Γερόπουλος Τρύφων

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Γερόπουλος Τρύφων
Πρωτοψάλτης και Δάσκαλος της Βυζαντινής Μουσικής.​

Ο Τρύφων Γερόπουλος, γεννήθηκε στην Αγριά Βόλου το 1913 και πέθανε σε ηλικία 95 ετών το 2008.
Το βιοποριστικό του επάγγελμα ήταν αυτό του Ιεροψάλτου.
Πάρεργο είχε αυτό του υποδηματοποιού.

Ξεκίνησε την Ιεροψαλτική του καριέρα ως Πρωτοψάλτης, σε ηλικία 15 ετών στον Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Ιωλκού Βόλου.
Το 1938 σε ηλικία 25 ετών προσελήφθη στον Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Αγριάς Βόλου, όπου υπηρέτησε για 46 έτη, έως 1984.

Έχει αφήσει πολύ μεγάλο συγγραφικό έργο. Έχει μελοποιήσει εσπερινούς από φυλλάδες εορταζομένων αγίων, πολλούς ψαλμούς της Παλαιάς Διαθήκης, καθώς και το οκτάηχο δοξαστικό του εσπερινού του Αγ. Ιωάννου του Κουκουζέλους.

Ήταν μαθητής του Πρωτοψάλτου πατρός του, Γεωργίου Γερόπουλου, ο οποίος φοίτησε στη Μεγάλη του Γένους Σχολή, με δάσκαλο τον Άρχοντα Πρωτοψάλτη της ΜτΧΕ Ιάκωβο Ναυπλιώτη, καθώς και τον Άρχοντα Λαμπαδάριο της ΜτΧΕ Κωνσταντίνο Κλάββα.

Μεταξύ των μαθητών του διακρίνονται οι: Πρωτοπρεσβύτερος π. Κωνσταντίνος Σταμάτης, πρώην Πρωτοψάλτης, Βλάσης Μαστρογιάννης, γαμπρός του, Ιεροψάλτης, Καθηγητής μουσικής-μαέστρος, Κυριαζής (Ζάχος) Νικολέρης, Άρχων Μουσικοδιδάσκαλος της ΜτΧΕ-Πρωτοψάλτης , τα παιδιά του, Γεώργος και Κωνσταντίνος Γερόπουλος, οι Πρωτοψάλτες Απόστολος Μιχάλης και Αντώνιος Σούρας, Νικόλαος Αργύρης, Δημήτριος Κοπτσιαλής, και Χρήστος Τασιός(Πρωτοψάλτης Αγ. Σπυρίδωνος Θεσ/κης).

Ο Τρύφων Γερόπουλος ψάλλει:
 

Attachments

  • 01 Τι σοι προσενέγκωμεν ήχος Β΄.wma
    2.1 MB · Views: 30
  • 02 Καλοφωνικός ειρμός [Έφριξε γή].wma
    11.2 MB · Views: 39
  • 03 Δύναμις ήχος Γ΄ Τρύφων Γερόπουλου.wma
    2.7 MB · Views: 25
  • 04 Ο Κύριος με τα σου(Μαρία)-κράτημα ήχος Γ΄ Μπερεκέτου.wma
    2.6 MB · Views: 24
  • 05 Εξεπλήττετο ο Ηρώδης ήχος Βαρύς διατονικός.wma
    3.9 MB · Views: 22
  • 06 Θαύμβος ην ήχος Βαρύς διατονικός.wma
    2.4 MB · Views: 12
  • 07 Ότι σωτήρα έτεκες-κράτημα ήχος Βαρύς Μπερεκέτου.wma
    4.2 MB · Views: 27

sibbilio

Μέλος
Φωτογραφία στην οποία διακρίνεται ο αείμνηστος δάσκαλος κ.Τρύφων Γερόπουλος (...με το μπαστούνι), από συναυλία στον Ι.Ν. Αγ.Θεοδώρων Βόλου την 26-11-1988, παρουσία του τότε Μητροπολίτη Δημητριάδος & Αλμυρού και μετέπειτα Αρχιεπισκόπου Αθηνών κ.κ. Χριστοδούλου, κατά την οποία η χορωδία "ΟΙ ΔΩΔΕΚΑ ΑΠΟΣΤΟΛΟΙ" με χοράρχη τον Άρχοντα Μουσικοδιδάσκαλο της Μ.τ.Χ.Ε Κυριαζή (Ζάχο) Νικολέρη (δεύτερος από δεξιά στην πρώτη σειρά) ερμήνευσε βυζαντινούς εκκλησιαστικούς ύμνους.
 

