Βλαχόπουλος Νικόλαος (;) - Αμφιλοχιάδης Αμφιλόχιος

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί Φίλοι, το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε, κάποιος Μαθητής μου, μου έφερε κάτι, που ΔΕΝ περίμενα να το βρώ ποτέ.
Μου έφερε - όπως μου είπε - ηχογραφήσεις του Σωτήρη Βλαχόπουλου και του Αμφιλόχιου Αμφιλοχιάδη ( αυτός έψαλλε επί δεκαετίες, στον Άγιο Φανούριο Δραπετσώνας ), ο οποίος συγκαταλεγόταν στους καλούς Κωνσταντινουπολίτες Ψάλτες εκείνης της εποχής.
Του Αμφιλοχιάδη το Κοινωνικό. Όλα τα υπόλοιπα του Βλαχόπουλου.
 

Attachments

  • Κοινωνικόν Εις μνημόσυνον Βαρέος .mp3
    17.1 MB · Views: 376
  • Θεοτόκε Παρθένε Κατανυκτικών.mp3
    1.9 MB · Views: 224
  • Παναγία Θεοτόκε .mp3
    5.2 MB · Views: 202
  • Την πάσαν ελπίδα μου.mp3
    3.1 MB · Views: 212
  • Χέρσον αβυσσοτόκον ( Αργόν ).mp3
    4.5 MB · Views: 220
  • Ώ, ποία ώρα τότε.mp3
    9.8 MB · Views: 295
  • Ως είδεν Ησαϊας ( Αργόν ).mp3
    4.8 MB · Views: 219

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ σε όλο τον ιεροψαλτικό κόσμο κ. Ιωαννίδη, έχω ξαναγράψει ότι είναι ιδιαίτερη τιμή στο φόρουμ η συμμετοχή σας. Όταν σας δίνετε η ευκαιρία να μπαίνετε και να ρίχνετε και καμιά "σφαλιάρα" γιατί πολύ αέρα έχουμε πάρει!! Και οι ηχογραφήσεις βέβαια είναι ευπρόσδεκτες και σας ευχαριστούμε....!!

Α.
 

Attachments

  • !!!.jpg
    26.6 KB · Views: 18
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τσακιτζής;105868 said:
Αγαπητοί Φίλοι, το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε, κάποιος Μαθητής μου, μου έφερε κάτι, που ΔΕΝ περίμενα να το βρώ ποτέ.
Μου έφερε - όπως μου είπε - ηχογραφήσεις του Σωτήρη Βλαχόπουλου και του Αμφιλόχιου Αμφιλοχιάδη ( αυτός έψαλλε επί δεκαετίες, στον Άγιο Φανούριο Δραπετσώνας ), ο οποίος συγκαταλεγόταν στους καλούς Κωνσταντινουπολίτες Ψάλτες εκείνης της εποχής.
Του Αμφιλοχιάδη το Κοινωνικό. Όλα τα υπόλοιπα του Βλαχόπουλου.

Άρχον, ευχαριστούμε πολύ για την προσφορά των σπανίων αυτών ηχογραφήσεων. Ο Αμφιλοχιάδης έχει πολύ ωραίο ύφος ( με πολύ καλά πατήματα στο Κοινωνικό), αλλά ο φερόμενος ως Βλαχόπουλος σίγουρα είναι κάποιος άλλος. Το ύφος του θυμίζει Θεσσαλονίκη και Παναγιωτίδη, σε ορισμένα δε σημεία έχει και συγγένεια με τον Κλωναρίδη, ή τον Φωτόπουλο. Ειδικά αυτό φαίνεται στο ιδιόμελο Ω ποία ώρα. Εξ άλλου ο γαμπρός του Νηλέως, Νικόλαος ( κ όχι ο μαθητής του Χουρμουζίου Σωτήριος Βλαχόπουλος που δε γίνεται να έχουμε σε ηχογράφηση) είναι δύσκολο να ακουγόταν έτσι. Υφολογικά πιστεύω ότι ανήκε στη σχολή του πεθερού του, Νηλέως. Αξίζει πάντως να δούμε ποιός μπορεί να ψάλει εδώ. Ασφαλώς, ό,τι έχετε κ από τους δύο αξίζει να το αναρτάτε.

