Γ΄ Εωθινόν

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Με ευλάβεια στον Πέτρο μια πρόχειρη προσέγγιση στο γ΄εωθινο, με τις θερμές μου ευχαριστίες στον Χρήστο Τσακίρογλου που μας πρόσφερε το κείμενο
 

Attachments

  • γ΄ εωθινον.pdf
    166.4 KB · Views: 171
  • γ εωθινον.mp3
    4.9 MB · Views: 131

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Με ευλάβεια στον Πέτρο μια πρόχειρη προσέγγιση στο γ΄εωθινο, με τις θερμές μου ευχαριστίες στον Χρήστο Τσακίρογλου που μας πρόσφερε το κείμενο

Αντώνη συγχαρητήρια και θερμές ευχαριστίες.
Το mp3 σου το επεξεργάσθηκα φυσικά με ευλάβεια, ώστε το άκουσμα να μην σε αδικεί, και να πλησιάζει την πραγματικότητα.
Χαιρετώ Βασίλης
 

Attachments

  • 01 Της Μαγδαληνής Μαρίας Αντώνης Μιχελουδάκης.mp3
    4.9 MB · Views: 79

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Βασίλη πολύ σε ευχαριτσώ που ασχολήθηκες με την ηχογραφησή μου και μάλιστα έδωσες έναν άλλο τύπο ακούσματος στην αρχική ηχογράφηση.Νομίζω πως την γλύκανες μπασάροντάς την και της έδωσες και όγκο αυξάνοντας την ένταση.Ολα αυτά μας βοηθάνε και απο τεχνολογικής άποψης μια που η χρήση της τεχνολογίας εχει μπεί και στην ψαλτική.Να σαι καλά.Πάντα γειά
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Το ιδιο όπως το έψαλλα σήμερα στην εκκλησία,αφιερωμένο στον φίλο Βασίλη Κιαμηλιδη, ο οποίος μας πρόσφερε πολύτιμη γνώση στον χειρισμό ηχητικών προγραμμάτων, τον οποίο ευχαριστώ θερμά. Καλή Κυριακή σε όλους
 

Attachments

  • Γ' Εωθινόν.mp3
    5.3 MB · Views: 56
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ορίστε κι από εμένα.

Φρέσκο φρέσκο (σημερινό) :)

Εκ στήθους (ως συνήθους! :eek:) και ακατέργαστο.

Αφιέρωση στον κ. Γενικό (Βαγγέλη)

Χαραλάμπης

ΥΓ Εμένα πάντως, είναι με ευλάβεια στο Θρασύβουλο :wink:
 

Attachments

  • Εωθινόν Γ' Χάρης Συμεωνίδης.mp3
    11.4 MB · Views: 98
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Χάρη μου άρεσε η ερμηνεία σου αλλά και η προσηλωσή σου στο ατζέμ κάτι για το οποίο εγώ δεν φημίζομαι.Αν και άλλα μέλη του forum έχουν το συγκεκριμένο μάθημα απο δική τους ηχογράφηση ας το μπουμπουνίσουν εδώ για να υπάρχει ποικιλομορφία
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ευχαριστω τον Χαρη για την αφιερωση . Του αφιερωνω και εγω εξ ισου φρεσκο πραγμα (σημερινο) το αυτο Εωθινο σε συνθεση Αθ. Καραμανη . Ετσι ικανοποιω και τον Αντωνη , που μιλαει για ποικιλομορφια .
Ηχογραφηση (ανεπεξεργαστη) με κασετοφωνακι της κακιας ωρας σε κασεττα χιλιογραμμενη .
Αυριο θα ανεβασω και αλλα κοματια απο την σημερινη Κυριακη .
 

Attachments

  • 03=4'59''=ΛΙΝΑΡΔΑΚΗΣ Βαγ=Γον Εωθινον=Της Μαγδαληνης Μαριας Γος.mp3
    2.3 MB · Views: 46

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ορίστε κι από εμένα.

Φρέσκο φρέσκο (σημερινό) :)

Εκ στήθους (ως συνήθους! :eek:) και ακατέργαστο.

