Βιογραφικά, φωτογραφίες, αναμνήσεις, διηγήσεις περί του Αθανασίου Παναγιωτίδη

Μιχάλης 7

Παλαιό Μέλος
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Αντιγραφή και μεταφορά μηνυμάτων από αλλού.

-- Θα ήθελα επίσης να πω πως ο Παναγιωτίδης δεν χρειαζόταν βιβλία, δεν χρειαζόταν να έχει το μουσικό μάθημα μπροστά του για να ψάλλει (εννοώ τότε που τον γνώρισα). Μάλιστα μου διηγήθηκε ένα περιστατικό κατά το οποίο έκανε "επίδειξη" αυτής του της ικανότητας. Τον είχαν καλέσει στη Πάτρα (στη πανήγυρη του Αγίου Ανδρέα) και ταυτόχρονα κάλεσαν και τον Στανίτσα. Είπαν όμως στον Παναγιωτίδη ότι δεξιά θα έψαλλε ο Στανίτσας και αυτός αριστερά. Το δέχτηκε. Όταν ήρθε η ώρα των καταβασιών, για να δείξει (επιδείξει) τις γνώσεις του, έσβησε το φως του δικού του αναλογίου, και έψαλλε απ ' έξω τις αργές καταβασίες των Χριστουγέννων! Ενώ ο Στανίτσας έψαλλε μέσα από το βιβλίο.....
-- Είναι γνωστό ότι ο ίδιος δεν έγραψε τα μαθήματα που εκτελούσε, μαθητές του είναι που τα έγραψαν.
 
Last edited by a moderator:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μιχάλης 7;98951 said:
Συνεχίζοντας την ανάρτηση μαθημάτων Παναγιωτίδη, ανεβάζω τις ΚΑΤΑΒΑΣΙΕΣ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ. Γνωρίζω ότι μερικές σελίδες ανεβαίνουν ανάποδα ή πλάγια, αλλά επίσης γνωρίζω πως μπορούν να περιστραφούν στην ορθή θέση ή να εκτυπωθούν και να πάρουν τη σωστή τους θέση.
-- Θα ήθελα επίσης να πω πως ο Παναγιωτίδης δεν χρειαζόταν βιβλία, δεν χρειαζόταν να έχει το μουσικό μάθημα μπροστά του για να ψάλλει (εννοώ τότε που τον γνώρισα). Μάλιστα μου διηγήθηκε ένα περιστατικό κατά το οποίο έκανε "επίδειξη" αυτής του της ικανότητας. Τον είχαν καλέσει στη Πάτρα (στη πανήγυρη του Αγίου Ανδρέα) και ταυτόχρονα κάλεσαν και τον Στανίτσα. Είπαν όμως στον Παναγιωτίδη ότι δεξιά θα έψαλλε ο Στανίτσας και αυτός αριστερά. Το δέχτηκε. Όταν ήρθε η ώρα των καταβασιών, για να δείξει (επιδείξει) τις γνώσεις του, έσβησε το φως του δικού του αναλογίου, και έψαλλε απ ' έξω τις αργές καταβασίες των Χριστουγέννων! Ενώ ο Στανίτσας έψαλλε μέσα από το βιβλίο.....
-- Είναι γνωστό ότι ο ίδιος δεν έγραψε τα μαθήματα που εκτελούσε, μαθητές του είναι που τα έγραψαν.

