[Ψάχνω] Βιβλίο με τα κείμενα και τα μουσικά για τις Προηγιασμένες της Μ. Τεσσαρακοστής και της Μ. Εβδομάδος

Καλησπέρα σας . Ψάχνω κάποιο βιβλίο που ναχει πλήρη τυπική διάταξη αλλά και όλα τα κείμενα είτε πεζά είτε μουσικά για τις Προηγιασμένες της Μ.Τεσσαρακοστής και της Μεγάλης Εβδομάδος .

Ευχαριστώ
 

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Απ' όσο ξέρω υπάρχουν από αρκετούς εκδότες κάποια μικρά βιβλία αποκλειστικά για την Προηγιασμένη Θεία Λειτουργία όπως http://www.apostoliki-diakonia.gr/bookshop/ItemDetails.aspx?ItemCode=99.03.030. Το συγκεκριμένο το έχω δει εξωτερικά δεν γνωρίζω τι λέει εσωτερικά. Με μια απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο βρίσκεις αρκετά.
Προσωπικά χρησιμοποιώ το βιβλίο Μεγάλη Τεσσαρακοστή των Εκδόσεων Ρηγόπουλου που περιέχει εκτός των άλλων (Όρθρο καθημερινών, Μέγα Απόδειπνο, τις Ώρες, Μεγάλο κανόνα κ.α) και πλήρη την Θεία Λειτουργία των Προηγιασμένων (με τυπική διάταξη, τα ιδιόμελα του τριωδίου & τα αναγνώσματα για Τετάρτη & Παρασκευή και Μουσικό παράρτημα στο τέλος του). http://www.ekdoseis-rigopoulou.gr/x2-Megalh Tessarakosti.htm. Πολύ καλό είναι και το βιβλίο Μεγάλη Τεσσαρακοστή των Εκδόσεων της Αποστολικής Διακονίας που και αυτό το χρησιμοποιώ (αυτό ανήκει στον Ι.Ναού που υπηρετώ), δεν έχει όμως Μουσικό Παράρτημα και νομίζω ότι δεν έχει τα ιδιόμελα και τα αναγνώσματα του Τριωδίου εκτός από την Τετάρτη της Α΄εβδομάδος των Νηστειών. Το τελευταίο το γράφω με επιφύλαξη γιατί δεν έχω το βιβλίο μπροστά μου.http://www.apostoliki-diakonia.gr/bookshop/ItemDetails.aspx?ItemCode=99.03.021. Προτιμώ το βιβλίο του Ρηγόπουλου και λόγω μεγαλύτερης γραμματοσειράς και λόγω μεγαλύτερης πληρότητας.
 
Last edited:

gbekris

Γεώργιος Μπεκρῆς
Υπάρχει το μουσικό βιβλίο ''ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΗΓΙΑΣΜΕΝΩΝ'' του Γεωργίου Θ. Ζαρκαντζά εκδόσεις ''ΤΕΡΤΙΟΣ'' (τηλ. 2351022098) το οποίο περιέχει όλα τα μουσικά ιδιόμελα, προσόμοια, κλπ καθώς και Τυπική διάταξη, Τετάρτης και Παρασκευής της Μεγάλης Τεσσαρακοστής εκτός της Μεγάλης Εβδομάδος . Το χρησιμοποιώ περίπου7 χρόνια.
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Προσωπικά χρησιμοποιώ το βιβλίο Μεγάλη Τεσσαρακοστή των Εκδόσεων Ρηγόπουλου που περιέχει εκτός των άλλων (Όρθρο καθημερινών, Μέγα Απόδειπνο, τις Ώρες, Μεγάλο κανόνα κ.α) και πλήρη την Θεία Λειτουργία των Προηγιασμένων (με τυπική διάταξη, τα ιδιόμελα του τριωδίου & τα αναγνώσματα για Τετάρτη & Παρασκευή και Μουσικό παράρτημα στο τέλος του). http://www.ekdoseis-rigopoulou.gr/x2-Megalh Tessarakosti.htm. ....

Κι εμείς αυτό χρησιμοποιούμε. Είναι όντως πληρέστατο (κι αν είχε και τους Χαιρετισμούς θα ήταν ακόμη καλύτερο). Παλαιότερα ο Ρηγόπουλος είχε και μια έκδοση, με μόνη την προηγιασμένη. Από το ίδιο βιβλίο, αλλά μόνο το σχετικό τμήμα. Δεν κυκλοφορεί όμως πλέον.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Κι εμείς αυτό χρησιμοποιούμε. Είναι όντως πληρέστατο (κι αν είχε και τους Χαιρετισμούς θα ήταν ακόμη καλύτερο). Παλαιότερα ο Ρηγόπουλος είχε και μια έκδοση, με μόνη την προηγιασμένη. Από το ίδιο βιβλίο, αλλά μόνο το σχετικό τμήμα. Δεν κυκλοφορεί όμως πλέον.

Ομοίως. Και μπορώ να πώ ότι τα έχει αρκετά αναλυτικά.
 
Καλησπέρα σας . Ψάχνω κάποιο βιβλίο που ναχει πλήρη τυπική διάταξη αλλά και όλα τα κείμενα είτε πεζά είτε μουσικά για τις Προηγιασμένες της Μ.Τεσσαρακοστής και της Μεγάλης Εβδομάδος .

Ευχαριστώ

Αυτό είναι τζάμπα...
 

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
.... Μεγάλη Τεσσαρακοστή των Εκδόσεων της Αποστολικής Διακονίας που και αυτό το χρησιμοποιώ (αυτό ανήκει στον Ι.Ναού που υπηρετώ), δεν έχει όμως Μουσικό Παράρτημα και νομίζω ότι δεν έχει τα ιδιόμελα και τα αναγνώσματα του Τριωδίου εκτός από την Τετάρτη της Α΄εβδομάδος των Νηστειών. Το τελευταίο το γράφω με επιφύλαξη γιατί δεν έχω το βιβλίο μπροστά μου....
Επειδή είχα την αμφιβολία για το παραπάνω, σήμερα που πήγα στον Ι.Ναό κοίταξα το βιβλίο της Αποστολικής Διακονίας και διαπίστωσα ότι καλά έκανα και είχα επιφύλαξη!! :D:D
Τα Ιδιόμελα & τα Αναγνώσματα Τετάρτης & Παρασκευής όλων των εβδομάδων των Νηστειών, καθώς τα μαρτυρικά κατ' ήχον που έχει το Τριώδιο τα περιλαμβάνει.
Σε σχέση με το βιβλίο του Ρηγόπουλου δεν έχει Μουσικό Παράρτημα, Ακολουθία του Αποδείπνου και Μεγάλο Κανόνα.
Θυμόμουνα ότι δεν τα έχει όλα αλλά... δεν θυμόμουνα τι ακριβώς του έλειπε!! :p:p
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή] Το θέμα ως σύνθετο μεταφέρθηκε με μόνιμη ανακατεύθυνση από Μουσικά βιβλία (1900 - σήμερα) > Τυπικόν... Προηγιασμένη Θεία Λειτουργία > Λειτουργικά κείμενα... Λειτουργικά Βιβλία... Τριώδιον.
 
Top