Και πάλι ευχαριστίες,
Δ.

YΓ Μόλις άκουσα και τον ειρμό Ως είδεν Ησαΐας που φέρει πάρα πολλά νεοτερικά στοιχεία. Θεωρώ πολύ απίθανο να έψαλλε έτσι ο Βλαχόπουλος.
 
Last edited:

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Άρχον, ευχαριστούμε πολύ για την προσφορά των σπανίων αυτών ηχογραφήσεων. Ο Αμφιλοχιάδης έχει πολύ ωραίο ύφος ( με πολύ καλά πατήματα στο Κοινωνικό), αλλά ο φερόμενος ως Βλαχόπουλος σίγουρα είναι κάποιος άλλος. Το ύφος του θυμίζει Θεσσαλονίκη και Παναγιωτίδη, σε ορισμένα δε σημεία έχει και συγγένεια με τον Κλωναρίδη, ή τον Φωτόπουλο. Ειδικά αυτό φαίνεται στο ιδιόμελο Ω ποία ώρα. Εξ άλλου ο γαμπρός του Νηλέως, Νικόλαος ( κ όχι ο μαθητής του Χουρμουζίου Σωτήριος Βλαχόπουλος που δε γίνεται να έχουμε σε ηχογράφηση) είναι δύσκολο να ακουγόταν έτσι. Υφολογικά πιστεύω ότι ανήκε στη σχολή του πεθερού του, Νηλέως. Αξίζει πάντως να δούμε ποιός μπορεί να ψάλει εδώ. Ασφαλώς, ό,τι έχετε κ από τους δύο αξίζει να το αναρτάτε.

Και πάλι ευχαριστίες,
Δ.

YΓ Μόλις άκουσα και τον ειρμό Ως είδεν Ησαΐας που φέρει πάρα πολλά νεοτερικά στοιχεία. Θεωρώ πολύ απίθανο να έψαλλε έτσι ο Βλαχόπουλος.

Έχεις δίκιο. Άλλωστε σύμφωνα με κάποιες πληροφορίες μου, η πεθερά της ανηψιάς της ξαδέλφης του Νηλέα, λόγω του ότι ανήκε στην ίδια οικογένεια, ροχάλιζε, σύμφωνα με τις γραμμές και το ύφος των Καμαράδων. Πόσο ηλίθιος πρέπει να είμαι εγώ που άκουσα επί 6 μήνες ζωντανά τον Βλαχόπουλο, να μην το καταλάβω αυτό, που ο οποιοσδήποτε καταλαβαίνει με το πρώτο. Να είσαι σίγουρος, ότι ΔΕΝ θα ξανακάνω τέτοια βλακεία !!!!!!!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Έχεις δίκιο. Άλλωστε σύμφωνα με κάποιες πληροφορίες μου, η πεθερά της ανηψιάς της ξαδέλφης του Νηλέα, λόγω του ότι ανήκε στην ίδια οικογένεια, ροχάλιζε, σύμφωνα με τις γραμμές και το ύφος των Καμαράδων. Πόσο ηλίθιος πρέπει να είμαι εγώ που άκουσα επί 6 μήνες ζωντανά τον Βλαχόπουλο, να μην το καταλάβω αυτό, που ο οποιοσδήποτε καταλαβαίνει με το πρώτο. Να είσαι σίγουρος, ότι ΔΕΝ θα ξανακάνω τέτοια βλακεία !!!!!!!

Δηλαδή εσείς που ακούσατε 6 μήνες ζωντανά τον Βλαχόπουλο λέτε ότι του μοιάζει κάπως αυτός που μας παραθέσατε;

Ευχαριστώ,
Δ.
 
