"Βουλευτήριον", κάθισμα του όρθρου της Μεγ. Τρίτης

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
"Βουλευτήριον", κάθισμα του όρθρου της Μεγ. Τρίτης, αργό ειρμολογικό, ήχος δ' σκληρός χρωματικός (νενανω).
 

Attachments

  • Βουλευτήριον, π. Γεώργιος Τσέτσης.zip
    542.2 KB · Views: 170

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
"Βουλευτήριον", κάθισμα του όρθρου της Μεγ. Τρίτης, αργό ειρμολογικό, ήχος δ' σκληρός χρωματικός (νενανω).

Γνωριζετε μηπως να μας πειτε αν ο π.Γεωργιος τα επιθετα σκληρος-η και μαλακος-η , τα χρησιμοποιει εκτος απο τη φετα(τυρι) και στη μουσικη , κατα το καραικον προτυπον ?
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Εγω δεν γνωρίζω την απάντηση, φιλε Βασίλη (χρόνια πολλά κιόλας για τη σημερινή μέρα), αλλά η ουσία των επισυνάψεων είναι αυτο που αναφέρθηκε ως
σεμνό και ιεροπρεπές ύφος και φωνή μεστή και επιβλητική
κι ας μείνουμε σ' αυτό.
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Εγω δεν γνωρίζω την απάντηση, φιλε Βασίλη (χρόνια πολλά κιόλας για τη σημερινή μέρα), αλλά η ουσία των επισυνάψεων είναι αυτο που αναφέρθηκε ως

κι ας μείνουμε σ' αυτό.

Ομολογω πως " ξεφυγα" στο σχολιο μου . Θεωρω παντως το λιγοτερο ατοπο να παρουσιαζεται το μελος που ψαλλει ενας Πατριαρχικος ψαλτης , με Καραικη ορολογια .
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Ο όρος μαλακό και σκληρό, εκτός από καρύδια και αλλαντικά, χρησιμοποιείται πολύ συχνά στη μουσική. Το ότι τον χρησιμοποίησε κατά κόρον ο αείμνηστος, δεν σημαίνει πως είναι και δημιουργός του. [όπως συμβαίνει και με τους κλάδους των ήχων κα., για τα οποία έχουν μιλήσει παλαιότεροί του θεωρητικοί]
Στην προκειμένη περίπτωση, λέγοντας απλά δ' χρωματικό, πηγαίνει ο νους μας στο "Ταχύ προκατάλαβε" κλπ. [χρωματικό λέγετο].
Δεν βρίσκω άλλο τρόπο να προσδιοριστεί ο ήχος, αφού σκοπός είναι να συνεννοηθούμε και όχι να τσακωθούμε..
Αν και φαντάζομαι ότι ήδη τα γνωρίζετε, και το πρόβλημά σας μάλλον είναι άλλο, γενικότερο... Δεν είναι όμως της παρούσης. Αν πάντως κάποιος χαλάει το θέμα για κάποιον Πατριαρχικό ψάλτη, μάλλον δεν είμαι εγώ..
Καλό καλοκαίρι..

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=31217&postcount=9
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=36009&postcount=6

ΥΓ
Οι παραθέσεις είναι από μή Καραϊκόν, που χρησιμοποιεί τους όρους.
 
Last edited:
Top