[Ψάχνω] Βιβλία με μελοποιημένους ειρμολογικούς στίχους

frephraim

Παλαιό Μέλος
Γιὰ ἕναν ἄρθρο ποὺ ἑτοιμάζω στὰ ἀγγλικὰ σχετικὰ μὲ τὴν μελοποιΐα τῶν στίχων, θέλω νὰ βρῶ βιβλία ποὺ ἔχουν τοὺς στίχους (ὅπως, λ.χ. τὸ «Ἐὰν ἀνομίας παρατηρήσῃς...») ὅπως ψάλλονται πρὶν ἀπὸ εἱρμολογικὰ τροπάρια. Τὰ περισσότερα βιβλία παρουσιάζουν μόνο στιχηραρικὰ μέλη γιὰ αὐτοὺς τοὺς στίχους, καὶ ὄχι εἱρμολογικά. Τὸ μόνο ἀξιόπιστο τέτοιο βιβλίο ποὺ γνωρίζω εἶναι τὸ Μουσικὸν Ἐγκόλπιον Παρακλητικῆς τοῦ π. Ἱεροθέου Φιλοθεΐτου.

Ξέρει κανεὶς κανένα ἄλλο βιβλίο μὲ παραδοσιακὲς θέσεις ποὺ ἔχει τέτοιους εἱρμολογικοὺς στίχους;
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Γιὰ ἕναν ἄρθρο ποὺ ἑτοιμάζω στὰ ἀγγλικὰ σχετικὰ μὲ τὴν μελοποιΐα τῶν στίχων, θέλω νὰ βρῶ βιβλία ποὺ ἔχουν τοὺς στίχους (ὅπως, λ.χ. τὸ «Ἐὰν ἀνομίας παρατηρήσῃς...») ὅπως ψάλλονται πρὶν ἀπὸ εἱρμολογικὰ τροπάρια. Τὰ περισσότερα βιβλία παρουσιάζουν μόνο στιχηραρικὰ μέλη γιὰ αὐτοὺς τοὺς στίχους, καὶ ὄχι εἱρμολογικά. Τὸ μόνο ἀξιόπιστο τέτοιο βιβλίο ποὺ γνωρίζω εἶναι τὸ Μουσικὸν Ἐγκόλπιον Παρακλητικῆς τοῦ π. Ἱεροθέου Φιλοθεΐτου.

Ξέρει κανεὶς κανένα ἄλλο βιβλίο μὲ παραδοσιακὲς θέσεις ποὺ ἔχει τέτοιους εἱρμολογικοὺς στίχους;

Διάσπαρτοι τέτοιοι στίχοι υπάρχουν σε όλα τα μουσικά βιβλία του π. Κωνσταντίνου Παπαγιάννη (τα οποία στηρίζονται σε παλαιότερες κλασικές εκδόσεις, οι οποίες μνημονεύονται στους Προλόγους τους), μάλιστα δε στην Μουσική Παρακλητική, όπου όλα τα αναστάσιμα στιχηρά είναι μελοποιημένα με τους στίχους τους κατά μίμησιν και του σύντομου ειρμολογικού τρόπου, αλλά και στο Μουσικό Τριώδιο όπου συμβαίνει το ίδιο, και στο εννεάτομο Μουσικό Μηνολόγιο, κλπ.
Σε θεωρητικό επίπεδο ο Θεόδωρος Χατζηθεοδώρου έχει δημοσιεύσει τους στίχους (έναν κάθε φορά, ως υπόδειγμα) κατά ήχους και τρόπο μελοποιίας. Επειδή τους έχω πρόχειρους, μια και τους χρησιμοποιώ στη διδασκαλία, τους επισυνάπτω.
 

Attachments

  • Χατζηθεοδώρου, Απλή μέθοδος, στίχοι, 1.tif
    318 KB · Views: 155
  • Χατζηθεοδώρου, Απλή μέθοδος, στίχοι, 2.tif
    534.4 KB · Views: 65
  • Χατζηθεοδώρου, Απλή μέθοδος, στίχοι, 3.tif
    491.5 KB · Views: 48
  • Χατζηθεοδώρου, Απλή μέθοδος, στίχοι, 4.tif
    505.8 KB · Views: 44
  • Χατζηθεοδώρου, Απλή μέθοδος, στίχοι, 5.tif
    494.4 KB · Views: 51
  • Χατζηθεοδώρου, Απλή μέθοδος, στίχοι, 6.tif
    501.5 KB · Views: 58
  • Χατζηθεοδώρου, Απλή μέθοδος, στίχοι, 7.tif
    351.1 KB · Views: 62
Top