Από πρωτέκδικο Γεώργιο Παπαδόπουλο:
"Σωτήριος Βλαχόπουλος ο εκ Ταταούλων της Κωνσταντινουπόλεως, μαθητής Χουρμουζίου του Χαρτοφύλακος και γραμματεύς του χανεντέ Γεωργίου του Πάντζογλου. Εγκρατέστατος της ημετέρας μουσικής και της εξωτερικής, άμα δε και ηδυφωνότατος. Εδίδαξε την θεωρίαν της μουσικής εις την τω 1868 επί της πατριαρχείας Γρηγορίου του ΣΤ΄ ιδρυθείσαν πατριαρχικήν Μουσικήν Σχολήν, εξέδωκε δε τω 1848 την «Αρμονίαν», ήτις περιέχει διάφορα έντεχνα άσματα, ελληνικά και αραβοπερσικά. Απεβίωσε τώ 1870".
Φαντάζομαι ότι δεν αναφερόμαστε σε αυτόν εδώ αφού πέθανε πολύ πριν υπάρξουν μέσα ηχογράφησης.
Ο Σωτήρης Βλαχόπουλος που εξετάζουμε εδώ ποιος είναι: ξέρουμε κάποια βιογραφικά στοιχεία, σε ποιον μαθήτευσε κλπ. Πάρα πολύ ωραίος!!
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Ο Σωτήρης Βλαχόπουλος που εξετάζουμε εδώ ποιος είναι: ξέρουμε κάποια βιογραφικά στοιχεία, σε ποιον μαθήτευσε κλπ.

Βλ. Μουσικοκριτικά του Βουδούρη, $109. Μεταξύ τους μαθητές του Νηλέα μνημονεύει τον Νικόλαο Βλαχόπουλο και τον Χρήστο Βλαχόπουλο. Ο Σωτήρης πρέπει να είναι απόγονος η συγγενής τους.
 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Ἀπόσπασμα ἀπὸ τὸ πόνημα τοῦ κ. Γεωργίου Δ. Καμαράδου-Βυζαντίου
Βιογραφία Νήλεως Καμαράδου Μουσικοδιδασκάλου (Ἀθῆναι 1976).

Ὀνομαστοὶ μαθητὲς τοῦ Νηλέως
Σ. 63/ (…) Βασίλειος Καμαράδος (υἱός του), Κωνσταντῖνος Ψάχος, Νικόλαος Βλαχόπουλος (γαμπρός του), Εὐστάθιος Τιμωνίδης, Κωνσταντῖνος Μπεκιάρης, Γεώργιος Πρωγάκης, Νικόλαος Ἀντωνίου, Δημήτριος Βαφειάδης, Δημήτριος Βουτσινάς, Θεοδόσιος Γεωργιάδης, Ρίζος Γεωργιάδης, Ἰωάννης Δούκας, Διονύσιος ὁ Ἱερομόναχος, Σταμάτιος Ζωγράφος, Ἀλέξανδρος Καρπατσόγλου, Μάρκος Ἱερομόναχος Μεγαρευμιώτης, Ἀρίσταρχος Μακρίδης, Ἰωάννης Παλλάσης, Κωνσταντῖνος Παπαδόπουλος, Σωκράτης Παπαδόπουλος, Ἰωάννης Παναγιωτάκης, Σωτήριος Πάγκαλος, Ἀντώνιος Σύρκας, Δημήτριος Φωκαεύς, Μιχαὴλ Χατζηαθανασίου.
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Μου άρεσε πολύ και αν και θυμίζει σε αρκετά σημεία έντονα τον Φωτόπουλο είναι πρωτότυπο και αυθεντικό το ψάλσιμό του!!!

Πρώτη φορά τον ακούω ...

Είναι φοβερός!!!
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Ἀπόσπασμα ἀπὸ τὸ πόνημα τοῦ κ. Γεωργίου Δ. Καμαράδου-Βυζαντίου
Βιογραφία Νήλεως Καμαράδου Μουσικοδιδασκάλου (Ἀθῆναι 1976).

