[Ψάχνω] Βιβλία Ταλιαδώρου

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
καλησπερα σε ολους
ειμαι νεος στο χωρο και με μεγαλη ορεξη για μαθηση
ο δασκαλος μου με συστησε βιβλια του Χ. Ταλιαδωρου αλλα το καθε ενα εχει 50 ευρω και ζοριζομαι να τα αγορασω ολα
υπαρχει κανεις της παρεας που να διαθετει καποιο σε ηλεκτρονικη μορφη;
θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα

ευχαριστω εκ των προτερων
Μιχαλης
 
Αφού είσαι νέος και με πολύ όρεξη για μάθηση καλό είναι να ασχοληθείς πρώτα με κλασικά βιβλία που είναι για όλα τα λαρύγγια και μετά έχει ο Θεός...
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
καλησπερα σε ολους
ειμαι νεος στο χωρο και με μεγαλη ορεξη για μαθηση
ο δασκαλος μου με συστησε βιβλια του Χ. Ταλιαδωρου αλλα το καθε ενα εχει 50 ευρω και ζοριζομαι να τα αγορασω ολα
υπαρχει κανεις της παρεας που να διαθετει καποιο σε ηλεκτρονικη μορφη;
θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα

ευχαριστω εκ των προτερων
Μιχαλης

Μιχαλη, αν εισαι νεος στο χωρο, καλυτερα πρωτα να προτιμησεις τα κλασσικα βιβλια. Ο κ.Ταλιαδωρος, οπως λενε ολοι οι μαθητες του, στην σχολη διδασκει κλασσικα βιβλια και οχι τα δικα του.

Τωρα για βιβλια του Ταλιαδωρου, Καραμανη, Θεοδοσοπουλου και αλλων Θεσσαλονικεων, αξιζει να τα αγορασεις, σιγα σιγα για την συλλογη σου. Και γω σαν φοιτητης τα αγορασα, ενα ενα και σιγα σιγα.
Επισης αν εισαι Θεσσαλονικη να πηγαινεις στην Αγ.Σοφια να παιρνεις τα ακουσματα. Παρε πρωτα τα ακουσματα, και μετα τα βιβλια.
 

taxlias

Νικόλαος Ταχλιαμπούρης
συμφωνω απολυτα και εγω!!Αυτα τα βιβλια θελουν πειρα και προ παντων εξοικειωση με τη φωνη σου δηλαδη το πως μπορεις να την ελεγξεις για να πεις αυτο που θελει ο συνθετης και βεβαια ας μην ξεχναμε και τα ακουσματα!!
 

paris

Ατσάς Κουμπαράς
Σωστά ολα αυτά αλλά μήπως κανένας γνωρίζει που μπορούμε να τα προμηθευτούμε?
διότι στα βιβλιοπωλεία της Α θήνας δεν υπάρχουν πολλά πραγματα....ητοι ένα link ενός
βιβλιοπωλείου ίσως της θεσσαλονίκης θα ήταν χρήσιμο....ή ίσως ένα τηλέφωνο
του δασκάλου....
 

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
αν εισαι νεος στο χωρο, καλυτερα πρωτα να προτιμησεις τα κλασσικα βιβλια
Επειδη υπαρχουν και αλλοι νεοι στον χωρο (πχ εγω :) ) ποια εννοουμε "κλασσικα"; Αν σας ελεγα να μου υποδειξετε ενα βιβλιο για εσπερινο-ορθρο-Θ.Λειτουργια, ποια θα προτεινατε;