Μάλλον πρόκειται για έναν ακόμη μύθο που η προσκόλληση σε πρόσωπα δημιούργησε. Δε θέλω να πείσω κανένα ούτε για το ποιός ήταν καλύτερος, ούτε για το αν είναι εφικτή μια τέτοια σύγκριση, προκειμένου περί ΤΕΡΑΤΩΝ. Ωστόσο, ας μην ξεχνούμε ότι ήταν μάλλον συνομήλικοι, οπότε μόνο χάριν της ιδιότητας του Αρχοντος της ΜΧΕ ο Παναγιωτίδης φαντάζομαι θα παραχωρούσε τα πρωτεία στον Θρ. Στανίτσα. Ο Στανίτσας ως της ΜΧΕ ξέρουμε ότι γνώριζε απ΄έξω όχι μόνο τις Καταβασίες των Χριστουγέννων, αλλά και άλλες σπανιότερες, κάτι για το οποίο μπορεί να βεβαιώσει ο φίλτατος Ν. Γιάννου, ο οποίος είχε την ιδιαίτερη ευλογία να παρακολουθεί τον Άρχοντα να ψάλει σχεδόν πάντα χωρίς να κοιτά σε βιβλία, ή και χαρτιά... Τα ίδια ισχύουν και για τον μέγιστο Παναγιωτίδη ασφαλώς, αλλά και για τους περισσότερους παλαιούς...

Δ.
 
Last edited:

Μιχάλης 7

Παλαιό Μέλος
Ζητώ συγνώμη αν το συμπέρασμα που βγήκε, είναι το ... ποιός είναι ή ήταν καλύτερος! Απλά είπα αυτό που μου διηγήθηκε, σε μένα τον ίδιον, ο Παναγιωτίδης. Αν μου το είπε για να με ... εντυπωσιάσει δεν το γνωρίζω. Αλλά δεν είχε ανάγκη να εντυπωσιάσει ένα νεαρό (τότε...).
Αν τώρα αμφισβητούνται τα γραφόμενα από μένα, λυπούμαι πάρα πολύ. Ούτε μια λέξη δεν λέω = γράφω, αν δεν είμαι σίγουρος. Αν δεν είναι δική μου εμπειρία, το λέω ( π.χ. μου είπε φίλος... ή άκουσα πως... ) προσθέτοντας το ότι δεν είμαι σίγουρος γι αυτό. Όπως π.χ. κάποιος γνωστός και συνάδελφος, μαθητής του Καραμάνη, μου είπε πως ο Καραμάνης, κάνοντας βόλτα με τον Παναγιωτίδη, του "έκλεβε" μουσικές θέσεις... Αυτό δεν το ξέρω, δεν μου είπε εμένα ο Παναγιωτίδης κάτι τέτοιο, δεν είναι δική μου εμπειρία.
Η πρόθεση μου ήταν να αναφέρω ένα περιστατικό (αληθινό ή όχι, είναι δικαίωμα του καθενός να το κρίνει) όπως μου το διηγήθηκε ο Παναγιωτίδης. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μιχάλης 7;98970 said:
Ζητώ συγνώμη αν το συμπέρασμα που βγήκε, είναι το ... ποιός είναι ή ήταν καλύτερος! Απλά είπα αυτό που μου διηγήθηκε, σε μένα τον ίδιον, ο Παναγιωτίδης. Αν μου το είπε για να με ... εντυπωσιάσει δεν το γνωρίζω. Αλλά δεν είχε ανάγκη να εντυπωσιάσει ένα νεαρό (τότε...).
Αν τώρα αμφισβητούνται τα γραφόμενα από μένα, λυπούμαι πάρα πολύ. Ούτε μια λέξη δεν λέω = γράφω, αν δεν είμαι σίγουρος. Αν δεν είναι δική μου εμπειρία, το λέω ( π.χ. μου είπε φίλος... ή άκουσα πως... ) προσθέτοντας το ότι δεν είμαι σίγουρος γι αυτό. Όπως π.χ. κάποιος γνωστός και συνάδελφος, μαθητής του Καραμάνη, μου είπε πως ο Καραμάνης, κάνοντας βόλτα με τον Παναγιωτίδη, του "έκλεβε" μουσικές θέσεις... Αυτό δεν το ξέρω, δεν μου είπε εμένα ο Παναγιωτίδης κάτι τέτοιο, δεν είναι δική μου εμπειρία.
Η πρόθεση μου ήταν να αναφέρω ένα περιστατικό (αληθινό ή όχι, είναι δικαίωμα του καθενός να το κρίνει) όπως μου το διηγήθηκε ο Παναγιωτίδης. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.