Ὀνομαστοὶ μαθητὲς τοῦ Νηλέως
Σ. 63/ (…) Βασίλειος Καμαράδος (υἱός του), Κωνσταντῖνος Ψάχος, Νικόλαος Βλαχόπουλος (γαμπρός του), Εὐστάθιος Τιμωνίδης, Κωνσταντῖνος Μπεκιάρης, Γεώργιος Πρωγάκης, Νικόλαος Ἀντωνίου, Δημήτριος Βαφειάδης, Δημήτριος Βουτσινάς, Θεοδόσιος Γεωργιάδης, Ρίζος Γεωργιάδης, Ἰωάννης Δούκας, Διονύσιος ὁ Ἱερομόναχος, Σταμάτιος Ζωγράφος, Ἀλέξανδρος Καρπατσόγλου, Μάρκος Ἱερομόναχος Μεγαρευμιώτης, Ἀρίσταρχος Μακρίδης, Ἰωάννης Παλλάσης, Κωνσταντῖνος Παπαδόπουλος, Σωκράτης Παπαδόπουλος, Ἰωάννης Παναγιωτάκης, Σωτήριος Πάγκαλος, Ἀντώνιος Σύρκας, Δημήτριος Φωκαεύς, Μιχαὴλ Χατζηαθανασίου.

Αγαπητέ Φίλε Μάρκελλε, νομίζω ότι θα πρέπει να ζητήσω συγνώμη από όλους Σας, διότι παρασυρόμενος από τον Καλλοφωνικό " Ποίαν σοι επάξιον ωδήν' του ΣΩΤΗΡΗ Βλαχόπουλου, έγραψα ότι τα ακούσματα που ανέβασα, ήταν δικά του. ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ. Είναι του ΝΙΚΟΛΑΟΥ Βλαχόπουλου και ζητώ για άλλη μιά φορά, την συμπάθειά Σας. Η ηχογράφηση που μου έδωσαν, ανέφερε απλά το επίθετο. ΤΟΥ ΒΛΑΧΟΠΟΥΛΟΥ, κι εγώ ( άλλωστε όταν τον άκουγα συχεχώς επί 6 μήνες - δηλαδή 3 φορές την Οκτάηχο - ήμουν τότε 10 χρονών παιδί ) νομίζοντας ότι ήταν ο Σωτήρης, "ελαφρά τη καρδία και χειρί" έβαλα το όνομα του Σωτήρη. Τώρα που το καλοσκέφτομαι, βλέπω ότι δεν μπορεί να ήταν αυτός, αλλά ο Νίκος ο Βλαχόπουλος, ο οποίος ήταν και γαμπρός του Νηλέα. Το τελευταίο το γνωρίζω πάρα πολύ καλά, γιατί σε ένα πανηγύρι ( στους Αγίους Αναργύρους Αμφιθέας, όπου έψαλλε τότε ο Διονύσης ο Κλαμαριάς ), στην ταβέρνα μετά τον Εσπερινό, είχε καθήσει και η γυναίκα του Βλαχόπουλου κι εκεί έμαθα ότι ήταν κόρη του Νηλέα.
Αυτά για την ταυτοποίηση του ονόματος. Τώρα για ορισμένους "ΕΙΔΙΚΟΥΣ" στον τρόπο Έκφρασης, Ψαλμωδίας, Ύφους και ονόματος ανθρώπων που δεν είχαν την ευκαιρία - όπως εγώ - να ακούσουν ζωντανά, θα έπρεπε να δώσουν τα φώτα τους στο FORUM, οπότε θα μπορούσαν όλοι οι θιασώτες του, να εμβαθύνουν στις γνώσεις και την πείρα αυτών των "ΕΙΔΙΚΩΝ".
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
μάρκελλος;105995 said:
Ἀπόσπασμα ἀπὸ τὸ πόνημα τοῦ κ. Γεωργίου Δ. Καμαράδου-Βυζαντίου
Βιογραφία Νήλεως Καμαράδου Μουσικοδιδασκάλου (Ἀθῆναι 1976).

