Βουτσινάς Ιωάννης

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω ηχητικο του Βουτσινα με το δυναμις του Νηλεως . Ετσι εψαλλει στις 16-4-1967
κατα την λειτουργια της ανυψωσεως της τοτε μητροπολεως Κρητης , σε Αρχιεπισκοπη Κρητης .
Αριστερα ο τοτε λαμπαδαριος , αειμνηστος Σταυρος Παπαδακης . Εντυπωσεις .
 

Attachments

  • 3'42''=16-4-1967=Ιωαννης Βουτσινας=Δυναμις ΝΗΛΕΩΣ.mp3
    1.7 MB · Views: 426
Επισυναπτω ηχητικο του Βουτσινα με το δυναμις του Νηλεως . Ετσι εψαλλει στις 16-4-1967
κατα την λειτουργια της ανυψωσεως της τοτε μητροπολεως Κρητης , σε Αρχιεπισκοπη Κρητης .
Αριστερα ο τοτε λαμπαδαριος , αειμνηστος Σταυρος Παπαδακης . Εντυπωσεις .
κ. Βαγγέλη,
πρώτη φορά τον ακούω ενώ τον γνώριζα σαν ψάλτη. Θυμίζει και το μακαριστό Στανίτσα μερικές φορες.
Ευχαριστούμε!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
κ. Βαγγέλη,
πρώτη φορά τον ακούω ενώ τον γνώριζα σαν ψάλτη. Θυμίζει και το μακαριστό Στανίτσα μερικές φορες.
Ευχαριστούμε!

Αγαπητε Βασιλη
Ο αειμνηστος Ι. Βουτσινας γεννηθηκε στην Κων-λη γυρω στα 1900 . Ηταν γιος
του μεγαλου μουσικοδιδασκαλου της εποχης Δημητριου Βουτσινα που υπηρξε εις των δασκαλων του Στανιτσα . Μαλιστα ο Ι. Βουτσινας υπηρξε για ενα διαστημα ''συμαθητης'' με τον Στανιτσα στην εκμαθηση της Β.Μ. . Δεν ηταν της
''σχολης'' Πριγγου . Εκλεινε περισσοτερο προς την ''σχολη'' του Νηλεα , αλλα
εχωντας δικο του προσωπικο στυλ (υφος) . Στην Μεγαλη Εβδομαδα , εψαλλε
Ραιδεστινο , οταν βεβαια χρησιμοποιουσε βιβλιο . Διεκρινετο για την υψιφωνια
του (αν και καπνιζε πολυ) και την φοβερη ευστροφια του λαιμου του . Στο
Ηρακλειο ηλθε το 1935 ως πρωτοψαλτης στον Ι.Ν. του Αγιου Τιτου (πρωτος
επισκοπος Κρητης) . Στον Μητροπολιτικο Ναο του Αγιου Μηνα (πολιουχου
Ηρακλειου) , προσεληφθη ως πρωτοψαλτης το 1940 , οπου και παρεμεινε σχεδον ως τον θανατο του το 1974 . Απο το δικο του αναλογιο ξεκινησα και
εγω την οποια καριερα μου το 1950 , σε ηλικια επτα ετων . Επισυναπτω χερουβικο υμνο (ειμαστε καμια τριανταρια στο ψαλτηρι και ειναι ζητημα αν 2-3
ξερουν καποια μουσικη) , για να δεις στο ''τριαδι'' την ευστροφια του λαιμου του . Η ηχοχραφηση ειναι γυρω στα 1960 .
 

Attachments

  • 19 Κομμάτι 19.mp3
    2 MB · Views: 321

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Ευχαριστούμε για πληροφορίες και ηχογραφήσεις εξίσου. Το όνομα του Βουτσινά αναφέρεται και στη συζήτηση Στανίτσα-Σουρλαντζή στην ιστοσελίδα. Και μάλιστα ο Σουρλαντζής αναφέρει οτι έχει χειρόγραφα αλλά δεν ξέρει ποιανού είναι...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ευχαριστούμε για πληροφορίες και ηχογραφήσεις εξίσου. Το όνομα του Βουτσινά αναφέρεται και στη συζήτηση Στανίτσα-Σουρλαντζή στην ιστοσελίδα. Και μάλιστα ο Σουρλαντζής αναφέρει οτι έχει χειρόγραφα αλλά δεν ξέρει ποιανού είναι...

Με τον αειμνηστο Σουρλαντζη ειχαμε καμει αρκετες συζητησεις κατα τις συχνες επισκεψεις του στο Ηρακλειο για πολλα και διαφορα (υπαρχουν και καποιες επισημες συνεντευξεις που εν καιρω θα ανεβασω) . Παντως ειχε σε μεγαλη εκτιμηση τον Δημητριο Βουτσινα (για δικο του χειρογραφο πρεπει να
μιλα στην συνεντευξη με τον Στανιτσα) οπως και τον γυιο του Ιωαννη .
 