Αφιέρωση στον κ. Γενικό (Βαγγέλη)

Χαραλάμπης

ΥΓ Εμένα πάντως, είναι με ευλάβεια στο Θρασύβουλο :wink:

Μου αρεσει το ''Εκ στηθους (ως συνηθως)'' . Μαζι σου .
 

spyridon

Ἀρχιμ. Σπυρίδων Σκορδίλης
Ἀφοῦ ἐκφράσω τις εὐχαριστίες μου καὶ τὰ συγχαρητήρια σέ ὅλους για τὶς ὡραίες ἡχογραφήσεις, παραθέτω κι ἑγώ ἀπό τὴν Ἱερᾶ Μονῆ Ὑ. Θεοτόλου Ὑψηλῆς τὸ Ἑωθινό Δοξαστικό. Εἶναι ἀπό τὸ Ἀναστασιματάριο με μιά μικρή ἀλλαγή στὸ τέλος.
Δύο διευκρινήσεις. 1) Δοκιμάζω ἕνα καινούριο μηχανηματάκι για τὶς ἐγγραφές καὶ σήμερα ἦταν σε λάθος θέση (όπως ἀποδείχθηκε). Στην πραγματικότητα το ἱσοκράτημα ἀκούγονταν πολύ λιγότερο.
2) Στην ἠχογράφηση άκούγονται κελαϊδίσματα ἀπό τὰ χελιδόνια που ὑπάρχουν κατά εκατοντάδες γύρω ἀπό τὸ ναό καὶ τῶρα τὸ καλοκαίρι με τὶς ἀνοικτές πόρτες καὶ παράθυρα ἀκούγονται σὰν νὰ εἶναι μέσα.
Καλή δύναμη, εὐχεσθε.
 

Attachments

  • 3 EOTHINO 28.6.2009 P.SPYRIDON.mp3
    866.9 KB · Views: 61

asma

Αντώνης Φάνης
Πολύ ωραία ερμηνεία. Γλυκό και κατανυκτικό το άκουσμα. Αν και δεν είμαι υπέρ της χρήσης του ηλ. ισοκράτη, στην ηχογράφηση αυτή "συνέβαλε" πολύ θετικά. Νομίζω πως η αλόγιστη κι λανθασμένη χρήση του (με τις πολλές εναλλαγές των ίσων και την μεγάλη ένταση) ευθύνεται τελικά για την "κακή του φήμη".
 

spyridon

Ἀρχιμ. Σπυρίδων Σκορδίλης
Κι ἑγώ δέν εἴμαι ὑπέρ τοῦ μηχανικού ἱσοκράτη ὅταν ὑπάρχει ἐναλλακτική λύση. Δυστυχώς στὴν Κέρκυρα, λόγω τῆς τοπικῆς παραδόσεως, ὑπάρχει μεγάλη τάση για δευτέρα φωνή καὶ ὁ ἱσοκράτης μου ἕλυσε αὐτό τὸ πρόβλημα. Τὸν δέχομαι καὶ τον χρησιμοποιῶ μόνο ὡς ἀναγκαίο κακό. Βέβαια, προσπαθῶ νὰ εἶναι ὁσο τὸ δυνατόν πιό ἤπια ἡ χρήση του. Εὔχομαι, σύντομα τὰ παιδιά που πλαισιώνουν τὸ ψαλτήρι, νὰ προοδεύσουν στη μουσική, ὥστε νὰ τὸν καταργήσω. Ἀλλά ὅλα θέλουν τὸ χρόνο καὶ τὴν ὑπομονή τους.
Σας εὐχαριστῶ πολύ για τὰ καλά σας λόγια.
Οἱ Ἅγιοι Πρωτοκορυφαίοι Ἀπόστολοι ἀς εἶναι βοήθειά μας.
 

jimis

Παλαιό Μέλος
Κι ἑγώ δέν εἴμαι ὑπέρ τοῦ μηχανικού ἱσοκράτη ὅταν ὑπάρχει ἐναλλακτική λύση. Δυστυχώς στὴν Κέρκυρα, λόγω τῆς τοπικῆς παραδόσεως, ὑπάρχει μεγάλη τάση για δευτέρα φωνή καὶ ὁ ἱσοκράτης μου ἕλυσε αὐτό τὸ πρόβλημα. Τὸν δέχομαι καὶ τον χρησιμοποιῶ μόνο ὡς ἀναγκαίο κακό. Βέβαια, προσπαθῶ νὰ εἶναι ὁσο τὸ δυνατόν πιό ἤπια ἡ χρήση του. Εὔχομαι, σύντομα τὰ παιδιά που πλαισιώνουν τὸ ψαλτήρι, νὰ προοδεύσουν στη μουσική, ὥστε νὰ τὸν καταργήσω. Ἀλλά ὅλα θέλουν τὸ χρόνο καὶ τὴν ὑπομονή τους.
Σας εὐχαριστῶ πολύ για τὰ καλά σας λόγια.
Οἱ Ἅγιοι Πρωτοκορυφαίοι Ἀπόστολοι ἀς εἶναι βοήθειά μας.