Ὀνομαστοὶ μαθητὲς τοῦ Νηλέως
Σ. 63/ (…) Βασίλειος Καμαράδος (υἱός του), Κωνσταντῖνος Ψάχος, Νικόλαος Βλαχόπουλος (γαμπρός του), Εὐστάθιος Τιμωνίδης, Κωνσταντῖνος Μπεκιάρης,...

Βλ. συνοπτικό βιογραφικό του εδώ. Πρβλ. εδώ.

Υγ. Η "απάντηση" βρίσκεται στο Τριώδιο του Στανίτσα. :wink:
 
Last edited:

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Αγαπητέ Φίλε Μάρκελλε, νομίζω ότι θα πρέπει να ζητήσω συγνώμη από όλους Σας, διότι παρασυρόμενος από τον Καλλοφωνικό " Ποίαν σοι επάξιον ωδήν' του ΣΩΤΗΡΗ Βλαχόπουλου, έγραψα ότι τα ακούσματα που ανέβασα, ήταν δικά του. ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ. Είναι του ΝΙΚΟΛΑΟΥ Βλαχόπουλου και ζητώ για άλλη μιά φορά, την συμπάθειά Σας. Η ηχογράφηση που μου έδωσαν, ανέφερε απλά το επίθετο. ΤΟΥ ΒΛΑΧΟΠΟΥΛΟΥ, κι εγώ ( άλλωστε όταν τον άκουγα συχεχώς επί 6 μήνες - δηλαδή 3 φορές την Οκτάηχο - ήμουν τότε 10 χρονών παιδί ) νομίζοντας ότι ήταν ο Σωτήρης, "ελαφρά τη καρδία και χειρί" έβαλα το όνομα του Σωτήρη. Τώρα που το καλοσκέφτομαι, βλέπω ότι δεν μπορεί να ήταν αυτός, αλλά ο Νίκος ο Βλαχόπουλος, ο οποίος ήταν και γαμπρός του Νηλέα. Το τελευταίο το γνωρίζω πάρα πολύ καλά, γιατί σε ένα πανηγύρι ( στους Αγίους Αναργύρους Αμφιθέας, όπου έψαλλε τότε ο Διονύσης ο Κλαμαριάς ), στην ταβέρνα μετά τον Εσπερινό, είχε καθήσει και η γυναίκα του Βλαχόπουλου κι εκεί έμαθα ότι ήταν κόρη του Νηλέα.
Αυτά για την ταυτοποίηση του ονόματος. Τώρα για ορισμένους "ΕΙΔΙΚΟΥΣ" στον τρόπο Έκφρασης, Ψαλμωδίας, Ύφους και ονόματος ανθρώπων που δεν είχαν την ευκαιρία - όπως εγώ - να ακούσουν ζωντανά, θα έπρεπε να δώσουν τα φώτα τους στο FORUM, οπότε θα μπορούσαν όλοι οι θιασώτες του, να εμβαθύνουν στις γνώσεις και την πείρα αυτών των "ΕΙΔΙΚΩΝ".

ΕΣΥ ΦΤΑΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΒΑΛΕΣ! ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΔΑΦΟΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ !!! ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΝΤΡΕΠΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΑΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!!!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ΕΣΥ ΦΤΑΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΒΑΛΕΣ! ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΔΑΦΟΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ !!! ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΝΤΡΕΠΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΑΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!!!

Συγγνώμη, αλλά φαίνεται ότι τα πράγματα παρεξηγήθηκαν. Αφού ευχαρίστησα για την προσφορά των σπανίων ακουσμάτων εξέφρασα την αμφιβολία μου για το αν όντως ψάλλει εκεί ο Βλαχόπουλος. Μάλιστα προσπάθησα να δείξω τί μου θυμίζει. Ουδείς ψόγος εναντίον του Άρχοντα. Το αντίθετο μάλιστα. Έδαφος υπάρχει και μάλιστα πολύ γόνιμο.