κ. Βαγγέλη σε χαιρετώ . Είμαι νέος στο forum . Ευχαριστώ για τα πολλά και υπέροχα αρχεία που έχετε ανεβάσει. Πριν λίγες ώρες συζητούσα με τον αγαπητό φίλο και συνάδελφο Αντώνη Πεζανάκη , Πρωτοψάλτη του Ι. Ν. Αγίου Κωνσταντίνου και Ελένης Νέας Χώρας Χανίων και συμπατριώτη σας .Σας στέλνει τους χαιρετισμούς του .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
κ. Βαγγέλη σε χαιρετώ . Είμαι νέος στο forum . Ευχαριστώ για τα πολλά και υπέροχα αρχεία που έχετε ανεβάσει. Πριν λίγες ώρες συζητούσα με τον αγαπητό φίλο και συνάδελφο Αντώνη Πεζανάκη , Πρωτοψάλτη του Ι. Ν. Αγίου Κωνσταντίνου και Ελένης Νέας Χώρας Χανίων και συμπατριώτη σας .Σας στέλνει τους χαιρετισμούς του .

Αγαπητε Αντωνη
Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια . Δωσε και απο μενα πολλους χαιρετισμους στον παλιο καλο φιλο Αντωνη και αν μπορει να εποικοινωνησει μαζι μου . Δεν ξερω αν εχει υπολογιστη . Αν ναι , φροντισε να γραφτει στο παρων φορουμ .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Οπως εγραψα και στο υπ αρ 1 μηνυμα μου στο παρων θεμα , στις 16-4-1967
Κυριακη Εη των νηστειων και σε πανηγυρικη Λειτουργια που εγινε στον Ιερο Μητροπολιτικο Ναο Του Αγιου Μηνα Ηρακλειου Κρητης , εγινε η ανακηρυξη της μεχρι τοτε Ιερας Μητροπολεως Κρητης σε Ιερα Αρχιεπισκοπη Κρητης . Της ακολουθιας προεξηρχε ο μακαριστος Μητροπολιτης Γερων Χαλκηδωνος κυρος
Μελιτων (Χατζης) .
Εψαλλαν πολυμελεις χοροι υπο την διευθυνση των τοτε ψαλτων του ναου , Αρχωντος Πρωτοψαλτου Ιωαννη Βουτσινα και Αρχωντος Λαμπαδαριου Σταυρου Παπαδακη . Να σημειωθει οτι εκ των χορωδων (εγω ημουν στον δεξιο χορο) ελαχιστοι γνωριζαν ελαχιστη Β.Μ. , γιαυτο και γινωνται καποια
ψαλτικα λαθη .
Απο την εν λογω ακολουθια και απο προχειρη ηχογραφηση με μεσα της εποχης , επισυναπτω τα λειτουργικα του Μεγαλου Βασιλειου και το ''την γαρ σην μητραν ..'' . Ακουγεται στις εκφωνησεις και ο μακαριστος Μελιτων .
 

Attachments

  • 10'47''=16-4-1967 ΒΟΥΤΣΙΝΑΣ-ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ=Λειτουργικα Μ Βασιλειου.mp3
    6.2 MB · Views: 214

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Σε ποιο αγιο Χαλκηδωνος αναφερεσαι; Στον μακαριστο Μελιτωνα; Αν ναι ,
οντως ''Η φωνή του και η εμμελής απαγγελία του δεν ήταν ότι το καλύτερο''
..........................
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πατερ
Τι σημαινουν τα αποσιωπητικα ;
Τά ἀποσιωπητικά, ἀγαπητέ μας κυρ-Βαγγέλη - συντονιστή, σημαίνουν ὅτι ἀποσιωποῦμε κάτι, δηλαδή παραλείπουμε νά τό ἐκφράσουμε γιά διάφορους λόγους, στή προκειμένη περίπτωση, ἐπειδή συμφωνοῦσα μέ τήν παράθεση πού ἔκανα ἀπό τά γραφόμενα σας (σέ μήνυμά σας στά εὐτράπελα) ὅτι ὁ μακαριστός Χαλκηδόνος Μελίτων Χατζῆς ἦταν κακόφωνος, παράφωνος καί παράτονος, ἤγουν φάλτσος, ὅπως τό διεπίστωσα στήν ἱστορική ἠχογράφηση πού μᾶς προσφέρατε.
Σχετικά μέ τά κηρύγματά του, ὄντως κι ἐγώ αὐτά τά καλά ἔχω ἀκούσει, ἔχω διαβάσει μάλιστα κάποια δημοσιευμένα, πού οὔτε κι ἐγώ θυμᾶμαι ποῦ νά εἶναι.

Σᾶς εὐχαριστῶ.
Μέ κάνατε καί ἔλυσα τή σιωπή μου... (δηλ. τά ἀποσιωπητικά)


 
Top