Αγαπητέ,

Το ζήτημα δεν είναι εάν βγήκε ή όχι ένα τέτοιο συμπέρασμα, αν και εμμέσως δίνεται αφορμή να σκεφτεί κάποιος ως υποβολιμαίο ενδεχόμενο την αδυναμία του Στανίτσα να ψάλει απ' έξω. Σέβομαι πάρα πολύ τα όσα αναφέρετε και διευκρινίζετε ότι σας είπε ο Παναγιωτίδης. Απλώς συνεχίζω να τα θεωρώ υπερβολικά, και προκειμένου περί του Στανίτσα μάλλον μη αληθή για τους λόγους που εξήγησα πιο πάνω.

Να είστε καλά, και να συνεχίσετε να προσφέρετε ό,τι έχετε στο φόρουμ,

Δ.
 

Μιχάλης 7

Παλαιό Μέλος
Λυπάμαι. Έχω μόνο να πω 2 πράγματα.
1. Επειδή κάποιο μέλος ήδη μου ζήτησε να του γράψω όλα όσα έζησα, όλα όσα θυμάμαι σχετικά με τον Παναγιωτίδη (ήδη του τα έχω γράψε), νόμισα πως μπορεί να ενδιαφέρουν κι άλλους.
2. Δεν είμαι "κολλημένος". Παρακολουθούσα (άκουγα και ακούω) όλους τους μεγάλους, συμπεριλαμβανομένου του Στανίτσα βεβαίως, και άλλους πολλούς.

Και φυσικά θα συνεχίσω να αναρτώ όσα έχω, γιατί δεν πρέπει να χαθούν.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ φίλε, κάτι παρεξηγήσατε σίγουρα - αναμενόμενο στα πλαίσια της γραπτής και μακρόθεν επικοινωνίας.

Το ότι ο Δημήτρης θεωρεί υπερβολικά τα λεγόμενα του αειμνήστου (βάσει όσων - πολλών - ξέρει για τους μεγάλους δασκάλους) δεν σημαίνει επ' ουδενί ότι αμφισβητεί τη δική σας διήγηση. Άλλο το γεγονός της διήγησης του αειμνήστου, άλλο η πιθανή υπερβολή του περιεχομένου της, το διευκρίνισε και ο ίδιος.

Συνεχίστε, σας παρακαλούμε, να μας προσφέρετε τα θαυμάσια από το πολύτιμο αρχείο σας.:)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μιχάλης 7;98997 said:
Λυπάμαι. Έχω μόνο να πω 2 πράγματα.
1. Επειδή κάποιο μέλος ήδη μου ζήτησε να του γράψω όλα όσα έζησα, όλα όσα θυμάμαι σχετικά με τον Παναγιωτίδη (ήδη του τα έχω γράψε), νόμισα πως μπορεί να ενδιαφέρουν κι άλλους.
2. Δεν είμαι "κολλημένος". Παρακολουθούσα (άκουγα και ακούω) όλους τους μεγάλους, συμπεριλαμβανομένου του Στανίτσα βεβαίως, και άλλους πολλούς.

Και φυσικά θα συνεχίσω να αναρτώ όσα έχω, γιατί δεν πρέπει να χαθούν.

