[Ανακοίνωση] Βιβλία Μεγάλης Εβδομάδος Ιωάννου Σχώρη

tzark

Μέλος
Για να ξέρουμε και τι λέμε και να μπορούμε να συνεννοούμαστε, η λέξη «παραποιημένη»* δεν είναι ουδέτερη, που σημαίνει απλώς αλλαγμένη, αλλά προσδίδει σαφώς αρνητική έμφαση.




Η κριτική είναι ευπρόσδεκτη, όμως μέχρι τώρα δεν εκφράστηκε καμιά κριτική επί του αλλαγμένου μουσικού κειμένου. Είναι καλύτερο, χειρότερο ή εφάμιλλο αυτού των προαναφερθέντων πρωτοψαλτών, οι οποίοι επίσης έχουν αλλαγμένα τα μουσικά κείμενα, σε σχέση με τα κλασικά; Και που βασίζεται αυτή η κρίση; Μπορούμε να έχουμε συγκεκριμένα παραδείγματα; Αυτό θα βοηθούσε και να καταλάβουμε καλύτερα αλλά και να τοποθετηθούμε επί των απόψεων αυτών.

*παραποίηση=η εσκεμμένη αλλοίωση με σκοπό την εξαπάτηση. (Γ. Μπαμπινιώτη, Λεξικό για το σχολείο και το γραφείο)

Γεια σας,

Νομίζω οτι δεν θα πρέπει να συνεχίσουμε την συζήτηση πάνω στο θέμα αυτό.

Σεβομαι τις απόψεις σας.

Σας δινω ενα link

http://www.youtube.com/watch?v=rxltrTWFJJs

Ισως αυτό να βοηθήσει ολους μας.

Με σεβασμό και εκτίμηση

tzark
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Γεια σας,

Νομίζω οτι δεν θα πρέπει να συνεχίσουμε την συζήτηση πάνω στο θέμα αυτό.

Σεβομαι τις απόψεις σας.

Σας δινω ενα link

http://www.youtube.com/watch?v=rxltrTWFJJs


Ισως αυτό να βοηθήσει ολους μας.

Με σεβασμό και εκτίμηση

tzark

Έχει ξανασυζητηθεί εδώ

Όπως πολύ εύστοχα επισημαίνει το μέλος ybulbu εδώ ,''αντίστοιχες εγγραφές έκανε για τον Χρύσανθο, τον Χατζημάρκο, τον Τσατσαρώνη και για την ομάδα που τον επισκέφτηκε το 1959 και τον ηχογράφησε, μεταξύ των οποίων και ο π. Σεραφείμ Φαράσογλου''

Σχετικά ηχητικά ντοκουμέντα εδώ ,όπου ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει η αναφορά στον αείμνηστο κ. Τσατσαρώνη
 
Last edited:

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Γεια σας,

Νομίζω οτι δεν θα πρέπει να συνεχίσουμε την συζήτηση πάνω στο θέμα αυτό.

Σεβομαι τις απόψεις σας.

Σας δινω ενα link

http://www.youtube.com/watch?v=rxltrTWFJJs

Ισως αυτό να βοηθήσει ολους μας.

Με σεβασμό και εκτίμηση

tzark

Αφηστε που μέσω της ιεράς Μητροπόλεως επεβλήθει να αγοραστεί απο όλους τους ναούς....!!! Ειτε το ήθελαν οι ιεροψαλτες είτε όχι.:confused:
 
E

emakris

Guest
Αφήστε που μέσω της ιεράς Μητροπόλεως επεβλήθη να αγοραστεί από όλους τους ναούς....!!! Είτε το ήθελαν οι ιεροψάλτες είτε όχι.:confused:

Ε, τι να κάνουμε... Να βγαίνει και ο επιούσιος... Τζάμπα καθόταν και έγραφε ο άνθρωπος; Αυτά τα "προς κοινήν ωφέλειαν" και λοιπές ρομαντικές εξάρσεις είναι μόνο για το Ψαλτολόγιον...:wink:
 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Ε, τι να κάνουμε... Να βγαίνει και ο επιούσιος... Τζάμπα καθόταν και έγραφε ο άνθρωπος; Αυτά τα "προς κοινήν ωφέλειαν" και λοιπές ρομαντικές εξάρσεις είναι μόνο για το Ψαλτολόγιον...:wink:

