Γεροθόδωρος ή Θωμαΐδης

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μάλλον απαρατήρητο πέρασε το σχόλιό μου εδώ για το ποιος είναι ο ερμηνευτής του «Μυστήριον ξένον», πράγμα λογικό μέσα στο κατεβατό των πληροφοριών... Έτσι είπα να το κάνω ανεξάρτητο θέμα.

Ο λόγος για την ηχογράφηση του «Μεγάλυνον ψυχή μου... Μυστήριον ξένον». που υπάρχει ως 2ο track στο CD «Μουσική της Ελληνικής Ορθόδοξης Εκκλησίας 1924-1930» της FM Records.

Στο CD αποδίδεται στον Κωνσταντίνο Θωμαΐδη. Εντούτοις, στη δισκογραφία του Θωμαΐδη εδώ δε μαρτυρείται τέτοια εκτέλεσή του, χωρίς να αποκλείεται να συμπεριλαμβάνεται σε δίσκο μη καταλογογραφημένο.

Σε μέλη του Σεραφείμ Γεροθόδωρου που προσέφερε ο ανηψιός του Αντώνιος Στέλιος και αναρτήθηκαν στη σελίδα αυτή το μέλος αποδίδεται στον Γεροθόδωρο, χωρίς να αποκλείεται το σφάλμα, καθώς και το «Λαθών ετέχθης» που υπάρχει στην ίδια σελίδα αποδίδεται εσφαμένα στον ίδιο καλλιτέχνη. Βέβαια, η ποιότητα της ηχογράφησης είναι κακή σε σχέση με το CD, όμως μία λεπτομερής σύγκριση στο τι και πώς ψάλλεται βγάζει πως πρόκειται για την ίδια ηχογράφηση.

Στη δισκογραφία του Γεροθόδωρου υπάρχει ο δίσκος GA-1166 (1926) που ψάλλει το μέλος αυτό και στην πίσω όψη ψάλλει ο Θωμαΐδης το «Χριστός γεννάται».

Το λογικό συμπέρασμα είναι πως το «Μυστήριον ξένον» ψάλλεται από τον Γεροθόδωρο και το «Χριστός γεννάται» από τον Θωμαΐδη. Η χροιά του ψάλλοντος, όμως, με μπερδεύει. Οι δύο αυτοί ψάλτες μοιάζουν πάρα πολύ. Αν έχουν κάποιες διαφορές είναι, κατά τη γνώμη μου, ότι ο Γεροθόδωρος γυρίζει λίγο τα φωνήεντα προς το «ι», αν καταλαβαίνετε τι εννοώ και ότι ο Θωμαΐδης έχει ελαφρώς πιο γεμάτη φωνή. Στην εν λόγω ηχογράφηση η χροιά μπερδεύει. Προσωπικά μου μοιάζει περισσότερο με τον Θωμαΐδη.

Τον Θωμαΐδη τον ακούτε εδώ, τον Γεροθόδωρο εδώ και το κομμάτι για το οποίο γράφω το επισυνάπτω. Εσείς τι λέτε, ποιον θυμίζει περισσότερο από τους δύο;
 

Attachments

  • 02 - MYSTHRION KSENON(1926).mp3
    2.7 MB · Views: 29

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Κατ᾿ ἐμέ Θωμαΐδης στό «Μεγάλυνον ψυχή μου... Μυστήριον ξένον». Εἶναι φανερή ἡ διαφορά μέ τόν Γεροθόδωρο καί ἡ ταύτιση τοῦ ἀκούσματος (Κωνσταντίνος Θωμαΐδης / Konstantinos Thomaidis) μέ τή σελίδα τοῦ Δημήτρη.

 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης

Κατ᾿ ἐμέ Θωμαΐδης στό «Μεγάλυνον ψυχή μου... Μυστήριον ξένον». Εἶναι φανερή ἡ διαφορά μέ τόν Γεροθόδωρο καί ἡ ταύτιση τοῦ ἀκούσματος (Κωνσταντίνος Θωμαΐδης / Konstantinos Thomaidis) μέ τή σελίδα τοῦ Δημήτρη.

Για αυτή την ταύτιση του ακούσματος σχολιάζω πάτερ, διότι στο μεν CD της FM Records φέρεται ως Θωμαΐδης (από εκεί και η ανάρτηση του συγκεκριμένου μέλους), στη δε καταλογογραφημένη δισκογραφία του Θωμαΐδη δεν περιλαμβάνεται. Τα αδιαμφισβήτητα κομμάτια, δηλαδή, του Θωμαΐδη είναι τα άλλα δύο της σελίδας του Δημήτρη, που προέρχονται από το ίδιο CD.
Σαφή φωνητική διαφορά διακρίνετε;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀκριβῶς αὐτά συνέκρινα (καί τά ἄλλα ἀπό Δημήτρη) καί τό «Μεγάλυνον ψυχή μου... Μυστήριον ξένον» ἀπό σένα καί ἀπό τή Συμβολή (καί παράλληλα ἠχογραφήσεις τοῦ Γεροθόδωρου). Εἶναι Θωμαΐδης.

ΥΓ. Τώρα γιά τό "Anastaseos Hmera" στό http://analogion.com/Thomaidis.html ἴσως ἔχουμε μιά διαφορά... πού μᾶλλον παραπέμπει σέ Μανέα...

 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης

Ἀκριβῶς αὐτά συνέκρινα (καί τά ἄλλα ἀπό Δημήτρη) καί τό «Μεγάλυνον ψυχή μου... Μυστήριον ξένον» ἀπό σένα καί ἀπό τή Συμβολή (καί παράλληλα ἠχογραφήσεις τοῦ Γεροθόδωρου). Εἶναι Θωμαΐδης.

ΥΓ. Τώρα γιά τό "Anastaseos Hmera" στό http://analogion.com/Thomaidis.html ἴσως ἔχουμε μιά διαφορά... πού μᾶλλον παραπέμπει σέ Μανέα...

Μανέας δεν είναι σίγουρα το «Αναστάσεως ημέρα». Άλλωστε, αυτό που θεωρώ δεδομένο είναι πως η φωνή του ακούγεται στο «Χριστός γεννάται»- Κράτημα και στο «Αναστάσεως ημέρα». Συγκλίνει η χροιά μεταξύ αυτών των δύο κομματιών. Και με το «Μεγάλυνον ψυχή μου», φυσικά, το οποίο με μπέρδεψε...
 
Top