Τωρα για βιβλια του Ταλιαδωρου, Καραμανη, Θεοδοσοπουλου και αλλων Θεσσαλονικεων, αξιζει να τα αγορασεις, σιγα σιγα για την συλλογη σου. Και γω σαν φοιτητης τα αγορασα, ενα ενα και σιγα σιγα.
Αυτο το forum εχει μια παραξενη δυναμη και με πιανει απληστια στο κατεβασμα:
δεκα δεκα και γρηγορα γρηγορα :D
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Επειδη υπαρχουν και αλλοι νεοι στον χωρο (πχ εγω :) ) ποια εννοουμε "κλασσικα"; Αν σας ελεγα να μου υποδειξετε ενα βιβλιο για εσπερινο-ορθρο-Θ.Λειτουργια, ποια θα προτεινατε;
Εφόσον αναφέρεστε σε μουσικά πακέτα, κλασική θεωρείται η τρίτομη "Μουσική Συλλογή" του Πρωγάκη, καθώς και η τετράτομη "Μουσική Πανδέκτη" των Ιωάννου Λαμπαδαρίου και Στεφάνου Α΄Δομεστίκου. Αυτά περιέχουν τις λεγόμενες σήμερα κλασικές συνθέσεις στην λιγότερο "πειραγμένη" μορφή τους. Υπάρχουν επίσης επί μέρους το Δοξαστάριο του Πέτρου Λαμπαδαρίου (με Τριώδιο και Πεντηκοστάριο), καθώς και το ειρμολόγιο των Πέτρου Λαμπαδαρίου και Πέτρου Βυζαντίου, από τις εξηγήσεις του Χουρμουζίου. Ψάξτε τα στο διαδίκτυο, υπάρχουν όλα σε ψηφιακή μορφή, πολλά εξ αυτών και εδώ.
Αυτο το forum εχει μια παραξενη δυναμη και με πιανει απληστια στο κατεβασμα:
δεκα δεκα και γρηγορα γρηγορα :D
Ας ελπίσουμε αυτή η πληθώρα να γίνεται για όλους μας έναυσμα για μελέτη. Πιστεύω ότι τότε η ψαλτική θα πάει όντως μπροστά.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μιχαλη, αν εισαι νεος στο χωρο, καλυτερα πρωτα να προτιμησεις τα κλασσικα βιβλια. Ο κ.Ταλιαδωρος, οπως λενε ολοι οι μαθητες του, στην σχολη διδασκει κλασσικα βιβλια και οχι τα δικα του.

Τωρα για βιβλια του Ταλιαδωρου, Καραμανη, Θεοδοσοπουλου και αλλων Θεσσαλονικεων, αξιζει να τα αγορασεις, σιγα σιγα για την συλλογη σου. Και γω σαν φοιτητης τα αγορασα, ενα ενα και σιγα σιγα.
Επισης αν εισαι Θεσσαλονικη να πηγαινεις στην Αγ.Σοφια να παιρνεις τα ακουσματα. Παρε πρωτα τα ακουσματα, και μετα τα βιβλια.
Τώρα το βλέπω αυτό το μήνυμα, οπότε συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση...
Όσο ο Ταλιαδώρος ήταν διευθυντής στη σχολή της Μητροπόλεως, Ειρμολόγιο και Αναστασιματάριο διδάσκονταν από τα δικά του βιβλία. Αναστασιματάριο, φυσικά, από το 2001 κι εξής, οπότε και κυκλοφόρησε η β' έκδοσή του.
 

ioannoun

Μέλος
Υπάρχει "Ο Ακάθιστος ύμνος" του Χ.Ταλιαδώρου σε ηλεκρονική μορφή;
Αν δεν υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή σε πιο βιβλιοπωλείο μπορώ να το βρώ;
 

ioannoun

Μέλος
Ψάχνω το Πρότυπον Αναστασηματάριον του Χαρίλαου Ταλιαδώρου. Άν γνωρίζετε κάποιο βιβλιοπωλείο που μπορώ να το βρώ.
 
Ψαχνω βιβλιοπωλεια που να πουλανε βιβλια του Αρχοντα, αν ειναι στην Θεσαλλονικη, η να μπορω να παραγγειλω διαδικτυακα!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ψαχνω βιβλιοπωλεια που να πουλανε βιβλια του Αρχοντα, αν ειναι στην Θεσαλλονικη, η να μπορω να παραγγειλω διαδικτυακα!

Αν μπορείς, να πας να προσκυνήσεις, αδελφέ, στον Ναό όπου διακονεί ο Άρχων στη συμβασιλεύουσα, και ρωτώντας θα βρεις όλα τα βιβλία του.
 
Last edited:
Top