Βυζαντινός χορός (Κυριακή Ορθοδοξίας 2011-Πολεμικό Μουσείο)

Με αφορμή εκδήλωση για την Κυριακής της Ορθοδοξίας στο Πολεμικό Μουσείο φέτος, από την Ιερά Σύνοδο Γ.Ο.Χ. Ελλάδος, ιεροψάλτες και φίλοι από διάφορες εκκλησίες του παλαιού εορτολογίου σχηματίσαμε ένα δεκαμελή χορό υπό τη διεύθυνση του πρωτοψάλτου του καθεδρικού Ι.Ν. Αγ.Αθανασίου Ν.Φιλαδέλφειας Νεκτάριου Κατσίρη, στου οποίου το αναλόγιο, κατά την εφηβική μου ηλικία, πολλά ωφέλιμα αποκόμισα, αφού τέθηκαν οι βάσεις για ακούσματα Ιακώβου,Πρίγγου, Στανίτσα, Χρύσανθου,Παναγιωτίδη κλπ.
Προχθές ήρθε στα χέρια μου το dvd της εκδήλωσης από την οποία ανεβάζω ενδεικτικά το "Επί σοι χαίρει" Τριαντάφυλλου Γεωργιάδη και παραπέμπω και σε σύνδεσμο στο media fire όπου υπάρχει και το βίντεο της εν λόγω εκτέλεσης.
Αναμένω τα αντικειμενικά μουσικά σχόλιά σας.
Ευχαριστώ

http://www.mediafire.com/?0zvtz8srtptqrbb
 

Attachments

  • epi soi xairei_audio.mp3
    4.1 MB · Views: 49

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Ωραία απόδοση του λαμπρού αυτού μαθήματος,
10 ψάλτες που "έδεσαν" ωραία παρά το μικρό του
πλήθους.Αρμονικό ισοκράτημα.
Το χτύπημα που ακούγεται εἰναι του χοράρχη το
τακούνι;
Ο ψηλότερος είναι η αφεντιά σου;
 
Ωραία απόδοση του λαμπρού αυτού μαθήματος,
10 ψάλτες που "έδεσαν" ωραία παρά το μικρό του
πλήθους.Αρμονικό ισοκράτημα.
Το χτύπημα που ακούγεται εἰναι του χοράρχη το
τακούνι;
Ο ψηλότερος είναι η αφεντιά σου;

Ναι το τακούνι ακούγεται!
Με κολακεύει που με φαντάζεσαι ψηλό, αλλά δεν είμαι εγώ ο ψηλός!Εγώ είμαι ο τρίτος από δεξιά.
 
Άλλα δύο κομμάτια από ιδιωτική ηχογράφηση.
 

Attachments

  • 8 Ton Agion Pateron.mp3
    5.5 MB · Views: 11
  • 3 Gunaikes pros to mnhma.mp3
    1.1 MB · Views: 10

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Ωραίο το Δοξαστικό των Αγίων Πατέρων.
Μελοποιός ποιός είναι Νικόλαε;
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ναι το τακούνι ακούγεται!
Με κολακεύει που με φαντάζεσαι ψηλό, αλλά δεν είμαι εγώ ο ψηλός!Εγώ είμαι ο τρίτος από δεξιά.

Με τακούνι ψάλτη που θορυβούσε (και συγκεκριμένα στο "Ἀγιος άγιος" της λειτουργίας Μ. Βασιλείου :eek::mad:) έχω κακή εμπειρία από το 40ήμερο μνημόσυνο του πατέρα μου (η μακαρίτισσα ήδη θεία μου αυτή να δείτε χαρά! έτοιμη ήταν να αρχίσει τον πρωτοψάλτη στις τσαντιές!). Είναι κάτι που το θεωρώ εντελώς απαράδεκτο, γελοίο και προσβλητικό στη θεία λατρεία. Για συναυλίες κλπ εκδηλώσεις, χμ... δεν μου αρέσει, αλλά δεν είναι τόσο δραματικό....

Μου άρεσε ωστόσο η χορωδία σας, φίλε Νίκο.
 
Το "Των Αγίων Πατέρων" είναι επί τη βάση Ιακώβου (Γιακουμάκη για τους φίλους του), αλλά ουσιαστικά πρόκειται για επιλογή θέσεων, αναλύσεων και ερμηνειών που υπέστη αυτό το μάθημα από διάφορους μεγάλους Πρωτοψάλτες στο διάβα των χρόνων.
Τώρα για το τακούνι είναι θέμα γούστου. Εγώ το χτυπώ υπέρ του δέοντως στο αναλόγιο, όταν συμψάλλω με άλλους γιατί δίνει το ρυθμό και στους υπόλοιπους.
Υγεία σε όλους!
 
Top