Ο συγκεκριμένος δεν έχει οικονομικό προβλημα. Η πολή του Βόλου δεν ειναι Αθηνα. Γνώρίζει ο ένας τον άλλο... πάντως στα 2 εκκλησιαστικα βιβλιοπωλεία που έχει η πολή και προσπάθησε να τα προωθήσει δεν είχε τα αναμενομενα αποτελέσματα οι ιεροψάλτες δεν προτίμησαν τα βιβλία του... τυχαίο; δεν νομίζω.....:wink:
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ο δεύτερος λόγος είναι οτι σε αυτή την χώρα δεν θα πάμε ποτέ μπροστά γιατί δεν δεχόμαστε ποτέ την κριτική.
Σε αυτη τη χωρα φιλε tzark δεν θα παμε ποτε μπροστα γιατι ως γνωστον εχουμε τη κακη συνηθεια εμεις οι Νεοέλληνες να βαλλουμε συνεχως ο ενας κατα του αλλου. Ως προς τα θεματα της μουσικης τωρα, παλι δεν παμε μπροστα γιατι εχει γεμισει ο τοπος απο ακυρα σχολια και κριτικες που δεν βοηθουν σε τιποτε. Επισης, το εργο δεν ειναι δικο μου ουτως ωστε να χρειαστει να δεχθω ή οχι την όποια κριτικη σας, την αποψη μου εξεφρασα και εξακολοθω να εκφραζω οπως και εσεις με τη διαφορά οτι προσπαθω να βλεπω το ποτηρι μισογεματο και οχι μισοαδειο...
Εγώ δεν κατηγόρησα τον συγγραφέα για πλουτισμό.
Κανεις δεν σας κατηγορησε για κατι τετοιο.
Βλέποντας όμως κάποια κείμενα είδα οτι είναι γραμμένα με άλλη μελωδία απο αυτές των μεγάλων μελωδών αν δεν σας αρέσει ο όρος "παραποιημένη μουσική".
Αν και με καλυψε πληρως ως προς αυτο προηγουμενο μνμ του κ. Νεοκλη θα ηθελα να συμπληρωσω πως με αυτη τη λογικη ολα τα μαθηματα των νεωτερων συνθετων (Καραμανη, Στανιτσα, Ταλιαδωρου, Χρυσανθου κ.α) ειναι ''παραποιησεις'' των παλαιωτερων -κλασσικων- μαθηματων. Επομενως ή το σκεπτικο σας ειναι λαθος ή οντως ισχυει το παραπανω... Τα συμπερασματα δικα σας.
Δεν είναι δηλ. ούτε του Πρίγγου ούτε του Ραιδεστηνού ούτε του Χρύσανθου ούτε του Στανίτσα ούτε καλύτερη του Καραμάνη όπως αρχικά είπατε.
Κατ'αρχας του Στανιτσα Μ.Εβδομαδα δεν εχω δει να κυκλοφορει. Εαν εχετε κατι υπ'οψιν παρακαλω πολυ ενημερωστε και εμας τους υπολοιπους. Αυτο που ειπα ειναι πως μοιαζει με την Μ.Εβδομαδα του Καραμανη χωρις τα λαθη και τις παραλείψεις που εχει και με καλυτερο τονισμο σε καποια σημεια. Επομενως μπορει να θεωρηθει, συνολικα ως εργο ισαξια και ισως καλυτερη.
Να'στε καλα.
 
Last edited:

Χρύσανθος80

Παλαιό Μέλος
Ανακοινώνεται στα μέλη του Ψ η πώληση του δίτομου μουσικού έργου Μ.Εβδομάδα Ι.Σχώρη στη τιμή των 40ε και για τους δύο τόμους.

Οι ενδιαφερόμενοι ας επικοινωνήσουν με Π.Μ.

Αποστολή αντικαταβολή με courier σε όλη την Ελλάδα
 

Dimitrios Pardalis

Νέο μέλος
Στον σύλλογο ιεροψαλτών Βόλου γράφει ότι είναι προς έκδοση ο Όρθρος και η Θεία Λειτουργία του Ιωάννη Σχώρη.Έχουμε κάποιο νέο αν θα εκδοθούν και πότε?
 
Top