Οι περισσότεροι που ανεβαίνουν στο ψαλτήρι δεν θέλουν να ισοκρατούν μα θέλουν να πούνε μέλος:cool:??Δεν έχω ψαλτήρι μα αυτό έχω παρατηρήσει όπου πάω :(...Νομίζουν πως το ισοκράτημα είναι αβαρία:eek:.. Και φωνάζουν τόσο πολύ που σκεπάζουν και τον ψάλτη του ναού:mad:....Πατέρα Σπυρίδωνα όμορφος ο τρόπος που ψάλετε :)..Την εύχη σας!!! Και καλη δύναμη στο έργο που επιτελείτε!!!!
 

spyridon

Ἀρχιμ. Σπυρίδων Σκορδίλης
Νομίζουν πως το ισοκράτημα είναι αβαρία

Κι ὅμως, τὸ ἱσοκράτημα εἶναι μεγάλη τέχνη καὶ ἀπαιτεί γνώση. Τολμῶ νά πῶ ὁτι σέ ἀρκετές περιπτώσεις τὸ σωστό ἰσοκράτημα εἶναι πιό δύσκολο ἀπό τὸ σωστό ψάλσιμο.

Σας εὐχαριστῶ για τά καλά σας λόγια. Ἡ Παναγία νά εἶναι μαζί σας.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Σήμερα το είπα από τον Ιωάννη αλλά στο τέλος δεν ξέρω τι με έπιασε και τα θαλάσσωσα.....Καλή ακρόαση και κάθε σκληρό σχόλιο όπως πάντα αποδεκτό.Πάντα γειά
 

Attachments

  • της μαγδαληνης.mp3
    6.9 MB · Views: 68

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Σήμερα το είπα από τον Ιωάννη αλλά στο τέλος δεν ξέρω τι με έπιασε και τα θαλάσσωσα.....Καλή ακρόαση και κάθε σκληρό σχόλιο όπως πάντα αποδεκτό.Πάντα γειά

Πολυ καλο και καθαρο ακουσμα!!Σταθερη βαση και καλη αποδοση του μελους!!θαθελα να μαθω ... με τι μηχανημα εμαγνητοφωνηθει???
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Πολυ καλο και καθαρο ακουσμα!!Σταθερη βαση και καλη αποδοση του μελους!!θαθελα να μαθω ... με τι μηχανημα εμαγνητοφωνηθει???
Αγαπητέ Δανιήλ, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και σου εύχομαι καλή δύναμη στο έργο σου που με μεγάλο ζήλο επιτελείς.Τώρα το μηχάνημα με το οποίο γράφω ειναι το olymbus ls10 το οποίο πρόσφατα με μεγαλυτερη μνήμη είναι το ls 11. Είναι πράγματι εξαιρετικό αρκεί να το μάθεις.Κάνει φοβερές ηχογραφήσεις ακόμα και στο σπίτι.Καλημέρα
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Και μία δική μου χθεσινή ηχογράφηση του Γ. Εωθινού με το olympus DS-50
μόνο που είναι λιγο δυνατά γραμμένο από την κονσόλα της Εκκλησίας
 

Attachments

  • Γ. ΕΩΘΙΝΟΝ ΔΟΞΑΣΤΙΚΟΝ.mp3
    4.6 MB · Views: 68

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Καταθέτω και γώ μια φρέσκια (χθεσινή ) ηχογράφηση (εξωτερική διότι η κονσόλα του ναού δεν ενδύκνειτε) αλλά έχω... σύντομη χρονική αγωγή.....ήθελε ποιο αργά......
 

Attachments

  • Γ΄Eωθινό Πριγγου(Γαλανης.Π) .mp3
    4.3 MB · Views: 55

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Σας ευχαριστώ για τις ηχογραφήσεις σας-εδώ σ΄αυτό το θέμα μπορούμε να δούμε το ίδιο δοξαστικό από διαφορετικούς συγγραφείς και εκτελεστές.
Εωθινό Γ΄εκ του Βιβλίου Όρθρος Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου.
 

Attachments

  • εωθινον _Της μαγδαληνης Μαρίας_.mp3
    7 MB · Views: 75
Top