Ευχαριστώ,

Δ.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Συγγνώμη, αλλά φαίνεται ότι τα πράγματα παρεξηγήθηκαν. Αφού ευχαρίστησα για την προσφορά των σπανίων ακουσμάτων εξέφρασα την αμφιβολία μου για το αν όντως ψάλλει εκεί ο Βλαχόπουλος. Μάλιστα προσπάθησα να δείξω τί μου θυμίζει. Ουδείς ψόγος εναντίον του Άρχοντα. Το αντίθετο μάλιστα. Έδαφος υπάρχει και μάλιστα πολύ γόνιμο.

Ευχαριστώ,

Δ.

Ισως τοτε να μη γνωριζετε οτι ο Αρχων Ιωαννιδης πριν βγαλει οτιδηποτε στο φως το ψαχνει και το ερευνα τοσο πολυ ωστε να ειναι αδιαμφισβητητο! Και το εννοω αυτο που σας λεω διοτι ΤΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ για παρα πολλα χρονια! Νομιζω οτι σας δοθηκε η ευκαιρια να το καταλαβετε κι εσεις! Να ειστε καλα !
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ισως τοτε να μη γνωριζετε οτι ο Αρχων Ιωαννιδης πριν βγαλει οτιδηποτε στο φως το ψαχνει και το ερευνα τοσο πολυ ωστε να ειναι αδιαμφισβητητο! Και το εννοω αυτο που σας λεω διοτι ΤΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ για παρα πολλα χρονια! Νομιζω οτι σας δοθηκε η ευκαιρια να το καταλαβετε κι εσεις! Να ειστε καλα !

Το ένα δεν αποκλείει το άλλο, αγαπητέ. Η μελέτη και η έρευνα είναι καθ όλα επαινετή και σεβαστή, αλλά ποτέ δεν αποκλείει και κάποιες παρεκκλίσεις, οι οποίες επισημαίνονται και συζητούνται με τον προσήκοντα σεβασμό ειδικά όταν απευθύνεσαι σε έναν Άρχοντα!

Δ.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Το ένα δεν αποκλείει το άλλο, αγαπητέ. Η μελέτη και η έρευνα είναι καθ όλα επαινετή και σεβαστή, αλλά ποτέ δεν αποκλείει και κάποιες παρεκκλίσεις, οι οποίες επισημαίνονται και συζητούνται με τον προσήκοντα σεβασμό ειδικά όταν απευθύνεσαι σε έναν Άρχοντα!

Δ.

Αγαπητε κ.Δημητρη με τη γενικη εννοια το δεχομαι αυτο που λετε! Δειχνει ομως και κατι αλλο! Οτι τον Αρχοντα Ιωαννιδη ΔΕΝ τον γνωριζετε!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Γιατί πρέπει πάντοτε σε αυτό το forum να παρεξηγούμε προθέσεις; Ανέβασε κάτι ο κ. Ιωαννίδης που, εσφαλμένα όπως αποδείχτηκε, ο ίδιος απέδωσε από κεκτημένη ταχύτητα στον Σωτήριο Βλαχόπουλο. Τον ευχαριστούμε θερμά για την κίνησή του αυτή! Το ότι κάποιοι υπέδειξαν ότι δεν μπορεί να είναι ο γνωστός από τους καλοφωνικούς του ειρμούς μαθητής του Χουρμουζίου γιατί είναι μεμπτό; Άνθρωποι είμαστε και λάθη κάνουμε. Forum είμαστε και επικαλείται ο καθένας τις πηγές του για να απαλείψουμε παρεξηγήσεις. Έτσι και τώρα, έγινε αναδρομή στις πηγές και ταυτοποιήθηκε ο εκτελεστής, σε συνδυασμό και με τις αναμνήσεις του κ. Ιωαννίδη.
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστούμε άρχοντα για τις πολύτιμες ιστορικές ηχογραφήσεις! Πολύ ωραίοι! Το κοινωνικό υπέροχο! Για τον Αμφιλοχιάδη είδα και εδώ: Αμφιλοχιάδης Αμφιλόχιος: μεταπολεμικά ήταν πρωτοψάλτης στον Άγιο Φανούριο Δραπετσώνας (όπως αναφέρθηκε), ώς τον θάνατό του το 1970.


