Γαλάνης Δημήτρης : Ύμνοι Τριωδίου

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
Ανεβάζω ύμνους του Τριωδίου του από το cd που είχε κυκλοφορήσει ο Δημήτριος Γαλάνης περιμένω τα σχολιά σας
 

Attachments

  • 01 ΜΗ ΠΡΟΣΕΥΞΩΜΕΘΑ.wma
    3.7 MB · Views: 191
  • 02 ΤΑΙΣ ΕΞ ΕΡΓΩΝ ΚΑΥΧΗΣΕΣΙ.wma
    4 MB · Views: 99
  • 06 ΠΡΟΚΑΘΑΡΩΜΕΝ ΕΑΥΤΟΥΣ.wma
    4.8 MB · Views: 103
Πολύ καλή και γλυκιά φωνή.
Ύφος κατανυκτικό και μειλίχιο .
Μπράβο στον εκτελεστή και σε σας που τ΄ ανεβάσατε .
υ.γ

Μ΄άρεσε πολύ το ‘’μη προσευξώμεθα’’
 

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
Όντως αυτό το κομμάτι είναι πολύ ωραίο και κατανυκτικό αγαπητέ Νίκο
 

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
Σ'αυτό το κομμάτι παρατήρησα ότι σε μερικές θέσεις μου θυμίζει το κ. Εμμανουηλίδη σε θέμα ερμηνείας εννοώ
 
υ.γ

Μ΄άρεσε πολύ το ‘’μη προσευξώμεθα’’

Εγώ δε μπόρεσα να διακρίνω κάτι το ξεχωριστό σε αυτόν τον ύμνο. Μου άρεσαν όλοι οι ύμνοι πάρα πολύ. Το έχω το CD αυτό καθότι έχει περάσει και από τα μέρη μας ο κ. Γαλάνης. Τον έχω γνωρίσει. Και έψαξα και βρήκα πως ο κύριος Γαλάνης Δημήτριος πουν'αι καταξιωμένος δάσκαλος της βυζαντινής μουσικής πρόσφατα κυκλοφόρησε και ένα πολύ καλό βιβλίο. Πιστεύω πως είναι απολύτως απαραίτητο για τον οποιοδήποτε.
80136410607cf2313801bc8eaa6c061a.jpg
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος

Μωσῆς τῷ καιρῷ τῆς ἐγκρατείας, Νόμον ἐδέξατο καὶ λαὸν ἐπεσπάσατο, Ἠλίας νηστεύσας, οὐρανοὺς ἀπέκλεισε· τρεῖς δὲ Παῖδες Ἀβραμιαῖοι, τύραννον παρανομοῦντα, διὰ νηστείας ἐνίκησαν. Δι' αὐτῆς καὶ ἡμᾶς Σωτὴρ ἀξίωσον, τῆς Ἀναστάσεως τυχεῖν, οὕτω βοῶντας· Ἅγιος ὁ Θεός, Ἅγιος ἰσχυρός, Ἅγιος ἀθάνατος, ἐλέησον ἡμᾶς.

ΥΓ.: Φιλικά & καλοπροαίρετα, θα εστιάσω στις αναπνοές, που δεν πρέπει να πραγματοποιούνται "στη μέση των λέξεων".....😉
 
Last edited by a moderator:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Ιδιόμελα των Αίνων, του Όρθρου της Κυριακής του Ασώτου.


Ἦχος β’
«Τήν τοῦ Ἀσώτου φωνήν προσφέρω σοι Κύριε. Ἥμαρτον ἐνώπιον τῶν ὀφθαλμῶν σου ἀγαθέ, ἐσκόρπισα τόν πλοῦτον τῶν χαρισμάτων σου, ἀλλά δέξαι με μετανοοῦντα, Σωτήρ καί σῶσόν με.»

Ἦχος δ’
«Ὡς ὁ Ἄσωτος Υἱός ἦλθον κᾀγώ οἰκτίρμον, ὁ τόν βίον ὅλον δαπανήσας ἐν τῇ ἀποδημίᾳ, ἐσκόρπισα τόν πλοῦτον, ὃν δέδωκάς μοι Πάτερ, δέξαι με μετανοοῦντα ὁ Θεός, καί ἐλέησόν με.»
 
Top