Βυζαντινός Χορός «Τρόπος» (Κωνσταντίνος Αγγελίδης)

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Γιάννης πίνει, Γιάννης κερνάει!
Πού χάθηκες εσύ;;; Καλά, έχεις να γράψεις μήνες στο Ψαλτολόγιο και πετάς ξαφνικά αυτό το πυροτέχνημα;; Δεν παίζεσαι...
 
Ένα σημείο των καιρών που θέλω να αναφέρω:
Ανοίγω το ράδιο στο Σταθμό της Εκκλησίας της Ελλάδος και ακούω διαφήμιση του Βυζαντινού χορού «Τρόπος», με χοράρχη τον τάδε … κ.λ.π.
Τι είναι αγαπητοί μου σήμερα ένας Βυζαντινός χορός;
Είναι προϊόν;
Πουλάει μήπως κάποιο προϊόν;
Είναι η Ιερά ημών Βυζαντινή Εκκλησιαστική Μουσική κάποιο προϊόν που θέλει διαφήμιση για να φέρει ευρώ σε κάποιους;
Είναι ένα διασκεδαστικό θέαμα που διαφημίζεται, όπως μια συναυλία του Νταλάρα;

Δεν θέλω να μιλήσω άλλο, όταν τα αυτιά δεν ακούν, είναι καλύτερη η γλώσσα της σιωπής, αλλιώς υπάρχει ο κίνδυνος να γίνουμε Νταλάρες!

http://www.youtube.com/watch?v=mHrs690JRaI
 
Last edited:

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Ένα σημείο των καιρών που θέλω να αναφέρω:
Ανοίγω το ράδιο στο Σταθμό της Εκκλησίας της Ελλάδος και ακούω διαφήμιση του Βυζαντινού χορού «Τρόπος», με χοράρχη τον τάδε … κ.λ.π.
Τι είναι αγαπητοί μου σήμερα ένας Βυζαντινός χορός;
Είναι προϊόν;
Πουλάει μήπως κάποιο προϊόν;
Είναι η Ιερά ημών Βυζαντινή Εκκλησιαστική Μουσική κάποιο προϊόν που θέλει διαφήμιση για να φέρει ευρώ σε κάποιους;
Είναι ένα διασκεδαστικό θέαμα που διαφημίζεται, όπως μια συναυλία του Νταλάρα;

Δεν θέλω να μιλήσω άλλο, όταν τα αυτιά δεν ακούν, είναι καλύτερη η γλώσσα της σιωπής, αλλιώς υπάρχει ο κίνδυνος να γίνουμε
Νταλάρες
!

http://www.youtube.com/watch?v=mHrs690JRaI

Σεβασμος !!!
Ο Γιωργος Νταλαρας ειναι ενας και μοναδικος !
Αγγιζει τα ορια του μυθου και ειναι ο κορυφαιος Ελληνας τραγουδιστης του εικοστου -πρωτου αιωνα !

Υ.Γ
Εκτος αν εννοειτε το αποβρασμα του IIF που ακουει στο ονομα τσαρλς νταλαρα . Αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει κινδυνος να γινουμε σε καμμια περιπτωση τετοιοι υ(α)πανθρωποι και ελεεινα υποκειμενα σαν και του λογου του .
 
Last edited:

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Ένα σημείο των καιρών που θέλω να αναφέρω:
Ανοίγω το ράδιο στο Σταθμό της Εκκλησίας της Ελλάδος και ακούω διαφήμιση του Βυζαντινού χορού «Τρόπος», με χοράρχη τον τάδε … κ.λ.π.
Τι είναι αγαπητοί μου σήμερα ένας Βυζαντινός χορός;
Είναι προϊόν;
Πουλάει μήπως κάποιο προϊόν;

Δε σας καταλαβαίνω. Θεωρώ ότι αφενός πρέπει κάπως να μαθευτεί το γεγονός και αφετέρου δεν είναι πρώτη φορά που διαφημίζεται μια βυζαντινή εκδήλωση (αφίσες, ράδιο εκκλησίας, δημοσίευση στο ψαλτολόγιο, ανακοινώσεις από το ιερό βήμα, κλπ).

Αν εσείς κάνετε κάποια εκδήλωση θα το κρατήσετε μυστικό; Μου θυμίσατε τώρα το πάθημα μιας γνωστής χορωδίας των Αθηνών που ήρθε πριν κάποια χρόνια εθελοντικά Κυριακή απόγευμα στο Περιστέρι με 20-25 άτομα για συναυλία και από κάτω υπήρχαν μόνο 15 γιαγιάδες και εγώ. Ο παπάς είχε ξεχάσει να το ανακοινώσει το πρωί της Κυριακής και μάζεψε την τελευταία στιγμή όσους μπορούσε από γνωστούς! Τους λυπήθηκα τους ανθρώπους!

Μην είμαστε λοιπόν τόσο απόλυτοι. Μια συναυλία βυζαντινής μουσικής όσο και να διαφημιστεί δεν πρόκειται σε καμιά περίπτωση να κόψει χιλιάδες εισιτήρια και να αποτελέσει το εμπορικό γεγονός της χρονιάς. Το πολύ πολύ να μαζευτούν 50-100 φιλόμουσοι. Δε χάθηκε και ο κόσμος... :)
 

frouxi

Παλαιό Μέλος
Ψάλλει ο Βυζαντινός χορός “Τρόπος” σε δύο ημιχώρια.

Διευθύνουν οι Κωνσταντίνος Αγγελίδης και ο Δημήτριος Νέντας.

Ακούστε το Ηχητικό εδώ: Doxologia stin agrypnia gia ton ger.Efraim Aggelidis

Xerouviko Konstantinos Aggelidis Agrupnia ston Ag. Dimitrio,Πηγή : http://www.pemptousia.gr/
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Διανύοντας "το Πάσχα του καλοκαιριού", ακούμε το "Θεοτόκε Παρθένε", οκτάηχο, μέλος Θεοφάνους του Βατοπαιδινού:

 
Top