Βιογραφικό

Π.Κατσουλιέρης

Παλαιό Μέλος
Γεννήθηκα στο Αίγιο Αχαΐας το έτος 1980, πρώτος μεταξύ τριών παιδιών. Τελείωσα το Πανεπιστήμιο Πατρών, τμήμα Φιλολογίας. Στη βυζαντινή μουσική μπήκα άθελά μου αφού ο πατέρας μου Αθανάσιος και ο παππούς μου ήταν ιεροψάλτες. Ο παππούς μου, Κωνσταντίνος έψελνε στο χωριό μας Λάκκα Πατρών όλη του τη ζωή έχοντας αναλάβει μάλιστα και την καθαριότητά της. Προικισμένος με γλυκιά, εύστροφη φωνή και δυνατό νου έμαθε αρκετά πράγματα σχεδόν μόνος του. Θαύμαζε τον πρωτοψάλτη και μετέπειτα ιερέα Νικόλαο Μαυρόπουλο που ερχόταν σε πανηγύρεις της περιοχής. Ο πατέρας μου ψέλνει περί τα τριάντα έτη στη Ροδοδάφνη Αιγίου (στο χωριό του Σπυρίδωνα Περιστέρη και της μητέρας μου). Προικισμένος από το Θεό με μια καταπληκτική φωνή (μέταλλο, όγκο, ευστροφία και γλυκύτητα) που θα του επέτρεπε να σταθεί σε οποιοδήποτε στασίδι αντάξια αλλά με λίγες θεωρητικές γνώσεις. Στη συνέχεια μαθητεύω για ένα χρόνο στον πρωτοψάλτη Κωνσταντίνο Τασόπουλο, έναν άνθρωπο με ευγένεια και τρόπους, εμβριθή θεωρητικό (μαθητής του Ι. Μαργαζιώτου) και με σπάνια υψιφωνία. Μετά στη σχολή βυζαντινής μουσικής της Ιεράς Μητροπόλεως Καλαβρύτων και Αιγιαλείας με δάσκαλο έναν φανταστικό άνθρωπο, εξαιρετικό δάσκαλο και μουσικό με πολύ μεράκι, τον κ. Βασίλειο Μπίκο. Πολύ με βοήθησαν και η χορωδία Ιεροψαλτών Αιγίου με χοράρχη τον κ. Φώτιο Θεοδωρακόπουλο καθώς και η χορωδία Φίλων Βυζαντινής Μουσικής με χοράρχη τον κ. Φίλιππα Οικονόμου, όπου έμαθα και πολλά παραδοσιακά τραγούδια. Επίσης δάσκαλοί μου ήταν όλοι αυτοί οι πρωτοψάλτες και λαμπαδάριοι που διάβασα τα βιβλία τους καθώς και αυτούς που άκουσα είτε ζωντανά είτε από κασσέτες, CD και άλλα ψηφιακά μέσα (οφείλω να αναφέρω ξεχωριστά τον τέως Πρωτοψάλτη Αγίου Ανδρέα Αιγίου Παναγιώτη Χριστοδουλόπουλο, έναν ολοκληρωμένο μουσικό ο οποίος δε βρίσκεται μαζί μας). Κατά σειρά έψαλα στους Ιερούς Ναούς: Ι.Ν. Πέτρου και Παύλου Μεσσηνέζι Αιγίου, Ι.Ν. Αγίου Αντρέα Αιγίου, Ι.Ν. Αγίας Αικατερίνης Ιωαννίνων - Μετόχι της Μονής Αγίας Αικατερίνης Σινά, Ι.Ν. Υπαπαντής του Σωτήρος Κουλούρα Αιγίου, Ι.Ν. Γενεθλίου της Θεοτόκου Λευκίμμης Έβρου, Ι.Ν. Αγίου Νικολάου της κοινότητας Αγίου Νικολάου (Μπούρτζι) Χαλκίδος και Ι.Ν. Αγίου Αθανασίου Λουκισίων. Το 2008 περιεβλήθη το ιερατικό σχήμα από τον Μητροπολίτη Θηβών και Λεβαδείας Ιερώνυμο και από τότε σχεδόν υπηρετώ στο Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου Παραλίας Αυλίδος. Είμαι πατέρας δύο τέκνων και διαμένω στη Χαλκίδα.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Δέν εἶναι τυχαία ἡ ἐπιλογή τοῦ avatar μέ τό πλατύ χαμόγελο ἀπό τόν π. Κωνσταντῖνο. Εἶναι ἐπιλογή ζωῆς, μετάδοσης δύναμης πρός ὅλους μας.
Εἶχα τήν ἰδιαίτερη χαρά καί ἱκανοποίηση νά τόν ἐπισκεφθῶ στό ναό του τήν περασμένη Κυριακή γιά νά τόν ἀκούσω. Ἐκτός ἀπό τό φωνητικό χάρισμα καί τήν ἄριστη μουσική κατάρτιση, κοσμεῖται μέ πλεῖστα ἄλλα χαρίσματα καί ἰδιαίτερα μέ ἐκεῖνα πού τόν ἀναδεικνύουν ἄριστο λειτουργό καί ἱεροκήρυκα σεμνό καί σοβαρό, μέ προσωπική ταυτότητα.
Μποροῦσα νά γράψω πάρα πολλά (εἶμαι κατενθουσιασμένος), ἀλλά προσκρούω στήν ἐγνωσμένη ταπεινοφροσύνη του, πού τόν καθιστᾶ «μέγα», ἄν καί ἐκεῖνος ἐπιλέγει τήν ἡσυχία παρά τίς «μεγάλες θέσεις» πού τοῦ ἔχουν προταθεῖ.
Τόν προτρέπουμε καί τόν παρακαλοῦμε νά ἐμπλουτίζει τό Ψ μέ τίς ἠχογραφήσεις του (ἤδη ἔχει κανάλι), μά περισσότερο νά μᾶς κάνει νά χαμολεγᾶμε πάντα, μέσα ἀπό ὁποιαδήποτε προβλήματα, κάτι πού ἐπαναλαμβάνω ἔχει ἐπιλέξει συνειδητά ὡς στάση ἀληθοῦς χριστιανικῆς ζωῆς.
Σ᾿ εὐχαριστοῦμε π. Κωνσταντῖνε!
Νά χαίρεσαι τήν πρεσβυτέρα καί τά παιδάκια σου!

