[Ερώτηση] Βιβλία Λ. Πετρίδη - Πληροφορίες περιεχομένων και παραγγελίας

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Μηπώς μπορεί κάποιος να μου πει από που μπορώ να προμηθευτώ βιβλία του Λυκούργου Πετρίδη; Υπάρχουν σε βιβλιοπωλεία;

Ευχαριστώ πολύ.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
κος Νικόλαος Κολοβός, 6944836725. Είναι ο υπεύθυνος για τις παραγγελίες αυτών των βιβλίων.
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Μήπως ξέρεις τη τιμή για τη Θ. Λειτουργία? Έχεις λίστα με βιβλία? Ευχαριστώ.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Δοξαστάριο 2 τόμοι.
Όρθρος Α, περιέχει τα αναστάσιμα όλων των ήχων και σύντομες δοξολογίες.
Όρθρος Β, περιέχει αργές/σύντομες καταβασίες και αργές δοξολογίες.
Θ. Λειτουργία 1 τόμος, περιέχει κλασικές συνθέσεις Κων/πολιτών κυρίως και δικές του. Είναι αρκετά πλήρες βιβλίο (700 σελίδες είναι αυτές)
Θ. Λειτουργία μικρότερου μεγέθους.
Εσπερινό, δεν το έχω και δε ξέρω τι έχει μέσα.
"Φυλλάδες" για πολλούς Αγίους, έχουν τα απαραίτητα μουσικά για να "πανηγυρίσεις" τον άγιο, δλδ ανοιξαντάρια, μακάριος ανήρ, κύριε ελέησον, δοξαστικά, τροπάρια λιτής κτλ κτλ.

Κατά κανόνα τα βιβλία του είναι μεγάλου μεγέθους, πάχους και βάρους, τεράστιας γραμματοσειράς, με έντονο στανιτσίζον χρώμα στις μουσικές γραμμές. Δε θυμάμαι τιμές, είναι ακριβούτσικα πάντως. Πάρε τηλ τον κύριο Κολοβό, είναι ο πρώην λαμπαδάριος του Πετρίδη και κάνει τη διανομή των βιβλίων του. Εγώ που είχα πάρει κάμποσα μου έκανε και έκπτωση.
 

neophokaeus

Μέλος
κος Νικόλαος Κολοβός, 6944836725. Είναι ο υπεύθυνος για τις παραγγελίες αυτών των βιβλίων.

Μήπως θα ήταν καλύτερο να εκδωθούν τα βιβλία αυτά με τα σύγχρονα μέσα που κατέχουμε για να αποφύγουμε τα χειρόγραφα; είμαι πεπεισμένος ότι θα είχαν ευρύτερη απήχηση στον κόσμο του αναλογίου και θα τιμούσε ιδιαίτερα τον δάσκαλο που τόσα έκανε για τη προβολή της Βυζαντινής Μουσικής. π. Αμφιλόχιος.
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Επαναφερω αυτό το θέμα και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο βιβλιοπωλείο στη Θεσσαλονική που έχει τα βιβλία του Λυκ. Πετρίδη. Βασικά ψάχνω τον Όρθρο. Ευχαριστώ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Επαναφερω αυτό το θέμα και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο βιβλιοπωλείο στη Θεσσαλονική που έχει τα βιβλία του Λυκ. Πετρίδη. Βασικά ψάχνω τον Όρθρο. Ευχαριστώ.

Μα αφού γράφει πιο πάνω
κος Νικόλαος Κολοβός, 6944836725. Είναι ο υπεύθυνος για τις παραγγελίες αυτών των βιβλίων.
 
Last edited:
Top