Γερο-Μελέτιος Συκιώτης (1907-2000)

Gorgonaos

Gorgonaos
Προς τιμήν και μνήμην του Γέροντος, όποιος αδελφός μου ζητήσει κάτι που τον ενδιαφέρει απο τα κείμενα* του Γέροντος θα το ανεβάσω εις κοινήν ωφέλειαν.

*Εσπερινός,Όρθρος,Λειτουργία,Θεωρητικό

+Πατέρα Χρυσοβαλάντη αν είναι ευλογημένο κάτι από το θεωρητικό, περί φθορών, περί ήχων - συστημάτων ή αν έχει κάτι περί ορθογραφίας.. ευχαριστούμε εκ των προτέρων!
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Μακάρι να βρεθούν και να ανέβουν σε ψηφιακή μορφή τα βιβλία του μακαριστού γέροντος ....Εμένα πάντως πριν από 1,5 χρόνο περίπου που πήρα τηλ.στο Κελλί του στις Καρυές μου έδωσαν να καταλάβω πως δεν έχουν διάθεση να τα ξανα κυκλοφορήσουν ......ίσως τους έρθει όμως αργότερα η όρεξη ......
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Μακάρι να βρεθούν και να ανέβουν σε ψηφιακή μορφή τα βιβλία του μακαριστού γέροντος ....Εμένα πάντως πριν από 1,5 χρόνο περίπου που πήρα τηλ.στο Κελλί του στις Καρυές μου έδωσαν να καταλάβω πως δεν έχουν διάθεση να τα ξανα κυκλοφορήσουν ......ίσως τους έρθει όμως αργότερα η όρεξη ......

Δει δη χρημάτων...
Η δουλειά σχεδόν έτοιμη είναι.
 
Last edited by a moderator:
Προς τιμήν και μνήμην του Γέροντος, όποιος αδελφός μου ζητήσει κάτι που τον ενδιαφέρει απο τα κείμενα* του Γέροντος θα το ανεβάσω εις κοινήν ωφέλειαν.

*Εσπερινός,Όρθρος,Λειτουργία,Θεωρητικό
Αν μπορείς το "Ταις της Θεοτοκου'' γέροντος Μελετίου Συκεώτου !
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Το βιβλίο της Λειτουργίας, που έχει ήδη κυκλοφορήσει, δεν ξέρω όμως εάν είναι πλέον διαθέσιμο στα βιβλιοπωλεία, έχει πλήρη τίτλο:
"Μουσικός ανθών, ήτοι, η μικρή αθωνιάς, περιέχουσα μαθήματα της θείας λειτουργίας"
(Προς χρήσιν των μαθητών της Αθωνιάδος Σχολής)
Έκδοση: Καρυαί, Άγιον Όρος : Ιερόν Διονυσιάτικον Κελλίον "Ευαγγελισμός της Θεοτόκου", [1985].

Για το θεωρητικό με τίτλο:
"Πράξις και Θεωρία της Βυζαντινής Εκκλησιαστικής Μουσικής
μετά μελωδικών ασκήσεων"

συνταχθείσα προς χρήσιν των μαθητών της Εκκλησιαστικής Αθωνιάδος Σχολής
Έκδοση: Εκκλησιαστική Σχολή Αθωνιάδος 1969-1981
βλ. εδώ
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής

Attachments

  • Geron_Meletios_Sykiotis.pdf
    485.9 KB · Views: 322

ABERKIOS

Μέλος
Πρωτοπρεσβύτερε Χρυσοβαλάντη αν έιναι ευλογημένο κάτι σε βαρύ εναρμόνιο εκ του ζω εκτός αυτών που έχει στον μουσικό ανθώνα, βλέπω ότι τον προτιμούσε κιόλας απ' τα πολλά πού' χει στη λειτουργία του.
 

capzaf

Νέο μέλος
"Για να μαθαίνουν οι νέοι και να θυμούνται οι παλιότεροι..."

Ο υπέρτερος θεωρητικός της Βυζαντινής Μουσικής
Καλλιγράφος και Αγιογράφος

Γεννήθηκε το 1907 στην Αταλάντη.Εκάρη μοναχός το 1924 (!).Κοιμήθηκε το 2000.
Έζησε στο Διονυσιάτικο Κελλί του Ευαγγελισμού
Καθηγητής στην Αθωνιάδα Σχολή απο το 1953.

Επισυνάπτω φωτογραφίες του, σπάνια ηχογράφηση σε μάθημα (γύρω στο 1985),και ένα απο τα βιβλία του (επανεκδόθηκε το 1999-εξανλτήθηκε αμέσως)

Όποιος έχει υλικό ας το ανεβάσει εις μνήμην του Γέροντος.

Χαίρετε!
Ευλογείτε. Ψάχνω σε μουσικό κείμενο το τρισάγιο-δύναμις (Όσοι εις Χριστόν) που είναι σε προσαρμογή πάνω στο Άγιος ο Θεός σε ΠΛ Α' του Καλογήρου και εμπεριέχεται στο Μουσικό Ανθών του Μελετίου Συκεώτου. Μήπως το έχετε σας παρακαλώ;
 

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
Ευλογείτε. Ψάχνω σε μουσικό κείμενο.......και εμπεριέχεται στο Μουσικός Ανθών του Μελετίου Συκεώτου. Μήπως το έχετε σας παρακαλώ;
Αν δεν κάνω λάθος, ο Μουσικός Ανθών, έχει ΜΟΝΟ το Δύναμις του Κ.Πρίγγου, στο "Όσοι εις Χριστόν". Τουλάχιστον, στον του 1985.
Καλό βράδυ
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Αν δεν κάνω λάθος, ο Μουσικός Ανθών, έχει ΜΟΝΟ το Δύναμις του Κ.Πρίγγου, στο "Όσοι εις Χριστόν". Τουλάχιστον, στον του 1985.
Καλό βράδυ
Τό ζητάει βάσει αὐτοῦ καί σέ σχέση μέ (τήν ὑπόδειξη σέ) αὐτή τή συζήτηση. Καί πού μᾶλλον δέν πρόκειται γιά τόν «Μουσικόν Ἀνθῶνα», ὅπως προκύπτει ἀπό τά προηγούμενα.