Δεν έγινα, φοβούμαι, απολύτως κατανοητός. Φταίει και το γεγονός ότι απέδωσα στην προσκόλληση στον Παναγιωτίδη την περιγραφή του συμβάντος, και έδειξα να αγνοώ την αυτηκοϊα σας. Σφάλμα μου! Σας δηλώνω απερίφραστα ότι κι εγώ συντάσσομαι με τον φίλτατο Νικόλαο που ζήτησε να γράψετε όλες σας τις εμπειρίες με τον Παναγιωτίδη. Κ εμένα με ενδιαφέρουν και μάλιστα πάρα πολύ. Δεν υπονόησα ότι είστε ''κολλημένος'' με τον Παναγιωτίδη. Εξέφρασα αμφιβολίες για την ορθότητα της αφήγησης του αειμνήστου.
Κ εγώ, αλλά και άλλοι που ζήσαμε και ακούσαμε μεγάλους ψάλτες, ακούσαμε κατά καιρούς αφηγήσεις ακόμη και υπερβολικών συμβάντων. Έχω ακούσει τον αειθαλή Άρχοντα Καραμάνη να λέει πολλά και διάφορα περί Παναγιωτίδη (θετικά και αρνητικά). Δε γνωρίζω όμως αν αληθεύουν όλα. Ασφαλώς τα λέει ο Καραμάνης,αλλά αυτό δεν τα κάνει θέσφατα, αλλά μπορεί να είναι μάλλον ανεκδοτολογικά. Παρόμοιες αφηγήσεις όχι κατ'ανάγκην τις ίδιες έχω ακούσει και από τον Άρχοντα Χ. Ταλιαδώρο. Με όλο μου τον σεβασμό που τρέφω σε αυτούς, την αυτονόητη ευγνωμοσύνη μου απέναντί τους, εν τούτοις όπου μπορώ ελέγχω ό,τι ακούω. Παρόμοια και οι αγιορείτες λένε πολλά για διάφορους. Ενδέχεται όμως η μνήμη να μη λειτουργεί ορθά πάντα, ακόμη κ αν αυτός που μιλά είναι αυτόπτης και αυτήκοος μάρτυρας.

Ελπίζω ότι το ζήτημα διευθετείται με το παρόν στις πραγματικές διαστάσεις του, κ αναμένω όπως και οι λοιποί τις αναρτήσεις και πληροφορίες σας
Δ.

ΥΓ. Το μήνυμα του Γιώργου Μ. ξεκαθαρίζει κ αυτό την υπόθεση.
 
Last edited:

Μιχάλης 7

Παλαιό Μέλος
Βεβαίως έχετε δίκαιο. Εγώ έγραψα αυτό που μου είπε. Που φυσικά δεν μπορούσα να τον αμφισβητήσω, ούτε να μην τον πιστέψω. Οι υπόλοιποι μπορούν να έχουν την άποψη τους. Σεβαστή.
 
Το περιστατικό αυτό που μας παρέθεσε ο αγαπητός κ.Μιχάλης, είναι όντως γεγονός, αλλά κοιτάξτε να δείτε πώς έχουν τα πράγματα.
Ο Στανίτσας με τον Παναγιωτίδη ήταν πάρα πολύ καλοί φίλοι (σε σημείο μάλιστα ο Άρχων να τον προτείνει σαν Λαμπαδάριο της Μεγάλης Εκκλησίας, το οποίο αρνήθηκε ο Παναγιωτίδης για άλλους λόγους). Μέσα στα πλαίσια αυτής της φιλίας, αν και υπήρχε τρομερή εκτίμηση μεταξύ τους, πολλές φορές πείραζαν και προκαλούσαν ο ένας τον άλλο. Δε σημαίνει ότι υπήρχε κόντρα και αντιζηλία, αλλά ήταν φιλικά πειράγματα. Μάλιστα ο Παναγιωτίδης όταν τον καλούσαν και του ανακοίνωναν να ψάλλει αριστερά και ρωτούσε ποιος θα ψάλλει δεξιά και μάθαινε ότι ήταν ο Στανίτσας, πολύ το χαιρόταν (αρκεί βέβαια να πληρωνόταν το ίδιο!).
Το περιστατικό με το σβησμένο φως φυσικά και έγινε, ήταν ένα πείραγμα από τον Παναγιωτίδη, αλλά ο Στανίτσας δεν έσβησε το φως γιατί μαζί του συνέψαλλαν κι άλλοι φίλοι και δεν ήθελε να απαντήσει στην επίδειξη, και όχι φυσικά όπως μπορεί να νόμιζε κάποιος ότι δεν ήξερε απέξω τα μουσικά κείμενα(εδώ είναι ο μύθος, αν πιστεύει κανείς κάτι τέτοιο για τον Άρχοντα).
Όπως και να έχει μιλάμε, όπως είπε και ο φίλος Δημήτρης, για Τιτάνες που όμοιοί τους δεν ξέρω αν θα ξαναπατήσουν στασίδι...
Υ.Γ.Επισυννάπτω και μία φωτογραφία από το αρχείο του Φραγκίσκου Μανιάτη.
 

