αίνων της Κυριακής των Αγίων Προπατόρων, "Δεύτε άπαντες", σε μέλος Γεωργίου Ραιδεστινού και ήχο βαρύ εναρμόνιο.
http://psalmodimata.blogspot.gr/2013/12/blog-post_16.html
Καλή ακρόαση.
Ευχαριστούμε για την ανάρτηση του Δοξαστικού των Αίνων της Κυριακής των Αγίων Προπατόρων. Πρόκειται, όντως, για γραφή και εκτέλεση, του ανωτέρω Δοξαστικού, που δεν συνηθίζουμε σε "επτάφωνο βαρύ εναρμόνιο"!
Καλοπροαίρετα, θα λεγα στο συνονόματο συνάδελφο κ. Νεκτάριο Αδάμ που το ερμηνεύει και εκτελεί, να προσέξει τα εξής:
1. Σε κάποια σημεία τα διαστήματα δεν ακούγονται καθαρά, ενώ ο εναρμόνιος, κατά τη γνώμη μου είναι "πεντακάθαρος" μουσικός δρόμος!
2. Επίσης, προσοχή στα ποιοτικά, όπως στο αντικένωμα του οποίου η εκτέλεση είναι ανύπαρκτη!
 

OPTINA1969

Μέλος
Ευχαριστούμε για την ανάρτηση του Δοξαστικού των Αίνων της Κυριακής των Αγίων Προπατόρων. Πρόκειται, όντως, για γραφή και εκτέλεση, του ανωτέρω Δοξαστικού, που δεν συνηθίζουμε σε "επτάφωνο βαρύ εναρμόνιο"!
Καλοπροαίρετα, θα λεγα στο συνονόματο συνάδελφο κ. Νεκτάριο Αδάμ που το ερμηνεύει και εκτελεί, να προσέξει τα εξής:
1. Σε κάποια σημεία τα διαστήματα δεν ακούγονται καθαρά, ενώ ο εναρμόνιος, κατά τη γνώμη μου είναι "πεντακάθαρος" μουσικός δρόμος!
2. Επίσης, προσοχή στα ποιοτικά, όπως στο αντικένωμα του οποίου η εκτέλεση είναι ανύπαρκτη!

Αγαπητε Νεκταριε,
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για τις παρατηρήσεις...
Απλά είχα περισσότερο κατά νουν την ερμηνεία του αείμνηστου κυρ Ματθαίου του Τσαμκιράνη και σκέφτηκα να ακολουθήσω περισσότερο την ερμηνεία του(που είναι έτσι κι αλλιώς πιο ελεύθερη)παρά το ιδιο το κείμενο που έτσι κι αλλιιώς είναι αντιγραφή εκ της καταγραφής της εκτελέσεως του αξεπέραστου κ.Νεοχωρίτη κι όχι το αυθεντικό κείμενο του Ραιδεστηνού που έτσι κι αλλιώς οσο κι αν εψαξα δεν το βρήκα...
Σε ευχαριστώ έτσι κι αλλιώς και απλά ανέφερα τα παραπάνω προς αποφυγήν παρεξηγήσεων...Κατά τα άλλα , νομίζω πως τέλειος κι αλάνθαστος μόνον ο Θεός και οι επόμενες ερμηνείες εύχομαι να είναι καλύτερες των προηγουνένων...
Με αγάπη κι εκτίμηση
Νεκτάριος Κ.Αδάμ
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
...το ιδιο το κείμενο που έτσι κι αλλιιώς είναι αντιγραφή εκ της καταγραφής της εκτελέσεως του αξεπέραστου κ.Νεοχωρίτη κι όχι το αυθεντικό κείμενο του Ραιδεστηνού που έτσι κι αλλιώς οσο κι αν εψαξα δεν το βρήκα...

Ακριβώς, αγαπητέ κ. Αδάμ, και κατά την ταπεινή μου άποψη, εφ' όσον χ/φ του Γεωργίου Ραιδεστηνού (υπάρχει μεν αλλά) ΔΕΝ έχουμε, θα έπρεπε για λόγους δεοντολογίας, στην ιστοσελίδα όπου αναρτήθηκε το εν λόγω ηχητικό ή ακόμα καλύτερα στην παρτιτούρα που παρατίθεται στο σύνδεσμο κάτω από το ηχητικό σας στο youtube, να αναγράφονται και οι συγκεκριμένες πληροφορίες.

Το κείμενο αυτό έχει παρουσιαστεί εδώ, ενώ οι εκτελέσεις του Νεοχωρίτη (από την οποία έγινε η καταγραφή) και Ταμκιράνη βρίσκονται σε αυτό το θέμα, εδώ κι εδώ αντίστοιχα.

Αυτά, με όλο το θάρρος προς εσάς και προς τον κ. Φακίνο με τον οποίο έχω συνεργαστεί.

Θερμα συγχαρητήρια για την ωραία εκτέλεση!

Χάρης Σ.
 
Top