Βυζαντινή μουσική σε σχολεία και ΑΕΙ

en_elladi

Μέλος
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το μάθημα της βυζαντινής μουσικής... Γνωρίζει κανείς(που σίγουρα θα γνωρίζουν πολλοί από εδώ) αν το μάθημα της βυζαντινής μουσικής διδάσκεται σε κάποια βαθμίδα της εκπαίδευσης;
Για παράδειγμα, είναι υποχρεωτικό μάθημα στα μουσικά σχολεία;
Βέβαια, γνωρίζω πολύ καλά πως και το μάθημα της μουσικής γίνεται με χίλια ζόρια στα σχολεία. Αλλά έχω ακούσει για ψάλτες που έχουν διοριστεί σε γυμνάσια. Αυτοί για παράδειγμα, τι ακριβώς διδάσκουν;
Είναι υποχρεωτικό μάθημα στα Μουσικά Πανεπιστήμια; Είχα ακούσει από γνωστό μου πως διδάσκεται στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών Α.Π.Θ. για δύο εξάμηνα και οι φοιτητές δίχνουν ενδιαφέρον! Αληθεύει; Αλλά πάλι... μουσικός πας να γίνεις...δυο εξάμηνα φτάνουν;;;

Ευχαριστώ
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Κοίτα αυτό το θέμα.

Και μια συμβουλή: πριν ζητήσεις-ρωτήσεις κάτι, κάνε μια αναζήτηση με το ενσωματωμένο εργαλείο που έχει το φόρουμ για να δεις αν έχει συζητηθεί παλαιότερα και αν δεν σε καλύπτουν οι απαντήσεις ρωτάς στο εκεί θέμα. Αν πάλι δεν υπάρχει καθόλου δημιουργείς καινούργιο.

Ευχαριστώ.

Υ.Γ.
Αν θες μας λες και το όνομά σου.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Πέρα από τα μουσικά σχολεία (γυμνάσιο - λύκειο) που το μάθημα είναι υποχρεωτικό, στο "τμήμα Μουσικής επιστήμης & τέχνης" του πανεπιστημίου Μακεδονίας στην Θεσσαλονίκη υπάρχει κατεύθυνση Ψαλτικής τέχνης το μοναδικό τριτοβάθμιο ίδρυμα στην χώρα με σπουδές στην Ψαλτική...επίσης διδάσκεται και για 1 - 2 εξάμηνα (η και ως επιλεγόμενο μάθημα) στα τμήματα Μουσικών σπουδών των Πανεπιστημίων Αθηνών και Θεσσαλονίκης καθώς και στο Ιόνιο πανεπιστήμιο Κέρκυρας...περισσότερα θα μπορούσαν να μας πουν κάποια μέλη του forum που είναι διδάσκοντες στα εν λόγω τμήματα...
 

en_elladi

Μέλος
Η διεύθυνση που μου πρότεινε ο V Zacharis και οι πληροφορίες του Hristakis πιστεύω ότι με καλύπτουν. Παρ'όλα αυτά όμως σίγουρα αν θέλει κάποιος διδάσκοντας στα εν λόγω τμήματα να προσθέσει κάτι, γιατί να μην το κάνει;

Ευχαριστώ πάντως και τους δυο!
 

en_elladi

Μέλος
Η διεύθυνση που μου πρότεινε ο V Zacharis και οι πληροφορίες του Hristakis πιστεύω ότι με καλύπτουν. Παρ'όλα αυτά όμως σίγουρα αν θέλει κάποιος διδάσκοντας στα εν λόγω τμήματα να προσθέσει κάτι, γιατί να μην το κάνει;

Ευχαριστώ πάντως και τους δυο!
 
Top