Attachments

  • Panagiotidis Stanitsas.jpg
    368.2 KB · Views: 257

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Το περιστατικό αυτό που μας παρέθεσε ο αγαπητός κ.Μιχάλης, είναι όντως γεγονός, αλλά κοιτάξτε να δείτε πώς έχουν τα πράγματα.
Ο Στανίτσας με τον Παναγιωτίδη ήταν πάρα πολύ καλοί φίλοι (σε σημείο μάλιστα ο Άρχων να τον προτείνει σαν Λαμπαδάριο της Μεγάλης Εκκλησίας, το οποίο αρνήθηκε ο Παναγιωτίδης για άλλους λόγους). Μέσα στα πλαίσια αυτής της φιλίας, αν και υπήρχε τρομερή εκτίμηση μεταξύ τους, πολλές φορές πείραζαν και προκαλούσαν ο ένας τον άλλο. Δε σημαίνει ότι υπήρχε κόντρα και αντιζηλία, αλλά ήταν φιλικά πειράγματα. Μάλιστα ο Παναγιωτίδης όταν τον καλούσαν και του ανακοίνωναν να ψάλλει αριστερά και ρωτούσε ποιος θα ψάλλει δεξιά και μάθαινε ότι ήταν ο Στανίτσας, πολύ το χαιρόταν (αρκεί βέβαια να πληρωνόταν το ίδιο!).
Το περιστατικό με το σβησμένο φως φυσικά και έγινε, ήταν ένα πείραγμα από τον Παναγιωτίδη, αλλά ο Στανίτσας δεν έσβησε το φως γιατί μαζί του συνέψαλλαν κι άλλοι φίλοι και δεν ήθελε να απαντήσει στην επίδειξη, και όχι φυσικά όπως μπορεί να νόμιζε κάποιος ότι δεν ήξερε απέξω τα μουσικά κείμενα(εδώ είναι ο μύθος, αν πιστεύει κανείς κάτι τέτοιο για τον Άρχοντα).
Όπως και να έχει μιλάμε, όπως είπε και ο φίλος Δημήτρης, για Τιτάνες που όμοιοί τους δεν ξέρω αν θα ξαναπατήσουν στασίδι...
Υ.Γ.Επισυννάπτω και μία φωτογραφία από το αρχείο του Φραγκίσκου Μανιάτη.

Ευχαριστίες θερμότατες, Νικόλαε. Η φωτογραφία δίπλα στο όνομά σου δεν είναι εική και ως έτυχε, αλλά μαρτυρά αληθινή γνώση και αγάπη προς τον Τιτάνα Παναγιωτίδη. Το ίδιο και η αυτηκοία και μαθητεία του αγαπητού Μιχάλη.

Δ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τους υπόλοιπους στην φωτογραφία τους ξέρει κανείς;

Ρητορική η ερώτηση;Μόνο ο μεταξύ Σερέτη και Γιαννούτα δείχνει άγνωστος... Οι λοιποί γνωστοί εν τη Ιουδαία. Θα μας διαφωτίσει ο φίλτατος συνονόματός σου Ν. Γιάννου.


Δ.
 
Ρητορική η ερώτηση;Μόνο ο μεταξύ Σερέτη και Γιαννούτα δείχνει άγνωστος... Οι λοιποί γνωστοί εν τη Ιουδαία. Θα μας διαφωτίσει ο φίλτατος συνονόματός σου Ν. Γιάννου.


Δ.

Όχι, αλήθεια δεν τους ξέρω!Δε θυμάμαι εύκολα πρόσωπα. Μπορείς να μου πεις από αριστερά προς τα δεξιά;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Όχι, αλήθεια δεν τους ξέρω!Δε θυμάμαι εύκολα πρόσωπα. Μπορείς να μου πεις από αριστερά προς τα δεξιά;

Κατά ΣΜΚΩΝ η σειρά είναι από τα δεξιά προς αριστερά:

(Αγωγιάτης)- Στανίτσας - Απτόσογλου - Παναγιωτίδης - Χατζησάββας - Σταμάτης - Σάρρας - Γιαννούτας -Αγωγιάτης.