ΥΓ. Μετέφερα το θέμα στους Κων/πολίτες.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
...Έτσι και τώρα, έγινε αναδρομή στις πηγές και ταυτοποιήθηκε ο εκτελεστής, σε συνδυασμό και με τις αναμνήσεις του κ. Ιωαννίδη.

Δεν ταυτοποιήθηκε ακόμη ο εκτελεστής. Εκτός κ αν ο Νικόλαος Βλαχόπουλος, γεννηθείς το 1883, ψάλλει με ακμαία φωνή απ'το Τριώδιο του Στανίτσα (1969)..:rolleyes:
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί Φίλοι, το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε, κάποιος Μαθητής μου, μου έφερε κάτι, που ΔΕΝ περίμενα να το βρώ ποτέ.
Μου έφερε - όπως μου είπε - ηχογραφήσεις του Σωτήρη Βλαχόπουλου και του Αμφιλόχιου Αμφιλοχιάδη ( αυτός έψαλλε επί δεκαετίες, στον Άγιο Φανούριο Δραπετσώνας ), ο οποίος συγκαταλεγόταν στους καλούς Κωνσταντινουπολίτες Ψάλτες εκείνης της εποχής.
Του Αμφιλοχιάδη το Κοινωνικό. Όλα τα υπόλοιπα του Βλαχόπουλου.

Ανεβάζω μερικά ακόμη από τις ηχογραφήσεις του Βλαχόπουλου, όχι βέβαια για τους "ΕΙΔΙΚΟΥΣ", αλλά επειδή μου το ζήτησε ο Κώστας ο Φωτόπουλος, ένα από τα παιδιά που υπέραγαπώ και δεν μπορώ να του χαλάσω χατήρι.
Όσο για το εάν γεννήθηκε ( ο Βλαχόπουλος ) πρό Χριστού και ψάλλει από το Τριώδιο του Στανίτσα ( όπως είπε ένας άλλος "ΕΙΔΙΚΟΣ" ), έχω να πώ ότι διάβασα μέσα στο FORUM, ότι ο Δανιήλ Καραμπάσης, έψαλλε από χειρόγραφο του Πέτρου Πελοποννησίου. Περίεργο !!!!! Και δεν του φαίνεται ότι έχει γεννηθεί από την εποχή που ζούσε ο Πέτρος !!!!
Νομίζω όμως, ότι θα πρέπει μερικοί, να αφήσουν κατά μέρος τις μπούρδες που πετάνε κατά καιρούς και να σοβαρευτούν λίγο. Δεν σημαίνει το ότι ψάλλουμε ένα μάθημα, το οποίον κάποιοος, κάπου, κάποτε, έγραψε σ' ένα βιβλίο, ότι είμαστε και συνομήλικοί του !! Οι γραμμές ενός μαθήματος, κυκλοφορούν στα Ιεροψαλτικά Αναλόγια με μεγάλη "απλοχεριά" και είναι γνωστό τοις πάσιν, ότι οι μεγαλύτεροι "κλέφτες" στον κόσμο, είναι οι Ψάλτες. Αποκλείεται οι γραμμές που έχει ο Στανίτσας στο Τριώδιό του, να κυκλοφορούσαν σε όλη την Πόλη, δεκαετίες πρίν έλθουν στο φώς ;;;;;
Επείσης οι περισσότερες "γραμμές" στα μαθήματα του Στανίτσα, έχουν αποδοθεί κατά καιρούς από τον Πρίγγο. Άρα μπορεί να χρησιμοποιεί κάποιος ορισμένες θέσεις, οι οποίες διόλου απίθανο, να έχουν ήδη χρησιμοποιηθεί παλαιότερα από άλλους.
 

Attachments

  • Δοξολογία Βιολάκη Πλ. Α΄.mp3
    9.6 MB · Views: 173
  • Έφθασε καιρός .mp3
    11.9 MB · Views: 181
  • Πάτερ αγαθέ.mp3
    12.2 MB · Views: 138
  • Προκαθάρωμεν.mp3
    11.6 MB · Views: 133
Top