[Ερώτηση] Βοηθητικό μικρόφωνο: ποιο αξίζει;

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
Καλησπέρα σας!Θα ήθελα να αγοράσω ένα βοηθητικό μικρόφωνο για το αναλόγιο που διακονώ!!

Ποιά είναι η γνώμη σας για κάποιο απο τα παρακάτω??

1. http://www.artsound.gr/catalog/behringer-studio-pyknotiko-mikrofono-p-5545.html

2. http://www.artsound.gr/catalog/behringer-matched-studio-pyknotika-mikrofona-p-5546.html

3. http://www.artsound.gr/catalog/samson-pyknotiko-mikrofono-p-3555.html

4. http://www.artsound.gr/catalog/behringer-dual-diaphragm-studio-pyknotiko-mikrofono-p-5547.html
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Αγαπητέ Γιάννη,

εγώ θα σου πω λίγα για το ζευγάρι C2 της behringer, μιας και τα είχα αγοράσει για τις ανάγκες μου. Είναι 2 πυκνωτικά μικρόφωνα τα οποία είναι κατάλληλα για στερεοφωνική λήψη, συνοδεύονται από μια διπλή βάση και το απαραίτητο εγχειρίδιο, μέσα σε μια ωραία σκληρή θήκη-βαλιτσάκι.
Έχουν καρδιοειδές πολικό διάγραμμα. Είμαι ικανοποιημένος, έχουν καλή σχέση τιμής-απόδοσης..Για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν τα χω δουλέψει..

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως..!
 

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
Αγαπητέ Γιάννη,

εγώ θα σου πω λίγα για το ζευγάρι C2 της behringer, μιας και τα είχα αγοράσει για τις ανάγκες μου. Είναι 2 πυκνωτικά μικρόφωνα τα οποία είναι κατάλληλα για στερεοφωνική λήψη, συνοδεύονται από μια διπλή βάση και το απαραίτητο εγχειρίδιο, μέσα σε μια ωραία σκληρή θήκη-βαλιτσάκι.
Έχουν καρδιοειδές πολικό διάγραμμα. Είμαι ικανοποιημένος, έχουν καλή σχέση τιμής-απόδοσης..Για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν τα χω δουλέψει..

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως..!

Ευχαριστώ φίλε Μανώλη για την άμεση ανταπόκρισή σου στην ερώτησή μου!

ΥΓ: Συγχαρητήρια για την ηχογραφήσεις σου !!!!
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
Θέλω να ευχαριστήσω και τον Αλέξη και τον πατριώτη τον Γιώργο για τις πληροφορίες!!Παιδιά να στε πάντα καλά!!!

ΥΓ:Όσο για την περίοδο των "ισχων αγελάδων" Μανώλη, δόξα το Θεό υπάρχουν ακόμη Άνθρωποι στις μέρες μας που ενδιαφέρονται για τους ιεροψάλτες τους και "ο νοών νοείτω".......
 

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
Δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι ρωτάνε για μικρόφωνα (νέα) που θέλουν να αγοράσουν ενώ η εγκατάσταση των ηχείων είναι απαρχαιωμένη (μάλλον)και
αφετέρου δεν γίνεται (η μάλλον γίνεται αλλά δύσκολα)να επεξεργαστούν τα κουμπιά απο τις κονσόλες(στους περισσότερους ναούς είναι κλειδωμένα ).

Θα πρότεινα κάποιες διαφορετικές ρυθμίσεις πρώτα με τα υπάρχοντα και έπειτα αν δεν σου καλύπτουν τις ανάγκες αυτά αγοράζεις καινούργια .

Επειδή είναι τελείως υποκειμενικό το τι αγοράζει ο κάθε ένας για τον ναό του,να αναζητήσεις και τη γνώμη κάποιου ειδικού .

Από τα παρόντα μικρόφωνα ούτε για το σπίτι μου δεν θα αγόραζα κάτι απο αυτά.

Καλύτερα να αυξήσεις τα χρήματα που διαθέτεις στα τουλάχιστον 200€ για την αγορά ενός λαμπάτου μικροφώνου .

Αλλά αν έχεις καταλήξει σε κάποιο από όλα αυτά, πάρε αυτό που σου αρέσει οπτικά γιατί ποιοτικά είναι τα ίδια .

Φιλικά .
 

apavlidis

Member
Δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι ρωτάνε για μικρόφωνα (νέα) που θέλουν να αγοράσουν ενώ η εγκατάσταση των ηχείων είναι απαρχαιωμένη (μάλλον)και
αφετέρου δεν γίνεται (η μάλλον γίνεται αλλά δύσκολα)να επεξεργαστούν τα κουμπιά απο τις κονσόλες(στους περισσότερους ναούς είναι κλειδωμένα ).

Θα πρότεινα κάποιες διαφορετικές ρυθμίσεις πρώτα με τα υπάρχοντα και έπειτα αν δεν σου καλύπτουν τις ανάγκες αυτά αγοράζεις καινούργια .

Επειδή είναι τελείως υποκειμενικό το τι αγοράζει ο κάθε ένας για τον ναό του,να αναζητήσεις και τη γνώμη κάποιου ειδικού .

Από τα παρόντα μικρόφωνα ούτε για το σπίτι μου δεν θα αγόραζα κάτι απο αυτά.

Καλύτερα να αυξήσεις τα χρήματα που διαθέτεις στα τουλάχιστον 200€ για την αγορά ενός λαμπάτου μικροφώνου .

Αλλά αν έχεις καταλήξει σε κάποιο από όλα αυτά, πάρε αυτό που σου αρέσει οπτικά γιατί ποιοτικά είναι τα ίδια .

Φιλικά .
Συμφωνώ και εγώ... Σε πολλούς ναούς η μικροφωνική είναι εγκατεστημένη μέσα σε rack και τις περισσότερες φορές είναι κλειδωμένο. Και για μένα είναι ό,τι χειρότερο αυτό γιατί γεμίζει σκόνη σε μέρη που δεν βλέπουμε. Ακόμη σε πολλές μικροφωνικές βλέπουμε χαλασμένα ποτενσιόμετρα λόγω και της σκόνης αλλά και της μη χρήσης για καιρό (εννοώ για τα ποτενσιόμετρα). Να δούμε τα υπάρχοντα μικρόφωνα αν έχουν ακόμη δυνατότητες για να λειτουργήσουν και να βλέπουμε και την υπόλοιπη εγκατάσταση σε κατάσταση άθλια, λες και είμαστε ο μανάβης που φωνάζει στις γειτονιές. Στον ναό της Σχολής μου, έχουμε στο αναλόγιο αν θυμάμαι καλά δύο Sennheiser e825 και ένα e835, λίγο παλιά βέβαια αλλά η δουλειά γίνεται.
 
Top