Δ.

Υγ λάθος έκανα με τον Σερέτη μάλλον.
 

Μιχάλης 7

Παλαιό Μέλος
Φωτό αφιέρωση από Παναγιωτίδη Αθανάσιο. Πρέπει να ομολογήσω πως η φωτο είναι φωτοαντίγραφο, από βιβλίο του Νίκου Παπασάββα (αδελφού μου) γιατί δεν βρήκα όσο κι αν έψαξα το πρωτότυπο. Την ίδια φωτό είχε χαρίσει-αφιερώσει και σε μένα. Όταν μπορέσω, θα βγάλω αντίγραφο από το πρωτότυπο που έχει ο αδελφός.
 

Attachments

  • ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ.pdf
    1.6 MB · Views: 230

Μιχάλης 7

Παλαιό Μέλος
Η φωτογραφία εἰκονίζει χορωδία πού οργανώθηκε ἀπό τόν Ἀθανάσιο Παναγιωτίδη, ὁ οποίος καί διηύθηνε τίς πρόβες. Στήν τελική ἐμφάνιση τῆς χορωδίας, που έγινε στην Αίθουσα Μακεδονικῶν Σπουδῶν, δεν ἦταν παρών ὁ ἲδιος, διότι τοῦ εἲχε δηλωθεῖ πῶς δέν θά ἀνακoινωθεῖ τὀ ὂνομά του, ἀπό τό ραδιόφωνο,(τοῦ γίνονταν μεγάλος πόλεμος ἀπό τούς ... κατέχοντας, τότε) τό ὁποῖο θά μετέδιδε τήν ἐκδήλωση (ἡ τηλεόραση βρισκόταν στά ... σπάργανα) . Μοῦ ἒδωσε ὃμως τήν ἒγκριση του, γιά νά συμμετάσχω. Γιά τή χρονολογία δέν εἶμαι σίγουρος. Ἂν κρίνω ὃμως ἀπό τήν φωτό του ... βασιλιά Κωνσταντίνου, ἡ ἐκδήλωση θά πρέπει νά ἒγινε πρίν ἀπό το 1970. Ὁ ὑποφαινόμενος, φαίνομαι στή πρώτη σειρά, πρῶτος ἀπό δεξιά, ὂπως βλέπουμε τή φωτό - σκούρο κοστούμι, χωρίς γυαλιά, ... νεαρός φοιτητής. (Α ... τώρα θυμήθηκα και τα χειρόγραφα τῶν μαθημάτων πού παρουσιάσαμε στήν ἐκδήλωση αύτή, ἃρα οἱ ἀναρτήσεις δέν θά τελειώσουν μέ τίς 155 σελίδες τοῦ τετραδίου). Δεν γνωρίζω ἂν ὑπάρχει ἡ ἠχογράφηση αὐτῆς τῆς ἐκδήλωσης. Ἐγώ πάντως δἐν τήν ἒχω.
 

