Βουτσής Γεώργιος "Χαίρετε λαοί"

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Μετακίνηση μηνυμάτων σε νέο θέμα από εδώ.

Ανεβάζω ηχητικό του Ν. Χατζησταμάτη. Ψάλλει Χερουβικό σε ήχο τρίτο. Πρόκειται για ηχογράφηση που έγινε την 18/6/1967 κατά την υποδοχή μέρους του Ι. Λειψάνου του Αγίου Ισιδώρου (Πρωτομάρτυρα της Χίου) στο Μητροπολιτικό Ναό. Φαίνεται, ότι στο χορό μετέχει μεγάλος αριθμός ψαλτών της εποχής. Η ηχογράφηση έγινε από τον Μιχ. Περπινιά σε πομπίνα της εποχής, που βρέθηκε στο αρχείο του. Η ποιότητα του ήχου δεν είναι καλή.
Αν κάποιο από τα παλληκάρια του φόρουμ που ασχολούνται με ηχητικά, μπορεί να "καθαρίσει" κάπως τον ήχο, θα του ήμουν ευγνώμων.
Ευχαριστώ

Δημητρη
Ευχαριστιες για την ηχογραφηση .
Απο καποιο σιντι που εχω και λεει ηχογραφησεις Νικου Χ''Σταματη , επισυναπτω το ''χαιρετε λαοι ..'' και ενα αμανε . Επιβεβαιωνεις οτι ειναι αυτος ,
ειδικα στον αμανε ; Ευχαριστω .
 

Attachments

  • 2'17''=Χαιρετε λαοι .. Βος_new.mp3
    1.1 MB · Views: 124
  • 4'56''=Αμανες_new.mp3
    2.3 MB · Views: 115
Last edited by a moderator:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Θερμότατες ευχαριστίες στον κ.Δημήτρη αλλά και στον κ.Βαγγέλη για τα ηχητικά.Ειδικά το χερουβικό είναι εξαιρετικό.Κύριε Βαγγέλη όσον αφορά τον αμανέ πρέπει να είναι ο Ρουκουνας-άλλωστε το λέει-και κανονάκι παίζει κάποιος Λάμπρος πιθανολογώ ο Σαββαιδης γνωστός στην δισκογραφία και απο ηχογραφήσεις με την Ρόζα.Και πάλι ευχαριστώ και την αγάπη μου στην Χίο στην οποία είχα την ευκαιρία να υπηρετήσω την πατρίδα το 1994
 
Last edited:

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Βαγγέλη,
και στα δύο νομίζω, πως δεν πρέπει να είναι ο Χατζησταμάτης. (Φωνή, θέσεις, βάση λαρυγγισμοί κλπ). Το άκουσμα πάντως είναι "χιώτικο". Το πρώτο θυμίζει Σφήκα στα νιάτα του (Αγ. Αννα Καπέλα Χίου) και το δεύτερο Γέμελο.
ν'άσε καλά.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Βαγγέλη,
και στα δύο νομίζω, πως δεν πρέπει να είναι ο Χατζησταμάτης. (Φωνή, θέσεις, βάση λαρυγγισμοί κλπ). Το άκουσμα πάντως είναι "χιώτικο". Το πρώτο θυμίζει Σφήκα στα νιάτα του (Αγ. Αννα Καπέλα Χίου) και το δεύτερο Γέμελο.
ν'άσε καλά.

Μήπως είναι ο Καμπανίδης στο Χαίρετε λαοί;

Δ.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Μήπως είναι ο Καμπανίδης στο Χαίρετε λαοί;
Δ.

Οι αμανέδες (γιατί είναι ένας και ακόμα ένας ημιτελής), είναι οπωσδήποτε από το Σαμιωτάκι (Ρούκουνας), όπως επισημαίνει κι ο φίλτατος Αντώνης. Οι λαρυγγισμοί και τα τσακίσματα είναι χαρακτηριστικά. Και το κανονάκι επίσης σωστά είναι ο Λάμπρος, καθότι μάλιστα, εκείνη την εποχή δεν νομίζω να έγραφε κανένας άλλος σε δίσκους. Το βιολί στο δεύτερο μανέ μου μοιάζει για Ογδοντάκης.