Attachments

  • Τρύφων Γερόπουλος (26-11-1988).jpg
    362.8 KB · Views: 71
  • Χριστόδουλος (26-11-1988).jpg
    309.7 KB · Views: 55
Last edited:

chris

Μέλος
Αγαπητοί φίλοι,
Ηταν ο δασκαλός μου στη Βυζαντινη Μουσικη, ο άνθρωπος που με βαπτισε στα ναματα της πατρωας μας Μουσικης. Απλός, λιτός, δωρικός χωρίς περιττές υπερβολές. Ανθρωπος του Θεού με ήθος, ανεξαντλητο παθος για τη Μουσικη αλλά και την Υμνογραφία... Ο θησαυρός που αφησε, πρεπει με καθε τρόπο να γινει κτημα των νεοτέρων γενιών.
Θα αναφερω ενα απλό περιστατικό που μου ερχεται τωρα στη μνήμη.
Μαθητης στα πρωτα βηματα, ημουν 11 ετων και στο μαθημα μου λεει "Την Κυριακη του Τυφλού θα ερθεις στην Αγριά και θα πεις το Δοξαστικό των Αινων καθως και το Σε υμνουμεν" που εγραψε ειδικα για την περίσταση με απλές γραμμες. Και ετσι εγινε..
Ανθρωπος της λεπτομερειας, της αναλυσης των ποιοτικών σημαδιών, στο μαθημα καναμε ΜΟΝΟ ΚΛΑΣΙΚΑ βιβλια. Όλο το Αναστασιματαριο, και τις εννια ωδές... και τις αργες καταβασίες που περιέχει..
Μακαρι να ανεβούν και άλλα ηχητικα αποσπάσματα. Προσωπικά, δυστυχως δεν εχω, δεν ηταν η εποχη της ευκολης ηχογραφησης...
Ας ειναι αιωνία η μνημη του!!
Τασιος Χρήστος
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Αγαπητοί φίλοι,
Ηταν ο δασκαλός μου στη Βυζαντινη Μουσικη, ο άνθρωπος που με βαπτισε στα ναματα της πατρωας μας Μουσικης. Απλός, λιτός, δωρικός χωρίς περιττές υπερβολές. Ανθρωπος του Θεού με ήθος, ανεξαντλητο παθος για τη Μουσικη αλλά και την Υμνογραφία... Ο θησαυρός που αφησε, πρεπει με καθε τρόπο να γινει κτημα των νεοτέρων γενιών.
Θα αναφερω ενα απλό περιστατικό που μου ερχεται τωρα στη μνήμη.
Μαθητης στα πρωτα βηματα, ημουν 11 ετων και στο μαθημα μου λεει "Την Κυριακη του Τυφλού θα ερθεις στην Αγριά και θα πεις το Δοξαστικό των Αινων καθως και το Σε υμνουμεν" που εγραψε ειδικα για την περίσταση με απλές γραμμες. Και ετσι εγινε..
Ανθρωπος της λεπτομερειας, της αναλυσης των ποιοτικών σημαδιών, στο μαθημα καναμε ΜΟΝΟ ΚΛΑΣΙΚΑ βιβλια. Όλο το Αναστασιματαριο, και τις εννια ωδές... και τις αργες καταβασίες που περιέχει..
Μακαρι να ανεβούν και άλλα ηχητικα αποσπάσματα. Προσωπικά, δυστυχως δεν εχω, δεν ηταν η εποχη της ευκολης ηχογραφησης...
Ας ειναι αιωνία η μνημη του!!
Τασιος Χρήστος

Πόσο παλιές φωτογραφίες!!! Πραγματικά ντοκουμέντα!!! Εκτός του Άρχοντα Νικολέρη, ξεχωρίζω τους Πρωτοψάλτες κ.κ Μπλάνα Πέτρο, Χατζηγεωργίου Δημήτρη, Πουργιανό Γιάννη, τον Πρωτοψάλτη Αλμυρού Βασίλη Πρασσά, τον κ. Καραποστόλη , το Γιώργο Κροτόπουλο και άλλους που πολύ πιθανόν απλά να μην τους αναγνωρίζω...Συγκινούμαι λόγω του οτι στο συγκεκριμένο Ναό ξεκίνησα την εν Βόλω Ιεροψαλτική μου πορεία και πάντα άκουγα για τις ένδοξες μέρες που γνώρισε αυτός ο ταπεινός αλλά ιστορικός Ναός του Βόλου. Να τονίσω δε οτι χαίρομαι πάρα πολύ που ανακαλύπτω εδώ το μέλος "chris" τον Χρήστο Τασιό, υπέροχο ιεροψάλτη με σπάνια φωνή τον οποίο άκουγα μικρό παιδί να ψέλνει δίπλα στον Πρωτοψάλτη του Αγίου Κοσμά, στο υπόγειο , πριν ακόμα ανεγερθεί ο σημερινός Ναός...

Χρήστο, σε καλωσορίζω στο Ψαλτολόγιο, δε γνωρίζω πόσο καιρό είσαι εδώ μέλος, αλλά θα χαρώ πάρα πολύ ν' ανεβάσεις ηχογραφήσεις σου, να σε απολαύσουμε όλοι!!!

Όσο για τον Γερόπουλο, είναι κομμάτι αναπόσπαστο της Ιεροψαλτικής Ιστορίας του Βόλου, τόσο με τους πολυάριθμους μαθητές του όσο και με τα μαθήματα που μελοποίησε. Κάποια απ' αυτά έφτασαν στα χέρια μου κι έσπευσα να τα μελετήσω και να τα δημοσιεύσω. Μπορείτε να τα ακούσετε στο φάκελό μου στην ενότητα των ηχογραφήσεων, πραγματικά πρόκειται για υπέροχα από κάθε άποψη μαθήματα.

Καλή Σαρακοστή!
 
Top