Attachments

  • ΧΟΡΩΔΙΑ.pdf
    1.3 MB · Views: 181
Last edited:
Να ζήσεις κυρ-Μιχάλη μου!
Είσαι ζωντανή ιστορία και ευεργέτης για μας τους φανατικούς οπαδούς του μέγιστου Διδασκάλου, του τόσο αδικημένου από το ψαλτικό κατεστημένο!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μιχάλης 7;102048 said:
Η φωτογραφία εἰκονίζει χορωδία πού οργανώθηκε ἀπό τόν Ἀθανάσιο Παναγιωτίδη, ὁ οποίος καί διηύθηνε τίς πρόβες. Στήν τελική ἐμφάνιση τῆς χορωδίας, που έγινε στην Αίθουσα Μακεδονικῶν Σπουδῶν, δεν ἦταν παρών ὁ ἲδιος, διότι τοῦ εἲχε δηλωθεῖ πῶς δέν θά ἀνακηνωθεῖ τὀ ὂνομά του, ἀπό τό ραδιόφωνο,(τοῦ γίνονταν μεγάλος πόλεμος ἀπό τούς ... κατέχοντας, τότε) τό ὁποῖο θά μετέδιδε τήν ἐκδήλωση (ἡ τηλεόραση βρισκόταν στά ... σπάργανα) . Μοῦ ἒδωσε ὃμως τήν ἒγκριση του, γιά νά συμμετάσχω. Γιά τή χρονολογία δέν εἶμαι σίγουρος. Ἂν κρίνω ὃμως ἀπό τήν φωτό του ... βασιλιά Κωνσταντίνου, ἡ ἐκδήλωση θά πρέπει νά ἒγινε πρίν ἀπό το 1970. Ὁ ὑποφαινόμενος, φαίνομαι στή πρώτη σειρά, πρῶτος ἀπό δεξιά, ὂπως βλέπουμε τή φωτό (Α ... τώρα θυμήθηκα και τα χειρόγραφα τῶν μαθημάτων πού παρουσιάσαμε στήν ἐκδήλωση αύτή, ἃρα οἱ ἀναρτήσεις δέν θά τελειώσουν μέ τίς 155 σελίδες τοῦ τετραδίου). Δεν γνωρίζω ἂν ὑπάρχει ἡ ἠχογράφηση αὐτῆς τῆς ἐκδήλωσης. Ἐγώ πάντως δἐν τήν ἒχω.
Και η φωτογραφία απομονωμένη. Ευχαριστούμε θερμά κ. Μιχάλη!
 

Attachments

  • Χορωδία.jpg
    408.7 KB · Views: 96

Μιχάλης 7

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ για τα... thanks. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει ενδιαφέρον για ντοκουμἐντα, από αυτά που θυμάμαι, που έχουν σχέση με τον Μεγάλο Δάσκαλο. Αν ναι, θα τα παραθέσω, με θερμή παράκληση να μήν ... υπάρχει αμφισβήτηση ως προς την ειλικρίνεια μου, ούτε ως προς τη ... μνήμη μου. Άλλωστε οι μεγάλοι θυμούνται καλύτερα τα παλιά παρά τα καινούρια! Επίσης, το ότι ο Αθανάσιος Παναγιωτίδης θεωρείται από κάποιους ως μουσική ιδιοφυϊα, ως αυτός που ουσιαστικά "δίδαξε" τον εκφραστικότερο τρόπο της εκτέλεσης των εκκλησιαστκών ύμνων, δεν σημαίνει πως οι άλλοι δεν έχουν το δικαίωμα να έχουν άλλη γνώμη. Εγώ εκφράζω τις δικές μου απόψεις, που μπορεί να συμπίπτουν με τις απόψεις μερικών άλλων, ενώ πολλοί άλλοι να έχουν εντελώς άλλη γνώμη. Δεν χρειάζεται εδώ να γίνεται αντιπαράθεση αυτού του είδους. Δεν επιδιώκω κάτι τέτοιο, ούτε είναι δυνατόν να συμπίπτουν οι απόψεις όλων. - Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν "πρέπει" να αναρτήσω και τον πολυχρονισμό του βασιλιά, που λεγόταν ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ σε όλες τις εκκλησίες των ορθοδόξων Ελλήνων ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ, μέχρι της κατάργησης της Βασιλείας. Είναι γραμμένος από τον Αστέριο Δεβρελή, και βρίσκεται ανάμεσα στα άλλα που ἐμειναν για ανάρτηση, στο τετράδιο. Μπορώ να τα καλύψω αν υπάρχει πρόβημα. Η ανάρτηση του πολυχρονισμού, μόνο ιστορική αξία έχει. Ευχαριστώ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μην έχετε ενδοιασμούς! Πρόκειται για ιστορικά ντοκουμέντα! Και οι ιστορίες και όλα όσα μας δίνετε είναι ευπρόσδεκτα!
 
Top