[Ερώτηση] Βιβλία για αρχαρίους

fws

Πέτρος Τοπαλίδης
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε βιβλιογραφία που μπορεί να βοηθήσει αρχαρίους, όπως εμένα, στην εκμάθηση βυζαντινής μουσικής. Επίσης θα ήθελα να μάθω μέχρι ποιο σημείο είναι ικανά αυτά τα βιβλία (εφόσον υπάρχουν) να με βοηθήσουν, ως αρχάριο, χωρίς την βοήθεια δασκάλου.
Έχω στη βιβλιοθήκη μου ένα θεωρητικό βυζαντινής μουσικής, του Ιωάννου Μαργαζιώτη. Θα μπορούσα να ξεκινήσω μ' αυτό αποτελεσματικά, πριν τελικά βρω χρόνο να καθίσω κοντά σε δάσκαλο ή μήπως θα ήταν καλύτερο να αφεθώ εξ αρχής στα χέρια του δασκάλου, μιας και πιθανώς μπορεί να υπάρξει κίνδυνος να μου δημιουργήσει συγχύσεις το "από μόνος μου" διάβασμα;
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Απαντήσεις σε κάποιους τομείς των προβληματισμών σου μπορείς να πάρεις πολλές και ποικίλες. Θα σου πω τι προτείνω εγώ...
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε βιβλιογραφία που μπορεί να βοηθήσει αρχαρίους, όπως εμένα, στην εκμάθηση βυζαντινής μουσικής.
Υπάρχουν βιβλία που ασχολούνται με τη θεωρία της μουσικής μας γραμμένα με σκοπό την εκμάθηση. Ένα βασικό πρώτο ερώτημα, είναι το για ποιο σκοπό σε ενδιαφέρει η μουσική αυτή. Δηλαδή, σε ενδιαφέρει απλά η ανάγνωση της λεγόμενης παρασημαντικής, μήπως θέλεις να την χρησιμοποιήσεις για την καλύτερη κατανόηση της παραδοσιακής μας μουσικής, ή σε ενδιαφέρει η χρήση της στο ψαλτήρι; Όπως και νάχει, το Θεωρητικό του Μαργαζιώτη που αναφέρεις είναι ένα από αυτά. Επίσης υπάρχει το "Θεωρία και πράξη της Βυζαντινής Εκκλησιαστικής Μουσικής" του Δ. Παναγιωτόπουλου, το θεωρητικό του Ευθυμιάδη και άλλα αρκετά μπορώ να πω, που έχουν ως πρότυπο το σύστημα των τριών διδασκάλων. Μπορείς να απευθυνθείς σε οποιοδήποτε εκκλησιαστικό βιβλιοπωλείο για λεπτομέρειες.
Επίσης θα ήθελα να μάθω μέχρι ποιο σημείο είναι ικανά αυτά τα βιβλία (εφόσον υπάρχουν) να με βοηθήσουν, ως αρχάριο, χωρίς την βοήθεια δασκάλου.
Μιλάμε κατ' αρχήν για φωνητική μουσική, οπότε αντιλαμβάνεσαι ότι χωρίς την βοήθεια διδασκάλου τα πράγματα είναι λίγο δισοίωνα. Έχουν γίνει κατά καιρούς προσπάθειες από διάφορους δασκάλους να εκδόσουν μεθόδους όπου μαζί τα απαραίτητα βιβλία συνοδεύονται και από κασσέτες (ή CD ενδεχομένως) που σκοπεύουν στην αναπλήρωση του διδασκάλου (π.χ. Κακουλίδης), δε γνωρίζω όμως το ποσοστό επιτυχίας μιας τέτοιας μεθόδου, λόγω του ότι εξαρχής η παράδοση κάποιου μαθήματος γίνεται φωνητικά καθώς και η εξέταση. Δηλαδή, από τα πρώτα κιόλας βήματα, η μουσική αυτή θα σου παραδοθεί από το στόμα του διδασκάλου, ο οποίος και θα εξετάσει την δια στόματός σου απόδοση.
Έχω στη βιβλιοθήκη μου ένα θεωρητικό βυζαντινής μουσικής, του Ιωάννου Μαργαζιώτη. Θα μπορούσα να ξεκινήσω μ' αυτό αποτελεσματικά, πριν τελικά βρω χρόνο να καθίσω κοντά σε δάσκαλο ή μήπως θα ήταν καλύτερο να αφεθώ εξ αρχής στα χέρια του δασκάλου, μιας και πιθανώς μπορεί να υπάρξει κίνδυνος να μου δημιουργήσει συγχύσεις το "από μόνος μου" διάβασμα;
Για πολλούς η θεωρία του Μαργαζιώτη (μεταξύ αυτών και εμού) υπήρξε μία αρχή για την εκμάθηση της μουσικής, οπότε γιατί όχι και για σένα :wink: Θα σου πρότεινα να καθίσεις εξαρχής κοντά σε δάσκαλο για λόγους που θα τους δεις στην πορεία και μάλιστα από την αρχή.

