Γαλάνης Δημήτριος (αφιέρωμα στο Αναλόγιον)

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Νέα σελίδα στο Αναλόγιον για τον πρωτοψάλτη Αγ. Βαρβάρας Πατρών, Δημήτριο Γαλάνη.

http://www.analogion.com/Galanis.html

με πληροφορίες που προσέφερε η Μαγδαληνή Κουμπαρούλη.

Δημητρη τα τρια δοξαστικα απο τις ηχογραφησεις του κ. Γαλανη στην ιστοσελιδα του στο ''αναλογιο'' δεν ολοκληρωνονται . Γιατι ; Κομματια που δεν ολοκληρωνονται , ισως ειναι καλλιτερα να μην τα ανεβαζουμε .
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Δημητρη τα τρια δοξαστικα απο τις ηχογραφησεις του κ. Γαλανη στην ιστοσελιδα του στο ''αναλογιο'' δεν ολοκληρωνονται . Γιατι ; Κομματια που δεν ολοκληρωνονται , ισως ειναι καλλιτερα να μην τα ανεβαζουμε .

Δεν το πρόσεξα οτι δεν ανέβηκαν ολόκληρα. Ο δαίμων του Αναλογίου φταίει... θα τα διορθώσω. Συγνώμη.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Δεν το πρόσεξα οτι δεν ανέβηκαν ολόκληρα. Ο δαίμων του Αναλογίου φταίει... θα τα διορθώσω. Συγνώμη.

Διορθωθηκε το ''πατερ αγαθε'' . Τα αλλα δυο οχι . Οταν τα διορθωσεις ,
ενημερωσε σχετικα . Ευχαριστω .
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Τα διόρθωσα όλα τώρα (νομίζω!).
 

Nicolas Sakkis

Νέο μέλος
Γνωριζετε που θα μπορουσα να βρω το μουσικο κειμενο οπως το ψαλλει ο κ. Γαλανης?
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Αγαπητέ φίλε Νίκολα, μου φαίνεται ότι πέφτεις στην παγίδα που πέφτουν οι περισσότεροι στη βυζαντινή μουσική. Νομίζεις ότι η βυζαντινη μουσική είναι σολφέζ. Και ότι διαβάζοντας ένα κείμενο, διαβάζουμε τις νότες και τις λέμε. Η βυζαντινή μουσική στηρίζεται στις θέσεις δηλαδή το ίδιο μουσικό κείμενο μπορεί να αναγνωσθεί με διάφορες εκτελέσεις (ανάλογα με το πως π.χ. θα εκτελέσεις το ψηφιστό, αν θα κάνεις τρομικό, παρακλητική, ή αν θα κάνεις οξεία δίφωνη τρίφωνη κ.λ.π. Και η μεγάλη εβδομάδα του Κ. Πρίγγου που βασίζεται; Στη Μ. Εβδομάδα του Γ. Ραιδεστηνού με αναλύσεις μέσα από την παράδοση. Και για να σου λύσω την απορία, το κείμενο είναι αυτό που υπάρχει στο αναστασιματάριο του Ιωάννου Πρωτοψάλτου με διπλές και τριπλές αναλύσεις στη συγκεκριμένη περίπτωση. Φαίνεται αυτή την ημέρα ο Δημήτρης Γαλάνης θα ήταν σε φόρμα!
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Θα ήθελα αγαπητέ Νικόλα να με συγχωρήσεις πολύ για το μήνυμα που έστειλα. Νόμιζα ότι ήμουν στο θέμα για το "Πάσα πνοή" που έλεγε ο Δημήτρης Γαλάνης. Χίλια συγγνώμη για την αβλεψία!
 
Top