Βυζαντινό μουσικό απάνθισμα

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Αγαπητοί φίλοι,ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.
Κάποιος φίλος με παρακάλεσε να του προτείνω από ένα μέλος, το καλύτερο κατά την γνώμη μου,που έχει πει ο καθένας από τους εξής Άρχοντες πρωτοψάλτες Μ.Χ.Ε.,Άρχοντες πρωτοψάλτες της Αρχιεπισκοπής Κων/πόλεως,Πρωτοψάλτες,Λαμπαδαριους .
Ιάκωβο Ναυπλιώτη,Κων/νο Πρίγγο,Θρασύβουλο Στανίτσα,Βασίλειο Νικολαιδη,Νικόλαο Δανιηλίδη,Βασίλειο Εμμανουηλίδη,Ανδρέα Πετρόχειλο,Δημοσθένη Παικόπουλο,Γεώργιο Καρακάση, π. Γεώργιο Τσέτση,Αθανάσιο Καραμάνη,Χαρίλαο Ταλιαδώρο,Χρύσανθο Θεοδοσόπουλο,Αθανάσιο Παναγιωτίδη,,Εμμανουήλ Χατζημάρκο,Σπύρο Μαιδανόγλου,Ματθαίο Τσαμκιράνη.
Θα ήθελα τη γνώμη σας αν έχετε την καλωσύνη.Ζητάω πολλά το ξέρω και σίγουρα τα γούστα διαφέρουν .
Γιώργος Παλιούρας
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
...Ματθαίο Τσαμκιράνη...

Από το εξομολογείσθε του Εφεσίου, το τελευταίο "αλληλούια" στο κλείσιμο του πολυελέου σε ήχο πρώτο.

Φυσάει...
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Από το εξομολογείσθε του Εφεσίου, το τελευταίο "αλληλούια" στο κλείσιμο του πολυελέου σε ήχο πρώτο.

Φυσάει...

Αυτό δηλαδή...

View attachment Τελικό αλληλούια.mp3

Βέβαια, δε θα του πεις μόνο το αλληλούια, πες του το "Εξομολογείσθε" του Εφεσίου (οκτάηχον)
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Από τον Παϊκόπουλο θα πρότεινα το Άξιον εστί του Χατζηαθανασίου σε ήχο α΄ επτάφωνο, στην πιο "πατριαρχική" ερμηνεία που έχω ακούσει...
 

Attachments

  • Άξιον εστι - Χατζηαθανασίου.mp3
    3 MB · Views: 190

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Από τον Καραμάνη, το "Περίζωσε την ρομφαίαν σου", αυτό που περιέχεται στο CD και κασέτα "Βυζαντινοί Καλοφωνικοί Ύμνοι του Ευρύθμνου και Εναρμονίου Εκκλησιαστικού Μέλους" Το έχει πει και στην κασέτα "Εκκλησιαστικοί Ύμνοι" με τον κωδικό TC-KAR 2001 (έχει άλλες καμιά δεκαριά με το ίδιο όνομα αλλά διαφορετικούς κωδικούς), αλλά προτιμώ αυτή που αναφέρω στην αρχή. Αν δεν έχουνε πρόβλημα οι συντονιστές, μπορώ να ανεβάσω την εκτέλεση. Προτείνω ανεπιφύλακτα να αγοράσετε ολόκληρο το CD γιατί είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ.

Βέβαια, εκεί που "τω κάλλει σου" κάνει κατάληξη σε γ' ήχο, ο Καραμάνης το διατηρεί εναρμόνιο και το άκουσμα διαφέρει από το κλασικό κείμενο, αλλά η όλη εκτέλεση είναι φανταστική.
 
Last edited:

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Από τον Καραμάνη, το "Περίζωσε την ρομφαίαν σου", αυτό που περιέχεται στο CD και κασέτα "Βυζαντινοί Καλοφωνικοί Ύμνοι του Ευρύθμνου και Εναρμονίου Εκκλησιαστικού Μέλους" Το έχει πει και στην κασέτα "Εκκλησιαστικοί Ύμνοι" με τον κωδικό TC-KAR 2001 (έχει άλλες καμιά δεκαριά με το ίδιο όνομα αλλά διαφορετικούς κωδικούς), αλλά προτιμώ αυτή που αναφέρω στην αρχή. Αν δεν έχουνε πρόβλημα οι συντονιστές, μπορώ να ανεβάσω την εκτέλεση. Προτείνω ανεπιφύλακτα να αγοράσετε ολόκληρο το CD γιατί είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ.

Βέβαια, εκεί που "τω κάλλει σου" κάνει κατάληξη σε γ' ήχο, ο Καραμάνης το διατηρεί εναρμόνιο και το άκουσμα διαφέρει από το κλασικό κείμενο, αλλά η όλη εκτέλεση είναι φανταστική.