ΧΣ
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Και μια και πήρα φόρα, έφτιαξα και του κυρ-Βαγγέλη λίγο στην αρχή που είχε φύσημα
 

Attachments

  • 2'17''=Χαιρετε λαοι .. Βος_new1.mp3
    1.1 MB · Views: 86

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Στο "χαιρετε λαοι " ειναι ο Χατζησταματης 100% !!! Ευχαριστω !!!
 
Βαγγέλη,
και στα δύο νομίζω, πως δεν πρέπει να είναι ο Χατζησταμάτης. (Φωνή, θέσεις, βάση λαρυγγισμοί κλπ). Το άκουσμα πάντως είναι "χιώτικο". Το πρώτο θυμίζει Σφήκα στα νιάτα του (Αγ. Αννα Καπέλα Χίου) και το δεύτερο Γέμελο.
ν'άσε καλά.

Γειά σας παιδιά από την όμορφη Χίο μας.
Συμφωνώ με τον Δημήτρη καμιά σχέση με τον Χατζησταμάτη και τα δύο καθώς και με τον Σφήκα.
 

ΗΛΙΑΣ Ο ΧΙΟΣ

Νέο μέλος
Στο 'χαιρεται λαοι' ψάλλει ο Γ. Βουτσής πρωτος εξαδελφος του πατέρα μου μέγας γνώστης της Χιακης παράδοσης! Δημήτριος.Ν.Χατζησταμάτης

Εχω αρκετες ηχογραφήσεις ψαλτοτράγουδων και αμανέδων του πατέρα μου! Στον προαναφερθέντα αμανέ δεν είναι ο Ν.Χατζησταμάτης! Δημήτριος.Ν.Χατζησταματης
 
Last edited by a moderator:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Εχω αρκετες ηχογραφήσεις ψαλτοτράγουδων και αμανέδων του πατέρα μου! Στον προαναφερθέντα αμανέ δεν είναι ο Ν.Χατζησταμάτης! Δημήτριος.Ν.Χατζησταματης

Ξέρετε ποιός λέει τον Αμανέ, είναι ο Ρούκουνας όπως επεσήμανε ο Χάρης; Ευχαριστίες.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Eυχαριστώ πάρα πολύ γιά τήν προσπάθεια καθαρισμού της ηχογράφησης στις 18/6/1967 ακούγεται πολύ καλύτερα ο πατέρας μου! Στο 'χαιρεται λαοι' ψάλλει ο Γ.Βουτσής πρωτος εξαδελφος του πατέρα μου μέγας γνώστης της Χιακης παράδοσης! Δημήτριος.Ν.Χατζησταμάτης

Εχω αρκετες ηχογραφήσεις ψαλτοτράγουδων και αμανέδων του πατέρα μου! Στον προαναφερθέντα αμανέ δεν είναι ο Ν.Χατζησταμάτης! Δημήτριος.Ν.Χατζησταματης
Ἀγαπητέ Δημήτριε Χατζησταμάτη,
Νά εἶσαι καλά!
Νά χαίρεσαι τόν πατέρα σου!

Νά ἐπικοινωνήσουμε καί μέσω τοῦ Ἠλία καί μέ τόν Διαχειριστή νά σοῦ ἀνοίξει λογαριασμό. Πρός τό παρόν οἱ ἐγγραφές εἶναι ἀπενεργοποιημένες, ἀλλά θά σέ βοηθήσουμε.


 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Στόν Γ. Βουτσῆ ἔχει ἀναφερθεῖ ὁ κ. Πάτρας ἐδῶ

Θα αναφερθώ παρακάτω σε ύμνους τους οποίους μου ανέφερε ο παλαίμαχος πλέον Χιώτης ψάλτης Γεώργιος Βουτσής. Πολύ καλός ψάλτης στα νειάτα του και πρώτος εξάδελφος του δασκάλου μου Ν. Χατζησταμάτη.
Επειδή δεν θα το γνωρίζετε το πραγματικό επώνυμο του Χατζησταμάτη ήταν Βουτσής και επειδή έγινε "χατζής" ο πατέρας του στον Ιορδάνη κλπ. του έμεινε το Χατζησταμάτης.

Πέτρος Πάτρας

 
Top