Υ.Γ. Οι λόγοι δεν είναι οικονομικοί, να μην παρεξηγηθούμε κιόλας... :wink:
 
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε βιβλιογραφία που μπορεί να βοηθήσει αρχαρίους, όπως εμένα, στην εκμάθηση βυζαντινής μουσικής. Επίσης θα ήθελα να μάθω μέχρι ποιο σημείο είναι ικανά αυτά τα βιβλία (εφόσον υπάρχουν) να με βοηθήσουν, ως αρχάριο, χωρίς την βοήθεια δασκάλου.
Έχω στη βιβλιοθήκη μου ένα θεωρητικό βυζαντινής μουσικής, του Ιωάννου Μαργαζιώτη. Θα μπορούσα να ξεκινήσω μ' αυτό αποτελεσματικά, πριν τελικά βρω χρόνο να καθίσω κοντά σε δάσκαλο ή μήπως θα ήταν καλύτερο να αφεθώ εξ αρχής στα χέρια του δασκάλου, μιας και πιθανώς μπορεί να υπάρξει κίνδυνος να μου δημιουργήσει συγχύσεις το "από μόνος μου" διάβασμα;

Φιλική συμβουλή. Να διαλέξεις σιγά-σιγά ποια ακούσματα σου αρέσουν και να ακούς, ακούς, ακούς, ακούς... στο σπίτι, στον δρόμο, στο... μπάνιο, παντού να "παίζει" η κασέτα. Βάλε μια ημερομηνία σήμερα και στείλε μήνυμα 2-3 χρόνια μετά με το αποτέλεσμα. Εγγυημένο...

Έχει και άλλα μυστικά, ε, ξεκίνα από αυτό:wink:
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Φιλική συμβουλή. Να διαλέξεις σιγά-σιγά ποια ακούσματα σου αρέσουν και να ακούς, ακούς, ακούς, ακούς... στο σπίτι, στον δρόμο, στο... μπάνιο, παντού να "παίζει" η κασέτα. Βάλε μια ημερομηνία σήμερα και στείλε μήνυμα 2-3 χρόνια μετά με το αποτέλεσμα. Εγγυημένο...

Έχει και άλλα μυστικά, ε, ξεκίνα από αυτό:wink:

Έδινα πανελλήνιες εξετάσεις και με κυνηγούσε η μάνα μου με την παντόφλα γιατί άκουγα Φιρφιρή, Θωμά , Κετσετζή ,Βασιλικό Φορτομά Σύρκα,Παικόπουλο Βαλληνδρά με τις χορωδίες της Ζωής Στανίτσα Ταλιαδώρο .
Πήγαινα με το λεωφορείο από το Χαλάνδρι στο Ελληνικό και δεν άκουγα τίποτα άλλο εκτός από κασέτες με μαθήματα .
Ταξίδευα με το πλοίο για Μυτιλήνη και από τις 12 ώρες οι 7 ήταν ακούσματα.
Και άλλα πολλά. Τα ακούσματα είναι τροφή σε εναν αρχάριο ,όπως ακριβώς το γάλα του παιδιού.
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
... άκουγα Φιρφιρή, Θωμά , Κετσετζή ,Βασιλικό Φορτομά Σύρκα,Παικόπουλο Βαλληνδρά με τις χορωδίες της Ζωής Στανίτσα Ταλιαδώρο .
.[/B][/U]

Μπερδεψες το γιουβέτσι με το κοκορέτσι....

Επέλεξε να ακούς ψάλτες ενός ύφους ...που να σε πάει στην φωνή, στο αυτί, στο στυλ ,στον χαρακτήρα σου...μην τα μπερδεύεις.

Χαίρε
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Έδινα πανελλήνιες εξετάσεις...

...Ταξίδευα με το πλοίο για Μυτιλήνη...