ΥΓ. Ἡ φωτο ἀπό τόν καφέ πού μοῦ προσέφερε μετά τή λειτουργία στήν Παραλία Αὐλίδος.
 

Attachments

  • 2014-08-24.JPG
    2014-08-24.JPG
    2.5 MB · Views: 71

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Πολύ ωραίες σκέψεις, ωραία συναισθήματα, ωραίες στιγμές. Μακάρι τα χαρίσματα του Θεού έτσι να περιχωρούνται...

Ευχαριστούμε αμφοτέρους!
 

Π.Κατσουλιέρης

Παλαιό Μέλος

Δέν εἶναι τυχαία ἡ ἐπιλογή τοῦ avatar μέ τό πλατύ χαμόγελο ἀπό τόν π. Κωνσταντῖνο. Εἶναι ἐπιλογή ζωῆς, μετάδοσης δύναμης πρός ὅλους μας.
Εἶχα τήν ἰδιαίτερη χαρά καί ἱκανοποίηση νά τόν ἐπισκεφθῶ στό ναό του τήν περασμένη Κυριακή γιά νά τόν ἀκούσω. Ἐκτός ἀπό τό φωνητικό χάρισμα καί τήν ἄριστη μουσική κατάρτιση, κοσμεῖται μέ πλεῖστα ἄλλα χαρίσματα καί ἰδιαίτερα μέ ἐκεῖνα πού τόν ἀναδεικνύουν ἄριστο λειτουργό καί ἱεροκήρυκα σεμνό καί σοβαρό, μέ προσωπική ταυτότητα.
Μποροῦσα νά γράψω πάρα πολλά (εἶμαι κατενθουσιασμένος), ἀλλά προσκρούω στήν ἐγνωσμένη ταπεινοφροσύνη του, πού τόν καθιστᾶ «μέγα», ἄν καί ἐκεῖνος ἐπιλέγει τήν ἡσυχία παρά τίς «μεγάλες θέσεις» πού τοῦ ἔχουν προταθεῖ.
Τόν προτρέπουμε καί τόν παρακαλοῦμε νά ἐμπλουτίζει τό Ψ μέ τίς ἠχογραφήσεις του (ἤδη ἔχει κανάλι), μά περισσότερο νά μᾶς κάνει νά χαμολεγᾶμε πάντα, μέσα ἀπό ὁποιαδήποτε προβλήματα, κάτι πού ἐπαναλαμβάνω ἔχει ἐπιλέξει συνειδητά ὡς στάση ἀληθοῦς χριστιανικῆς ζωῆς.
Σ᾿ εὐχαριστοῦμε π. Κωνσταντῖνε!
Νά χαίρεσαι τήν πρεσβυτέρα καί τά παιδάκια σου!

ΥΓ. Ἡ φωτο ἀπό τόν καφέ πού μοῦ προσέφερε μετά τή λειτουργία στήν Παραλία Αὐλίδος.
Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, είναι τιμή μου. Ίσως δε τα αξίζω όλα αυτά γιατί οι άνθρωποι κρύβουμε και πολλά ελαττώματα. Ελπίζω να σας ''ενοχλώ'' όλους σε αυτή την παρέα μόνο με ευχάριστα.
 
Μου άρεσε πολύ ψαλτικά ο π. Κωνσταντίνος, όπως μου άρεσε και ο Παναγιώτης Χριστοδουλόπουλος, τον οποίο αγνοούσα, αλλά τον έμαθα από το βιογραφικό του π. Κωνσταντίνου, και ο οποίος μάλιστα φαίνεται πως έχει επηρεάσει με το ύφος του τον καλλίφωνο ιερέα (εμφανείς επιδράσεις από Θεσσαλονίκη).
Στοιχεία και ηχογραφήσεις εδώ:
http://www.sfbyzantini-aigio.gr/gr/...-19-06&catid=15:2010-05-25-08-08-57&Itemid=10
και εδώ:
https://www.youtube.com/user/kontosth/videos
Να χαίρεστε τα παιδάκια σας π. Κωνσταντίνε (εύχομαι ο γιος να μπει και αυτός, έστω και άθελα, στη βυζαντινή μουσική, αφού θα είναι ο τέταρτος της γενιάς!).
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Χαμογελαστέ π.Κωνσταντίνε,
προσκυνώ το σχήμα σας κ σας
εκφράζω την ευαρέσκειά μου.
Ακούω κάποιες απο τις ηχογραφήσεις σας
στο κανάλι σας κ έχω να πω ότι μακάρι
να είχαμε πολλούς κ περισσότερο καταρτισμένους
ιερείς στο θέμα Βυζαντινή Μουσική.
Αποτελεί μεγάλο στήριγμα για τον
ιεροψάλτης ο καλός ιερέας.
Συνήθως οι ιερείς που έχουν περάσει
απο αναλόγια κ έχουν κ κατάρτιση
θεωρητική της Βυζαντινής Μουσικής
βοηθούν τον ψάλτη κ στο αναλόγιο αλλά
κ σε πρακτικά θέματα.
Σας συγχαίρω για την αγάπη κ το μεράκι που έχετε.



 
Top