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα το ανεβάζεις σε παρακαλώ.Ευχαριστώ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Να δω ποιός, τί και για ποιό λόγο θα προτείνει από τον Στανίτσα...:rolleyes:

Η απόδοση από τον Στανίτσα του καλοφωνικού ειρμού "Εν τη βροντώση καμίνω ... " του Πέτρου Μπερεκέτη. Όπου δυο γίγαντες, στη μελοποίηση και την εκτέλεση, συναντιούνται και το αποτέλεσμα είναι μεγαλειώδες. Από τότε που το άκουσα για πρώτη φορά, πριν 20 περίπου χρόνια, από το δίσκο του Χατζηγιακουμή/Εθνικής Τράπεζας, δεν παύει να με μαγεύει.
 

Attachments

  • Εν τη βροντώση.mp3
    3.8 MB · Views: 320

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Από το εξομολογείσθε του Εφεσίου, το τελευταίο "αλληλούια" στο κλείσιμο του πολυελέου σε ήχο πρώτο.

Φυσάει...

Κασσιανή με διαφορά... νομίζω έχει μπει στο θέμα του Τσαμκιράνη


Να δω ποιός, τί και για ποιό λόγο θα προτείνει από τον Στανίτσα...:rolleyes:

τι να πρωτοδιαλέξεις??? δε γίνεται αυτό που ζητατε....
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Από τον Ανδρέα Πετρόχειλο, αξίζει το Άξιον Εστίν του Χ. Παπανικολάου σε ήχο πλ. του δ΄. Σκίζεται λίγο στην εκτέλεση αλλά είναι πολύ καλός
 

Attachments

  • Άξιον Εστίν Χ. Παπανικολάου_Α. Πετρόχειλός_πλ. δ΄.mp3
    3.7 MB · Views: 162

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Κάτι πολύ ωραίο και επίκαιρο, από την περίοδο που ήταν Άρχων Λαμπαδάριος στον Πατριαρχικό Ναό.
 

Attachments

  • Δεύτε λάβετε φως_Πατριαρχικός Ναός_Β. Εμμανουηλίδης.mp3
    789 KB · Views: 66

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Λάμπρος Λιασής;35178 said:
Από τον Ανδρέα Πετρόχειλο, αξίζει το Άξιον Εστίν του Χ. Παπανικολάου σε ήχο πλ. του δ´. Σκίζεται λίγο στην εκτέλεση αλλά είναι πολύ καλός

Η ηχογράφηση αυτή επιβεβαιώνει το παρατσούκλι του στην Πόλη ("χότζας").
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πράγματι, από Στανίτσα δεν ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις! Προτείνω την Κασσιανή του 1957 (κοιτάξτε στις λίστες του Πρίγγου και του Στανίτσα)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πράγματι, από Στανίτσα δεν ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις! Προτείνω την Κασσιανή του 1957 (κοιτάξτε στις λίστες του Πρίγγου και του Στανίτσα)

Και την επομένη του 1957 το ανεπανάληπτο Γεύσασθε και ίδετε του Κλαδά....
 

vkoufog

Μέλος
Στον φίλο ybulbu

Τρομερή επιλογή ο καλοφωνικός ύμνος
και ο αγαπημένος του Άρχοντα μαζί με το
Άκουσον θύγατερ.

Η ιστορία λέει ότι κάποτε ακούγοντας τα στο ραδιόφωνο
ο Σ. Καρράς έστειλε δυο οργανοπαίκτες (ουτι , κανονάκι)
στον Άρχοντα να δουν πως μεταχειρίζεται τον βαρύ
διατονικό. Όταν τους έβαλε τον ΝΗ και τον ΖΩ στο σωστή
θέση είπαν "Μας έφαγε ο Καραμάνης τόσα χρόνια"

Ισως είναι και ο μόνος που εκτελούσε έτσι τον βαρύ.
Ξέρει κάποιος σαν κείμενο που υπάρχει γιατί στα βιλβλία του
εγώ δεν το έχω βρει....


-----------------
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κι εγώ εκ παραδόσεως επιβεβαιώνω αυτά που λέτε για τον Βαρύ του Καραμάνη, χωρίς να γνωρίζω αν είναι κάπου γραμμένα.
Επίσης στις συνθέσεις του σε βαρύ διατονικό βάζει ύφεση στο Δι.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Απο Χ. Ταλιαδωρο εμενα παντα μου αρεσε το Κοινωνικο "Σωμα Χριστου" σε ηχο α', μετα κρατηματος. Προκειται για μια απο τις καλυτερες συνθεσεις του, πολυ επιβλητικο μελος (κατα το ιδιομορφο υφος του αρχοντα) αλλα και επικαιρο.
Η αρχη του "Ω των σοφων σου κριματων Χριστε", απο την κασσετα του πλ'Α. και το Δυναμις του Κορωνη με ολα τα τεριρεμ.
Υπεροχα ακουσματα και ανεπαναληπτα.
 
Top