Άκουγες ποτέ την ώρα που σε σήκωνε στο λύκειο η καθηγήτρια για εξέταση; Να βγάζεις τα... καλώδια επιτόπου και να σου λέει "είσαι σαν καλωδιακή τηλεόραση";
:D:D:D
 

fws

Πέτρος Τοπαλίδης
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σας!
Πολύ φοβάμαι ότι λόγω υποχρεώσεων δεν θα καταφέρω σύντομα να πάω σε δάσκαλο κοντά, αλλά τουλάχιστον μπορώ να ακούω, όπως με συμβουλεύετε, μέχρι τότε, για να εξοικειωθεί το αυτί μου. Ξέρω ότι ίσως είναι λίγο αργά να μάθω καλά την βυζαντινή (είμαι γεννημένος το 1975) αλλά ο λόγος για τον οποίο θέλω να την μάθω είναι γιατί θα 'θελα κι εγώ μια μερά να μπορώ αξιοπρεπώς να ψάλλω στο ψαλτήρι. Ίσως πάρει χρόνια πολλά, αλλά το μεράκι μου δυστυχώς βλέπω ότι συνεχώς με "ενοχλεί".
Έχω προμηθευτεί μια σειρά από cd από το Κέντρο Παραδοσιακών Εκδόσεων, με τίτλο "Αρχείο ζωντανών ηχογραφήσεων", με Στανίτσα και άλλους δασκάλους. Έλεγα να ξεκινήσω από την ακρόαση αυτών. Από τα λίγα ομολογουμένως ηχογραφήματα δασκάλων που έχω ακούσει, κυρίως μέσω ίντερνετ, με άγγιξε περισσότερο ο Στανίτσας.
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Αθωνίτης;14122 said:
Μπερδεψες το γιουβέτσι με το κοκορέτσι....

Χαίρε

Ευχαριστώ για τον καλό σου λόγο . Έπα οτι άκουγα όχι οτι ακούω............
 
Last edited:

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Άκουγες ποτέ την ώρα που σε σήκωνε στο λύκειο η καθηγήτρια για εξέταση;
:D:D:D

Όχι γιατί ο καθηγητής που με εξέταζε, μουσικός ων ήταν αυστηρός.
Ευχαριστώ για την υπόδειξη και το αστείο του πράγματος . Να είσαι καλά καλή σου χρονιά.
 
Last edited:

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Τελικά τί γίνετε??? ο fws είναι ο Κουδουνέλης????Μπερδεύτηκα...
Το σχόλιο μου είχε χαλαρή διάθεση και χαρακτήρα αστειότητος ...πιστεύω να το κατάλαβες.
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Φιλική συμβουλή. Να διαλέξεις σιγά-σιγά ποια ακούσματα σου αρέσουν και να ακούς, ακούς, ακούς, ακούς... στο σπίτι, στον δρόμο, στο... μπάνιο, παντού να "παίζει" η κασέτα. Βάλε μια ημερομηνία σήμερα και στείλε μήνυμα 2-3 χρόνια μετά με το αποτέλεσμα. Εγγυημένο...

Έχει και άλλα μυστικά, ε, ξεκίνα από αυτό:wink:

Πολύ καλό αυτό το μάθημα έχει φοβερό αποτέλεσμα διότι οι ήχοι αντιγράφονται στη μνήμη και μετά πάει μόνο του
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σας!
Πολύ φοβάμαι ότι λόγω υποχρεώσεων δεν θα καταφέρω σύντομα να πάω σε δάσκαλο κοντά, αλλά τουλάχιστον μπορώ να ακούω, όπως με συμβουλεύετε, μέχρι τότε, για να εξοικειωθεί το αυτί μου. Ξέρω ότι ίσως είναι λίγο αργά να μάθω καλά την βυζαντινή (είμαι γεννημένος το 1975) αλλά ο λόγος για τον οποίο θέλω να την μάθω είναι γιατί θα 'θελα κι εγώ μια μερά να μπορώ αξιοπρεπώς να ψάλλω στο ψαλτήρι. Ίσως πάρει χρόνια πολλά, αλλά το μεράκι μου δυστυχώς βλέπω ότι συνεχώς με "ενοχλεί".
Έχω προμηθευτεί μια σειρά από cd από το Κέντρο Παραδοσιακών Εκδόσεων, με τίτλο "Αρχείο ζωντανών ηχογραφήσεων", με Στανίτσα και άλλους δασκάλους. Έλεγα να ξεκινήσω από την ακρόαση αυτών. Από τα λίγα ομολογουμένως ηχογραφήματα δασκάλων που έχω ακούσει, κυρίως μέσω ίντερνετ, με άγγιξε περισσότερο ο Στανίτσας.


Μα τι λετε τώρα.. ειστε πολύ νέος... (π.χ. οι δύο τελευταίοι μου μαθητές ήταν 63 και 73... Με τον 73 μολις τελειωσαμε Αναστασιματάριον.. και εωθινα και δογματικα τα παιζει στα δαχτυλα... αλλα τετοια θεληση και παθος δεν την εχει ουτε 20χρονος.....)

αμα εχετε θέληση όλα γινονται...

και οπως ειπαν και οι προλαλήσαντες να ακουτε.... και οι υπνοπαιδεία είναι έπίσης βοηθητική...
 
Top