 
Last edited:

agskepi

Μέλος
Να ναι ευλογημένο!

Ορίστε ένα του πρώτου ήχου

Χερουβικό Α ήχου (1)

Χερουβικό Α ήχου (2)

Το αρχείο είναι ήδη ψηφιοποιημένο όλο!
Υπάρχει προοπτική έκδοσης του, άρα τα "πάντα" δεν μπορεί να ανέβουν.

Την ευχή του να χουμε!
Ευχαριστίες στον αδελφό Δημήτριο Σαμιώτη για την αγάπη που μου μετέδωσε δια τον δάσκαλό του γερο Μελέτιο!

πηρα τις εικόνες και τις δούλεψα λίγο το χερουβικό με το scan tailo. Καθάρισα, σελιδοποίησα κ.τ.λ κ.τ.λ..... ιδού. Αν θέλουν οι συντονιστές ας βάλουν το file αυτό μαζί με την ανάρτηση τουπ. Χρυσοβαλάντη, τον οποίο και ευχαριστούμε πάρα πολύ.
 

Attachments

  • herouviko meletiou sykeotou_p. Chrysovlantis_scan tailored 17 2 16.pdf
    157.7 KB · Views: 182

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
γέρων Μελέτιος Συκιώτης
ψάλλει σε παραλλαγή και μέλος
το Άξιον εστί σε ήχο δευτερόπρωτο

Το κατέβασα από το youtube και το ανεβάζω εδώ γιατί αν χαθεί... δεν είναι να παίζεις με τέτοια διαμάντια!

Η πηγή: https://www.youtube.com/watch?v=jdibstcbDbA
και η περιγραφή:
"Γέρων Μελέτιος Μοναχός Καρυές Άγιον Όρος.
Αρχείο κασσετών Κωνσταντίνου Σμαλιού εφημεριου αγίου Νικολάου Καλύμνου.
Ο αείμνηστος καθηγητής Βυζαντινής Μουσικής και αγιογραφίας της Αθωνιάδος εκκλησιαστικής σχολής του Αγίου Όρους με χιλιάδες μαθητές σε όλο το κόσμο σε μεγάλη ηλικία διδάσκει το μαθητή του Ραφαήλ Σμαλιό το παρόν Άξιον Εστίν.
Είναι ήδη πάνω από 80 ετών καταπονημένος απο τη συνεχή διδασκαλία, την άσκηση και τις κακουχίες του αγίου Όρους...
"

ΥΓ: Μα καλά ποιοί απατεώνες έχουν ηχογραφήσεις του γέροντα και δε τις ανεβάζουν; :D
 

Attachments

  • ΜΕΛΕΤΙΟΣ ΣΥΚΙΩΤΗΣ ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙΝ ΔΕΥΤΕΡΟΠΡΩΤΟΣ.mp3
    4.1 MB · Views: 232
Last edited:

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Προς τιμήν και μνήμην του Γέροντος, όποιος αδελφός μου ζητήσει κάτι που τον ενδιαφέρει απο τα κείμενα* του Γέροντος θα το ανεβάσω εις κοινήν ωφέλειαν.

*Εσπερινός,Όρθρος,Λειτουργία,Θεωρητικό

πάτερ Χριστός Ανέστη!

Ότι μπορείτε να ανεβάσετε από Εσπερινό ή Όρθρο θα ήταν μέγας θησαυρός.
 
Χαίρετε! Έχουμε νεότερα για το βιβλίο; μπορούμε να το βρούμε πουθενά; έστω σε κάποιο παλαιό-βιβλιοπωλείο;;;;

Ευχαριστώ!
 

Diogenes

Νέο μέλος
Ένα χαρακτηριστικό που θυμάμαι απο τα βιβλία του και ταυτόχρονα σπάνιο (μήν πώ μοναδικό) είναι η μελοποίηση όλου(!) του Μεγάλου Κανόνα.
Αυτό θα ενδιέφερε πολλούς. Υπάρχουν πολλοί που δεν μπορούν να ψάλλουν τον Μέγα Κανόνα. Ίσως θα πρέπει να αναρτηθεί στο Ψαλτολόγιο. Τουλάχιστον για κατ´ οίκον μελέτη.
 

panagiotis xatzimakris

Νέο μέλος
Προς τιμήν και μνήμην του Γέροντος, όποιος αδελφός μου ζητήσει κάτι που τον ενδιαφέρει απο τα κείμενα* του Γέροντος θα το ανεβάσω εις κοινήν ωφέλειαν.

*Εσπερινός,Όρθρος,Λειτουργία,Θεωρητικό
Καλημέρα αδερφε έχεις το υλικό το μακαριστού γεροντα Συκιώτη ?θα είναι μεγάλη ευλογία και χαρά !!!
 
Top