Β Κατανυκτικός Εσπερινός-Ιερός Ναός Τιμίου Προδρόμου Λουτρακίου

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα.

Σας επισυνάπτω αποσπάσματα από τον Β΄Κατανυκτικό Εσπερινό που τελέστηκε την 17η Μαρτίου 2019 στον Ιερό Ναό Τιμίου Προδρόμου στο Λουτράκι.
Ψάλλουμε ο Πρωτοψάλτης του Ναού και δάσκαλός μου κ. Γρηγόριος Κόντης και εγώ(Κωνσταντίνος Παπακωνσταντίνου).

Στο πρώτο μέρος ψάλλονται τα εξής:
1.- Κεκραγάριο-Κατευθυνθήτω σε πρώτο ήχο
2.- Κατανυκτικά πρώτου ήχου, προσόμοια και δοξαστικόν.
3.-Μέγα Προκείμενον "Έδωκας Κληρονομίαν" εκ του Τριωδίου του Άρχοντος Πρωτοψάλτου ΜτΧΕ Θρσυβούλου Στανίτσα.

Στο δεύτερο μέρος ψάλλονται τα εξής:
1.- Ιδιόμελο "Δεύτε εκκαθάρωμεν" αργόν του Ιακώβου εκ του Τριωδίου του Άρχοντος Πρωτοψάλτου ΜτΧΕ Θρσυβούλου Στανίτσα (από τον κ. Κόντη) και σύντομον του Πέτρου εκ του Δοξασταρίου Γεωργίου Βιολάκη από εμένα.
2.- Δοξαστικό αποστίχων.
3.-Απολυτίκια Θεοτόκε Παρθένε κλπ
4.- ''Πάντων προστατεύεις'' αργόν εκ του Τριωδίου του Άρχοντος Πρωτοψάλτου ΜτΧΕ Θρσυβούλου Στανίτσα από εμένα.

Θα ήθελα να επισημάνω και το εξής: Το ιδιόμελο των αποστίχων''Δευτε εκκαθαρωμεν'' του Πέτρου σε σύντομον μέλος, αναδεικνύει την αξία και μεγαλοπρέπεια των συνθέσεων των παλαιών, κλασικών, μεγάλων διδασκάλων.
Πρόκειται πραγματικά για μία εξαιρετική σύνθεση η οποία πλαισιώνει υπέροχα το αργό αντίστοιχο ιδιόμελο του Ιακώβου.

ΥΓ: Τα ψαλλόμενα μπορείτε να τα ακούσετε και στο σχετικό κανάλι στο youtube σε αυτό το λινκ: https://www.youtube.com/channel/UC9Sp7BZ9sAjeg6l85ToCohw/videos?view=0&sort=dd&shelf_id=0

Καλή ακρόαση.
 

Attachments

  • Κεκραγάριο, εσπέρια, προκείμενα.mp3
    23 MB · Views: 24
  • Ιδιόμελο, Απολυτίκια, Πάντων Προστετεύεις.mp3
    23.4 MB · Views: 20
Last edited:
Top